MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Dom Siedmiu Marzeń otwarty!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 czerwca 2014, 7:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 czerwca 2014, 16:01
Autor: Angela
Fot. Angela
Ośrodek wsparcia aktywności lokalnej i organizacji pozarządowych w Jeleniej Górze nazwany Domem Siedmiu Marzeń został oficjalnie otwarty 5. czerwca. Uroczyste przecięcie wstęgi przez prezydenta Marcina Zawiłę w drzwiach byłej Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Okrzei rozpoczęło również dwudniowe forum organizacji pozarządowych, na które zaplanowano warsztaty, prelekcje i dyskusje o trzecim sektorze.

Dom Siedmiu Marzeń ma być miejscem wyjątkowym, bo wspierającym inicjatywy społeczne, realizowane przez organizacje pozarządowe, ale nie tylko.

– Powstanie takiego centrum jest bardzo ważne, bo każda z organizacji pozarządowych chciała mieć swoje biuro. My takich biur nie mieliśmy. Teraz jest już miejsce, gdzie ci ludzie będą mogli skorzystać z pomieszczeń, komputerów czy porad, jak wypełnić wnioski o dofinansowanie, co było sporym problemem, przez który wiele z tych wniosków odpadało. Do tego dochodzą działania teatralne, aktywizacja seniorów i młodych ludzi. W założeniu jest również stworzenie domu dziennego pobytu dla osób starszych. To ciekawy pomysł, bo jest taka potrzeba i będzie to dobre uzupełnienie oferty domu dla seniorów przy ul. Kilińskiego. Umowa jest taka, że organizacje pozarządowe będą gospodarzem tego budynku i będą go utrzymywały – mówił prezydent M. Zawiła.

I już wiele w tym obiekcie zrobiono, a wszystkie pieniądze przeznaczone na częściową modernizację tego obiektu pochodzą właśnie od organizacji pozarządowych.

- Od dawna szukaliśmy takiego miejsca, które byłoby w centrum miasta i spełniało kilka funkcji – mówił Bogusław Gałka, prezes Towarzystwa św. Brata Alberta i jeden z organizatorów otwarcia Domu Siedmiu Marzeń. – Udało się. Po wielu przetargach ten obiekt nie znalazł nabywcy i teraz jest w naszych rękach. Jestem szczęśliwy, że w końcu będziemy mogli powiedzieć, że drzwi przy ul. Okrzei są otwarte dla wszystkich. Swoje miejsce znajdą tu ci, którzy chcą skorzystać z pomocy w zakresie różnej działalności organizacji pozarządowych, ale również zwykli obywatele, którzy potrzebują doradztwa prawnego czy organizacyjnego oraz zainteresowania własną osobą: pasjami i działalnością typu: sztuka, muzyka, teatr. Takie przedsięwzięcia już tutaj trwają więc wszystkich mieszkańców zapraszam. W najbliższej przyszłości powstanie tu również inkubator przedsiębiorczości, inkubator organizacji pozarządowych, centrum wspierania rodziny czyli „żłobek”, „przedszkole” dla seniorów, którzy w domu często wegetują, a tutaj będziemy próbowali ich uaktywnić i pobudzić do aktywności. Seniorzy to ogromny skarb i we wszystkich krajach, gdzie oni aktywnie funkcjonują w przestrzeni publicznej, żyje się dużo lepiej. Oni mają bowiem ogromne doświadczenie, wiedzę i mądrość życiową, z której warto korzystać – dodał prezes B. Gałka.

Podczas Forum uczestnicy poruszali kwestie: ,,zmiany pokoleniowej’’ w organizacjach, liderstwa, rozwoju zawodowego czy czerpania z tradycji i historii w kontekście rozwoju organizacji.
Drugi dzień (6.05) dedykowany był członkom Rad Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) z Dolnego Śląska.

Gospodarzami wydarzeń w ramach Forum Inicjatyw Pozarządowych są: Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Jeleniogórska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Jeleniej Góry oraz Biskup Diecezji Legnickiej.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszu EOG.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Taniej za wodę i ścieki

