MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Dokąd ma zmierzać Jelenia Góra? O tym była debata

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 13 czerwca 2013, 7:16
Aktualizacja: Piątek, 14 czerwca 2013, 7:28
Autor: Mea
Fot. Mea
– Chcemy by w Jeleniej Górze żyło nam się coraz lepiej – mówił Andrzej Dobrowolski, prezes zarządu Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego o celu wczorajszego (12.06.) spotkania w jeleniogórskim oddziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Temat to „Rozwój gospodarczy i społeczny regionu jeleniogórskiego – szanse, problemy, priorytety”.

- W ramach zadań statutowych naszej fundacji postanowiliśmy spotkać się z samorządowcami, ludźmi biznesu i organizacjami pozarządowymi, by porozmawiać o przyszłości Jeleniej Góry. Wypracowane wnioski przekażemy wojewodzie oraz parlamentarzystom – stwierdził Andrzej Dobrowolski.

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła mówił o tworzeniu silnej aglomeracji jeleniogórskiej, złożonej z ponad 20 gmin z byłego województwa jeleniogórskiego, której utworzenie ma służyć większym możliwościom pozyskiwania dotacji unijnych. – Jednym z problemów naszego miasta jest wyludnianie się centrum, przez budowę dużych sklepów na obrzeżach miast. Nie chcemy kolejnych banków, czy telefonii komórkowych, a trzeba np. przenieść do centrum Urząd Skarbowy, bo do takich instytucji przyjeżdża dużo osób. Również chcemy organizować więcej imprez na Placu Ratuszowym, by generować ruch np. w restauracjach – podkreślał prezydent Jeleniej Góry.

Ważną sprawą dla rozwoju jest poprawa komunikacji z miastem. - Przed dwoma tygodniami rząd ogłosił przetarg na budowę drogi S3, która ma ułatwić dotarcie do Kotliny Jeleniogórskiej. Chcemy też zrobić objazd Maciejowej i Bolkowa, by do Wrocławia jechało się szybciej. Również do Zgorzelca trzeba wykonać objazdy. Dzięki remontom ulic i budowie łącznika ul. Spółdzielczej z Lubańską rozwija się jeleniogórska strefa przemysłowa. Modernizowane będą też trasy kolejowe i lotnisko w Jeleniej Górze. Urząd Marszałkowski właśnie zaproponował nam fundusze na utworzenie dokumentacji m.in. utwardzenia pasa startowego – dodał.

Kolejnym problemem jest wyludnianie się miasta, przez przeprowadzanie się bogatych jeleniogórzan do małych gmin, gdzie zostawiają podatki. Dlatego planowana jest sprzedaż działek i zagospodarowanie terenu na obiekty mieszkalne i usługowe na odcinku ul. Widok – Malinnik – Wolności – Graniczna (obok MPGK). Jest to rejon w starym podziale administracyjnym między Cieplicami, a Jelenią Górą, którego zagospodarowanie planowano już w latach 70’.

Na szanse równego rozwoju wszystkich osiedli Jeleniej Góry zwracał uwagę przedstawiciel Górzyńca. - Budowa dróg i komunikacja powinny być na pierwszym miejscu. Ważny jest też rozwój turystyki, a co za tym idzie rynku pracy. By to osiągnąć potrzebna jest prężna współpraca wszystkich zaproszonych tu gości, czyli władz miasta i powiatu, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, które mają oryginalne pomysły – zaznaczył Robert Obaz ze Stowarzyszenia Goduszyn.

Na spotkanie przybyli również przedstawiciele służby zdrowia. – Opieka zdrowotna to złożony proces, miasto samo nie jest w stanie unieść wyzwania, jakim są współczesne standardy w służbie zdrowia. W szpitalu, który służy jeleniogórzanom partycypuje urząd wojewódzki. Opieka ambulatoryjna, specjalistyczna, która funkcjonuje w mieście głównie w systemie przedsiębiorstw prywatnych, wspomaga szpital. Natomiast struktura organizacji medycznej jest zamknięta i ciężko jest zbudować nową, z powodu braku pieniędzy na służbę zdrowia. Potrzebne są zmiany, ale muszą wyjść z poziomu Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u – powiedział Stanisław Woźniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Organizatorzy spotkania to: Fundacja im. Jerzego Szmajdzińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Rada Powiatowa SLD oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Ubezpieczenie samochodu online – wyliczenie składki i zakup polisy przez internet

