MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Dokument na czterdziestkę

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:47
Autor: radek
Ciekawy pokaz archiwalnego filmu proponuje w piątek Jeleniogórskie Centrum Kultury. Projekcję powinni obejrzeć zwłaszcza absolwenci i uczniowie Gimnazjum nr 3 oraz dawnej Szkoły Podstawowej nr 12.

– Dotarłem do taśm, na których uwieczniono otwarcie Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń przy ul. Grunwaldzkiej – mówi Zbigniew Dygdałowicz z pracowni dokumentacji przy JCK. Zdjęcia pochodzą ze stycznia 1966 roku, więc mają równo 40 lat.

Na czarno-białych kadrach utrwalono ceremonię otwarcia szkoły, a także pokazano jej wnętrza oraz ówczesnych uczniów i nauczycieli. – Nie jest wykluczone, że te osoby dziś rozpoznają się na ekranie – mówi Zbigniew Dygdałowicz.

Popularna placówka oświaty była jedną z tak zwanych „tysiąclatek”, czyli szkół oddanych do użytku z okazji – jak to wówczas określano – milenium państwa polskiego, czyli tysiąclecia chrztu Polski. Budowano je pod hasłem: „Tysiąc szkół na tysiąclecie”.

Z liceum szkoła stała się podstawówką, o tyle niezwyczajną, że uchodziła za tak zwaną szkołę sportową. Uczniowie mieli tam więcej godzin wychowania fizycznego i osiągali sukcesy w zawodach w różnych dyscyplinach, najczęściej w lekkoatletyce.

Wkrótce przy placówce powstała druga sala gimnastyczna, boisko z profesjonalną bieżnią i inne udogodnienia dla młodych sportowców.

Po reformie oświaty w szkole powstało gimnazjum, a działalność podstawówki była stopniowo wygaszana.

Ale i gimnazjaliści są wierni sportowej tradycji i wciąż biegają na medal. Mają też sukcesy w innych dziedzinach sportowych. Absolwentem gimnazjum jest aktualny mistrz w sportach samochodowych Jakub Buziuk. Szkole szefuje i uczniów trenuje od lat Marek Przeorski.

– Zapraszam wszystkich na projekcję. Film zostanie wyświetlony w piątek, 27 stycznia, w sali kameralnej JCK o godz. 16 – mówi Zbigniew Dygdałowicz. Będzie okazja do spotkania i sympatycznej dyskusji. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Chcą edukować o regionie  

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Warsztaty pod Buczkiem

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~telewidz 27-01-2006 15:17
moze sa jeszcze inne stare filmy z jg? dlaczego nie puszcza ich telewizja dami?
~Kama 28-01-2006 22:25
Szkoda, że zbyt późno dowiedziałam się o projekcji filmu- czy jest możliwość powtórki??Jestem absolwentką SP nr 12 i bardzo mnie interesują fakty dotyczące historii szkoły.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Kino samochodowe w Kamiennej Górze

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1921
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%