MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dobra mina przed Euro 2012

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Sobota, 31 maja 2008, 7:29
Aktualizacja: 7:30
Autor: ROB
Fot. Mar
Uczestnicy mistrzostw Europy będą mieszkać w Karpaczu a trenować w Jeleniej Górze – to nowy pomysł obu samorządów. Miasta te chcą połączyć siły i wspólnie stworzyć centrum treningowo–pobytowe dla jednej z drużyn. – Mają duże szanse – oceniają fachowcy.

– Karpacz ma doskonałą bazę hotelową, która może tylko podnieść walory naszej propozycji – mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Już rozmawiał z burmistrzem miasta pod Śnieżką oraz z jego zastępcą i obaj byli za. – Jeden z wariantów zakłada, że drużyna mieszkałaby w Karpaczu, a trenowała u nas – mówi prezydent. – W Jeleniej Górze jest wiele obiektów kulturalnych i sporo atrakcji turystycznych. Dzięki temu, sportowcy i ich goście nie narzekaliby na nudę. A po wybudowaniu obwodnicy południowej (2010 rok) dojazd z Jeleniej Góry do Karpacza będzie ułatwiony.

Prezydent Marek Obrębalski już w czerwcu ubiegłego roku starał się o przyjęcie w Jeleniej Górze jednej z drużyn. Projekt przygotowania miasta opiewał na 27 milionów złotych. Zakładał m.in. budowę nowoczesnych boisk ze sztuczną nawierzchnią, basenu, oraz zaplecza sanitarnego z prawdziwego zdarzenia. To wszystko miałoby powstać przy ul. Złotniczej, w miejscu obecnego stadionu. Do tego przy obiekcie stanąłby hotel czterogwiazdkowy. Teraz, po złożeniu wspólnej propozycji, trzeba będzie zweryfikować te założenia. Budowa hotelu raczej straci sens. Ale miasto planuje za to rozbudowę lotniska przy ul. Łomnickiej. Tak, by mogły na nim lądować małe samoloty pasażerskie.

Zarówno Jelenia Góra jak i Karpacz ścigały się dotąd oddzielnie o utworzenie centrum przed Euro 2012. Oba miasta przeszły pozytywnie pierwszą rundę weryfikacji, przeprowadzoną niedawno przez Ministerstwo Sportu. Tym samym znaleźli się w gronie ponad stu miast w Polsce, zakwalifikowanych jako potencjalne centra treningowo-pobytowe.
– Najpóźniej za miesiąc będzie gościła u nas komisja weryfikacyjna, która oceni szanse przed drugim etapem – mówi Marek Obrębalski.

– Połączenie sił Jeleniej Góry i Karpacza to świetny pomysł. Taka oferta z pewnością będzie się liczyć – uważa Andrzej Kowal, prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Jeleniej Górze. – Karpacz to wspaniałe tereny, świetna baza noclegowa. Wkrótce powstanie tam hotel Gołębiewski. Z kolei w Jeleniej Górze sportowcy mogliby trenować. Funkcjonowanie centrum wiąże się nie tylko z ugoszczeniem drużyny piłkarskiej – uczestnika mistrzostw. – Wraz z drużyną przyjadą jej kibice. Może być ich nawet kilka tysięcy – mówi.

Członkowie komisji weryfikacyjnej niedawno wizytowali obiekty starające się o Euro z regionu legnickiego. Z nieoficjalnych przecieków wynika, że najlepiej wypadły Polkowice. – Jelenia Góra z Karpaczem może przebić to miasteczko – mówi Andrzej Kowal. – Co Polkowice mają do zaoferowania, oprócz nowoczesnej bazy treningowej? Same zakłady produkcyjne. Tymczasem już na pierwszy rzut oka widać, że my mamy lepsze warunki hotelowe. A boisko ze sztuczną nawierzchnią z pewnością Jelenia Góra zbuduje, jeśli tylko przejdzie pomyślnie weryfikację. Ponadto mamy świeże powietrze, góry i – co za tym idzie – przepiękne widoki.

Czy te walory zostaną dostrzeżone, okaże się dopiero po wizycie członków komisji w naszym mieście. Na co zwracali szczególną uwagę w regionie legnickim? – Przede wszystkim liczy się podejście samorządowców. Jeśli widać, że władzom zależy, oferta od razu zyskuje – mówi Andrzej Kowal. – Dlatego nasze władze powinny robić dobrą minę i przekonywać, że jesteśmy najlepsi.