Spotkania z Beatą Kempą

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~Karol 13-06-2013 8:11
Dziś już kawy pić nie muszę po przeczytaniu wypowiedzi Zawiły - ciśnienie powyżej normy. Urząd Skarbowy do centrum tam gdzie są płatne parkingi. Centra handlowe na obrzeżach - 500m od ratusza to dla Zawiły obrzeża. W JG ważne są tylko imprezy (o muzemum zapomniał?) a o miejscach pracy zapomniał? Droga S3 nie ułatwi dojazdu do kotliny tylko ją wykluczy.
~Paul Krugman 13-06-2013 8:22
W wypowiedzi Zawiły nic się nie zmieniło od dwóch lat.Ciągle ta sama bajka o strefie przemysłowje i o firmach które tu są bo jest tania siła robocza.Dołączył nową bajkę o zakładach drzewnych z Dobiegniewa.Kompletny brak wizji jeśli chodzi o rozwój miasta.Mając takiego w firmie menagera dawno bym go zwolnił.
~Matrix 13-06-2013 8:23
chciałbym usłyszeć jedno. Że w końcu powstaną jakieś fabryki, magazyny, ruszy z kopyta przemysł. Jednak to jest no real!???Co ze strefą przemysłową w Jeleniej Górze???
~ 13-06-2013 8:34
Szkoda słów, bogaci jadą na wieś, banki w centrum Panu Prezydentowi wydaje się, że to jest problem tego miasta, a gdzie ci wszyscy młodzi, którzy wyjechali do anglii, irlandii, niemiec i innych miast Polski bo nie mieli żadnych i to trzeba podkreśliec absolutnie żadnych perspektyw w tym mieście Market na markecie sklepy się dublują, wyprowadzili ludzi z miasta do marketów a teraz kombinują jak przywrócic życie w centrum. Powiem tak niedługo będziecie odbywac takie spotkania i gadac te bzdury wyłącznie w szkołach i na uczelniach bo jak za czasów komuny najłatwiej własnie tam zmusic młodych ludzi do słuchania tego bełkotu
~ad 13-06-2013 9:06
Jestem tym wyjechanym i to raczej zagranicznym niz wyjechanym na wies.. Lubie odwiedzac jg bo w koncu to moje miasto. Ale.. to miasto nie ma nic do zaoferowania niestety, brak atrakcji typu basen, kino, moze jakies krege ? W zmianach widze tylko wiecej biedronek i nowy chodnik na pkp:) Pozatym wyludnianie sie widac golym okiem. Uwierzcie mi, wpadlem do jg ostatnio w jakas sobote w kwietniu cos kolo 18:00, na trasie z pks - ratusz -bankowa - wojska pl - pkp spotkalem 5 osob, glownie emeryci :) Nawet kobieta z budki przy podwalu z najlepszym kebabem na swiecie wyemigrowala z tej dziury ehhh. Nie moge pojac, ze tak atrakcyjnie polozone miasto nie umie wykorzystac tego potencjalu :/
~kokospoko 13-06-2013 9:19
Tak sie sklada ze nowa trojka zepchnie jelenia gore na peryferie bo i tak nie ma jak sie stad wydostac. dlatego nikt powazny tu nie zainwestuje. dochod miasta tworzy turystyka czy inwestycje typu greenfield a nie galerie czy urzedy. Ale urzednik historyk tego nie skuma i tyle w temacie.
~jacha 13-06-2013 9:20
to chyba jakaą kolejna kiełbasa wyborcza Zawilca. pffff. a gdzie SMK ja sie pytam ? a teraz co do tytułu fundacja Szmajdzińskiego - ten polityczny * sam się przyczynił do agoni tego miasta likwidując jednostke wojskową.
~Szymek 13-06-2013 9:27
To na co pan czeka Panie prezydencie? to kto a to robić jak nie pan? Pan potrafi tylko stawiać galerie i markety i tam obiecać ludziom prace za tys zl!!!
~Szymek 13-06-2013 9:38
