MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Doktorzy na motorach. Rajd receptą na stres

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 28 lipca 2011, 7:29
Aktualizacja: Piątek, 29 lipca 2011, 7:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Około 70 motocykli różnych marek zaparkowało wczoraj na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Przyjechali nimi lekarze z całej Polski i zagranicy zrzeszeni w łódzkim klubie Doctorriders, którzy uczestniczą w jednym z rajdów pod nazwą „Poznaj swój kraj, zamki Dolnego Śląska”.

Klub Doctorriders funkcjonuje od siedmiu lat i powstał przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi. Należy do niego około 300 lekarzy – motocyklistów z Polski i całego świata, którzy wspólnie wyjeżdżają na cykliczne zloty i rajdy.

- Jednym z cyklicznie organizowanych rajdów jest wyprawa pod nazwą „Poznaj swój kraj”. W tym roku w ramach tego cyklu ja zorganizowałem rajd „Zamki Dolnego Śląska”, które zwiedzamy przez cały tydzień. Zwiedziliśmy już Chojnik i Książ, pojedziemy nad Czochę, zobaczymy też Kościół Wang i wszystkie nasze dolnośląskie perełki. Jest to branżowy klub, dlatego do rajdu mogą się przyłączyć tylko lekarze i pasjonaci – mówi Bartosz Espenschied z Kowar, organizator tegorocznego zlotu.

Wczoraj uczestnicy wyprawy zawitali w Rynku, gdzie spotkali się z Marcinem Zawiłą, prezydentem Jeleniej Góry, któremu Grzegorz Krzyżanowski, prezes klubu, przekazał książkę o klubie Doctorriders, wyprawach i zlotach.

W rajdzie jako pasażerka udział wzięła m.in. Danuta Kruzilczyk z Włodzimierzowa. Jej przygoda z jazdą na motocyklach rozpoczęła się kilka lat temu. – To jest pasja mojego męża, do której dałam się przekonać. Na początku miałam opory, ale przełamałam się. To jest zarówno spora dawka adrenaliny, jak i czasami stresu, szczególnie podczas niezbyt sprzyjającej pogody. Jeżdżenie i podziwianie na żywo wielu miejsc sprawia nam jednak ogromną przyjemność. Oboje jesteśmy lekarzami, a takie wyprawy są formą pewnego odstresowania się od pracy i codziennych obowiązków. Jeździmy ostrożnie i spokojnie - mówi Danuta Kruzilczyk.

W rajdzie udział wzięła też 16-letnia Ania Szczygieł z Częstochowy, która przyjechała z rodzicami i wujkiem. Jak mówi, jazda motocyklem po Polsce to niezwykłe przeżycie. Prowadzić motocykl odważyła się pani Katarzyna Bladocha z Sopotu.
- To moja pasja. Jeżdżę od czterech lat i motocykl jest bardzo prosty w prowadzeniu. Doctorriders jest jedynym klubem na świecie, w którym nie ma podziału na kobiety i mężczyzn, stąd spotkać można tu wiele pań, które siadają za kierownicą. Jestem ginekologiem. Jest to dziedzina zabiegowa, chirurgiczna, jestem więc bardzo konkretna i uprawiam konkretne rzeczy – żartuje uczestniczka.

Do stolicy Karkonoszy zawitał też Robert Zając ze Szwajcarii, również ginekolog. Pan Robert jeździ na motocyklu od czterech lat. Na ogłoszenie o klubie Doctorriders trafił przypadkiem w prasie branżowej i od tego czasu regularnie przyjeżdża do Polski i bierze udział w rajdach.
- Taka jazda sprawia mi dużo przyjemności, ale czasami jest też stresująca, bo wielu kierowców samochodów traktuje motocyklistów, jak kierowców drugiej kategorii. Mimo że jeździmy bardzo ostrożnie czasami też ulegamy wypadkom. W minionym roku podczas powrotu z jednego z rajdów nasz kolega stomatolog doznał bardzo ciężkich obrażeń, dlatego apelujemy do kierowców by uważali na motocyklistów. Uczestnicy rajdu są bardzo dobrze zabezpieczeni. Mamy pilota oraz osoby pilnujące porządku nas z przodu i z tyłu. Jesteśmy też ubrani w widoczną odzież – mówi Robert Zając.

