MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Dopłacą za ekologiczne ogrzewanie. Ile? Nie wiadomo

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 listopada 2011, 7:57
Aktualizacja: Czwartek, 17 listopada 2011, 8:01
Autor: RED
Fot. RED
Spadają temperatury, a mieszkańcy zatykają nosy nie mogąc znieść smrodu toksycznych spalin wydobywających się z kominów wielu kamienic w Jeleniej Górze.

Zimą normy czystości powietrza w Uzdrowisku Cieplice są znacznie poniżej oczekiwanych standardów. Wszystko przez dokuczliwe dymy. Drożeje węgiel i koks, a mieszkańcy ogrzewają wnętrza, czym się da paląc w piecach śmieci i inne odpadki.

Rozwiązaniem mają być dopłaty zachęcające mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania mieszkań z pieców (kaflowych i koksowych, etażowych c.o.) na gazowe bądź elektryczne. Jest możliwość, że na ten cel zostanie przeznaczonych 50 tysięcy złotych w przyszłorocznym budżecie, a kwota ta – traktowana jako wkład własny – może być pomnożona w przypadku udziału w proekologicznych programach unijnych.

W latach 1996 – 2009 wprowadzono dla chętnych dopłatę w wysokości. 500 zł. Z tego wsparcia skorzystało aż dwa tysiące rodzin. W sumie, wydano milion złotych, jednak zmiana przepisów uniemożliwiła dotowanie takich działań osobom prywatnym. – Przepisy jednak znowu się zmieniły – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta miasta – i samorząd zamierza wrócić do tego pomysłu.

Tymczasem drożejące opłaty za gaz i prąd, nawet przy sporych dopłatach na montaż sprzętu, czynią ekologiczne ogrzewanie nieopłacalnym w stosunku do tradycyjnego. Innym wyjściem jest podłączenie się do miejskiej sieci grzewczej, które kalkuje się w przypadku pokrycia kosztów przez wspólnoty lokatorskie. Ale i tu koszty są spore. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy szukają jak najtańszych źródeł ciepła lekceważąc przy tym czystość powietrza i inne normy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Bez widoków w Radomierzu

Wybory uzupełniające w Kowarach

Komentarze (37) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 16-11-2011 8:35
http://biznes.onet.pl/podwyzka_cen_gazu_z_pozdrowieniami_od_gazpromu,18567,4904700,1,prasa-detal
~zewsii 16-11-2011 8:35
Tona koksu, który przy prawidłowej obsłudze pieca prawie nie dymi i na pewno NIE ŚMIERDZI kosztuje 1350zl/t. Stare opony są za darmo.Chleb kosztuje 3 złote, a są ludzie, którzy muszą przeżyć za 800zl/osobę.Przestańcie p.eprzyć o ekologii. Pozwólcie ludziom związać koniec z końcem, a niebo znowu będzie błękitne.
~ 16-11-2011 8:44
mam takie ekologiczne ogrzewanie i co z tego ,jak za miesiąc za tą ekologię płace tyle że płakać się chce ,wracam z powrotem na piec normalny i tańszy a i ciepło jest lepsze ,w moim bloku to już kilka osób tak zrobiło i są zadowoleni .
~Ciepliczak 16-11-2011 8:50
Radni w Jeleniej Górze to jednak tegie głowy , corocznie w mieście turystycznym Jeleniej Górze i części uzdrowiskowej -Cieplice jest tak samo - zatrute powietrze ciężkim dymem , nie mozna oddychać bo zapiera oddech, śmierdzi w każdym miejscu wzmaga sie to w jesienno zimowym czasie. Zawiła kiedy był jeszcze prezydentem młokosem w poprzednich latach ,wówczas przedstawiono propozycje wyeliminowania pieców opalanych trującym węglem i innymi odpadami. z centrum miasta stosując metody ekonomiczne,przez ul.Długą nie mozna było przejśc,ul.Widok stała zaporą dymną ,ale od od 18 lat nie dokonano w całym mieście wyczuwalnego postępu.Oj trudno przychodzi nauka radnym i prezydentowi - wyjatkowo sa odporni na wiedzę i operatywnośc.
