MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dokumenty z przeszłości w bibliotece cyfrowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 16 maja 2011, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: RED
Fot. TEJO
Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry, podjął decyzję o przeznaczeniu dokumentów odkrytych w trakcie remontu Baszty Bramy Zamkowej: zostały zeskanowane w Książnicy Karkonoskiej i każdy zainteresowany będzie je mógł oglądać na stronach internetowych Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej.

Przypomnijmy, że w znakomicie zabezpieczonym tubusie metalowym ujawniono dokumenty miasta, pochodzące z dłuższego okresu, od lat 30-tych XIX w., aż do lat 30. minionego stulecia.

– Wynika z tego, że w trakcie kolejnych prac remontowych tego obiektu uzupełniano zawartość tubusa, będącego rodzajem „kapsuły pamięci” o kolejne, bieżące dokumenty i montowano ten pojemnik znowu w kuli zwieńczającej wieżę – mówi Marcin Zawiła.

Prezydent dodaje, że samorząd powinien wpisać się w tę „sztafetę pokoleń mieszkańców miasta”. Dlatego wkrótce tubus zostanie uzupełniony o kolejne dokumenty i zostanie umieszczony w starym miejscu. Przy okazji następnego remontu – który oby zdarzył się jak najpóźniej – przyszłe pokolenia jeleniogórzan obejrzą wizytówki naszych czasów.

Prezydent Miasta zwrócił się z prośbą do redakcji, by na nośnikach papierowych (ale także – cyfrowych) przekazali swoje wydania gazet, audycji radiowych, czy telewizyjnych, jako dokument epoki. Zostanie też tam zamieszony skrócony budżet Jeleniej Góry na 2011 rok, aktualny skład Rady Miejskiej i drobne dokumenty codzienności.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Konferencja Literacka w Podgórzynie

Rok niespełnionych obietnic

Napad na dyliżans – mikołajkowy poranek rodzinny

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Mikołaj nie zawiódł

O jeleniogórskim rynku

Zaczytaj się z Jelonką.com

W komediowym klimacie w kowarskim MOK–u

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
787
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%