MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Dojrzała fałszywka

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 maja 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Prezentacja na ustnej maturze z języka polskiego to podstawa tegorocznego ustnego egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu. Ale i okazja dla nieuczciwych nauczycieli i uczniów. Pierwsi chcą zarobić, drudzy nie zamierzają się przemęczać.

– Już we wrześniu wiedziałem, że łatwiej będzie zlecić komuś opracowanie tej prezentacji – mówi Przemysław (imię zmienione) tegoroczny maturzysta. Program trzeciej klasy był bardzo napięty. Chłopak musiał przygotować się też z innych przedmiotów. Pomoc z polskiego znalazł bez problemu.

– Poszukałem ogłoszeń w internecie. Doradzili znajomi. Za 200 złotych prezentację o miłości w literaturze przygotował mi nauczyciel polonista. Nie mogę powiedzieć, jak się nazywa. To oczywiste – podkreśla Przemek. Pieniądze dali rodzice.

W sieci ogłaszają się nie tylko nauczyciele, ale i studenci, którzy chcą dorobić opracowaniem prezentacji. Ich oferty są znacznie tańsze. – 50 złotych od jednej pracy. Zrobiłem ich już kilka. Opracowanie prezentacji to w sumie kilka godzin przed komputerem – mówi student Kolegium Karkonoskiego. Podaje się jako Sebastian, choć nazywa się inaczej. – Nie chcę mieć przez to kłopotów – dodaje.

Przemkowi pozostaje wykucie przygotowanego przez nauczyciela materiału, aby go spokojnie przedstawić komisji. Składa się ona z nauczycieli macierzystych szkół oraz z niezależnego obserwatora. Jest prawdopodobne, że ustą prezentację maturzysty będzie oceniał nauczyciel, który sam ten materiał opracował.

Dyrektorzy liceów ten proceder oceniają jako naganny, ale nic nie mogą zrobić. – Nie możemy z góry zakładać, że wszyscy są nieuczciwi, a nie było żadnych skarg na ten temat – usłyszeliśmy od jednego z szefów jeleniogórskiej szkoły średniej.

Jak doniosło Słowo Polskie Gazeta Wrocławska Centralna Komisja Egzaminacyjna rozważa, aby w przyszłości ustny egzamin z języka polskiego maturzysta zdawał przed zupełnie niezależną komisją.
– Nie wpłynie to jednak na pokusę oszustwa przy przygotowaniu prezentacji – ocenia prawniczka Halina Skorupska. Oszustwem trzeba nazwać zlecanie przygotowania tej pracy innej osobie. Tym bardziej, że wiążą się z tym korzyści majątkowe.

Jednak, dopóki nie będzie skarg i nikt nie udowodni faktu zlecenia przygotowania takiej prezentacji, lub kradzieży praw autorskich, wymiar sprawiedliwości jest bezsilny.

Ogłoszenia

Czytaj również

W sierpniu zarejestruj jacht

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Patollo 12-05-2006 23:20
Sam kupię sobie prezentację!! Całe polskie szkolnictwo to oszustwo!! Nie ma sprawdzianu na którym bym nie zgapiał!! Jestem dumny z moich metod ściągania. Nikt mnie jeszcze nie złapał. Bede kombinował i mam to gdzieś że grzesze takim zachowaniem. hahaha
~gogo 13-05-2006 3:39
patollo za te siano na prezentacje to zrob sobie lepiej operacje plastyczna buraku
~I._WRC 13-05-2006 11:57
Strach pomysleć co za fachowiec wyrosnie z Patollo!!!
~niezły numer 14-05-2006 2:55
ja zacząłem pisać ludziom prezentacje od stworzenia takiej bratu, potem byli jego koledzy i ich koledzy. co prawda moja cena różniła się od tych powyżej (300-400zł) ale dodatkowo oprócz tekstu do wygłoszenia robiłem prezentacje multimedialne... heh! jest tylko jeden minus takiego zajęcia> nie nazbieram na emeryturę:) a najzabawniejsze jest to, że sam nie mam jeszcze matury:P
~mrówa 14-05-2006 17:48
ale jaja.................

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Śmierć na żwirowni

Strażacy kontra barszcz Sosnowskigo

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Trwa nabór do jeleniogórskiej Policji

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
777
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%