~ 16-11-2011 8:50
MPGK będzie mniej roboty miało, wszystkie smieci znikna w piecach sam pale czym popadnie.Jest dobry sposób, jak sie w rzuci plastiki, gumy i stare szmaty do pieca to nie mozna dzwiczek domykac.Musi sie rozchajco9wac na maksa, wtedy najlepszy efekt.Potem domykamy i następuje zgazowywanie, normalnie trzyma do rana.
~zewsii 16-11-2011 9:23
1.1 mln. złotych wydanych na super wodotrysk Jeleniej Dziurze, to w hurcie pewnie z 1 tys. (tysiąc) ton koksu. To tysiąc pieców i kominów nie emitujących dymu i smrodu.Przynajmniej przez 1-2 miesiące. Nikt nie pali w piecu oponami, bo to lubi.Po prostu MUSI, bo go nie stać na opał. Idiotyzmem jest stosowanie "eco-paliw". Wysuszony osad z oczyszczalni ścieków pomieszany z miałem jest "ekologiczny"? To z tego g.wna jest najwięcej śmierdzącego dymu.
~sqandal 16-11-2011 9:28
bieda zmusza ludzi do palenia < byle czym > i to sie nie zmieni. Wiadomo ze jak idzie zimno trzeba palić a ze nie ma czym to palimy niemal wszystko co idzie spalić i tak będzie jeszcze bardzo dlugo albo i jeszcze dlużej
~merkel 16-11-2011 9:30
a może tak zamiast zachęcać do zmiany sposobu ogrzewania zrobić dopłaty dla tych którzy już są ekologiczni pomimo ponoszenia ogromnych kosztów gazu i prądu
~Nie tak źle 16-11-2011 9:31
Mam ogrzewanie gazowe. Za ogrzewanie 90m.kw.pow. użytkowej ciepłą wodę za cały sezon zimowy 2010/11 zapłaciłem 1500z zł i nie narzekam. Ale najpierw porządnie ociepliłem ściany i strop od piwnicy po 15 cm styropianu oraz dach 20 cm wełny.Okna też wymieniłem. Nie muszę już szuflować węgla czy koksu i wynosić popiół. Mam taniej i wygodniej
~ja 16-11-2011 9:44
Wlasnie mozna by tym co maja ogrzewannie ekologiczne gazowe lub elektryczne zrobic doplate bo i tak bardzo duzo placimy .Moze to innych zmobilizuje do zrobienia ekologicznego ogrzewana .To co sie dziej na dworze to jeden okropny ssssSMROD a kubly na smieci sa puste ..
~dde 16-11-2011 9:47
Wcale się nie dziwię ludziom, że palą w piecach co popadnie a dopłata do ekologicznego ogrzewania to farsa- nikt nie zwróci ogromnych kosztów pożniejszej eksploatacji, podobnie jest z ogrzewaniem z ciepłowni- opłaty za ciepło są tak wysokie jak za złoto kto ma takie ogrzewanie oszczedza jak może a i to niewiela daje - dajcie ludziom godnie zarobić !!! to nie b edzie problemu ze zmiana ogrzewania
~x do zewsii 16-11-2011 9:54
znam wielu ze musi zyc za 500zl !!!!! ku...wa rzady! 30 lat po upadku czerwonej zarazy, i nic!!!! kto pracuje jest od 1go do 1go. krawaty zyja jak bonzowie. majac rozowe raczki od nierobstwa. to polska???? to prywatna rozkradziona hu..nia.
~x do zewsii 16-11-2011 10:12
chcialem jeszcze dodac, ze jestem niewyksztalconym tlukiem i dlatego nie moge liczyc na jakies konkretne zarobki. Ale co poradze we lbie pusto, a zreć sie chce !!!! i czasem też muszę cos k....wa wypic !
