MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Dolnośląskie gołębniki

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 9 marca 2020, 7:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 marca 2020, 8:28
Autor: Stanisław Firszt
Gołębnik murowany wielokondygnacyjny/fot. Internet
Fot. Archiwum S. Firszta
Gołębie hodowlane są wynikiem udomowienia gołębi skalnych. Ich hodowla, dzisiejsze gołębiarstwo, sięga czasów starożytnych, co najmniej XV w.p.n.e. Znana była w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Od samego początku te przecież niewielkie ptaki trzymano zarówno na mięso, do przenoszenia wiadomości, a także do zabawy i ozdoby.

Mięso gołębi traktowane było jako wykwintne danie, które podawano na najlepszych stołach, a mięso młodych gołębi uważano za środek leczniczy w przeziębieniach (rosół).

Szkolone gołębie służyły do szybkiego przekazywania wiadomości (używano ich jeszcze w II wojnie światowej). Inne tresowano dla specjalnych sztuczek (zabawy) lub do ozdoby i trzymano je w klatkach.

Jeszcze do niedawna widok lotujących gołębi na wsiach i w miastach nikogo nie dziwił i był zjawiskiem powszechnym, tak jak i charakterystyczne gwizdy gołębiarzy powodujące wzloty ptaków. Dzisiaj tylko w niewielu miejscach w Polsce gołębiarstwo przetrwało, szczególnie na Górnym Śląsku ("Pyk, pyk, pyk z fajeczki, duś, duś gołąbeczki..."), gdzie stanowi lokalną tradycję.

W Europie zwyczaj hodowli gołębi pojawił się za sprawą krucjat. Krzyżowcy przenieśli go z Bliskiego Wschodu, rozpowszechnił się w Cesarstwie Niemieckim, a stamtąd do innych krajów. Gołębie trzymano początkowo tylko na zamkach; dworach i klasztorach. Były ważnym elementem (narzędziem) przekazywania wiadomości od zamku do zamku, szczególnie w miejscach, gdzie brakowało dogodnych dróg, np. na obszarach leśnych i górzystych. Nie dziwi więc fakt, że gołębiarstwo rozwinęło się właśnie na Śląsku, na terenach podgórskich i górskich.

Później rozpowszechniło się ono także wśród biedniejszej części społeczeństwa i trafiło na wieś. Dla gołębi na zamkach, dworach, a później w obejściach bogatych i biedniejszych chłopów budowano specjalne gołębniki. Te, u bogatszych były murowane i przybierały często formę wysokich, wielokondygnacyjnych wież. Te wiejskie budowano zazwyczaj z drewna.

Szczególną formą wiejskich, śląskich gołębników były konstrukcje budowane na wysokich słupach podtrzymywanych przez mniejsze. W ten sposób chroniono ptaki przed drapieżnymi ssakami (kunami, lisami, żbikami a także kotami domowymi), które nie mogły się tam dostać. Na szczycie pionowego pala umieszczano cylindryczną, wielościankową lub kwadratową budkę – gołębnik, z wieloma otworami dookoła. Gołębniki posiadały spadziste daszki, a przy wejściach żerdki dla przysiadywania gołębi. Były zdobione elementami architektonicznymi przeniesionymi z prawdziwych budynków, a także malowano je. Wewnątrz gołębników, które były jedno lub wielokondygnacyjne, umieszczano przegródki dla ptaków, aby mogły założyć w nich gniazda. W zależności od wielkości gołębnika mogło w nim jednocześnie przebywać nawet do 100 ptaków.

Jeszcze w XIX wieku gołębniki były charakterystycznymi elementami krajobrazu dolnośląskiej wsi. W wielu gospodarstwach na środku podwórza, na słupach, stały wspaniałe gołębniki, po których dzisiaj pozostały tylko rysunki i nieliczne fotografie. Te niewielkie konstrukcje architektoniczne wsi naszego regionu były zazwyczaj proste, ale nie brakowało wśród nich perełek sztuki ciesielskiej i rzeźbiarskiej.

Symbolem gołębiarstwa naszego regionu był Wleń, lokowany w 1501 roku, który od początku słynął z hodowli gołębi. Tu od wieków odbywały się targi gołębiarskie. Dla upamiętnienia tego faktu w 1914 roku postawiono na wleńskim Rynku, sławny do dzisiaj pomnik "Gołębiarki". Jeszcze do niedawna w Marczowie koło Wlenia, na terenie jednego z gospodarstw, stał charakterystyczny dla naszego regionu gołębnik na jednym słupie. Był pomalowany na zielono.

W związku z tym, że dawne gołębniki zaczęły zanikać, a właściwie zniknęły z pejzażu Dolnego Śląska, z inicjatywy nieżyjącego już znawcy i miłośnika naszych lokalnych tradycji Tomasza Prylla, na początku XXI wieku, na terenie nieistniejącego już mini skansenu etnograficznego przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, przy wsparciu piszącego te słowa, stanęła rekonstrukcja dolnośląskiego gołębnika. Ustawiono go przy rekonstrukcji przydrożnej kapliczki karkonoskiej. Był to jedyny tego typu obiekt na naszym terenie.