Kpina wypowiedz pana prezydenta !!! i Kpina ta debata !!! Bo nawet debatę zorganizowano we WROCŁAWIU!!! Mówcie o przyszłości Jeleniej Góry a debatę robicie we wrocławiu????????????? to w Jeleniej Górze było gdzie jej zorganizować? czy może pan Prezydent boi się ze przyszli by jeleniogórzanie i powiedzieli mu prawdę w oczy??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
~wertyui 13-06-2013 9:40
jedyną szansą jeleniej góry jest jej funkcjonowanie jako centrum turystycznego dla sąsiednich miejscowości -, Szklarska, Karpacz, Przesieka. Tyle, że taki rozwój powinien nastąpić już 20 lat temu. Rozwój uzdrowiska Cieplice (tak jak np. wyglada Kudowa Zdr. albo Wisła) zapewniłby stały dopływ pracy i gotówki - tyle, że termy powinny być 3 razy większe i stać już od 20 lat wybudowane, szybkie i tanie połączenie z miejscowościami górskimi, multikino, centra rozrywkowe -wtedy jest szansa ze osoby ktore przyjechaly do Gołebiewskiego w Karpaczu - zajrzą do Jeleniej a nie ominą ją \"nową trasą S3\" bo szybciej i łatwiej będzie dojechać tam z Kamiennej Góry... Ale basenik który jest teraz budowany nie przyciągnie nikogo - w okolicach Jeleniej taklich baseników jest bodajże 6.
~Szymek 13-06-2013 9:41
Panie prezydencie co pan zrobił ze swojego planu wyborczego? i ten sztandarowy projekt SKM? co z nim?
~Szymek 13-06-2013 9:44
Mówicie o nas bez nas !!! czemu debata była poza Jelenia Góra??? boi się pan konfrontacji z mieszkańcami ?
~zBIGs 13-06-2013 10:02
do Szymka: "...o celu wczorajszego (12.06.) spotkania w jeleniogórskim oddziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu." Mam wrażenie, że było to w Jeleniej Górze na filii AE ;)
~bankier 13-06-2013 10:03
Gdzie powinny byc lokalizowane placowki bankow na Spoldzielczej?
~ 13-06-2013 10:27
gdzie ma zmierzać ? NA PEWNO NIE W STRONĘ TURYSTYKI !!!!!!! nie chcę tu drugiej tunezji
~ 13-06-2013 10:29
O przyszłości regionu należy dyskutować z poważnymi ludźmi a nie z karierowiczami, którzy tu tylko na chwilę robią wokół siebie medialne zamieszanie.
~ 13-06-2013 10:39
właśnie zawilec gdzie te twoje tramwaje (lepsze by były trolejbusy na te wąskie uliczki) ???????????
~ 13-06-2013 11:04
kolejny kuriozalny pomysł na budowę nowych osiedli; oczywiście w mieście, w obecnych granicach wszystko funkcjonuje idealnie - drogi bez dziur, wszystkie zimą odśnieżone, ścieżki rowerowe wszędzie, pełne uzbrojenie tj. ka...lizacja, gaz, ..., sprawna i niedroga komunikacja zbiorowa itd., itd., miejsc pracy więcej aniżeli chętnych, czy geniusze z ratusza uważają, że kolejne projektowane dzielnice - ich uzbrojenie i obsłużenie - poprawią standard życia obecnych mieszkańców (czy wszystkie działki na Uroczej miasto już sprzedało?); a może właściciele działek pod nowe osiedla to nasi starzy znajomi?
~ 13-06-2013 12:17
wiecej imprez na placu ratuszowym by pare knajp zarabialo oto co wymyslil zawila- ciekawe jak dlugo nad tym myslal. no i lotnisko dla prywatnych samolotow by i u nas byly katastrofy samolotowe niedorobionych pilotow ktorzy zalatwili sobie licencje pilotazu stado ... zebralo sie i popierdzielilo glupoty- to sa kpiny a nie powazna debata
~uhahany 13-06-2013 13:24
Jelenia Góra ma się zmierzać, a po zmierzeniu dobrać jesionkę i w długą...
~` 13-06-2013 14:41
Jelenia Góra zmierza do ŻYCI. Prościej się powiedzieć nie da.
~Bambo 13-06-2013 15:41
Słowa,.... słowa,...., słowa,..... Zawsze byłem przekonany, że po owocach ich poznamy?.....
~ 13-06-2013 15:49