Starszy sierżant Robert Grządziel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, który na co dzień pełni służbę na motocyklu, a wczoraj na terenie Jeleniej Góry zabezpieczał motocyklistów, potwierdza na drogach kierowcy samochodów i motocykliści, szczególnie ci młodzi, nie wypracowali jeszcze wspólnej kultury jazdy.

- Receptą na tę sytuację jest na pewno zmniejszenie prędkości oraz zerkanie w lusterka. Takie rajdy, jak ten natomiast uczą motocyklistów pewnej kultury, dyscypliny. Przede wszystkim pokazują, że nie wszyscy motocykliści, to tzw. dawcy, czyli osoby jeżdżące na granicy bezpieczeństwa. Spora grupa osób jeżdżących na motocyklach to pasjonaci – mówi st. sierż. Robert Grządziel.

Uczestnicy rajdu w ramach cyklu rajdów „Poznaj swój kraj” zwiedzili już Mazury, Bieszczady i kilka innych zakątków Polski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~rumcajs54 28-07-2011 7:46
Na MIŁOŚĆ BOSKĄ: nie OGLĄDANIE SIĘ W LUSTERKA tylko SPOGLĄDANIE W LUSTERKA lub oglądanie się za siebie ale na motocyklu to raczej trudno, zacna Pani Angelo...
~mako 28-07-2011 7:58
nie mówi się ino,ino tylko
~rumcajs54 28-07-2011 8:03
I nie mówi się trza, trza mówić trzeba...:)
~Jeloneczka 28-07-2011 8:08
Ech poloniści... delikatności w Was za grosz... Zamiast się tu wymądrzać to byście korzystali z przycisku "kontakt"! Takie sprawy załatwia się dyskretnie! A co do imprezy, to jest super - piękne motory, wiatr we włosach... doktorom życzę szczęśliwego powrotu do domu i uśmiechu do pacjentów :)
~ccc 28-07-2011 8:11
'Pokaż lekarzu co masz w garażu!' takie motorki nie kosztują grosze, ale rozumiem, że pięć jednoczesnych etatów w kilku klinikach pozwala po latach uzbierać tę skromną sumkę...
~Kopertaride 28-07-2011 8:29
Świetny pomysł spędzania czasu, ale zawsze mi się śmiać chce jak sami do siebie mówią "doktorze" będąc zwykłymi lekarzami (w większości) i wypowiedzi w stylu "nasz kolega stomatolog doznał bardzo ciężkich obrażeń" co kogo obchodzi jaką on ma specjalizację?! czy w podobnych stowarzyszeniach mówią o sobie "po zawodach" np." w zeszłym roku nasz kolega murarz miał wypadek..." no i ostatnie naklejanie Eskulapa na szybie samochodu/motoru - powiedzcie jaką moc prawną ma taka naklejka? chyba dodaje +5 do zarozumiałości. Zawód to zawód tak samo ważny jak inne. Ale inicjatywa pierwszej klasy i brawo za pomysł.
~rumcajs54 28-07-2011 8:33
Do ~Jeloneczka: ejże, ejże, noblesse oblige.
~ 28-07-2011 9:22
ino tylko
~Hulanka 28-07-2011 9:51
Doktorzy na motorach , kominiarze na hulajnogach ,hydraulicy na deskorolkach , kolejarze na drezynach ,chłopy na babach , Arab na wielbłądzie ,g..no na Mont Evereście .... itd . Cóż to za wielkie wydarzenie ! Czy to jakiś przełom , sukces , czy o0 co chodzi ?
~rty 28-07-2011 9:52
heh ci którzy narzekają na niskie zarobki....
~Ech 28-07-2011 10:16
Ciekawe czy ci dawcy organów wyrazili zgodę na ich pobranie ?
~ 28-07-2011 10:31
