MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Do Szwajcarii, ale nie w Alpy

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Wtorek, 22 lipca 2008, 17:23
Aktualizacja: 17:25
Autor: Marcin Kaszuba
Wystarczy przejechać około 30 km z Jeleniej Góry, aby znaleźć się w sercu Szwajcarii… Lwóweckiej. To godny polecenia cel wakacyjnych wycieczek. Najpewniej będzie tam rezerwat przyrody.

Jest to obecnie jedna z największych krajobrazowych atrakcji w Lwówku przygotowany na przyjęcie turystów. Jeszcze nie dawno nie było nawet poręczy nad urwiskami skał czy tablic informacyjnych nie mówiąc już o wytyczeniu szlaków turystycznych. Wszystkie te braki uzupełniono.

Szwajcaria Lwówecka położona jest na południowy wschód od centrum miasta na wysokości 250-260 m n.p.m. Tworzą ją ciekawe formy skalne oraz malownicze labirynty z urwiskami dochodzącymi do wysokości 30 m.

Krajobraz taki powstał w wyniku intensywnego wietrzenia mrozowego czerwonych piaskowców triasowych oraz szarych piaskowców kredowych. Ze względu na wysokie wartości geologiczne, geomorfologiczne i florystyczne tych skał planuje się tu utworzenie rezerwatu przyrody.

Przez skały prowadzi żółty szlak turystyczny do Wlenia, u ich podnóża poprowadzono ścieżkę pieszo-rowerową łączącą Lwówek Śląski z Pławną, a w przyszłości z Lubomierzem i Gryfowem Śląskim.

Na terenie Lwóweckich Skał utworzono Ścieżkę Dydaktyczno-Przyrodniczą o nazwie "Szwajcaria Lwówecka". Popularne wśród mieszkańców „skałki” oblegane są w sezonie przez przyjezdnych turystów jak i lwówczan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Ciekawie w Kowarach  

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Liczyrzepa 22-07-2008 20:17
Panie Marcinie, Pan pewnie młody jesteś, ale posłuchaj słów starego wiarusa: szlak turystyczny wytyczono do Lwóweckich Skał bardzo dawno (więc proszę nie pisać, że "jeszcze nie dawno nie było (...) nie mówiąc już o wytyczeniu szlaków turystycznych"), a jest nim wspomniany dalej żółty szlak z Lwówka do Wlenia. A stwierdzenie że formy skalne tworzą tam "malownicze labirynty" to czysty kwiecizm, mający zapewne swoje źródło w Pańskim lokalnym patriotyzmie, a lokalni patrioci często widzą w Lwóweckich Skałach "skalne miasta" na miarę co najmniej słynnych Adršpašsko-teplickich skál lub Czeskiego Raju.
~Marcin Kaszuba 22-07-2008 23:39
Dziękuję za komentarz. Wychodzę z założenia "cudze chwalicie swego nie znacie" żyję w Lwówku być może z przypadku więc chwalę i promuję jego walory. Oczywiście szlak wytyczony został bardzo dawno kiedy zapewne wchodziłem jeszcze na stojąco pod stół, ale pamiętam doskonale jak Tomasz Karpiszyn (Prezes PTTK w Lwówku Śl.) razem z grupą zapaleńców chodzili i odnawiali szlaki po których ślad zaginął, latali z farbami po lasach i za "Bóg zapłać" robili to co jest ich pasją. I to miałem na myśli. Nie jestem turystą wspinającym się na pagórki bo nigdy nie lubiłem turystyki pieszej wręcz mnie odpychała - nie jest to moja pasją....dlatego szanuję Pana zdanie i opinię i dziękuje za "szybką lekcje". Uprę się przy sformułowaniu, które napisałem powyżej i zawszę "swoje" będę chwalił i promował nawet jeśli będę musiał dopłacać do tego interesu bo właśnie to jest moją pasją...A dawniej słyszałem nawet, że istnieje przejście ze "skałek" do ratusza a ten mit do dzisiaj panuje wśród dzieci wykradających sie w tajemnicy przed rodzicami na przysłowiowe "skałki". Pozdrawiam
liczyrzepa 23-07-2008 9:04
mam pytanie do moderatora: jakim cudem jest nas dwóch "liczyrzepów"?
~ 23-07-2008 11:16
jeden ~Liczyrzepa niezaloowany a drugi liczyrzepa zalogowany. hie hie
~Liczyrzpa ;D 23-07-2008 11:17
hia hia hia
~Liczyrzepa 23-07-2008 15:45
piipi 23-07-2008 18:08
..do - [~postu z godz.11:16..]...te z tlusciutkim drukiem sa ladniejsze,bo sa zalogowane i "pachna" przyjemniej !!.
~Chudy Jacek 25-07-2008 23:29
Ty piipi pewnie tak mówisz tylko dlatego, bo sama jesteś tłusta...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont drogi nr 3462

Wiadukty prawie gotowe

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
836
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%