MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Do więzienia za Rebelię

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 14:48
Autor: marek
Marian Zagorny, lider Komitetu Protestacyjnego NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w Jeleniej Górze został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Wrocławski sąd tak ocenił nielegalną pikietę oraz znęcanie się nad świną przez wymalowanie świńskiego ryja czerwoną farbą i napisu "Jestem świnią honorową, nie rządową". Rolnicza pikieta odbyła się 27 lutego 2003 roku, a rolnikom nie udało się wprowadzić pomalowanej świni do gabinetu wojewody. Wyrok jest prawomocny.

Wcześniej w sądzie pierwszej instancji Zagórny został skazany jedynie na karę grzywny w zawieszeniu na dwa lata. Ten jednak odwołał się od wyroku. Uważał, że właściwe byłoby umorzenie sprawy ze względu na niską szkodliwość czynu.

Marian Zagórny uważa, że wyrok jest kompletnym absurdem, gdyż dwa zarzuty zawarte w akcie oskarżenia, że to Zagórny wniósł świnie do urzędu oraz, że groził podpaleniem urzędu wojewódzkiego, są nieprawdziwe. Świnię, nazwaną później Rebelią, wnosił inny rolnik, a okrzyki o spaleniu urzędu padały z tłumu zgromadzonego przez budynkiem.

Tezy Zagórnego potwierdzają materiały filmowe nakręcone podczas pikiety. Jednak to nie koniec problemów lidera Komitetu Protestacyjnego. Sąd okręgowy w Jeleniej Górze wkrótce zdecyduje o odwieszeniu kary więzienia, na które został już skazany prawomocnie 4 wyrokami.

Wtedy może być cofnięte prawo łaski prezydenta sprzed niespełna pięciu lat. Na razie sąd odroczył posiedzenie, ponieważ zabrakło niezbędnych dokumentów. Prezydent ułaskawił Zagórnego za obejmuje wyrok z akcję wysypywania zboża importowanego z Węgier, w 1999 roku.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Polacy wybierają prezydenta

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Wóz strażacki w nagrodę

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Konkurs dla seniorów

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
402
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%