MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Doradcy ZUS–u w KSON–ie

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 13 lipca 2017, 8:10
Aktualizacja: 8:16
Autor: KSON
Fot. KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze od czterech lat realizuje projekt pn. „Międzyregionalne Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”, który polega między innymi na udzielaniu bezpłatnych porad: prawnych, psychologicznych, psychospołecznych oraz dotyczących ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych i seniorów z terenu województwa dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego i lubuskiego.

Biura regionalne, które udzielają informacji znajdują się w: Cieszynie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi i w Jeleniej Górze. - Rocznie – mówi Monika Żak, koordynator projektu – udzielamy około 3 tysiące porad i informacji w samej tylko Jeleniej Górze, a pytać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 osobiście i telefonicznie pod numerem 800 700 025 bezpłatnej infolinii a także na stronie internetowej KSON www.kson.pl oraz info@kson.pl.

W projekcie zatrudnieni są doradcy, którzy powinni aktualizować wiedzę z zakresu spraw i problematyki a także regulacji prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych i seniorów. Zmieniające się przepisy prawa wymagają śledzenia zmian w Internecie, na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w urzędach państwowych i samorządowych. W czerwcu bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe. - Tym razem szkoliliśmy się – mówi Mirosława Jośko – przy udziale specjalistów jeleniogórskiego ZUS-u, a tematem głównym były zmiany w przepisach emerytalnych, które nastąpią od 1 października 2017 roku. Szkolenie prowadziła Wanda Pawlik, kierownik Referatu Wydziału Obsługi Klienta ZUS w Jeleniej Górze.

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kolejnym novum jest zasada dobrowolności w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę. Osoby urodzone po 1948 roku, które mają ustalony kapitał początkowy nie potrzebują żadnych dokumentów poza złożeniem wniosku o emeryturę jak również mogą złożyć wniosek o wariantowe przeliczenie emerytury wg tzw. „tablicy trwania życia” i dokonać wyboru korzystniejszego dla siebie. Poza szczegółowym omówieniem zmian w systemie emerytalnym, Wanda Pawlik udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wiele pytań podczas ożywionej dyskusji wokół spraw rencistów i emerytów. Taka platforma wieloletniej współpracy i przepływu informacji stanowi dobrą prognozę dla dalszych działań na rzecz informowania mieszkańców.

Projekt współfinansowany z funduszy PFRON.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Drugi taki przystanek

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~emerytka 13-07-2017 21:02
przeliczą ci, przeliczą, a PIS i tak wszystko zabierze na 500+, drony papierowe i asfalt na drogach...
~wydoiłzawiłazPO 14-07-2017 4:20
Emerytowi pomocników nie trzeba tylko wolna kwota bez ulg i podatków w 80%zgarnianych z emerytury.Teraz jak jeszcze dowalą ceny paliwa to zrezygnuję z rehabilitacji i tych odpisów ulg.Lepiej wyjdę ja co miesiącnie kupię paliwa,energii(spac z kurami)gazu(chrust z lasu zdrowy spacer) papierosów(tytoń na działce,zamiast kawy herbatka z suszonych liści porzeczki,malin,pozimek,kwiatów,Łącznie zarobię ponad 500+.Podatek VAT zostanie uszczuplony.Jeszcze by mi nie liczyli śmieci za opakowania producenta żywności i zwrotpieniędzy podatku zdrowotnego zabieranego w ZUS ,bo z lecznictwa biznesowego nie korzystam.Woda tylko deszczowa oczyszczana.Inwalido licz tylko na swoje możliwości to cie do cna nie wydoją tymi milymi słówkami.patrz pierwsze prawo Darwina stosowane w obecnym polskim kapitaliźmie.
~gluś 14-07-2017 12:54
dla mnie osobiście to marnotrawstwo publicznych środków na ten projekt przez zaledwie kilka lat z danych podawanych przez sam kson wydał PFRON już ponad 2mln zł iw zasadzie po co skoro w każdym mieście sa darmowe punkty porad prawnych, w każdej instytucji są specjaliści dostępni dla obywatela a dodatkowo wiele osób, nawet seniorów i niepełnosprawnych, spokojnie znajduje potrzebne informacje w internecie, czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na dopłatę do faktycznej rehabilitacji, leczenia, turnusów rehabilitacyjnych a nawet zwykłych pampersów, jakich osobom z niepełnosprawnością brakuje na codzień i na to PFRON często nie ma środków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce święto kolorów

Komputery dla szkół

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Dla turystów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%