do:Hulanka. O życie chodzi !A życie to:tańce,hulanki,swawole a także wycieczka,koncert,nowa inwestycja,szeroko pojęta polityka przez małe i duże,,P,,,to również nieszczęście,radość,utrata pracy,wypadek,kolizja,jedna baba drugiej babie,dziury w jezdniach,nie odśnieżone lub zaśmiecone ulice,nominacje,degradacje,miłość,zdrada i pieniądze itd itp.Jest jeszcze pomysł-jak to życie sobie umilić i powyższy artykuł właśnie tego dotyczy.W tym przypadku:urlop połączony z pasją.Nie! wielkie wydarzenie ale np. alternatywa dla tych,którzy pomysłu nie mają.W natłoku przerażających informacji miło przeczytać taką jak wyżej.Zycie to wielkie i małe sprawy....wiesz Hulanlka
~- 28-07-2011 10:35
Bartosz Espenschied a nie Espenczip :-)
~do 10:31 28-07-2011 10:57
Nic dodać, nic ująć, ludzie dobrze czas spędzają, mają pasje, i warto o tym poczytać, a nie tylko o samych złych i pesymistycznych wydarzeniach! Dla niektórych szczytem marzeń jest sobotni grill na kawałku podwórka, a dla innych wypad na motocyklach ;p
Tomy M. 28-07-2011 11:13
Biedota polskich lekarzy ... na motocyklach (k*rwa to nie są MOTORY!) za 50 tys. sztuka. A spytajcie o paragon fiskalny u lekarza... zabije Was oczami.
~@ 28-07-2011 11:51
niezła recepta! Sami sobie wypisują, a wykupić można u "Barana", ze te drobne kilkadziesiąt... Dobry samochód + jeszcze lepszy motocykl - to dopiero jest luxus! dobrze, dobrze być lekarzem, choć to ...lekarz i krwiopijca, jak spiewał Chyła...
~ 28-07-2011 12:14
Jedni na motocyklach podróżują po Dolnym Śląsku, inni na skuterach jadą na wybrzeże(art.z 26.07.2011r).Jedni jeżdżą wypasionymi mercedesami, inni motorami a jeszcze inni jednym i drugim... aż w końcu wielu jest takich, co chodzą po prostu na piechotę. Tomy M.- może tym razem zostaw przysłowiową ,,kieszeń,, w spokoju.Inwektywy też.Paragonu fiskalnego nie dostaniesz w wielu miejscach, nie tylko w prywatnej przychodni zdrowia.Niech ludzie odpoczywają.Mają do tego prawo tak jak Ja i Ty.Żałuję,że nie potrafię jeździć na motorze( chociaż takowy posiadam) bo też bym pomknęła.Mimo, iż nie jestem lekarzem.Nie jest to jednak mój sposób na wypoczynek.Drażliwe tematy ,,lekarskiego jestestwa,, zostaw na inną okazję. Są wakacje.....
~tt 28-07-2011 12:26
na bank w tym czasie mieli rozpisane duzury bo zawsze w 10 miejscach naraz pracuja,hehehe.a tak placza ,że oni biedni ,że tak malo zarabiaja.NIE MASZ KASY UMIERASZ zapomnij ,że ktoś cie przyjmie chyba ,że z wypadku to musza a tak to rok czekania i z laska na odczep sie zostajesz przyjety!
~marek11 28-07-2011 12:47
tyle w was zawisci ale jak jestescie chorzy to chcecie by lekarz ktory was bedzie operowł był najlepszy i wypoczęty nie?? i nie zalujecie pensji po kilkadziesiat tysiecy/a moze kilkaset/ w bankach ktore was często \" okradaja\" albo u polityków ktorzy malo co robia ze o zarzadzie kghm nie wspomne, albo w spółkach miejskich czy panstwowych ps. w normalnym swiecie lekarz/a takze policjant/ zarabia dobrze np. w anglii lekarz zarabia i 10 x wiecej niz senator a o usa nie wspomne i to jest normalne dla wszystkich
~ 28-07-2011 13:51
@ 8;29 dobry wpis. A jak napisać mój kolega grabarz POdczas kopania w....ł się do groba!?
~ 28-07-2011 14:37
Ciekawe, czy pojawily by sie takie wstretne, zawistne wpisy, gdyby Jelonka oglosila, ze szwaczki pojechaly na rowerach w kierunku Karpacza.Niech wypoczywaja. Wy tez macie urlop.A czym przyjechali- guzik mnie to interesuje. Chce wypoczetych lekarzy!
Piipi Jelonkowa 28-07-2011 14:41