~wyborca1 16-11-2011 10:19
Co roku zdziwienie,że w sezonie grzewczym powietrze jest zanieczyszczone spalinami z pieców grzewczych .... Bez kompleksowego rozwiązanie gospodarki cieplnej w mieście tj. uzbrajania nowych terenów budowlanych w sieć ciepłowniczą, doprowadzenia sieci do centrum Cieplic i do głównych ulic ( Cieplicka, Wolności) nic w powietrzu się nie poprawi.Dopłaty do zmiany ogrzewania są symboliczne i na pewno nie skorzysta z nich ten kto pali śmieci. Teraz trzeba dopłacać tym, którzy spalają gaz, by nie wrócili do węgla ( ze względów ekonomicznych ).
~ 16-11-2011 10:34
mieszkam w Cieplicach, mam kocioł gazowy kondensacyjny oraz kominek, w którym pale drewnem bukowym. za to jak widze wieczorami z okolicznych niektórych domów unoszą sie czarne tłuste dymy i pada "czarny śnieg" czyli palą starymi szmatami, odpadami z lumpexów, bo lumpex kupuje bele jak leci, a niemieckich majtek, biustonoszy i halek stylonowych nikt nie kupuje ... paranoja jest taka, że kupki liści w ogródku spalić nie można, bo zaraz leci straż miejska z mandatem, natomiast we własnym piecu można palić oponami, szmatami, plastikiem, a straż miejska ani inna służba nie ma prawa sprawdzić i ukarać ... i to jest niestety paranoja. w Niemczech za spuszczenie z samochodu oleju do kratki deszczowej jest 5tys euro, za palenie śmieciami (w piecu) 10tys. kary. I sąsiedzi "bezinteresownie donoszą" !
~ 16-11-2011 10:34
Z miłą chęcią założę piec gazowy i będę sobie ogrzewał mieszkanie, grzał wodę i gotował obiad. Nie będę dymił i smrodził. Mam tylko mały problem - nie ma na ulicy gazu. Czy jakiś decydent z gazowni odpowie mi na jedno proste pytanie: Kiedy, lub czy, założą wreszcie gaz na ulicy Michejdy ? Jeżeli nie to trudno, mam dużo butów, opon i innych palnych materiałów - zima nie straszna.
~pytam was 16-11-2011 10:36
Jak to jest, ze kazdy musi byc ekologiczny tylko nie USA czy CHiNY? Dlaczego innych sie karze a ich NIE? co to jest za globalba polityka? ludzie zdychaja z glodu bo placą za ekologie a dlaczego nie ma rownosci i sprawiedliwosci? W dupie mam tą cała j**** globalizacje! O przyrode dbam, ale sprawiedliwie karac wszystkich!!!! amen.!
~zewsii 16-11-2011 10:40
10:12 | ~x do zewsii | 'Krawaciarze" tego NIGDY nie pojmą! Oni po po prostu przyznają sobie podwyżkę i maja problem z głowy. Wiesz, oni się gubią w tych tysiącach, które mają."Boki", łapówy jeszcze bardziej zamulają obraz faktycznych dochodów.Taki pasożyt mający kilka tysiów miesięcznie nie zrozumie kogoś, kto żyje z np. głodowej emerytury.
~komancz 16-11-2011 11:13
nie warzne ile przeznaczą funduszy i tak to na nic im nieda, gaz drożeje ,prad tagrze a dopłaty to nic są jednorazowe a słowo dopłata równa się stałemu dopłacaniu do systemu grzewczego z jakiego korzystam na tym polega dopłata i zmiana sposobu ogrzewania zanim zmienisz zobacz jak ma wyglądaci dopłata a po drugie postawienie pieca kosztuje od 1200zł.-1800zł a za rezygnacje z tej formy grzania dostaniesz 500zł czyli jeden rachynek albo połowa rachunku w sezonie grzewczym i ta dopłata jest tylko jednorazowa czyli w likwidujesz piec np: w tym roku2011 i robisz sobie ogrzewanie gazowe a w naste pnym sezonie czyli2012 nie dostaniesz ani złotówki to jalk to dopłata oszustwo a ludzie łapią sie na to.