W czasie rozbudowy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze po 2008 roku gołębnik ten wraz z kapliczką zostały zniszczone, chociaż można było przynajmniej gołębnik przekazać, np. do Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze lub Miastu Wleń i nadal mógłby cieszyć oczy turystów i mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej. Kapliczka z krzyżem z oryginalnej karkonoskiej kapliczki przy odrobinie dobrej woli tez mogła ocaleć.

W ciągu wieków zdarzało się, że gołębie uciekały z gołębników, np. podczas różnego rodzaju nieszczęść. Przyzwyczajone do bliskiej obecności ludzi osiedlały się w ich pobliżu. Kolejne pokolenia tych zdziczałych ptaków (chociaż nie do końca), możemy dzisiaj oglądać na rynkach miast i w miejskich parkach. Dla jednych są ozdobą naszego otoczenia, a dla innych utrapieniem i niechcianym sąsiadami.

Gołębiarstwo to dzisiaj hobby. Istnieje wiele ras gołębi, są wśród nich prawdziwi arystokraci i pięknopiórzy, są też gołębie pocztowe. Dla tych ostatnich organizowane są specjalne międzynarodowe zawody, w których biorą udział gołębiarze z naszego regionu. Corocznie odbywają się wystawy gołębi rasowych. A wszystko zaczęło się tysiące lat temu.

Twoja reakcja na artykuł?

17
68%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
4
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. połączenia muzeów

Najcenniejsze kurioza w cieplickim muzeum

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~` 9-03-2020 7:26
Latające szczury karmione przez nawiedzone babcie które rzucają na ziemie tony chlebka dla biednych ptaszków ( który jest w nocy zjadany przesz robactwo i szczury naziemne ) roznosiciele pasożytów, kleszczy , chorób zakaźnych, wszystko jest wymazane w ich guanie.
~marek kanarek 9-03-2020 8:05
do: ~` (7:26)
Brawo za odwagę, nikt tak jeszcze nie opisał samego siebie:)
~ 9-03-2020 9:06
do: ~` (7:26)
Zapomniałeś o KORONAWIRUSIE!
~WRC 9-03-2020 16:13
do: ~` (7:26)
Może i masz rację że,to latające szczury,ale ile jest bezpańskich kotów i piesków co załatwiają się gdzie popadnie a właściciele są na to ślepi.Wracając do gołębi hodowlanych pocztowych,ten ptak jest mądrzejszy niż.....puszczony z 1300 km powraca do domu bez mapy gps czy znaków drogowych.A wartość takiego ptaka może przekroczyć 1 mil euro.
~DJ 9-03-2020 16:19
do: ~WRC (16:13)
Skoro koty i pieski, o których piszesz są bezpańskie to o jakich właścicielach mówisz? Logika - poziom zero.
~WRC 9-03-2020 16:40
do: ~DJ (16:19)
Poprawka,chodziło mi tu bardziej o bezpańskie koty.A do właścicieli piesków, jak się załatwi to posprzątaj,chodniki,trawniki całe zas...e.A Ty jak jesteś taki myślący ?to byś się domyślił o co chodzi.
~ 9-03-2020 8:58
Gołębie miejskie są pokarmem dla ptaków drapieżnych,powinny służby zdrowia, np.Sanepid,badać te ptaki pod kątem zdrowia,na roznosicielstwo pasożyt ów i innych niebezpiecznych chorób dla ludzi.To samo dotyczy bezpańskich psów i kotów, piaskownic i miejsc zabaw dla dzieci.No i odszczurzanie miasta.
~Anonim+ 9-03-2020 11:55
do: ~ (8:58)
Sanepid ma skromne fundusze (a, przy miłościwie nam panującej władzy, szczególnie), nawet nie starcza na podstawowe regularne badania dla ludzi, a co dopiero dla gołębi...
~ 9-03-2020 12:24
A co na to koński łeb
~Mm 9-03-2020 17:13
Jak sracie po klatkach,rzucacie smieci gdzie popadnie i wiele innych durnych rzeczy robicie to wam nie przeszkadza.Buractwo
~gołębiarzPolski 9-03-2020 17:46
Tak tak gołębie srają? TAAk? A wy też bałaganicie i co? Jesteście lepsi? Nie nie jesteście! Kocham moje gołębie trzymam je pod kocem i śpiewam im kołysanki i wyjadam ich kupki mrrr mrrr moje kochane gołąbki.
~Pr. 9-03-2020 18:00
To ptactwo roznosi pchły chowane przez typowych wieśniaków ..
~i kto to mówi 9-03-2020 21:16
Prawdę mówiąc to wy jeleniogórskie buraki szczacie i sracie gdzie popadnie.Wystarczy spojrzeć na wasze pięknie zabrudzone i zaśmiecone miasto.
~PL 14-03-2020 11:03
Proponuje zobaczyć gołębniki gołębi pocztowych a nie się wypowiadać jest tam czyściej niż u jednego w domu - buraki i posprzątajcie wokół siebie śmieci
~typek 15-03-2020 11:53
rzeczowy artykuł ps pozdro.dla driv club;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Cieplice nie są jedne

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
825
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%