..większość to ma nadwagę ! Wysłać ich .. na trasę Łomnica-Bukowiec-Gruszków-Kowary .. *ale rowerkiem ! ..to taka recepta dla zdrowia !
~emerytka 28-07-2011 15:19
Zestresowanych emerytów zapraszam na piesze zwiedzanie Jeleniej Góry (oszczędzajmy na biletach komunikacji miejskiej ), chodziki i kule mile widziane.
~kkk 28-07-2011 15:25
To sie trzeba było uczyć na lekarza !!!!! chciał bym zobaczyć jak pracujecie po 12 godzin dziennie. i poza praca zawracaja wam dupe stare baby bo coś boli. jak niie jestem lekarzem ale temat doskonale znam. Nalezy im sie odpoczynek i relax bo niedługo wrocą do przychodni. zeby was wyleczyc
~OSA 28-07-2011 15:32
"POKAŻ LEKARZU CO MASZ W GARAŻU" i pokazali...
~ander 28-07-2011 18:55
angela o czym to jest ?
~ 28-07-2011 19:17
Motocykliści to podstawowi dawcy organów ludzkich. Deklaracje zgody na pobranie wszyscy lekarze podpisali??? pytam Angeli
~ 28-07-2011 19:50
Tak sobie jeżdżą i zostawiają nam smród ze spalin do wąchania... I pełno hałasu. Lekarze... Nie ma co...
~kaktus 28-07-2011 21:38
oj biedni lekarze z głodu musieli wybrać się na wycieczkę skoro mają taaaakie motory to jakie mają samochody a my biedacy do przychodni prywatnie bo Pan doktor właśnie wyczerpał limit pacjentów na NFZ i m...a w kubeł jak chcesz być zdrowy
karmazyn 28-07-2011 21:55
No masakra :/ Wam, malkontenci nic się nie podoba. A, że sąsiad kupił nowe auto, a że sąsiadka ma nowe futro. A że Iksiński wybudował dom i postawił nowy płot. Wysoki, to pewnie ma coś do ukrycia. A że synek pani Gieni dostał od rodziców nowe mieszkanie, a że córeczka sąsiada zrobiła wesele w Pałacu Łomnica. Zazdrościcie? To do roboty! A nie przesiadywać w oknach na poduchach i plotkować. Normalnie zaścianek przez Was przemawia.
~ 28-07-2011 22:24
czemuś biedny - boś głupi... czemuś głupi boś biedny
~mały autobus 28-07-2011 22:41
@ karmazyn ok masz racje tylko POwiedz do ku..y nędzy dlaczego taka Kryśka płaci 3,70 na godzine a do Wrocłwia bierze 20 zeta jak mi to wyjaśnisz ze zrozumieniem to od jutra łaże w czerwonym sweterku
karmazyn 28-07-2011 22:51
~mały autobus. Pewnie koszty, rozchody, przychody, zusy, srusy i koszty ekspoloatacji. Powiem tyle, nie wiem. Wiem natomiast, ze jest pełno "pracodawców" traktujących ludzi ja c...hów na plantacji bawełny. Odpisałem, ale nie po to, bys chodził w czerwonym sweterku.
karmazyn 28-07-2011 22:57
Chociaż, może ubierz ten czerwony sweterek. Prezydent naszego pięknego (miejscami) miasta chodzi w czerwonym sweterku i z tego co mi wiadomo zarabia wiecej niż 3,70 na godzinę. Może to sposób. :P Pozdrawiam.
~ 29-07-2011 8:40
Nie mam pojecia, czemu ludzie sie piekla i zloszcza. KAZDY z was mogl byc lekarzem i miec motocykl. I jezdzic do woli. "Nie chciales nosic teczki, nos teraz woreczki...". A gdyby lekarze zarabiali 4 zlote na godzine, to jaka bylaby ich motywacja? maja odpowiedzialnosc i nielatwa prace. Niech zarabiaja. Zazdrosc, zawisc, zascianek, jak ujal karmazyn (pozdrownienia!!!). Viki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Działka nad zabytek?

Nadbrzeżna gotowa

Spotkania z Beatą Kempą

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Spacerownik po Lwówku

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1208
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%