MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Dopłacą nam do opłat za wodę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 7 lipca 2009, 15:05
Aktualizacja: 20:54
Autor: Mar
Fot. Mar
Ponad trzy miliony złotych wydadzą władze Jeleniej Góry na dopłaty do rachunku za wodę i ścieki. Tak przynajmniej twierdziła radna Zofia Czernow, która podobnie jak kilku innych radnych PO była przeciwna dopłatom w kształcie zaproponowanym przez prezydenta Marka Obrębalskiego.

O przyjęciu dopłat zdecydowali dziś radni podczas ostatniego przed wakacjami posiedzenia.
Decyzja zapadła niemal jednogłośnie. Guzik na „przeciw” nacisnęła jedynie radna Zofia Czernow, która uważa, że opłaty należą się, owszem, ale nie wszystkim, tylko najbardziej potrzebującym. Była prezydent miasta podkreśla, że za pieniądze przeznaczone na to wsparcie można by zrealizować wiele potrzebnych inwestycji.

Prezydent miasta Marek Obrębalski, który wnosił o uchwalenie dopłat, jest zdania, że społeczeństwo zubożało i należy wspomóc wszystkich. – Uważam, że każdy mieszkaniec miasta powinien płacić tyle samo za zużytą wodę, dlatego uważam dopłaty do każdego zużytego metra wody za najlepsze – usłyszeliśmy od prezydenta.

- Byłem przeciwny tej uchwale, gdyż uważam, że dopłaty po równo dla wszystkich premiują tych, którzy tych dopłat nie potrzebują – wyjaśniał szef klubu PO Jerzy Lenard – mówi się o kwocie w budżecie około 3 milionów złotych. Za te pieniądze można by zrobić wiele innych rzeczy. Widać to po miastach, które takich dopłat nie mają, a jak mają to starają się je kierować do tych najbardziej potrzebujących, uboższych rodzin. Przyznawaniem dopłat może się zająć MOPS lub tak jak jest w Bielsku Białej gdzie dzięki odpowiedniej bonifikacie cena wody wynosi 1 grosz za pierwsze dwa metry sześcienne wody.

Radni byli jednak głusi na argumenty radnych protestujących przeciwko takiemu jej kształtowi.

- Głosowaliśmy za taką uchwałą, bo innej nie było, a dopłaty to ważny element wsparcia – wyjaśniał szef klubu radnych PiS Ireneusz Łojek – oczywiście można dyskutować, czy należy wprowadzać system dopłat premiujący uboższych lub tych, którzy oszczędniej gospodarują wodą.

- Przecież z dopłat skorzystają przede wszystkim bogaci, którzy podlewają ogród wodą z kranu, używają w kuchni i łazience dużo wody, myją samochody. Oni zatrzymają w kieszeniach nawet kilkaset złotych. Przeciętny obywatel zaoszczędzi kilkadziesiąt złotych. Najubożsi, którzy wody zużywają niewiele, odbiorą pieniędzy najmniej – argumentowano w kuluarach.

