MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Do Wrocławia błyskawiczną

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 2 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 2 czerwca 2007, 8:18
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Będzie gruntowna modernizacja trasy Jakuszyce – Bolków kosztem budowy obwodnicy stolicy województwa?

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 mogą przynieść przynajmniej jedną wymierną korzyść regionowi jeleniogórskiemu: budowę i modernizację odcinka drogi z Jakuszyc do Bolkowa, aby przyspieszyć dojazd do stolicy Dolnego Śląska.

Wszystko przez utarczki samorządowców i moc patriotyzmu lokalnego niektórych z decydentów. Niektórym nie spodobała się perspektywa, w której miałaby powstać obwodnica Wrocławia na odcinkach Bielany – Łany – Długołęka. Ta inwestycja kosztowałaby tyle, że zabrakłoby pieniędzy na inne drogi w województwie dolnośląskim.

Głównym oponentem, działającym na korzyść unowocześnienia drogi jakuszyckiej od granicy z Czechami do Bolkowa jest Piotr Roman, prezydent Euroregionu „Nysa” oraz szef Bolesławca. Wśród gorących zwolenników pomysłu są także samorządowcy ze Szklarskiej Poręby, którzy w modernizacji wspomnianego odcinka widzą szanse dla miasta pod Szrenicą i okolic.

Najważniejszy argument to możliwość szybkiego dojazdu na mecze Euro 2012 do Wrocławia, nie tylko dla kibiców z Czech. Będzie to tym bardziej proste, że unowocześnienia nie wymaga odcinek drogi po stronie czeskiej.
Drugi wariant, czyli inwestowanie w drogę przez Lubawkę, z której miałaby powstać obwodnica autostradowa, jest mniej realny. Powód: konieczne by było wspólne opracowanie projektu z Czechami, bo u naszych południowych sąsiadów fragment tej drogi jest w nieciekawym stanie i wymaga także kompletnej przebudowy.

Pomysłodawcy budowy obwodnicy Wrocławia wściekają się, że subregion jeleniogórski chce im zabrać część pieniędzy na projekt, który kilka lat temu opracowali. Piotr Roman nie zamierza odpuścić sprawy. Nadarza się możliwość, aby w końcu zrealizować choć część drogowych ułatwień w połączeniu południowej części dawnego jeleniogórskiego ze stolicą Dolnego Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wakacje w Złotoryi

