MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Dotacja na usuwanie azbestu

Wiadomości: Powiat
Poniedziałek, 6 lipca 2020, 13:05
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2020, 14:05
Autor: WAC
Fot. WFOŚiGW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił wyniki tegorocznego naboru na dofinansowanie usuwania niebezpiecznego azbestu na Dolnym Śląsku. W tym roku, w gminach na Dolnym Śląsku zostanie usunięte około 5,2 tys. ton rakotwórczego azbestu.

Do programu przystąpiło 109 samorządów, które łącznie zawnioskowały o dotacje w kwocie około 2,8 mln złotych. Wśród nich jest Jelenia Góra oraz gminy z powiatu jeleniogórskiego: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Piechowice, Szklarska Poręba, Stara Kamienica.

Fundusz we Wrocławiu już od 9 lat ogłasza konkurs, którego celem jest usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest - informuje Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - W efekcie usunięto na Dolnym Śląsku około 29 tysięcy ton tego odpadu. Warunkiem przystąpienia do konkursu dla samorządów było wcześniejsze przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Gminy musiały także przedstawić program usuwania tego materiału, zatwierdzony przez radę gminy.
Konkurs jest częścią ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest - dodaje Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu. - Dla naszego regionu WFOŚiGW we Wrocławiu wypłaci ponad 1,4 mln złotych, pozostałe środki przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Azbest był wykorzystywany przy produkcji płyt elewacyjnych, rur ciśnieniowych czy materiałów potrzebnych do produkcji pokryć dachowych. Od 2005 roku w Polsce obowiązuje, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zakaz jego stosowania. Azbest jest szkodliwy dla zdrowia, może być przyczyną licznych chorób. Eksperci ostrzegają, że wdychanie włókien z uszkodzonych płyt eternitowych może być powodem groźnych chorób, m.in. pylicy i nowotworów. W naszym regionie zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego 2016 – było około 138 tys. ton wyrobów azbestowych. W całym kraju do końca 2032 r. wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
1
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Czytelniczka: drogo i brudno

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kibic 6-07-2020 20:14
Niektóre cwaniaki kilka lat temu przykryli azbest na dachach blachą i się cieszą,że udało im się oszustwo.Co zrobić z takimi me...mi?Wynajmują hale różnym firmom.
~Rico 7-07-2020 9:32
Panie redaktorze ! To nie są płytki czy płyty eternitowe , tylko płyty włóknisto-cementowe . Eternit to jest niemiecka firma która pierwsza jeszcze przed wojną w latach 30-tych produkowała taki materiał ,zresztą istnieje do dzisiaj i produkuje podobny asortyment , ale bez azbestu ....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ratunek ze śmigłowcem

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
5
Tak
20%
Nie
80%
Nie wiem
0%