Dopłaty mają zmniejszyć obciążenia przyjęte w nowej taryfie opłat za wodę i ścieki, która przewiduje, że metr sześcienny wody kosztuje 4,38 zł, a metr sześcienny ścieków 4,99 złotych. Miasto dopłaci odbiorcom po 60 groszy za każdy metr wody, a do ścieków po 80 groszy do metra. Dopłaty mają złagodzić 20-procentowe podwyżki cen, które weszły w życie przy sprzeciwie rady, która kolejny rok odrzuciła proponowane taryfy. Te jednak weszły w życie od 1 lipca z mocy prawa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~mg 7-07-2009 15:30
~Okej 7-07-2009 15:57
To Pani Czernow należy podziękować za bycie radną w następnej kadencji. I tyle. Może wtedy przestanie dręczyć mieszkańców!
~Alek 7-07-2009 15:59
Czernow wyraźnie odrealniła się już całkiem. Jej wyborcy powinni przemyśleć, po co ją wybierają. Nie dość, że zapisała się do PO to jeszcze jest przeciwko prezydentowi z PO. Jej udział w samorządzie to jeden wielki problem Jeleniej Góry
~ja 7-07-2009 16:03
Obrebalski i reszta koła wzajemnej adoracji pomogliby wszystkim gdyby podali się do dymisji...korzyść dla miasta i mieszkańców ogromna...
~ 7-07-2009 16:11
pani Czernow ma w d......ie podwyzki przy jej zarobkach ,dac jej max 1200 zl miesiecznie to bedzie latac myc sie do rzeki
~E.P. 7-07-2009 16:29
Kto z daniem radnej Zofii Czernow jest najbardziej potrzebującym?????? Jeżeli dla radnej płacenie rachunków to bagatela to chętnie podrzucę swoje i moich przyjaciół. A może radna nie orientuje się ile kosztuje zużycie wody mając wielodzietną rodzinę? Ubolewam ,że dla radnej ważniejsze są inwestycje od potrzeb ludzi naszego miasta bez których radna nie miałaby żadnych szans zostać radną!!!!!!!!:(:(:(:(
~Gość 7-07-2009 16:53
Ta pani [CZERNOW] jej od zbytków całkiem w głowie się pomieszało ,przydało by jej się troche okresu na zasiłku dla bezrobotnych , to przestała by fruwac z głową do góry . A resztę życia powinna przeżyć za 900 zł. emerytury miesięcznie . A tak już poza nawiasem gdzie przebimbali pieniądze z UNI EUROPEJSKIEJ że obecnie sciągają z ludzi , to już zakrawa na grande -cena za metr sześcienny wody jest i tak chyba najwyższa w polsce -
~cyryl 7-07-2009 17:51
uważm,że spółka Wodnik powinna przeznaczyć parę groszy na sprawdzenie \"lewych pobieraczy wody\" na mojej ulicy jest ich kilku i az dziw bierze ,ze i radniu tu mieszkają i nic z tym nie robią bo po co jak i tak dostaniemy dopłatę.
kazimierzp 7-07-2009 18:46
Widać, że czytanie ze zrozumieniem nie jest domeną niektórych internautów! Równocześnie zastanawia mnie sytuacja w której dopuszcza się doprowadzenie do podwyżek cen wody i ścieków, a potem usiłuje się (poulistycznie) dać wszystkim dopłatę. To może lepiej było skierować z budżetu środki na jakieś zadanie inwestycyjne związane ze ściekami, a nie potem każdemu po równo! A jak Wodnik wydatkuje środki z podwyżek to i tak radni, no i my mieszkańcy mamy ... do gadania! Tu w głosowaniu akurat Zofia Czernow miała zupełną rację! Ale jak to wygodnie tak bezmyslnie dowalać komuś rozsądnemu, a przyklaskiwać ... E szkoda gadać!
piipi 7-07-2009 18:55
*Ladne zdjecia ..ale problem pozostal ! Ludzie na stres roznie reaguja .. jedni traca wlosy ..( ..patrz.zdj.nr.1+4 ) a inni farbuja ( ..patrz.zdj.nr.6 )
~MarcinH. 7-07-2009 19:11