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~em 2-06-2007 8:28
Trzymam kciuki za powodzenie sprawy!! I bardzo proszę przy okazji o obwodnicę Kaczorowa (nie tylko ze względu na nazwę miejscowości) i Bolkowa. Po wybudowaniu autostradowej obwodnicy Wrocławia (od północy) droga Bielany–Łany–Długołęka byłaby tylko kosztowną drogą powiatową.
~vlepa 2-06-2007 8:54
jestem za a nawet przeciw! to choc tyle wymeirnych korzysci dla jeleniogorzanek i rzanow!
~Mogo 2-06-2007 9:21
To pomysl nie ma szans, AOW jest bardzo potrzebna i jest czescia projektu zwiazanego z przygotowaniem Wroclawia do Euro i ewentualnego EXPO. Pozatym za AOW bedzie glosowac cala PO i PIS – do tego dochodzi lobbing dutkiewicza i efekty mamy. Takze bez zludzen...
~zibi 2-06-2007 10:05
wreszcie cos moze stracic wrocek na korzysz regionu; zycze powodzenia w tym przedsiewzieciu, oby choc raz sie udalo cos wyrwac ze szponow wrocka
~Obwodnica 2-06-2007 10:17
A jak ma się do tych planów budowa obwodnicy Jeleniej Góry ? Z tekstu wynika,że obwodnica autostradowa przez Lubawkę jest mało realna,czyli cały ruch tirów przez najbliższe naście albo nawet dziesiąt lat bedzie kierowany przez Jakuszyce( jeszcze tak niedawno Radny odpowiadał mi na forum Jelonki,że docelowo Jakuszyce mają być zakazane dla tirow).I mieszkańców Szklarskiej Poręby to tak bardzo cieszy ? Co za bezmyślność pakować tędy tiry,czyżby ktoś zaplanował wyprostowanie tych zakrętów i przesunięcie Kamiennej ?Ta trasa, zmodernizowana, powinna być planowana tylko na potrzeby turystyczne.Bezwzględnie konieczne jest dogadanie się z Czechami i budowa obwodnicy oraz dużego przejścia dla ciężkiego transportu w Lubawce.Przecież to powinna być sprawa priorytetowa na poziomie państwa,nie tylko regionu. Dużą ulgą dla Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby byłoby już samo skierowanie tirów przez Lubawkę.Teraz jeżdżą przez Jana Pawła II a po wybudowaniu obwodnicy JG (która jest jej powieleniem)nadal mają jeździć przez miasto tylko inną trasą – przez osiedla domków jednorodzinnych, tunel i estakadę, ale nadal przez miasto! Czy to aby napewno jest dobry i przemyślany pomysł ? Dlaczego nie zbudować tej obwodnicy rzeczywiście poza miastem,za Balatonem? Przecież były i nadal gdzieś są te plany ? Komu potrzebny jest tunel i estakady w mieście? JG ma być podobno stolicą regionu turystycznego i do tego potrzebne są te tiry jeżdżące tą sama trasą co turyści ? Czy zbudowanie obwodnicy poza JG ,a nie przez miasto,za środki zaoszczędzone na tunelu i estakadzie,tylko dla potrzeb turystycznych,oraz modernizacja i budowa trasy dla tirów przez Lubawkę nie byłaby korzystniejsza i dla mieszkańców i dla turystów ? Nie usprawniłaby warunków przeprawy przez góry ? Czy te tiry na trasie JG – Szklarska zachęcą czy raczej zniechęcą turystów ?
~Tryton 2-06-2007 11:02
Opór Wrocławia będzie ogromny, jeśli uda się to przeforsowac będzie to olbrzymi sukces. Od kilku dni na forach jeleniogórskich traktuje się sprawę jako załatwioną, zupełnie inaczej wygląda to na forach wrocławskich. Pożyjemy – zobaczymy ja tam trzymam kciuki. do Obwodnica chodzi również o dojazd do Jeleniej Góry od strony drogi S8 i autostrady A4. Póki jest on taki jaki jest w tej chwili, mówienie o Jeleniej Górze jako miescie turystycznym to czysta demagogia :P Te tiry prędzej czy później pojadą przez Lubawkę, a wybudowana droga pozostanie i bedzie służyc mieszkańcom i turystom. Bez dobrego dojazdu do Wrocławia i innych duzych miast (marzy mi się jeszcze droga do Poznania) ten region po prostu nie ma szans jakiegokolwiek rozwoju.
~adi 2-06-2007 11:37
wrocek jast tak zachłanny na kasiorkę z Unii że całej Polsce by najchętniej zabrali kasę na drogi. FUCK BRESLAU
~Do Trytona 2-06-2007 12:12
Na tej demagogii właśnie oparta jest cała polityka marketingowa JG.I nie tylko brak połączenia z Wrocławiem jet jej przykładem.Nasz dworzec kolejowy,połączenia kolejowe,bród i rozboje w mieście również.Przykłady można mnożyć. A co do obwodnicy JG – JEST NIEZBĘDNA !Tylko dlaczego ma przebiegać przez miasto ? Tunelem,estakadą ale nadal przez miasto.
~Alek 2-06-2007 13:17
Niech TIRY jeżdżą co komu to przeszkadza.....nie można dopuścić żeby Jelenia Góra stała sie całkowitą zapomnianą wsią w kraju. Za to co Wrocław zgarnia to dawno wybudowano by obwodnicę Szklarskiej Poręby. we Włoszech potrafi się budować drogę przechodzącą przez skały i tam nikt nie stęka, że koszty, trudna realizacja takiego projektu. Turystyczne miasto? Trzeba było zmniejszyć ilość aut osobowych ich jest więcej niż TIR–ów. Sama Jelonka nie jest miastem turystycznym jedynie jej część uzdrowiskowa. Jeśli TIRY tak przeszkadzają, więc czemu nie realizuję się polityki przewożena samochodów ciężarowych na platformach kolejowych. W ten sposób można by było odciążyć Szklarską Porębe.
