MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

„Dom z duszą” przedstawia Jelonka. com

Wiadomości: Region
Wtorek, 21 lutego 2017, 7:44
Aktualizacja: Środa, 22 lutego 2017, 7:42
Autor: TAB
Fot. TAB
W regionie jeleniogórskim nie ma miejscowości, gdzie nie spotykalibyśmy domu szachulcowego. Czy pieczołowicie odnowiony, czy zaniedbany, zawsze przyciąga uwagę charakterystycznym wyglądem – białą ścianą podzieloną ciemnymi belkami.

Przypadek zdecydował, że prawie na szczycie Łysej Góry w Dziwiszowie Elżbieta i Zbigniew Kłosowscy kupili w ostatnim roku ubiegłego wieku dom szachulcowy. Oboje z Jeleniej Góry zakochali się w tym miejscu, gdzie zimą zjeżdżali na nartach. Dom miał przed nimi wielu właścicieli, ale w sposób szczególny ucierpiał, gdy był w posiadaniu PGR.

Wybudował go w 1851 roku Carl Klose, o czym dziś informuje zawieszona nad wejściem z holu do salonu deska znaleziona podczas remontu pod powałą. To piętrowa i z wysokim strychem budowla, typowa dla regionu i czasów, z których pochodzi. Podpiwniczona część służyła dawnym i obecnym właścicielom jako mieszkalna, przez sień przechodziło się do części gospodarczej – obory i stajni. Sień ma piękne sklepienia podparte piaskowcową kolumną, obok której na piętro wspinają się szykowne schody.

Dziś w dawnej części gospodarczej państwo Kłosowscy przygotowali pokoje agroturystyczne. Jak przystało na stary dom, po jednej jego stronie od frontu rośnie okazały świerk, a po drugiej obowiązkowy kasztan, wyleczony i zaszczepiony. Przed domem jest też studnia, ale wciąż nieczynna, bo właściciele wykopują z niej wciąż różne niespodzianki, a to starą wrzuconą wersalkę, a to fragmenty mebli czy inne śmieci. A studnia jest z łupka, budowana od góry w koło. Marzą o wodzie z niej, choć był czas, że do 11-metrowej studni wpływało szambo. Mają też inne ujęcia, bo woda gminna niepewna, częste awarie zakłócają rytm gospodarstwa agroturystycznego. Był taki przypadek, że Kłosowscy musieli odwoływać rezerwacje i przeprosić gości, bo awaria trwała kilka dni.

Murłaty domu na Łysej Górze są z jednego bala i mają po 28 metrów długości. Mury pomiędzy słupami, ryglami i zastrzałami były wypełnione plewami z gliną, a dziś zastąpione nowoczesnymi materiałami. Wszystkie zniszczone belki zostały pieczołowicie uzupełnione i zabezpieczone dobrym impregnatem. Dom ma 420 merów powierzchni u użytkowej, a ze strychem jest ich aż 620. Żeby wyremontować siedlisko, sprzedali swoje jeleniogórskie lokum.

Pani Ela, miłośniczka kwiatów, swoim pokojom dla gości nadała kwiatowe nazwy. Jest więc pokój makowy, irysowy, lniany i różany. To tak, żeby stało się zadość rodzinnej tradycji, bo przecież pochodzi ze znanej jeleniogórskiej rodziny ogrodników. Poza tym chętnie obserwuje swoje włości, bo są niezwykle bogate w ptactwo i zwierzynę. Pokazuje zdjęcie śpiącego w sąsiedztwie domu trzyletniego jelonka zrobione komórką. Marzy też o ganku takim, jak zbudował Klose - całym oszklonym witrażami. Podobno w archiwum miejskim są jego plany, więc można by kiedyś odtworzyć, tak jak było pierwotnie.

Na pytanie o skarby, Kłosowscy uśmiechają się i mówią, że to miejsce jest ich skarbem. Choć wspominają, że w czasie wieloletnich prac remontowych znaleźli szablę z czasów napoleońskich, guziki z mundurów żołnierskich z różnych wojen. Intryguje ich też rosnący w lesie ponad 200-letni jesion z dziwnym krzyżem germańskim. Może kiedyś odkryją jego znaczenie?

Pan Zbigniew, emerytowany kapitan Polskiej Żeglugi Wielkiej mówi, że żona się uparła na ten dom, a do jego kupna i prac przy nim w ogóle wówczas nie byli przygotowani. Ale, dzięki Bogu, wszystko się udało. Dziś już nie zamieniłby swego siedliska na inne. Nawet zdrowotnie, bo pan Zbigniew miał w 2009 zawał, po tym jak został uprowadzony przez somalijskich piratów. Tu na górze z widokiem na całą Jelenią Górę odzyskuje zdrowie i siły.