A mnie ciekawi wpis KazimierzaP. Komu pan to mówi panie Kazimierzu? Przecież jest pan pracownikiem urzędu. Zamiast bronić idiotycznych propozycji pani Czernow może pan spokojnie udać się do prezydenta i na drodze służbowej złożyć propozycję takiej inwestycji, żeby woda była tańsza. Przecież to prezydent miasta wnioskował o te dopłaty! Oj, nie będzie pana pryncypał zadowolony z takiej krytyki i w końcu pana wyrzuci z ratusza!
kazimierzp 7-07-2009 20:18
Urzędnik nie może być bezmyślną maszynką służącą do przyklepywania różnych pomysłów! Nie zawsze dobrych. Obowiązkiem urzędnika jest realizacja uchwał Rady czy wykonywanie poleceń zwierzchnika, ale nie ma być istotą bezmyślną i bezwolną! Ma on i ja też mam prawo, do formułowania swoich myśli i dzielenia się z innymi! Akurat w tym przypadku propozycje pani Czernow były ze wszech miar słuszne! Na forum jelonki, oraz na innych forach bywają radni, urzędnicy, wyborcy którzy przekazują swoje przemyślenia, lub też pokazują, że myślenie racjonalne nie jest ich najlepszą stroną! Tyle, że czynią to anonimowo! Ja nie lubię być nazywany tchórzem! Kazimierz Piotrowski
~raczek I 7-07-2009 20:21
Teraz, z uwagi słusznie wytyczoną linię radnych, czekam na dopłatę do energii, gazu, paliwa ... i pieczonego kurczaka, bo czasem lubię sobie takiego wrąbać. Pozdrowienia dla Pani Zofii. Do takiej postawy potrzebna jest odwaga, wiedza i zwykła życiowa mądrość.
~ 7-07-2009 21:01
No i widzisz Kaziucha ! Po co Ci to było ??? Zaraz wszyscy populiści sie po tobie/i po Zośce/, przejechali !!! Przeciez wiadomo, że wszyscy mamy równe żołądki !!! Ale swoją droga , to zawsze podziwiałem Cię za odwagę !!! Czy masz racje, czy nie, ale masz zawsze swoje zdanie !!! No więc trudno - i ja też sie wystawie ... Zatem wszyscy populiści i pieniacze do roboty , bo to co teraz napiszę, doprowadzi Was do szału !!!! Moi drodzy !! Każde dopłaty /do czegokolwiek/, są deprawacją .... W demokracji /której tak pragnęliśmy/, wszystko powinno kosztować tyle, ile jest warte !!!! Oraz ile kto chce dać na WOLNYM RYNKU !!!! No właśnie - A MAMY WOLNY RYNEK I WYBÓR ???? Wodnik Jest monopolistą i mówi ! Jak nie dacie, to zakręcę kurek .!!!! No to nasz dobry Prezydent /i dobra RADA/ , DAJE !!! Czy Oni muszą się martwić, że woda im wycieka ??? Albo że Urzędasów mają więcej jak mrówków ??? A czy ta dobra RADA daje swoje ???? Przecież ona daje to nasze !!! To które tak mozolnie wpłacamy do KASY MIEJSKIEJ !!!! Więc zamiast zrobić jeszcze jedną ulicę w mieście. Albo remont obdrapanej kamienicy , LUB dać podwyżkę nauczycielom /niech dobrze uczą/, to ONI DAJĄ !!!! I to WSZYSTKIM PO RÓWNO !!!A co - niech mają .... przecież za rok wybory , nie możemy sie wychylać !!!! UFFFF - dośc, bo ręce /i nie tylko/ opadają . Więc co zatem robić ???? No właśnie co robić ?! KOchani !!! Sprawa jest prostsza niż Wam się wydaje !!!! Pamiętacie ???? Zawsze mówiłem, że te wszystkie ZAKŁADY BUDŻETOWE I spółki z udziałem wiekszosciowym miasta, TO WĄŻ ZJADAJĄCY WŁASNY OGON !!!! Zapewniam Was, że ONI dobrze wiedzą co zrobić, ażeby WODA< CZYNSZE, PODATKI, BILETY MZK , taniały !!! Ale ONI TEGO NIE ZROBIĄ !!! DLACZEGO ??? Przecież już Wam to wielokrotnie wyjaśniałem !!! Trzeba tylko trochę pogrzebać w moich wpisach na portalu Jelkonki. Na koniec, żeby się populiści za mocno nie rozgrzali !!! Dopłaty, istnieją w całym cywilizowanym demokratycznym ŚWIECIE !!! Ale tylko do tej /nielicznej/, garstki która z powodu różnych LOSOWYCH sytuacji nie jest w stanie sobie poradzić !!!!!