Jedno jest pewne po przeczytaniu tych postów wsyscy się zgadzamy, że nie tędy droga!!! Panie Prezydencie krzyczą do Pana jeleniogórzanie ci najtwardsi, którzy jeszcze tu w tym mieście płacą podatki weź się chłopie do roboty albo się przyznaj do porażki i odejdź bądź mężczyzną, te pomysły to nie są żadne pomysły będzie tylko gorzej. Życzę wszystkim radnym czytaj bezradnym, żeby staneli przed dylematem z czego życ i ostatecznie byli zmuszeni wyjechac podcierac zaropiałe tyłki niemrom, zeby przeżyc....
~Keri 13-06-2013 17:25
Jelenia Góra staje się prowincjonalną mieściną bez szans na rozwój i władze tego miasta nie potrafią temu przeciwdziałać.Przykładem bezradności i niekompetencji jest potężny plac przy ulicy Kilińskiego,który stał się wizytówką Jeleniej Góry.Miasto niby turystyczne a robi wszystko żeby turystów odstraszyć na przykład opłatami za parkowanie aut zamiast stworzyć bezpłatne parkingi w mieście.Od lat nie ściągnięto do Jeleniej Góry żadnego poważnego inwestora,który dałby miejsca pracy.Powstają tylko markety i stacje benzynowe a Prezydent JG potrafi tylko opowiadać bajeczki dla grzecznych dzieci.Czernow,Kusiak a teraz Zawiła to ludzie,którym Jelenia Góra zawdzięcza upadek.
~hexe 13-06-2013 17:47
Najbardziej racjonalną inwestycją będzie inwestowanie w Cieplice. Cieplice mogą być lokomotywą dla Jeleniej Góry. Mamy najstarsze polskie uzdrowisko z najgorętszymi źródłami i nie potrafimy tego wykorzystać!
~do uczestnik 13-06-2013 18:31
Wypowiedż świadczy o zadufaniu i totalnym zburaczeniu.Reasumując, należało zabrac twórczy głos i zmienić system .
~do 18:31 13-06-2013 18:43
Przypuszczam, że ciebie nawet nie było stać, żeby pójść na to spotkanie. Odezwał się napinacz - specjalista od krytyki i "mądry" inaczej, czyli tylko na anonimowych forach internetowych.
~gość II 13-06-2013 18:53
Do 10:27, a co chcesz drugi Wałbrzych?
~gość II 13-06-2013 18:55
Do Prezydenta Marcina Zawiły, szanowny Panie, kampania wyborcza skończyła się, dwa i pół roku temu, od tej pory jest Pan na urzędzie. Może najwyższy czas przestać mówić o tym co powinno być zrobione, ale o tym co się zrobiło, a czego nie.
~18 sqandal 13-06-2013 18:59
Jelenia Góra miasto < beznadziei > miasto które pomału się wyludnia i starzeje się w zastraszającym tempie , mlodzi szukają swego miejsca pi miasta czy państwa , pytam się czy macie panowie z ratusza jakiego ASA w rękawie , macie pomysł czy tylko takie nic nie warte debaty ....... na tych debatach to daleko nie zajedziecie, kropka
~ 13-06-2013 19:32
O proszę rozwiązali problem deficytu w miastach zniosą bezpłatne parkingi w weekend i nocą teraz możemy się spodziewac, że Jelenia Góra będzie prekursorem tego nowego rządowego pomysłu brawo płacimy za niskie characze to dowalą jeszcze jeden. Niedługo ludzie, będziemy płaci podatki za dni słoneczne a w deszczowe za nadmiar wody. W latach dziewięcdziesiątych nagminnie były ściągane characze to był styl życia było to nielegalne ale przez wiele lat walki z tym wsadzili sporo tzw kryminalistów. A teraz co wysmarują jakiąś ustawę podniosą podatki nastawiają fotoradarów zamurują miasto parkingami płatnymi i co, i zgodnie z literą "prawa" zciągają z nas kolejny characz. Dramata
~chrząszcz_B 13-06-2013 20:02
Jeleniogórzan widzę zalewa caly czas. Jak nie woda to krew. Pozdrowienia dla wszystkich którzy jeszcze nie wyjechali.
