Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10170
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dotacje na usuwanie azbestu

Niedziela, 5 czerwca 2022, 9:28
Autor: WAC
Region: Dotacje na usuwanie azbestu
Fot. WFOŚiGW
Dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dolnośląskie gminy zamierzają usunąć w tym roku ponad 3,7 tysięcy ton szkodliwego azbestu.

Zarząd WFOŚiGW zakwalifikował do dofinansowania 107 wniosków. Gminy, które otrzymają pieniądze mogą je przeznaczyć na usuwanie niebezpiecznego materiału zarówno z budynków gminnych, jak i prywatnych. Wśród nich są niemal wszystkie gminy z powiatu karkonoskiego oraz Miasto Jelenia Góra.

Rakotwórczy azbest jest regularnie usuwany, jednak wciąż jest go sporo w naszym województwie - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - W tym roku przeznaczyliśmy na jego unieszkodliwienie ponad 1,7 mln złotych. Dzięki dotacjom ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie on w bezpieczny sposób zdemontowany z dachów przez specjalistyczne firmy i unieszkodliwiony na składowiskach odpadów niebezpiecznych. Dzięki temu nie będzie stwarzał zagrożenia dla zdrowia mieszkańców jak również dla środowiska.

Azbest był wykorzystywany przy produkcji płyt elewacyjnych, rur ciśnieniowych czy materiałów potrzebnych do produkcji pokryć dachowych. Od 2005 roku w Polsce obowiązuje, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zakaz stosowania azbestu. O jego szkodliwości wiadomo od lat. Uznawany jest za jeden z najbardziej powszechnych czynników rakotwórczych występujących w środowisku. Włókna azbestowe po dostaniu się drogami oddechowymi do organizmu są bardzo trudne do usunięcia. Eksperci ostrzegają, że wdychanie włókien z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem groźnych chorób, m.in. pylicy, nowotworów i przewlekłego zapalenia oskrzeli.
W naszym regionie zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2016 – było około 138 tysięcy ton wyrobów azbestowych.

Zgodnie z przepisami w całym kraju wszystkie wyroby azbestowe muszą zostać usunięte i unieszkodliwione do końca 2032 r.

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
29%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
440
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group