MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dobra diagnoza

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 6 stycznia 2006, 22:30
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Koniec problemów pacjentów wymagających badania tomograficznego. Supernowoczesny tomograf trafił już do szpitala. Zastąpi on jedno z najstarszych w Polsce urządzeń, które służyło tysiącom mieszkańców dawnego województwa jeleniogórskiego przez 11 lat.

Tomograf amerykańskiej firmy General Electric udało się kupić między innymi dzięki hojności pacjentów. Z odpisów podatkowych zebrano ok. 50 tysięcy złotych. Pieniądze zbierało Stowarzyszenie Pomocy Chorym przy oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz oddziale urazowo-ortopedycznym. Jest to organizacja pożytku publicznego, która przekonywała mieszkańców do przekazania na zakup tomografu 1 proc. podatku od rocznych dochodów.

300 tysięcy złotych dał urząd marszałkowski. Resztę, czyli milion złotych, szpital pożyczył. Spłaci kredyt na raty. Urządzenie przywieziono już do szpitala. Zostało zamontowane w miejscu starego tomografu, który w ostatnich miesiącach wielokrotnie odmawiał posłuszeństwa.

– Stary tomograf ma obecnie wartość złomu. Może uda nam się jedynie sprzedać jakieś części – mówi Maciej Biardzki, dyrektor szpitala. Choć nowe urządzenie zostało już podłączone, na razie jednak pacjenci nie mogą z niego korzystać. – Tomograf jest dostrajany. Zapoznajemy się też z jego obsługą – mówi kierownik Zakładu Radiologii w Szpitalu Wojewódzkim Krzysztof Fujak.
Prawdopodobnie pierwsi pacjenci będą mogli zostać na nim zbadani w najbliższy wtorek.

– Urządzenie jest zdecydowanie lepsze od poprzedniego. Przecież przez jedenaście lat dokonał się gigantyczny podstęp w elektronice. Badania będą dokładniejsze – mówi dyrektor szpitala, Maciej Biardzki.
Nowy tomograf potrafi między innymi wykonać badanie naczyń krwionośnych. Lekarz może też zobaczyć jelita w technice wirtualnej endoskopii.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Gdzie wymienią oświetlenie?

Sympatyczny skrzat przed budynkiem POK

PiS ujawnił listy kandydatów

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Kto strzelał do konia?

Spacer szlakiem kowarskiej kolei

Kiedy zaczną na Nadbrzeżnej?

Plac zabaw po przetargu

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
553
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%