~zibi boniek 13-06-2013 21:21
myslicie ze gdzie indziej to jest super i zaje,,,iscie?miasto jak miasto,,legnica slupsk koszalin grudziadz,rzeszow olsztyn,wszedzie tak samo markety za miastem banki w miescie,i pelno galerii i ludzie tez wyjezdzaaja gdzie sie da-siemanko
~ 13-06-2013 21:27
DOLNOŚLĄZAK. Czy szef Stowarzyszenia Goduszyn, zabierając głos na konferencji, utożsamia się jeszcze z ugrupowaniem politycznym, które było współorganizatorem debaty na jeleniogórskiej uczelni? Moim zdaniem organizatorzy zaproponowali jeleniogórzanom autentyczny dialog społeczny nt. przyszłości gospodarczej, społecznej i przestrzennej miasta i regionu. Odmienny od tego, który realizuje aktywista PO-partii /ksywa Czerepach/ w przyziemiach ratusza. Wystąpienie Prezydenta uważam za rzeczowe, konkretne, nacechowane doskonałą wiedzą o przeszłości Jeleniej Góry i wizją przyszłości miasta. Organizatorom konferencji gratuluję innowacyjnego pomysłu, który - wg mnie - winien być okresowo ponawiany w różnych konfiguracjach.
~w13 13-06-2013 21:55
zawiła jest zawsze kompetentny i przygotowany... ale jakie towarzystwo sobie dobrał miło zobaczyć tylu towarzyszy z PZPR.. idzie nowe brawo
~neon 13-06-2013 22:03
Żyć się będzie doskonale w kotlinie jak bardzo starzy komuniści odejdą z polityki i tak im dopomóż Bóg.
~tatu 13-06-2013 22:07
Wstydzili się by starzy towarzysze sekretarze pokazywać się publicznie,brak dekomunizacji nie wysłał ich na śmietnik historii.Jak elektorat nie zmądrzeje to po wdowie ,kandydować będą dzieci,a dla regionu kłopoty bo co ci dziadkowie wymyśleć mogą???
~ 13-06-2013 22:27
Na razie miasto to stoi nad przepascia. Niedlugo zrobi porzadny krok do przodu. JG to kraina pijakow, bylych komuchow, chorych na glowe katolikow, moherowych babulek i zlodziei. Nuda, po 18:00 nie ma NIC. Ani dla tubylcow, ani dla turystow.Nie ma porzadnego pubu, kina, basenu, klubu. Mlodziez ma wybor: albo napic sie i porozrabiac na ulicy, albo napic sie i zostac w domu.Staarsi maja tez wybor: napic sie i pojsc spac, albo napic sie i posiedziec przy tv.stare babcie maja dylemat: isc do kosciola, czy isc dopiero jutro. I tak zycie sie toczy.Bezrobocie nuda, kryminalne energie.Hotele beznadziejne, restauracje jak za komuny.Po prosto gnoj i chwala tym,ktorzy uciekli. Ostatni powinien zgasic swiatlo.
~ 13-06-2013 22:36
tyle szczekacie a gdzieście byli gdy zbierano podpisy , pocałujcie się w d@@@ teraz
~łubudubutoja 14-06-2013 1:42
Do dyr. szpitala ;DLACZEGO w Jeleniej nie ma pralni bielizny,pościeli szpitalnej tylko wywozicie i dajecie zarobić innym gminom,a druga sprawa to że nie wraca dobra pościel ,przecież była pralnia i co się z nią stalo.
~Widz 14-06-2013 6:01
Zdjecia nr 6,7 8 mowia same za siebie. To sa autorytety tego miasta.Ta elita SLD ma uratowac miasto.A Zawila i jego otoczenie idealnie sie wkomponowala w to towarzystwo.Uklad idealny.
~ 14-06-2013 10:56
Wystarczy rozejrzec sie po ulicach Jeleniej i Cieplic: w tym miescie rzadzi alkohol.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Promesy dla OSP

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Sklepowy złodziej zatrzymany

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
955
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%