MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

„Dom 7 marzeń” powstanie w budynku po SP 7

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 października 2013, 7:42
Aktualizacja: Piątek, 25 października 2013, 7:19
Autor: Mea
Fot. Mea
Akt użyczenia obiektu po Szkole Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze przy ul. Okrzei został podpisany wczoraj (23.10.) przez prezydenta Marcina Zawiłę oraz przedstawicieli trzech organizacji pozarządowych, które zajmą tę siedzibę. Uroczyste otwarcie „Domu 7 marzeń” planowane jest na wiosnę 2014 r.

W obiekcie powstanie ośrodek aktywności społecznej, w którym będzie działać Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Umowa użyczenia została zawarta na dziesięć lat.

- Chcemy by był to obiekt wspierający inne organizacje pozarządowe. Dzięki niemu powstanie szereg działań na rzecz rozwoju społeczności Jeleniej Góry. Chciałbym też, by swoją siedzibę miał w nim jeleniogórski Związek Harcerstwa Polskiego, który obecnie zajmuje lokal mogący służyć, jako mieszkanie – mówił Marcin Zawiła.

W „Domu 7 marzeń” powstanie inkubator przedsiębiorczości dla młodzieży i studentów, będzie inicjowany rozwój fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych, prowadzona będzie działalność hobbystyczna, charytatywna oraz wolontariat. Planowana jest też animacja aktywności sąsiedzkiej czy aktywizacja seniorów.

- Siódemka w nazwie domu nawiązuje do SP nr 7, która miała tu swoją siedzibę. Chcemy stymulować przedsiębiorczość studentów w przestrzeni nie tylko społecznej, ale również gospodarczej, aktywizować seniorów, namawiać mieszkańców do aktywności sąsiedzkiej. Celem jest podniesienie jakości życia jeleniogórzan poprzez edukację i pozyskiwanie zewnętrznych zasobów – powiedział Łukasz Domagała, prezes Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

- Najważniejszym dla mnie zadaniem będzie rozwój przedsiębiorczości ekonomii społecznej, poprzez aktywizację zawodową grup, które są w trudnej sytuacji na rynku pracy. Chcemy też pomagać seniorom oraz rodzinom, w których się znajdują. Przy byłej szkole znajduje się boisko, z którego będą mogły korzystać dzieci – zaznaczył Bogusław Gałka, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

- Ważny jest rozwój kompetencji ludzkich, by mieszkańcy rozwijali siebie i swoje otoczenie. Na takie działania można pozyskać wiele środków z Unii Europejskiej. Chcemy, by powstawały kolejne spółdzielnie socjalne – podkreślał Zenon Matuszko z Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Tort w dowód wdzięczności