~Gościek 16-11-2011 11:30
Wow, całe 500 jednorazowej jałmużny bo ciężko to nazwać dopłatą. Już lecę likwidować swój piec stałopalny na rzecz ekologii. Chyba kogoś nieżle pogięło ! Porządny piec kondensacyjny to wydatek od 5000 zł do 10000 zł do tego odbiory (koszt), wkład do komina (koszt), przewymiarowanie grzejników (koszt), sterowniki itp. itd (koszt). A ktoś łaskawie mi da 500zł... Jestem w szoku z takiej hojności naszych włodarzy. Na więcej niż było nie ma co liczyć. W przyszłym roku przeznaczą na ten cel 50 000zł więc 100 rodzin dostanie po 500zł a jak będzie więcej chetnych to po mniej... Oczywiście JEDNORAZOWO ! Ch.. nie dopłata...
~? 16-11-2011 11:40
Jest jeszcze mniejsza stawka podatku od nieruchomości dla bud. mieszkalnych i ich części dla tych którzy mają ogrzewanie ekologiczne i wynosi 0.31 gr za metr, pozostali 0.62. Dotyczy niestety tylko właścicieli nie najemców. http://bip.um-jeleniagora.dolnyslask.pl/dokument.php?iddok=5076&idmp=2133&r=r
~gazmen 16-11-2011 12:58
Ulica Michejdy ma gaz.
~EKO PER 21kw 16-11-2011 13:42
ja robie tak: jade do wulkanizacji i odbieram za darmo opony. opone wpierdalam na obiad a reszte spalam w piecu wieczorem =) mniam mniam musice tez tak sprobowac
~psps 16-11-2011 14:08
Bieda ? U wlascicieli domków i posesji ? To do bloków z betonu trzeba sie przenieść. Polacy to za darmo chcieli by sie utrzymać i nic ich nie obchodzi, że smrodzą. Takie działanie niestety z rodzicow na dzieci jest przekazywane. Najgłupszy jest ten co opisał tu, że pali oponami. Chyba ze swojego bmw.
~do gazmen 16-11-2011 14:53
Oczywiście że na Michejdy jest gaz - w butli.
~palacz opon 16-11-2011 16:10
Ja też biore opony z wulkanizacj sa za darmo i maja duża kaloryczność a to ze smierdzi mam w dupie a jak straz miejska mi puka do drzwi to mowie zeby spier... bo psem poszczuje pozdro dla tych co pala czym sie da...
~ed 16-11-2011 19:49
przeczytałem parę komentarzy i już mi się odechciało czytać dalej, ludzie co to kogo obchodzi że ktoś ma 500 czy 800 zł na życie - widocznie na tyle sobie zasłużył. Palenie w piecach czym popadnie jest nie tylko zabronione ale i niebezpieczne dla życia i zdrowia. Chcecie żeby wasze dzieci wdychały tę całą chemie wydobywającą się z kominów, zresztą nie tylko tych biednych. Postępowanie takie jest krótkowzroczne i oby nie skończyło się dla większości jakąś paskudną chorobą w przyszłości, choć pewnie niektórzy sobie na nią zasłużyli. Piwinny być kontrole i wysokie kary za taki proceder, łącznie z zakazem używania pieców. Z drugiej strony miasto prywatyzując PEC powinno zobowiązać w umowie inwestora do podłączenia na własny koszt kolejnych budynów do sieci. Ale czy ktoś wtedy o tym pomyślał?
~hola 16-11-2011 20:59
do nie jest tak żle... Kłamiesz nie mogłeś zapłacić tak mało ,Bajkopisarzu.
