MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Dobra diagnoza

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 6 stycznia 2006, 22:30
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Koniec problemów pacjentów wymagających badania tomograficznego. Supernowoczesny tomograf trafił już do szpitala. Zastąpi on jedno z najstarszych w Polsce urządzeń, które służyło tysiącom mieszkańców dawnego województwa jeleniogórskiego przez 11 lat.

Tomograf amerykańskiej firmy General Electric udało się kupić między innymi dzięki hojności pacjentów. Z odpisów podatkowych zebrano ok. 50 tysięcy złotych. Pieniądze zbierało Stowarzyszenie Pomocy Chorym przy oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz oddziale urazowo-ortopedycznym. Jest to organizacja pożytku publicznego, która przekonywała mieszkańców do przekazania na zakup tomografu 1 proc. podatku od rocznych dochodów.

300 tysięcy złotych dał urząd marszałkowski. Resztę, czyli milion złotych, szpital pożyczył. Spłaci kredyt na raty. Urządzenie przywieziono już do szpitala. Zostało zamontowane w miejscu starego tomografu, który w ostatnich miesiącach wielokrotnie odmawiał posłuszeństwa.

– Stary tomograf ma obecnie wartość złomu. Może uda nam się jedynie sprzedać jakieś części – mówi Maciej Biardzki, dyrektor szpitala. Choć nowe urządzenie zostało już podłączone, na razie jednak pacjenci nie mogą z niego korzystać. – Tomograf jest dostrajany. Zapoznajemy się też z jego obsługą – mówi kierownik Zakładu Radiologii w Szpitalu Wojewódzkim Krzysztof Fujak.
Prawdopodobnie pierwsi pacjenci będą mogli zostać na nim zbadani w najbliższy wtorek.

– Urządzenie jest zdecydowanie lepsze od poprzedniego. Przecież przez jedenaście lat dokonał się gigantyczny podstęp w elektronice. Badania będą dokładniejsze – mówi dyrektor szpitala, Maciej Biardzki.
Nowy tomograf potrafi między innymi wykonać badanie naczyń krwionośnych. Lekarz może też zobaczyć jelita w technice wirtualnej endoskopii.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Owocna współpraca

Czytelniczka: drogo i brudno

Mercedesem rozbił kilka aut

Most już po remoncie

Remont w remizie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Rozbiórka „Kuźnicy”

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
841
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%