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Kazimierz 24-10-2013 8:29
Inicjatywa godna poparcia, w tym także finansowego ! Utrzymanie TAKIEGO budynku kosztuje nieziemsko drogo, jak na możliwości wymienionych stowarzyszeń. Życzę im z serca rozwoju, ale to się nie uda bez wsparcia sponsorów i łaskawości miasta. Ja osobiście widziałem w tym budynku siedzibę SGP Euroregionu "Nysa" plus wymienione organizacje. Panu Dyrektorowi Jankowskiemu daję to pod uwagę.
~Rico 24-10-2013 8:55
Z braku realnego dobrobytu mieszkańców pozostają marzenia ,dobre i to !
~ 24-10-2013 9:15
i po jakiego grzyba rozbierali to boisko????
~Grześ 24-10-2013 9:55
To jest budynek o wielkich pomieszczeniach i kubaturze dostosowanej na potrzeby szkoły i powinien być szkołą. Sale wysokie na 4 m, wielka klatka schodowa itp przerosty wymiarowe. Utrzymanie bardzo drogie, ogrzewanie jeszcze droższe. Mimo wszystko życze powodzenia pomysłodawcomi to nie tylko na "starcie" ale przez wiele lat pożytecznej działalności.
~ 24-10-2013 9:56
STAN TECHNICZNY tych obiektów to ktoś widział i badał ??? toż to zabudowa przedwojenna, już samo przejście ulicą daje do myślenia czy co nie spadnie na głowę, a co dopiero wprowadzić tam ludzi !!! Gdzie jest BEZPIECZEŃSTWO pytam się !!!
~ 24-10-2013 9:59
boisko??? ludzie o czym mówicie to gruzowisko !!!! Tak- SUPER B O I S K O jest na PAULINUM, w zasięgu każdego mieszkańca Jeleniej Góry i przyjemnie i bezpiecznie- zapraszam !!!!!!!!!!!!
~Asiaa 24-10-2013 10:21
Dom 7 marzeń??? Czy Pan Zawiła chce zrobić z ulicy Okrzei drugi PEKIN???????????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 24-10-2013 10:50
Chyba tak - w Centrum Miasta- super wizytówka, a co na to mieszkańcy z sąsiedztwa??????????????????????????????????????????
~Asiaa 24-10-2013 10:53
A dopiero Pan Zawiła chwalił ulicę Okrzei, że mieszkańcy tak pięknie remontują tam kamienice......... Paranoja całkowita, takie działalności niech sobie Pan Zawiła przeniesie na obrzeża miasta, a nie w centrum. Centrum ma być wizytówką miasta, a nie tworzyć drugi PEKIN!!!!
~Oburzony gość 24-10-2013 11:07
Jak to możliwe, że oddaje się do dyspozycji na 10 lat budynek organizacją które nie są z Jeleniej Góry?? Dlaczego nie poinformowano lokalnych organizacji o takich planach? Dlaczego nie ogłoszono konkursu? To są działania anydemokracyjne i jawna dyskryminacja lokalnych pozarządówek. Czy tak ma wyglądać koalicja ngo?? Jak to możliwe, że miasto wspiera organizacje spoza JG (oprócz tego budynku dysponują przecież jeszcze basztą na ul. Jasnej w której nic się nie dzieje!), a lokalne organizacje maja być na garnuszku u obcych??
~wswswsws 24-10-2013 11:17
Kiełbasa wyborcza... rozdawana pokątnie i swoim.
~oburzony 24-10-2013 11:18
to oburzające , my się staramy robimy cos dla ludzi a tu koleżki z warszawy i Wałbrzycha zgarniają lokal, chcieliśmy od miasta wynająć lokal na działanie to dla nas nie było to wola o pomste do nieba jak zawsze "znajmoki"maja wszystko czy mało budynków ma RCWIP baszta stoi pusta może tam cos ciekawego zrobia tez dostali od miasta , walbrzych ogromny budynek dla kogo dlaczego tam nie zagospodarowują teraz kolejny raz miasto daje sie naciagac albo chce zaskoczyć organziacje decyzja , dlaczego nikt nic nie wiedział ze budynek ma być dla organizacji ?
~ad 24-10-2013 11:35
każdy rozsądny już wie że dni Complexa są policzone,dlatego człowiek musi pozałatwiać posadki,lokale i nagrody dla siebie i kolesi,.....mam nadziej że nowy prezydent rozpisze uczciwy konkurs na dyrektora książnicy
~proszsz 24-10-2013 12:36
hejt jest grejt! :D
~romi 24-10-2013 12:56
Najpierw niech oddadzą kasę rodzicom dzieci z byłej siódemki np za okna i i wkład w remonty klas . A może by tak wzorem innych miast zadać pytanie mieszkańcom czego by tam chcieli , przecież to państwowe czyli nasze .
~ 24-10-2013 13:13
NIC NOWEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nas mieszkańców nikt o nic nie pyta - nas mieszkańców stawia się pod ścianą !!! b u l w e r s u j ą c e.
~porażka 24-10-2013 13:45
Ten budynek od początku swojego istnienia był szkołą, ale przyszedł taki jeden z woli .... wybrany i complexowo zmienił jego przeznaczenie. Szkoda słów.
~]]]]]] 24-10-2013 16:24
panie prezydencie a gdzie pieniądze na swietlice dziennego pobytu dla oso b niepełnosprawnych ?
~żenada UM 24-10-2013 17:14