~jelonek 2-06-2007 14:24
Tak naprawde Dolny Śląsk potrzebuje tak samo drogi z Jeleniej do Wrocka jak i tej obwodnicy autostradowej Wrocławia. Nie jest normalne ze po centrum wocka i Szklarskiej poreby jeżdżą tiry. Chcielismy euro 2012 które bedzie sie odbywac we wrocku i co teraz chcecie zeby kibice dojeżdżali do stadionu i lotniska po wrocławskich dróżkach wyłożonych brukiem, to bedzie dopiero kompromitacja. Wiadomo ze chcialo by sie miec od razu do kadego miata autostrady ale nie da sie tego zrobic:( wiec ciekawy jestem co z tego wyjdzie, kibicuje zarówno Jelonce jak i Wrocławowi który uwaza sie za pepek swiata:)
~Do Alek 2-06-2007 15:03
Naprawdę nie wiesz "co komu przeszkadza",że Tiry jeżdżą przez miasto? A kierowcy TIRów tak bardzo lubią jeżdzić trasą JG –Szklarska,zwłaszcza zimą? Tunel też pewnie można wybudować i to nie jeden –w okolicy jest wiele takich miejsc.Pytanie tylko –po co,skoro można ominąć górę ? A czy JG będzie miastem turystycznym zdecyduje ilość turystów ją odwiedzających( to właśnie jest wyznacznikiem "turystyczności "miasta).Cieplice spełniają funkcje uzdrowiska,dlatego ta część miasta jest uzdrowiskowa a jak będzie je ( Cieplice) odwiedzać dużo turystów (nie tylko kuracjuszy) to będzie również turystyczna.
~Jeleniogórzanin(T) 2-06-2007 16:33
Od ilości i jakości dróg i połączeń kolejowych a także lotniczych zależy rozwój każdego regionu i to jest oczywiste.Jelenia Góra niestety ma jedyną drogę do Wrocławia, która to musi być zmodernizowana. Skoro na szybkie połączenia kolejowe pewnie jeszcze poczekamy, to chociaż niech krajowa 3 i 5 będzie przyzwoita przynajmniej na interesującym nas odcinku.Każdy kto pokonuje trasę do Wrocławia, wie co się dzieje zimą lub w przypadku większych lub mniejszych kolizji–jedyna droga zablokowana. Tiry w miastach to już inna sprawa i oczywiście tez wymagająca rozwiązań.
~Kierowca 2-06-2007 17:06
Należy najpierw wyjaśnić zarówno niektórym tu piszączym, zresztą wrocławianom pewnie też, że obwodnica Wrocławia o której jest tu mowa, to obwodnica południowa, a nie autostradowa obiegająca Wrocław od północy, czy też śródmiejska. Może to w końcu uświadomi, że trzy obwodnice Wrocławia kosztem innych bardzo ważnych dróg na Dolnym Śląsku to przejaw czystego egoizmu.
~kierowca 2-06-2007 19:42
Czy w tych planach znajdzie się też naprawa ulicy w Czernicy gmina Jeżów Sudecki? tam jadące z naprzeciwka auta, zwłaszcza ciężarowe, czy autobusy kursowe mają wiele trudności by się minąć z powodu wielu dziur, wyrw itd. Panie Prezydencie czy ta Czernica doczeka się wreszcie nowej nawierzchni . Może trzeba to nagłośnić to ktoś się zajmie tymi drogami !!!
~do kierowca 19:42 2-06-2007 22:00
Zgadzam się z tą opinią . W Czernicy są same dziury. Zwłaszcza dolna część tej miejscowości. To wstyd że takie drogi mamy jeszcze w tym kraju. Czy okoliczne wioski muszą się borykać takim stanem dróg. Może władze nie wiedzą że takie drogi są na naszym terenie. Niech się zainteresują i tą drogą sami się przejadą, to może zmienią zdanie. Trzeba wysłać tam telewizję !!!!
~do kierowcy 03.06.07 3-06-2007 9:20
Droga w Czernicy jest drogą powiatową. Twoje pytanie powinieneś kierować do Staroty Włodygi, który za nią odpowiada ale daruj sobie bo ten facet nie ma czasu na tak "ba...lne " sprawy jego zajmują tylko bankiety i bywanie w "tawarzystwie".
~Do Starosty Włodygi 3-06-2007 12:50
Panie Starosto Włodyga !!! Proponuję Panu zamieszkać w Czernicy przy największej wyrwie w asfaldzie i na samym zakręcie to może Pan zrozumie wtedy z jakimi problemami ludzie tam mieszkający borykają się na codzień. Jak mi się zepsuje zawieszenie z powodu tych dziur to się zgłoszę do Was po odzszkodowanie by móc naprawić auto. Powodzenia Panie Starosto.
~Do Wujta 3-06-2007 17:15
Panie Wujcie z gminy Jeżów Sudecki ! Proszę o wpłynięcie z odpowiednim pismem do odpowiednich władz w Jeleniej Górze o poprawienie stanu dróg w Czernicy i okolicznych wiosek.To wstyd że mamy jeszcze takie drogi w XXI wieku w IV RP . Pieniądze można zaoszczędzić, mniej bankietów i zmniejszyć bywanie w " towarzystwie" to już za te pieniądze będą drogi naprawione, położona nowa nawierzchnia. Zbliża się Euro 2012 czy jest szansa !!! Mieszkańcy z gminy Jeżowa Sudeckiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolorowe wakacje w MDK

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2052
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%