~ newada 7-07-2009 21:30
Mysle ze wszyscy ucieszyli by sie z obnizki o polowe sumy za scieki ktore sa zawysokie moze warto popytac mieszkancow co o tym mysla.A tym samym rachunki za wode beda nizsze.
~BC 7-07-2009 22:33
Wakacje uderzyły do głów naszym Radnym (i nie tylko wakacje); jedynie Zofia Czernow wczuła się w temat i miała odwagę to ogłosić. Oczywiście system dopłat można stosować, ale dla ekonomicznie najsłabszej części społeczeństwa (i to wyłącznie z przyczyn losowych)! Wszystkim po równo - zupełnie bez sensu ...
~princessa 7-07-2009 22:46
Może by tak w Kowarach zrobić dopłaty bo my za wodę płacimy 9,91 za metr ot i gdzie tu sprawiedliwość !!!
~Ciepliczak 7-07-2009 23:10
Ale - skandal chca doplacac do wody z publicznych pieniedzy a rozrzutnością zarządu i prezesa wodnika nikt sie nie zajimuje , przeciez beda doplacac na wydatki typu biura dla urzednikow wodnika wynajete za grube pieniadze od prywatnej osoby choć lokale miasta sterczą pustka i sa duzo tańsze i nie wiadomo czy wogole sa niezbedne dla hrabiostwa spolki , nie bylo przetargow na takie potrzeby wodnika , ktory nawet nie podal do publicznej wiadomosci że powieksza swoje wydatki o koszty jakis najmow - i to ma byc aktywnoś c radnych w trosce o pokrycie kosztow wodnika i uzasadnione podwyzki za wodę i ścieki z ulga litosciwa dla najubozszych rodzin !! - to jakaś kpina i zabawa w durnia ! Nie należy nic doplacac , lecz zredukowac wydatki i koszty prezesa spólki ! wodnika . ! co za obluda -
~Niestety :( 7-07-2009 23:31
Nie nam dopłacą, tylko nieudolnemu Wodnikowi. I nie oni-radni na czele z prezydentem, tylko my podatnicy. Oni wydadzą tylko nasze pieniądze na kolejne dofinansowanie Wodnika.
~ Kryptyk 7-07-2009 23:40
Spólka "Wodnik " jest spólką miasta i utrzymankiem spoleczności jeleniogorskiej , wiec prosze podać na forum choiciazby Jelonki - ilu zatrudnia urzednikow biurach , pracownikow terenowych ktorych widze przy jednym kopanym otworze ziemnym dziewieciu dwoch kopie siedniu stoi i patrzy lub sie kreci z papierosem w ustach ,ile liczy osob zarzad i jakie pobiera pobory , kto jest i ile osob w radzie nadzorczej i jakie biora pieniadze , gdzie i za jakie pieniadze wynajmuje lokale na biura zarząd na rachunek wodnika a to idzie w koszty oplat za wodę , ile posiadaja samochodow sluzbowych i do czego sluza , ile posiadaja tzw. tel. komorkowych i i jakie placa rachunki za uzywalnośc na koszt wodnika, czy zlecaja prywatnym firmom rozmaite niby roboty czy czynności tzw. niezbedne ciche remontowe , operaty szacunkowe , doradctwa konsuldingowe , itd. niewatpliwie są to ogromne koszty wliczane w cene wody i sciekow , ktore mozna zredukowac i zbadać przydatnośc tych ekspertyz. .Jednakze nie musi za to placic mieszkaniec Jeleniej Gory i i Cieplic. Należy wziąc to pod lupę i publicznie przedstawic - aby sytuacje uzdrowic lacznie z nowym zarządem , bo wali tam wtornym socjalizmem i korupcja ..na koszt f...row mieszkancow.
~ 7-07-2009 23:59
mądrej głowy włos się nie trzyma
~w13 8-07-2009 0:27
jak widac odwaga jest w cenie...ta uchwała to zwykly populizm...kazdy mysli tak samo jak P. Czernow tylko po prostu brak im odwagi ..po drugie nie naleazalo podnosic ceny wody..a teraz populistycznie od tyłu dawac doplaty to jakies kuriozum..