Z tego co dobrze kojarzę to stowarzyszenie już posiada okazały budynek przekazany za darmo przez Jelenią Górę?? - tylko nazwa wtedy była Fundacja Jagniątków, a ci ludzie przemieszani są nawzajem w różnych stowarzyszeniach i fundacjach - dlaczego Korzeniowski nie informuje jeleniogórskich organizacji pozarządowych o takiej możliwości i stworzenia jednego miejsca dla nich ? tylko my dowiadujemy się z prasy o takich rzeczach !! Żenada kompletna dla tych władz i wszystko w białych rękawiczkach na oczach jeleniogórzan !!
~ 24-10-2013 18:25
DOLNOŚLĄZAK. Super pomysł!!! Na dobry początek budynek powinien być zasiedlony przez tych, którzy ściśle kopulują z magistrackim dialogiem społecznym w ramach tzw. Rady Pożytku Publicznego. Stowarzyszenia-fundacje, organizacje pozarządowe - zwane "trzecim sektorem" - które podporządkują się temu PO-partyjnemu wydziałowi nie muszą się troszczyć o pieniądze. Komisja przydzielająca środki unijne lub rządowe jest zdominowana przez członków lub sympatyków PO. Korzystający z "7" kasę - na pokrycie czynszu - będą mieć zawsze. Cdn
~korzeń 24-10-2013 18:43
Pełna kontrola organizacji pozarządowych musi być. Dostaniecie lokal pod warunkiem, że ...................pamiętajcie w przyszłym roku są wybory.
~80.30 24-10-2013 18:47
"- Najważniejszym dla mnie zadaniem będzie rozwój przedsiębiorczości ekonomii społecznej, poprzez AKTYWIZACJĘ ZAWODOWĄ grup, które są w trudnej sytuacji na rynku pracy. Chcemy też pomagać seniorom oraz rodzinom, w których się znajdują. Przy byłej szkole znajduje się boisko, z którego będą mogły korzystać dzieci – zaznaczył Bogusław Gałka, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta." NA CZYM BĘDZIE POLEGAĆ AKTYWIZACJA ZAWODOWA? NA KOORDYNACJI, WSPIERANIU, ZACIEŚNIANIU I POGŁĘBIANIU ORAZ WSPOMAGANIU?;-)
~ 24-10-2013 18:51
Cd. z 18:25. Budynek jest w dobrej lokalizacji i dobrym stanie technicznym, gdyż na 2 lata przed jego unieruchomieniem magistrat na jego remont wydał ogromną kasę. Proponuję, żeby prezydent spełnił oczekiwania dialogowego i ustanowił go naddyrektorem organizacji pozarządowych, które z tego budynku korzystać będą. Zaspokojone zostanie polityczne ADHD tego "urzędnika samorządowego" a przy okazji magistrat od niego się uwolni. Takie wash & go. Nie jest wiadome jaki wynik da przyszłoroczna kampania wyborcza. Pewne jest, że jeżeli prezydentem zostanie kandydat z poza PO, raczej Korzonka w UM nie będzie zatrudniał. Czego jeleniogórzanom - z całego serca - życzę. DOLNOŚLĄZAK
~ 24-10-2013 19:11
kaząlśonlod, a jeśli prezydentem zostanie kandydat z SLD, to co, nie zatrudni byłego kolegi? ;-)
~Gość 24-10-2013 19:59
Nastepny pomysl godny biblitekarza ,Zawila troche pomyslunku facet troche>
~Jaro 24-10-2013 21:00
Trzeba zebrać podpisy !!!!!!!! PEKIN w CENTRUM miasta, chłopaki zapchają ławeczki pod cerkvia do końca gdzie LOGIKA !!!! pod urząd z pikieta !!!!!
~ciulzpo 24-10-2013 21:25
złośliwy los sprowadził na Polskę rodzinę Tusków i całą tą POwską zarazę :D
~-- 24-10-2013 21:42
Ręce opadają... po co tworzyć jakieś fora, listy mailowe, itd ściągać ludzi na spotkania, jak najważniejsze decyzje i tak podejmuje się bez samych zainteresowanych... kumoterstwo i zenada ... gdzie tu dialog społeczny, jak zwykle dla nas ale bez nas... a czy Zhp to jedyna organizacja na tym terenie ? Dlaczego zdani jesteśmy na Wrocław czy Wałbrzych a nie możemy zrobić nic sami... Pan Jakubiec może coś powiedzieć jak się kończy zaczynając z przyjezdnymi. Zwłaszcza że oni dostali już w dyspozycje piękne lokale i co?
~ 24-10-2013 23:00
Ad.~19:11. Dzięki za info. Wiesz nie pomyślałem o tym. Istnieje takie zagrożenie, wszak kilku od "mańkutów" jest oddanych Korzonkowi i robi u niego jako wolontariusze. Ba, nawet jeden opracował pod korzonkowe dyktando regulamin tzw. Rady Pożytku Publicznego. W LSD postrzegani są jako V kolumna lub aktywiści z syndromem Kalisza. Istotne jest to, że to nie są byli koledzy Korzonka. Ex-kumple Korzonka dokładnie znają jego talent do politycznej intrygi i się z nim nie zadają. Niepokojące jest to, że są aktualnymi jego kolegami, którzy - nie świadomi w jakie ... wdepnęli - dla kasy lub celów wyborczych zrobią wszystko. Hołdują zasadzie pecunia non olet. Przykre ale prawdziwe. DOLNOŚLĄZAK
~sumienie 25-10-2013 2:35
Oby nie było pokropku ! No i żeby "kieckowi" nie wpieprzali sie ze swoimi prawdami wiary.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
496
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%