MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Dom bez komina – lodówka w mieszkaniu

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 19 października 2009, 7:51
Aktualizacja: Wtorek, 20 października 2009, 8:14
Autor: Ania
Fot. Ania
Używa jedynie zimnej wody, a odkąd przyszły chłody musi przebywać w wychłodzonym mieszkaniu. W maju bieżącego roku Miejski Zakład Gospodarki Lokalowej z powodu fatalnego stanu rozebrał komin w budynku, w którym mieszka i do tej pory go nie postawił.

Mowa o mieszkance Szklarskiej Poręby Danucie Wilczyńskiej, która od killku miesięcy nie może doprosić się naprawy komina. Sprawa przeciąga się w czasie z powodu długich procedur, jakie obowiązują MZGL. Nie zmienia to jednak faktu, że kobieta jedynie nocą przebywa w mieszkaniu bez ogrzewania i ciepłej wody.

– Po pracy na ogół odwiedzam zaprzyjaźnionych ludzi i siedzę u nich do wieczora. Później idę do siebie, ciepło się ubieram i kładę się do łóżka. Cóż mogę innego zrobić – mówi Danuta Wilczyńska.

W ubiegłym tygodniu, który z jesiennego przerodził się w zimowy w lokalu kobiety było osiem stopni Celsjusza. Dogrzewała je więc tzw. farelką, dzięki czemu temperatura w mieszkaniu podwyższyła się do 12 stopni. Nieznany jest jeszcze termin odbudowy komina.

Wiadomo jednak, że zajmie się tym zięć Danuty Wilczyńskiej. Swoją ofertę złożył w MZGL. Ze względu na to, że ma uprawnienia i nie zażądał wygórowanej ceny za wykonanie tej pracy, propozycja została przyjęta. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie odbudowę. Obecnie czeka na materiały budowlane, które ma dostarczyć mu zakład.

Pani Danuta musi mieć anielską cierpliwość i niezwykle silny organizm, żeby przetrwać chłody i uodpornić się na biurokratyczne przeszkody. W sprawę zaangażowała się córka kobiety, stara się o to, żeby sprawę w końcu rozwiązać.

– Często współpracuję z gminami, ale z takim czymś się w życiu nie spotkałam. Nie rozumiem dlaczego do tej pory w sprawie mojej mamy nic nie zrobiono. – mówiła pani Joanna, córka Danuty Wilczyńskiej.
Miejski Zakład Gospodarki Lokalowej to jedna z tych instytucji, która – z powodu długich urzędniczych procedur – skazuje na niedogodności zwykłych ludzi. Miejmy jednak nadzieję, że problem doczeka się w końcu szczęśliwego zakończenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bezpieczniej nad Kaczawą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Trwa nabór do jeleniogórskiej Policji