Długa droga a rywali wielu
O status centrum treningowo-pobytowego podczas Euro 2012 z naszego regionu ubiega się także Szklarska Poręba. Łącznie z Dolnego Śląska do drugiej rundy przeszły oferty 19 miast. Oprócz wspomnianych Jeleniej Góry, Karpacza i Szklarskiej Poręby liczą się także: Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Krośnice, Legnica, Lubin, Milicz, Oława, Polanica Zdrój, Sobótka, Świdnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Trzebnica i Zgorzelec. Z tych wszystkich miast komitet wybierze osiem, które zaproponuje czterem drużynom-uczestnikom Euro 2012. Drużyny same wybiorą, gdzie będą chciały mieszkać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Po Koronę Gór Polskich

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (15) Dodaj komentarz

KochaSJG831 31-05-2008 8:38
Widać samorządowcy z Karpacza i Jeleniej Góry patrzą daleko w przyszłość. Tylko warto się zastanowić, czy renomowane drużyny trenowałyby na jeleniogórskim stadionie miejskim przy ulicy Złotniczej 12. Stadion musi być z prawdziwego zdarzenia, a nie jakiś ze sztuczną nawierzchnią...
krkonos 31-05-2008 9:26
Walcz Prezydencie-Doktorze! Trzniać tam Euro-2008, ale jakby udało się zdobyć kasę na modernizację któregoś ze stadionów, to z pewnością uradowałoby to nie tylko kiboli KKS-u, ale też jego prawdziwych kibiców i wszystkich sportem zainteresowanych.
krkonos 31-05-2008 9:27
ups... Euro-2012 miałem na myśli (jakoś nie bardzo mnie imprezy te interesują, ale potencjalne korzyści dla Jeleniej - jak najbardziej)
marl 31-05-2008 9:53
Komitet wybierze osiem miast, które zaproponuje czterem drużynom-uczestnikom Euro 2012 - a te druzyny będa znane dopiero w 2011 roku - a wybudowac trzeba juz coś teraz, w 2011 bedzie za późno, z tym co jest nie da się czekać na decyzję komitetu.
~ 31-05-2008 10:15
sraty-taty...... jak zwykle...
~ 31-05-2008 10:30
he, he żadna z drużyn nie będzie spać w Gołębiewskim. Dlaczego? To proszę zobaczyć w jakich hotelach śpią drużyny na euro 2008. Odpowiem - niedużych, aby nikt obcy się nie kręcił. Cały hotel dla ekipy narodowej, bez zbędnych oczu. Po drugie, obwodnica Jeleniej Góry w niczym nie pomoże w szybkości dojazdu z Karpacza na stadion, który wg UFA nie może przekraczać więcej niż 20 minut. To proszę spróbować dojechać z Karpacza Górnego (Hotel Gołębiewski) na Złotniczą w 20 minut i to autokarem. Powodzenia!
~ 31-05-2008 10:31
I jeszcze gratuluję autorowi tytułu "Dobra mina przed Euro 2012" - to wszystko wyjaśnia
John 31-05-2008 10:51
Dlaczego jakoś nie wierze ze te plany wypalą?
~HankaodRumcajsa 31-05-2008 15:46
Ja to wszędzie na miotle latam i zawsze zdążę...
~T-tryk 31-05-2008 17:19
Zejdź chłopie na ziemie.- Weź się za robote nie tylko otwieraj sympozja i przecinaj wstęgi , ale zacznij rozwiązywać rzeczywiste problemy miasta i jeleniogórzan.
~dajcie spokój 31-05-2008 18:40
jezu ale naiwny ten prezydent, myśli, ze karpacz go nie wykiwa, majac gołębiewskiego i obwodnicę, cieszy się jak dziecko, a przecież nie ma żadnej gwarancji na piśmie, jedyne co dobrze potrafi obrębalski , to bajdurzyć w kółko o potencjale jeleniej góry, turystyka i ciepłe wody, szmery bajery, a tak w ogóle to nawet karpacz nie ma szans bo jest za daleko od epicentrum- wygra okolica wrocławia najpewniej, a do karkonoszy to co najwyżej dziennikarze i staff przyjedzie, łąpcie ich za mankiet, ale nie przyjadą piłkarze i kibice- a dzięki obwodnicy ominą nasze miasto szerokim łukiem
~RS 31-05-2008 19:51
Ponoć trzeba marzyć, ale bez przesady... Fachowcy to określaja jako "marzeniowe planowanie" i mówią, że można to leczyć.... A jeszce jedno mecze bedą chyba we Wrocławiu, jak tam dojechać...???
piipi 1-06-2008 0:23
..do - (..HankiOdRumcajsa..)...- Hania ty "pomylilas" bajki.Obudz sie...ty na miotle nie jezdzisz,bo na koniku fruwasz !.
zloty666 1-06-2008 9:21
Nie no to jest nie do ogarnięcia ! Władze Jeleniej Góry zaczynają sami sobie bajki opowiadać i co gorsza zaczynają w nie wierzyć w te obiecanki-macanki. Jeśli myślą, że cosik im się uda wybudować w niecałe 2 lata to chyba nie znają realiów rynku budowlano-usługowego ! A może myślą, że będzie jak w, tak znienawidzonej, komunie ? ! W czynie społecznym zbudujemy obwodnicę, kilka boisk, lotnisko, . . . . . . a w rozpędzie jeszcze kilka galerii i aquapark ! ! !
~HankaodRumcajsa 1-06-2008 14:21
Fruwałam na koniku dopóki nie zdechł (bo Cypis pomylił jęczmień z arszenikiem). Teraz juz tylko miotła pozostała (choć stery też już szwankują)...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Nabór wniosków na wymianę pieców

Jest nowy wóz ratowniczo–gaśniczy  

Spór o edukację seksualną

Nowy konkurs na prezesa KCGO

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
727
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%