MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Dobre czasy dla inżynierów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 października 2008, 15:08
Aktualizacja: Sobota, 11 października 2008, 8:06
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Przyszli budowniczowie, elektronicy i informatycy, którzy będą decydować o technicznej stronie naszego życia, zaczęli dziś nowy rok akademicki w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej. Uroczysta inauguracja odbyła się w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach.

– Po skończeniu naszej uczelni, możecie być niemal pewni, że zostaniecie zatrudnieni w wyuczonym fachu – mówił dyrektor ZOD PWr Maciej Pawłowski do zgromadzonej na widowni młodzieży w tym przedstawicieli pierwszego roku. – Mimo niżu demograficznego udało nam się osiągnąć dobry wynik w rekrutacji: studia zaczęło 205 osób – podkreślił Pawłowski. Nawet jeśli założyć, że część z nich wykruszy się, to i tak znacznie więcej niż w ubiegłym roku – dodał.

W Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze po raz pierwszy młodzież ma możliwość studiowania na wydziale budownictwa. Jest też wydział mechaniczny. – Nie udało się w bieżącym roku uruchomić wydziału elektrycznego, co wiąże się z ogólnopolskim spadkiem zainteresowania tą gałęzią działania uczelni – wyjaśnił Maciej Pawłowski. Za to wielu chętnych było do studiowania na wydziale inżynierii środowiska, który daje absolwentom uprawnienia budowlane.

Na scenie Teatru Zdrojowego pojawiły się także władze uczelni z Wrocławia oraz przedstawiciele zamiejscowych ośrodków z Wałbrzycha i Legnicy. – Chciałbym, aby w każdym z tych ośrodków, mówiono o Politechnice Wrocławskiej: nasza szkoła – podsumował prorektor PWr Andrzej Kasprzak. – Podkreślił rangę uczelni. – Niedawno doktorat honoris causa przyjęła kanclerz Niemiec Angela Merkel – przypomniał dodając, że jest to jeśli nie najlepsza, to jedna z najlepszych szkół tego typu w kraju.

Przedstawiciele pierwszego roku poszczególnych wydziałów odebrali z rąk Andrzeja Kasprzaka i Macieja Pawłowskiego indeksy. Z kolei ich starsi koledzy, którzy kilka lat temu byli immatrykulowani jako pierwszoroczniacy, dziś dostali dyplomy inżynierów.

Dyrektor ośrodka długo wymieniał zaproszonych gości: wśród nich nie tylko przedstawicieli duchowieństwa (w osobach ks. prał. dziekana Bogdana Żygadły i cieplickiego proboszcza Józefa Steca), samorządowców (starosty Jacka Włodygi i zastępcy prezydenta Zbigniewa Szereniuka), lecz także dyrektorów, prezesów i reprezentantów firm jeleniogórskich. – To prawdopodobni pracodawcy tych, którzy u nas studiują – mówił Maciej Pawłowski.

Specjalne pozdrowienia przysłał także bp legnicki Stefan Cichy. Nie mógł przyjechać, ponieważ nie ma biskupa pomocniczego. – Co prawda mam togę, ale nie mogę wam udzielić błogosławieństwa, a pozdrowienia przekazuję – żartował Maciej Pawłowski.

Ci, którzy zdecydowali się na studia na PWr, podkreślają, że uczelnia da im konkretny fach, a z dyplomem inżyniera łatwiej im będzie o znalezienie dobrze płatnej pracy. Póki co trzeba się jednak dużo uczyć. – Studia nie są łatwe, ale tym większe spełnienie po ich ukończeniu – podkreślił Andrzej Kasprzak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Bike Maraton 2020  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Absolwent 10-10-2008 17:52
Pozdrawiam .A swoją drogą minęły te czasy, gdy na inaugurację przychodziło się w stroju galowym ...Pozdrawiam jeszcze raz .Foty super.
~Energoelektronik 10-10-2008 19:38
To już 3 rok z rzędu, kiedy w ZOD JG nie uruchomiono wydziału elektrycznego? Czy inżynier elektryk to już niepotrzebny w Polsce fach?
~ 10-10-2008 20:15
w jeleniej tylko Dr. Schneider płaci jakieś godziwe pieniądze dla inżynierów mechaników - resztę radzę omijać dużym łukiem - generalnie jeśli chodzi o pracę dla inżynierów (mechaników) w Jeleniej TO PORAŻKA !!!
~Sabath 10-10-2008 20:25
ucz się dużo a później będą naprawdę dobre efekty bez uczenia się nie da rady
piipi 10-10-2008 21:05
~POWODZENIA ..Mlodzi i Zdolni Jelonkowi,abyscie nie musieli wyjezdzac z kraju za chlebem.
~niezależny 10-10-2008 22:02
tylko nie DSE... Pozdrawiam inż Politechniki fajna atmosferka zarobki śmieszne
~angelika do piipi 11-10-2008 5:00
WOW, niesamowite jest to co napisalas piipi, poprostu jestesmy pod wrazeniem, ty to masz "gadane"...
~pat 11-10-2008 18:34
nowy konkurs: porównaj fotografię nr 25 i 26 i znajdź różnicę.
~Zygota 14-10-2008 16:28
Byłem na tej imprezie i też ją widziałem. Czytając to co tu jest napisane i oglądając cały ten fotoreportaż, nasuwa mi się pewna refleksja - mianowicie zdjęcia pokazują kadrę Politechniki /to jest zrozumiałe/, później pokazana jest dość spora ilość notabli wszelkiego autoramentu, gości przeważnie zaproszonych. Jest również bardzo duża ilość zdjęć ukazujących nowy narybek Politechniki, z którego po czterech latach nie zostanie nawet 50 %. Było tam ok. 100 absolwentów którym wręczono dyplomy i są bodajże cztery zdjęcia ukazujące tych faktycznych inżynierów. Refleksja jest mianowicie taka, że faktyczne zainteresowanie tymi nowymi inżynierami jest mniej więcej takie same jak zainteresowanie twórcy fotoreportażu - czyli bardzo skromne. Gdzieś widoczne - może sześć czy dziesięć twarzy. Ale za to jaki szumny tytuł ! Oczywiście fotoreportażu ! A można było ? " Władze Politechniki u progu nowego roku dydaktycznego"
~Jerzy 17-10-2008 11:51
Nie opowiadajcie bajek, niech mi jakiś inżynier znajdzie pracę w Jeleniej, o przepraszam chyba że ma znajomości....
~maturzystka 2-04-2009 8:28
205 osób zaczynających.. czy na prawdę tak ciężko jest się tam dostać? jestem zainteresowana tą szkołą i chciałabym się dowiedzieć jaki jest limit przyjęć... (consummatumest@wp.pl)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2063
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%