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ 19-10-2009 7:59
Urzędnikom wyłączyć ogrzewanie.
~valentine 19-10-2009 8:23
Pierwsze prace "budowlane" rozpoczną się zapewne wiosną?! :/
~Kowary 19-10-2009 9:04
Widze że nie jestem sama w Kowarach własnie wczoraj łaskawie włączyli prąd w mieszkaniach. Po walce z ZEZK-iem w sprawie wyremontowaia komina dopiero w zeszłym tygodniu rozebrali komin i tyle i ich widzieliśmy spadł snieg wiec siedzielismy bez pradu i bez komina
~ 19-10-2009 9:52
Znam Panią Danutę i wiem dlaczego ma taką sytuację.To miła i łagodna kobieta ,gdyby była inną lokalną Danutą chamską i bezczelną,która nigdy nie pracowała to nie musiała by czekać.Z tym artykułem to bardzo dobry pomysł bo NASI urzędnicy tylko wtedy reagują.Niech się Pani nie poddaje.Powodzenia.
~ja 19-10-2009 10:43
Dlaczego mnie to nie dziwi? Ja np. płacę za CO, którego nie ma i do tej pory ta kwestia nie została wyprostowana tylko naliczają sobie jakieś chore kwoty plus odsetki. To jest normalne?
~Brak bata 19-10-2009 11:01
Przy obecnych technologiach zbudowanie komina to kwestia jednego lub dwóch dni, no ale urzędnicy maja czas i jest im ciepło za nasze opłaty.
daria30119 19-10-2009 11:13
MZGL w Szklarskiej Porębie w ogóle polecała bym jakiejś wyższej kontroli czy coś podobnego. To co tu wyczynia się z ludzmi to jest skandal....i to nie są wyjątki....wszystkich mają w głębokim "poważaniu"...!!!
~ 19-10-2009 11:16
a zeby rozebrac komin to procedury byly krotkie,chory kraj a ZGM-y to plaga w calej polsce
ebee 19-10-2009 11:40
A komuna podobno się skończyła ponad 20 lat temu. Owszem , ale nie w ZGL- lach. Tam czas sie zatrzymał................... EBEE
~~~~ 19-10-2009 11:43
Zgadzam się z wpisem z godz. 9:52; W Szklarskiej Porębie niestety normą jest to, że pomoc z URZĘDU otrzymują te osoby, które sobie "wykrzyczą" lub "wychodzą" u właściwych osób związanych z magistratem. Mieszkańcy kulturalni, oczekujący na pomoc zgodnie z obowiązującym prawem nigdy tej pomocy się nie doczekają, bo okazuje się, że MIASTO te NASZE prawa zupełnie inaczej rozumie, w tym celu powstaje nawet opinia prawna, nie wiem: śmiać się czy płakać. Czy sławnej lokalnej "innej Danucie" Pan Burmistrz też próbował wytłumaczyć, że miasto nie jest instytucją charytatywną ???
~ 19-10-2009 12:16
No właśnie.Gdyby to była jakaś koleżanka któregoś z Panów przy korycie albo ktoś z ich rodziny to na pewno nie musieli by zwracać się do prasy,tylko zostało by to załatwione w zaciszu GABINETOWYM.A tak niech się Człowiek publicznie obnaża bo to MY rządzimy a inni to są nam potrzebni tylko w dniu wyborów albo przed okienkiem KASY.
~Apollin 19-10-2009 13:47
Mają w tej Szklarskiej Porębie takich wielkich polityków jak niejaki Nowak. Widzi to, co dzieje się w Warszawce, natomiast spraw pod nosem nie zauważa. Ten Nowak jest chyba też radnym? Może się mylę. Ale polityk zabierający głos w sprawach ogólnopolskich niech zrobi porządek u siebie. W przeciwnym przypadku naraża sie na śmieszność.
Patol 19-10-2009 13:52
Po co komu komin? Całe zabobrze kominów nie ma i jakoś mają ciepło.
~Wikusia 19-10-2009 14:21
Pani Danucie bardzo dobrze patrzy z oczu. Zycze Pani wiele wytrwalosci, a "Szklarskim Urzedasom" trzeba na 8 godzin wylaczyc ogrzewanie w biurach, moze by im sie mozgi przewietrzyly.
~? 19-10-2009 15:50
Kiedy w polsce beda urzedy wyplacac odszkodowania za swoich tepych urzedasow.Kiedy to nastapi i kary finansowe beda im wisialy nad glowa to moze wreszcie zacznie to wszystko podazac we wlasciwym kierunku.
~baltazar 19-10-2009 19:31
pani Danuto.To co robi MZGL w Szklarskiej Porębie w sprawie pani to wynik tego ze urzędnicy mało się interesują starymi budynkami jeszcze zbudowanymi przed 2 wojną światową,no chyba ze budynki są w centrum miasta to MZGL bardziej jest przychylne do remontów.Mają fundusze tylko na bierzące remonty,ale jak zrobią kosztorys na jakiś pożądny remont to potrafią obliczyć każdy szczegół,tylko że to długo trwa.Wiem z własnego doświadczenia że aby nie dopuścić do dalszej degradacji budynku jest założenie WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ i zmiana ZARZĄDCY.
~Urzędnik 19-10-2009 21:23
Urzędnik nie ustala głupich procedur, tylko musi je przestrzegać żeby nie zostać oskarżonym o niegospodarność i korupcję. Każda procedura musi trwać minimum od kilku dni do kilku tygodni, żeby wszyscy zainteresowani mięli czas się z nią zapoznać i przygotować ofertę. Ziarnko do ziarnka i uzbierają się miesiące. Z przeczytanego artykułu wnioskuję że procedury mają się ku końcowi i Pani Danusi jeszcze w tym miesiącu może liczyć na nowy komin. Zamiast pastwić się nad urzędnikami piszcie do Warszawy, żeby uprościli procedury.
rymcycymcy 19-10-2009 21:34
Domy bez kominów, to kominiarze bez roboty ...smutne :)
~do urzednik 20-10-2009 6:47
pisać to sobie można a i tak g...no z tego będzie.ja ostatnio chciałem złożyć wniosek o mieszkanie w j.g i moge zapomnieć jestem bezrobotnym o...nie teraz płace 800 za mieszkanie w najmie i rachunki .a chciałem mieć mieszkanie do remontu by żyć łatwiej i moge zapomnieć ponieważ nie mamy z żoną zarobków 800 zł na os. to kpina są mieszkania ponieważ pytałem znajomego który sie starał o mieszkanie takie i dostał z powodu choroby trwałej i wybierał co miesiąc proponowano mu dwa na mies. a mi powiedziano że nie spełniam warunków jak już wspomniałem i ponadto nie ma takowych mieszkań a jak już są to są przyznawane odrazu .poprostu jak trzeba coś załatwić w urzedach to wszystko jak krew z nosa pod górke!!!!!!
~ 20-10-2009 7:35
Ciekawy jestem, czy aby casami publiakcja się nie pojawiała już po fak cie wybudowania kominu. W Szklarskiej Porębie od kilku dni sypie śniegiem, a na zdjęiach tego nie widać.
~Andrew 20-10-2009 23:23
Jedno pytanie,Jaki d...l rozbiera komin nie mając w ręku pozwolenia na budowe nowego!!!Współczuje tej kobiecie takich urzędasów,niestety w Piechowicach jest podobnie,niestety przepisy dają "władze" urzędasowi a petenci to odczuwają.
~:) 22-10-2009 13:50
wiadomość z ostatniej chwili.. materiały na budowę komina dotarły późnym popołudniem,we wtorek..praca wre..módlmy się tylko o w miarę możliwości stabilną,bezoopadową pogodę.. Jelonko-dziękujemy :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lokator celowo podpalił mieszkanie

Śmierć na żwirowni

Ile dostaną sołectwa?

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
939
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%