~wie39 8-07-2009 8:41
~m 8-07-2009 8:52
do: kryptyk. Proszę ogłosić zbiórkę dla chętnych chcących oddania sprawy do Sądu w sprawie marnotrawstwa naszych pieniędzy przez Spółkę "Wodnik". Przyłączę się ja i wielu moich znajomych i zrobimy zrzutkę na sprawę Sądową!
~ 8-07-2009 9:07
Do Kazimierza Piotrowskiego i nie tylko ! Kaziucha, jestem zdumiony i przyznam, że bardzo pozytywnie !!!! Ten wpis z 21.01 to zapewne rozpoznałeś. To JA - JÓZEF GAJEWSKI . Nie podpisałem się /jak zawsze, tylko wyraziłem swój pogląd anonimowo. Zrobiiłem to celowo, azeby internauci ustosunkowali sie do sprawy, a nie osoby !!!! Bowiem jak Wiesz, zawsze odezwą się Ci co Cię nie lubią i piszą różne dyrdymały... No i proszę !!!! Rzeczywiście, powyższe wpisy są żeczowe i merytoryczne !!! Macie rację KOCHANI !!! Jak pewien interes nie funkcjonuje, należy zmieniać DZIEWCZYNY A NIE ŁÓŻKA !!!! Trafnie rozpoznał to m/innymi Kryptyk 23.40 ... Gdyby w tych zakładach zrobiono generalne sprzątanie i wprowadzono normalne, zdrowe zasady gospodarki rynkowej, WODA BY TANIAŁA i nie leciała z kranu LURA !!! Stało by się podobnie jak z TELEFONAMI . ONI CIĄGLE BY DO NAS DZWONILI , czy nie chcemy TAŃSZEJ I LEPSZEJ WODY !!!!! Ale /jak już wspomniałem/, ONI TEGO NIE ZROBIĄ !! Bo DZIŚ ŻYJE IM SIĘ LEPIEJ - WSZYSTKIM !!!! Jak za dużo pieniędzy roztrwonią, to wyciągną łapę i dobra RADA i DOBRY PREZYDENT im DADZĄ !!!! I jak już sami wiecie - DADZĄ Z NASZYCH PODATKÓW !!!! A nie ze swoich kieszeni !!!! Dlatego, zawsze miałem wielkie uznanie dla Pani Zofii. Za profesjonalizm i odwagę. Jak pamietam, nigdy nie dała się zwariować !!! Pozdawiam : Józef Gajewski ...
~sobieszowiak 8-07-2009 10:17
kiedyś was ta żółć spali. Innej możliwości nie ma. Przyznam sie, nawet, że życzyłbym sobie tego szczerze.
~Sobieszowianin 8-07-2009 12:08
Miała rację pani Z.Czernow.!!! Taka jest prawda ,że te dopłaty idą z naszych podatków i niestety zwiększą już i tak wysokie uposażenie pana Prezesa i jego podwładnych urzędasów. A proszę mi powiedzieć dlaczego mamy płacić tak wysoką cenę za wodę ,której jakość odbiega od wszystkich przyjętych norm. Raz cuchnie i wygląda jak przysłowiowy gnój, drugim razem cuchnie chlorem na kilometr. Ile razy można spotkać taki obrazek na naszych drogach, kiedy to całymi dniami cieknie woda z nieszczelnych rur. Po prostu swoją nie udolność w zarządzaniu i niegospodarność Wodnik pokrywa co raz to nowymi podwyżkami. Mieszkańcy Sobieszowa ostatnio mogli się przekonać jak to przez decyzję Wodnika pozbyli się inwestora, który miał budować basen. A przecież ostatnimi laty to Wodnik niby, za duże pieniądze wymienił i zrobił nowe podłączenia w części osiedla, na której znajduję się były basen i teraz po czasie okazuje się ,że nadal nie mają mocy przerobowych ,aby odbierać nieczystości PARANOJA !. Tak samo jest z odprowadzaniem wody pitnej z zamkniętego ujęcia prosto do rzeki Wrzosówki. Może nasi Radni przyjrzeliby się na poważnie i dogłębnie pracy przedsiębiorstwa WODNIK. A wiadomo-apetyt wzrasta w miarę jedzenia, więc czekają nas / nieracjonalne /co raz to nowe podwyżki wody i odbioru ścieków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Złote Gody w Janowicach

Wandale kontra naukowcy

Budują ekopostojownię

Doczekają się ronda

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%