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~gluś 6-06-2014 8:23
znowu kolejne miejsce na narady, pseudoszkolenia, bicie piany o wolontariacie ale przez tych co są opłacani ze środków unii, budżetu miasta albo państwa i nie czarujmy się panie prezydencie już zapowiadacie w nowej perspektywie duże pieniądze na tzw. miękkie projekty - no to będzie znowu wielka kasa do wyrwania i przetrwonienia a ja pytam co z tych wszystkich wielkich projektów powstało trwałego o sorki chyba jedynie tablica korkowa w MOPS
~Grześ 6-06-2014 8:23
Kiedyś zastanawiałem się dlaczego likwidowana jest świeżo po remoncie i adaptacjach placówka oswiatowa fantastycznie wręcz położona w centrum Jeleniej Góry i chyba nienajgorzej działajaca. Coś mi podpowiadało że będzie tam działała placówka pod patronatem Koscioła katolickiego, a sciśle Kurii Legnickiej. Co prawda myślałem że umieszczone tam będzie Gimnazjum katolickie i tu sie myliłem, ale poniekąd cel likwidatorów jest osiągnięty i teraz po pokropku i przemówieniach bedzie trwała "działalność" wynikająca ze statutu i bedzie może cicha przystań dla znajomych królika - przetrwalnia do kolejnych ważnych wyzwań. Powodzenia i wielu pozytywnych efektów pracy od tak pięknie zaznaczonego poczatku.
~klecha 6-06-2014 8:26
Czy tym zapyzialym wyznaniowym kraju nic sie nie może wydarzyc bez czarnej stonki i kropidla.
~TUSCK. 6-06-2014 8:28
A co zrobili z Orlikiem, który kosztowal milion złotych.Gzie jest prokurator. Niech zyje Polska.
~ad 6-06-2014 8:33
może ktoś wie czym pożytecznym zajmują się te organizacje(Brat Albert to wiadomo),czy tylko chodzi o przemielenie kasy z EU na własne potrzeby
~rumcajs54 6-06-2014 9:09
A'propos "albertów": czy jest jakaś siła na tym świecie, żeby pensjonariusze byli delegowani do takich prac jak np.: sprzątanie dzikich wysypisk śmieci, odśnieżania terenów n-tej kategorii (wg MPGK na samym końcu i nie za często), udrażnianie studzienek położonych przy przejściach dla pieszych - w czasie śnieżnej brei potrzebne wodery, oczyszczanie i regulacja rowów melioracyjnych, rzek itp., itd. Nb. czy ktoś jeszcze wie co to jest szarwark ?
~ 6-06-2014 9:51
Fajna inicjatywa, może nauczy albo zasygnalizuje miejscowemu społeczeństwu (zwłaszcza siejącym nienawiść radnym), że jest coś takiego jak tolerancja i możliwość realizowania wspólnych celów z korzyścią dla regionu... może... W każdym razie ja kibicuję i życzę powodzenia :)
~: 6-06-2014 10:36
A tak właściwie,kto notarialnie przejął nieruchomość i za ile?
~ekolog 6-06-2014 11:01
Zdjęcie nr 41 - mina tego w czerwonej koszuli przednia!!!!
~jelgor 6-06-2014 11:02
Pytanie za sto punktów:czy biskup legnicki też się dołożył finansowo do urządzenia tego Domu Siedmiu Marzeń?
~ 6-06-2014 11:19
Pytanie za jeden punkt, czy to jest dom parafialny żeby biskup się dokładał finansowo? Czy tak trudno uwolnić swój umysł od siania zamętu i nietolerancji religijnej? Nie odpowiadaj na forum, odpowiedz sobie...
~ad 6-06-2014 11:23
nie wierzyć w nic co firmuje naczelnik Korzonek,tam zawsze jest drugie dno,niech żyją towarzysze z dawnej PZPR
~rumcajs54 6-06-2014 12:19
Przechodziłem dzisiaj tamtędy, okna na parterze brudne (po lewej stronie), zielsko wyrasta ze ścian, piach pod murem. Ale może to i dobrze, że dziś już nie maluje się trawy na zielono ?
~MaćkoPL 6-06-2014 12:21
No tak, co by tu zrobić, żeby pomóc ludziom - obniżyć podatki? pfff lol, uprościć przepisy? Nieee, a czym się będzie zajmować armia urzędników? Wywalmy lepiej kasę na kolejne miejsce, gdzie posadzimy 50 pań Grażynek, które będą rozdawać ulotki i udawać, że pomagają ludziom w rozwiązywaniu problemów, które stworzyły panie Krysie w innych tego typu miejscach, to jest myśl.
~ale 6-06-2014 12:29
ceba do roboty
~uff 6-06-2014 13:45
Nie martwcie sie, i tak większość będzie pensjonariuszami Brata Alberta
~brawo M 6-06-2014 13:50
Gratuluje panie Zawila. Juz inne pseudo organizacje pozytku publicznego nie beda miały co panu zarzucic wszak pan pomaga. BRAVO !!!