~aszta 16-11-2011 21:48
Chciałam być bardziej ekologiczna i w mieszkaniu należącym do miasta (ZGL)zrobiłam ogrzewanie elektryczne, ale ja dostałam rachunek za prąd 700zł. to stwierdziłam, że jednak wolę piecyk wszystkopalny albo kominek. Władzo kochana dopłać nam - tym EKOLOGICZNYM-trochę do rachunków - to będziemy dalej ekologiczni - jak nie TO NIE PŁACZCIE, ŻE DYM GRYZIE W OCZKA I NOSKI - bo wyski procent mieszkańców miasta musi wyżyć na zajniższą krajową !!!!!!!!!!!!
~do ~ed 16-11-2011 21:50
Masz rację palenie czym popadnie (smieciami, oponami) nie wychodzi nikomu na dobre ale niestety problem dotyczy w wiekszości przypadków pieców opalanych materiałami nieekologicznymi (bynajmniej w mniemaniu niektórych) czyli węgiel/drewno. Niestety piece stałopalne to najtańsze źródło ciepła do ogrzewania czy to się podoba czy nie. Gaz i energia elektryczna są za drogie, pompy ciepła a nawet tzw. solary są inwestycjami z długim okresem zwrotu. Nie każdy ma nowo wybudowany dom z nowoczesnych materiałów i nie każdy może sobie pozwolić na termomodernizację. Pamiętajmy, że często domy te przechodzą z pokolenia na pokolenie i nie każdy kto w nich mieszka jest bogaczem jak to można wywnioskować z niektórych złośliwych komentarzy. A od PECa to ja będę trzymał się z daleka, szanuje własne pieniądze
~kukunia 16-11-2011 22:00
Wszystkim tym, których punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, życzę, aby fortuna obróciła trochę swoje koło, może to pomoże im spojrzeć na sprawę globalnie. "Fortuna toczy się kołem, pod kołem to pojąłem"
~miłośnik gór 16-11-2011 22:24
Sorry za off top, ale mam pilne pytanie do jeleniogórzan: czy jeżeli jadę autobusem linii "4" z Podgórzyna/Przesieki/Borowic na Osiedle XX-lecia w Cieplicach to płacę jak za dwie strefy (4,10 zł) czy jedną strefę (2,60 zł)? Pozdrawiam
~ 16-11-2011 22:30
500zŁ miesięcznie....? czy na sezon grzewczy...?
~grr 17-11-2011 4:20
proponuje isc na ekologiczne inhalacje w okolice ul. drzymaly, tu tez mozna sie nabawic choroby pluc, no ale coz, bieda to i sie pali czym popadnie, kolejne pokolenia dzieci i wnuczat "swiadomych i wyedukowanych inaczej" rodzicow i dziadkow zaplaca (nowotworami niewiadomo skad)
~Gościek 17-11-2011 7:49
do postu z 22:30. 500zł jednorazowo ! Żadne miesięcznie czy na sezon :) Raz dostajesz i szalejesz ile wlezie :) Żyć, nie umierać ! haha
~zewsii 17-11-2011 9:13
KAŻDY by chciał ustawić sterownik na 22-23 stopnie i miesięczny rachunek płacić z uśmiechem na ustach. To nie jest luksus, ani zachcianka.Niestety. Nie stać nas na to."Panom Życia" nie mieści się w głowach, że są ludzie których na ten luksus po prostu nie stać.
~Lorin 17-11-2011 14:00
Mocne - znowu zrobią ludzi w wałka - jak wtedy gdy dawali dopłaty za przejście na gazowe - a teraz zęby w ścianę. Niestety panowie radni NIE MA Z CZEGO. Nikt nie zrezygnuje z żarcia - bo jeść trzeba. Ja też miałem gazowe i z powrotem przeszedłem na piec - niestety , jeść trzeba, opłacić prąd trzeba - a żeby ciepło było - napalić też trzeba. Jeżeli uzdrowisko ma być uzdrowiskiem - to musi się zmienić cena. A nie pan RADNY ma, więc innych ma w d... . Otóż po to cię wybrali, żebyś właśnie troszczył się o innych a nie o własną kieszeń...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Drastyczne billboardy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1331
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%