Klimat tutaj panujący jest przesiąknięty dobrą energią i zapachem drewna. Meble są starannie dobrane, często z początku ubiegłego wieku, a na ścianach widnieją pamiątki z dalekich podróży. Pani Ela opowiada, że jeszcze na długo przed ukończeniem remontu, często nocowała w domu sama, choć nawet nie było w nim solidnych drzwi. Usytuowanie budowli daje poczucie bezpieczeństwa, bo wokół wszystko jest widoczne jak na dłoni. Poczucie bezpieczeństwa wnosi do domostwa także najważniejszy chyba gospodarz – Mavick, przyjazny golden retriever.

Jelonka.com opowie także historie innych „domów z duszą”, z pietyzmem i miłością odbudowywanych z szacunku dla przeszłości i chęci ocalenia tego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń.
(Niektóre zdjęcia pochodzą z archiwum państwa Kłosowskich)

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Śmierć na żwirowni

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~@^@ 21-02-2017 9:17
Gratuluję, piękny dom. A dom nikomu nie zawinił, więc warto go było odratować. Wszystkiego najlepszego dla gospodarzy i wielu gości życzę!
~ 21-02-2017 11:27
Super, jeszcze jedno miejsce -świadectwo dawnej świetności- uratowane.
~ 21-02-2017 11:28
Takich "domów z duszą" jest ogrom nie tylko w Kotlinie Jeleniogórskiej. Mnóstwo kasy włożyli właściciele w remont domu. Po pałacach i ogrodach przyszedł czas na zabudowania należące do ludzi z uboższej warstwy społecznej czasów minionych. Budowla jest piękna. Niestety "kwiatkiem do kożucha" są współczesne okna domu oraz kostka granitowa którą wyłożono dziedziniec.
~ 21-02-2017 12:13
Elu gratuluję-piękny dom,szczególnie jak popatrzy się na stan przed kupnem.Życzę dużo siły i wytrwałości.Pozdrawiam koleżanka z klasy.
~zw 21-02-2017 13:38
Napiszcie jeszcze o domach ogrzewanych spalaniem smieci,jest takich mnóstwo w dziwnymszowie.
~gfrd 21-02-2017 17:31
a tak dla żartu to z czyją duszą jet ten dom heh? jakby co to odprowadzam dusze i zajmuję się duchami
~ 21-02-2017 17:34
W 2013 r. energia elektryczna w Niemczech była w 45 proc. produkowana z węgla. To najwyższy poziom od 2007 r. Wielu ekspertów uważa, że w kolejnych latach ten procent będzie nadal rósł. Zużycie węgla rośnie też na całym świecie - w ubiegłym roku globalnie o 3 proc., szybciej, niż jakiekolwiek inne paliwo. Takie dane zawarte są w "BP Statistical Review of World Energy". może by tak u nas zamiast zamykać kopalnie produkować energię elektryczną z węgla i moglibyśmy wtedy tanio grzać elektrycznie domy i mieszkania ...
kazimierzp 21-02-2017 19:52
Zbyszek i Elu! Obyście czuli się tu jak najdłużej szczęśliwi!!!
~ 21-02-2017 21:41
Zbyszek super chata,gratuluję,i życzę powodzenia.Koleżanka z podwórka z ul.Paderewskiego.
~ela 21-02-2017 23:54
Dziękuję Pani Teresie , że pamiętała o nas i wierzę, że każdy następny opisany dom będzie coraz bardziej interesujący. Dziękuję wszystkim za odzew. Co do okien , to koszt szczeblinek w oknach podrażał ich koszt o 30 % . Wybraliśmy piękny widok na całe Karkonosze. Co do bruku , to jest stary, porośnięty mchęm i nie są to betonowe puzzle. Zgadzam się , że jest to Dziwnymszów ! Plany gazyfikacji dotyczą tylko dolnego Dziwiszowa - nowych osiedli. A to , co jest koszmarem tej wsi - to BRAK Ka...lIZACJI !! Mamy ponoć XXI wiek. A jak ścieki wpływały do rzeczki i są wylewane na pola , tak nic się nie zmieniło. Dziwiszów był wsią letniskową , tętnił życiem, godził dwa kościoły , były szkoły dwu wyznaniowe .....A teraz ?????!!!!! Zapraszam do opinii i aktywności mieszkańców.
~Józek cieśla 23-02-2017 16:19
Z załym szacunkiem, dom jest bardzo ładnie wyremontowany. Widać konsekwencje i spójność, ale do ,,domu z duszą,, to mu bardzo, bardzo daleko............

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Skalne ławki pod Szrenicą

Co warto wiedzieć na temat superfoods?

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Minka na sobotni wieczór

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%