~ 6-06-2014 14:34
A dlaczego tylko siedmiu? Może lepiej siedemdziesięciu siedmiu?
~ 6-06-2014 14:53
Pomarzyć zawsze można.
~pytek 6-06-2014 15:59
jeden z tematów to zmiana pokoleniowa hm to z kim wymieniali doświadczenia skoro ci co mają zmieniać albo byli w szkole, na uczelni albo w pracy, ale cóż organizatorzy za pieniądze pracują pewnie do 15-16
~projekt 6-06-2014 18:14
Najważniejsze zdanie jest na końcu -"Wydarzenie jest realizowane w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszu EOG". Musieli to zrobić żeby rozliczyć projekt!
~abc 6-06-2014 18:21
Pan na 41 zdjęciu już refleksyjnie się rozmarzył.A ile w tym domu powstanie miejsc pracy i kto będzie tym kierował.
~adus132 6-06-2014 20:44
skoro miasto tak wiele robi dla budynków szkół które samo zniszczyło to może zajmie się "rolnikiem w sobieszowie który jest rozkradany i jeszcze musi płacić za ochronę może lepiej oddać to komuś za nic nic nic opłacać ochronę przed złomiarzami... ale cóż najlepiej zniszczyć i zaorać i sprzedać teren po jakąś galerie jak na kilińskiego... brawa dla władz!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 6-06-2014 21:06
piękne położenie prrzy byłej szkole nr. 11
~marzyciel 6-06-2014 21:21
a ja mam jedno tylko marzenie żeby skończyły się pieniądze na tzw. miękkie projekty wtedy jak za czarodziejką różdżką znikną wszelkiej maści fundacje wspierające, doradzające, szkolące etc.
~ 6-06-2014 22:16
Tylko one zostaly,nadzieja juz zgasla. Moze za 4 pokolenia, ktore wytrzebia zlodziejstwo i kombinatorow w urzedach zycie nabierze plynnosci i sensu pracy za godziwa place.
~Muchomorek 6-06-2014 23:35
A ten biskup, czy jak mu tam w ichniej hierarchii, na zdjęciu nr 4 nie ma szyi. To co to jest takiego?
~bum-tara-bum 6-06-2014 23:37
E, tam dom niech se będzie. Atelefon do którejś z lasek ze zdjęcia 40 ma kto? No, ostatecznie do którejś z 19 :-).........
~ 7-06-2014 18:23
DOLNOŚLĄZAK. Wspaniała propagandowa inicjatywa, wpisująca się w kalendarz wyborczy. Magistracki urzędnik partyjny - za budżetową kasę - gromadzi wokół siebie elektorat, który na finiszu kampanii wyborczej /w zależności od rozwoju sytuacji i bieżących potrzeb/ wykorzystany zostanie anty-Zawiłowo lub pro-Papajowo. Nie wykluczony każdy inny wariant. W dobie, gdy regionalne partie i kanapy polityczne nie mają nic konkretnego do zaoferowania lemingom, działania politycznego profesjonalisty należy przyjąć z uznaniem. Czy ci pozarządowcy mają świadomość w jakiej hucpie politycznej uczestniczą? Wprawdzie efekt gospodarczy nie jest wart funta kłaków ale możliwość załapania się na coś społecznego, płatnego i bez odpowiedzialności - kusi.
~ 7-06-2014 19:08
cd.~z 18:23. Magistracki dialog społeczny swoje czynności wykonuje w imieniu i na rzecz własnej - wprawdzie podzielonej - PO-partii. Zwisa mu lojalność wobec Zawiły czy Papaja. Obojętnie, który z nich polegnie. Po kampanii samorządowej Korzonek znajdzie się - nie zagrożony - zawsze po właściwej stronie. Niczym kot spadnie na cztery łapy. Wyrazy uznania kieruję pod jego adresem za trud i wysiłek jaki włożył w dzieło politycznego skorumpowania ViPa partii konkurencyjnej nie do końca - wobec PO opozycyjnej. Człeka o mentalności sołtysa, byłej wioski pod Jelenią Górą dopadł syndrom "Kalisza". Jeleniogórski partyjniak, podobnie jak Kalisz z SLD, zaangażował się w projekt polityczny obcy własnej partii. Jaki to przyniesie efekt? Czas pokaże. DOLNOŚLĄZAK
~ar 13-06-2014 21:13
Średnia wieku uczestników, to tak ok. 60-tki. Juz tylko tacy w jeleniej zostali? Rzucili kiełbasę wyborczą dla organiacji pozarządowych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył kolejny etap budowy S3

Senator zachęca do głosowania na maszty

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Ulica Krakowska na finiszu

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
907
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%