MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Dolnośląscy ludowcy uczcili pamięć Witosa

Wiadomości: Region
Niedziela, 12 listopada 2017, 6:35
Autor: TAB
Fot. Użyczone/TAB
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych dolnośląscy ludowcy uczestniczyli w Zaduszkach Witosowych, organizowanych rokrocznie od śmierci trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej w Wierzchosławicach.

W tegorocznych obchodach upamiętniających Wincentego Witosa wzięło udział kilka tysięcy osób, w tym także z Dolnego Śląska. Wyjazd przygotowali ludowcy z Jeleniej Góry. Skorzystali z niego również działacze i sympatycy tego ruchu z innych miejscowości naszego regionu: z Lwówka śląskiego, Lubania, a nawet Milicza i Strzelina. Adam Smoliński, wieloletni działacz PSL w Zaduszkach uczestniczył po raz drugi. - Wierzchosławice to kolebka ruchu ludowego. Wypada, by każdy działacz i sympatyk choć raz w życiu odwiedził grób Witosa w jego rodzinnej miejscowości – mówi pan Adam.

Tegoroczne Zaduszki uznano zgodnie za największe od 1945 roku, kiedy zmarł Wincenty Witos. W ten sposób ludowcy jako pierwsi rozpoczęli uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Do podtarnowskich Wierzchosławic przyjechali nie tylko działacze PSL, z szefem partii Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Jarosławem Kalinowskim. W uroczystościach wzięło udział wielu sympatyków tego ruchu, rolnicy, młodzież, hierarchowie kościoła tarnowskiego.

– PSL to tylko polityczna część ruchu ludowego. W rzeczywistości jest on potężny – uzupełnia Adam Smoliński. – Ruch ludowy to przecież również Związek Młodzieży Wiejskiej, koła gospodyń wiejskich, zespoły artystyczne pielęgnujące polską kulturę ludową, ochotnicze straże pożarne, ruch spółdzielczy, kółka rolnicze oraz inne organizacje mocno osadzone w rzeczywistości polskiej wsi.

W sumie z całej Polski, jak podają różne źródła, przy grobie Witosa spotkało się ponad trzy i pół tysiąca osób. Po uroczystej mszy w wierzchosławickim kościele z homilią nakreślającą postać Wincentego Witosa jako Polaka, wiernego patriotę, dla którego najważniejszą wartością były słowa „A Polska powinna trwać wiecznie” oraz „Bóg, Honor, Ojczyzna” uczestnicy w uroczystym pochodzie pod sztandarami przeszli na cmentarz do grobu Witosa oraz innego działacza ludowców, a przyjaciela premiera – Stanisława Mierzwy. Tam delegacje z całego kraju, w tym także dolnośląska, złożyły wieńce i kwiaty. Zgromadzonych powitali przedstawiciele rodziny Wincentego Witosa, a także szefostwo PSL. Po uroczystościach na cmentarzu ludowcy przeszli przez Wierzchosławice pod Dom Ludowy, gdzie znajduje się Muzeum Witosowe.

Uczestnicy Zaduszek podkreślają przyjazną atmosferę, wielki optymizm ludzi biorących udział w uroczystościach.

W artykule wykorzystano także zdjęcia wykonane przez Ewę Kropielnicką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Promesy dla OSP

Rondo w tym roku?

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~zaboberek 12-11-2017 10:15
"Tegoroczne Zaduszki uznano zgodnie za największe od 1945 roku, kiedy zmarł Wincenty Witos. " Napis na płycie nagrobnej głosi,że zmarł 27.XI.1972 r. Jaka jest prawda?
~jpg 12-11-2017 19:03
Premier Wincenty Witos urodził się 23.01.1874 r a zmarł 31.10.1945. Zdjęcie z nagrobkiem pewnie dotyczy innej osoby
~zaboberek 12-11-2017 20:05
Mój wpis był prowokacją,gdyż osoba na nagrobku różni się zdecydowanie od byłego premiera polskiego.Miałem nadzieję,że odezwie się autor artykułu TAB,lub redaktor dyżurny Jelonki.
~TAB 15-11-2017 10:04
Dziękuję czytelnikom za uważne czytanie oraz oglądanie zamieszczonych fotografii. Oczywiście sporne zdjęcie dotyczy tablicy upamiętniającej wnuka Premiera, noszącego imię po Dziadku. Jest to zdjęcie przedstawiające fragment rodzinnego grobowca. Pozdrawiam Zaboberka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Most do rozbiórki

Krakowska w budowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%