MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Do liceum po nowemu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 17 sierpnia 2012, 7:04
Aktualizacja: 7:05
Autor: Angela
Od pierwszego września br. w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące nauki w liceach. Uczniowie będą mogli wybrać rozszerzony zakres nauczania z matematyki, języka polskiego i obcego już od pierwszej klasy, a pozostałe przedmioty od drugiej. Co to oznacza?

Chodzi o nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. W tym temacie absolwenci jeleniogórskich gimnazjów byli już informowani z końcem minionego roku podczas specjalnych spotkań.

– Są to zmiany, o których od dłuższego czasu myślały już licea ogólnokształcące, w tym nasze – mówi Eulalia Kłodawska–Szwajcer, dyrektor Zespołu Szkół ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. – Licealiści w pierwszym roku nauki będą uczyli się wszystkich przedmiotów na poziomie podstawowym. Wyjątkiem będą przedmioty obowiązkowe na maturze, czyli język polski, matematyka i język obcy. One będą mogły być realizowane od pierwszej klasy na poziomie rozszerzonym, ponieważ zakres rozszerzony będzie obejmował również tematy z poziomu podstawowego. Dotychczas poziom podstawowy i rozszerzony miał różny zakres tematyczny. O tym, czy te przedmioty będą od pierwszej klasy realizowane na poziomie rozszerzonym będzie jednak decydował nauczyciel, który sprawdzi czy dana klasa ma odpowiedni poziom wiedzy, by poradzić sobie z zakresem rozszerzonym.

Jeżeli natomiast nauczyciel nie zdecyduje się na wprowadzenie poziomu rozszerzonego w klasie pierwszej, to licealiści będą uczyli się tych przedmiotów jako rozszerzonych dopiero od drugiej klasy.

- Uczniowie ponownie będą wybierać rozszerzone przedmioty w okresie marca i kwietnia, po kilku miesiącach nauki. Wówczas zadecydują, w którym kierunku kształcenia chcą iść. Od drugiej klasy pozostałych przedmiotów będą się bowiem uczyli w zakresie ograniczonym – mówi Eulalia Kłodawska–Szwajcer.

Dodatkowo do tej pory uczeń mógł wybrać dany profil, teraz w klasie drugiej będzie miał prawo wybrać od dwóch do czterech przedmiotów rozszerzonych (historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka, informatyka oraz historia muzyki, historia sztuki, język łaciński, kultura antyczna, filozofia, przyroda, historia i społeczeństwo, zajęcia artystyczne, ekonomia w praktyce). Przy czym wśród nich musi być jeden z tych: historia, geografia, biologia, chemia lub fizyka.

Czy to jest korzystne dla licealistów?

- Zdania na ten temat są podzielone. Jedni rodzice podchodzą do tego euforycznie i uważają, że ich dzieci nie będą musiały zaśmiecać sobie pamięci wiedzą z przedmiotów, które ich nie interesują. Druga część rodziców podchodzi jednak sceptycznie i uważa, że człowiek ze średnim wykształceniem będzie wykazywał się ignorancją dla pozostałych przedmiotów, przez co np. po realizacji minimalnego zakresu z geografii nie będzie wiedział, na którym kontynencie leży Mongolia – dodaje obrazowo dyrektor Eulalia Kłodawska–Szwajcer.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Stalowe rumaki w Karpaczu

Spotkanie z przeszłością

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~efw 17-08-2012 7:33
Jak dla mnie świetne rozwiązanie... szkoda, że wprowadzone jak kończę szkołę. Żenada
~!!!! 17-08-2012 9:06
Czy to prawda że gimnazjaliści z Żeroma uciekają do liceum Norwida?
~huhuhuuuu 17-08-2012 9:44
a czy to prawda, że przy obecnym stanie naszego kraju jesteśmy setki lat za mongołami??
~ 17-08-2012 10:30
do 9:44, nie obrażaj mongołów
~dde 17-08-2012 10:38
A po co komu wiedzieć gdzie leży Mongolia- zainteresowany zawsze to może sprawdzić w atlasie. W Stanach nawet nie widzą gdzie leży Polska i jakoś żyją dalej i są bardziej szczęśliwi niż my Polacy, którzy mają ogromną wiedzę teoretyczną a z praktyką jest beznadziejnie- proporcja powinna być odwrotna!!!!!!!!!!!!
~do 9:44 17-08-2012 15:12
tak to prawda i nie tylko za mogołami ale także tunezją egiptem i innymi zacofanymi arabami, a po za tym myślę że wprowadzenie obowiązkowej matury z matmy to świetny pomysł ale przydałoby się jeszcze żeby zaoczne studia z technicznych kierunków nie były takie drogie zresztą za komuny były darmowe
~XXX 17-08-2012 15:58
A czy nauczyciel i. angielskiego AM bedzie dalej uczyc w liceum i wysyłac uczniow w zamian za pozytywna ocene do innej szkoły. Moze wystarczy tylko podstawowy angielski , bo trudno po kolegium karkonoskim nauczac roszerzenia , byc sprawiedliwym , z godnoscia oceniac uczniow.Zenada. Gdzie Kuratorium.
~bx 17-08-2012 19:44
Dawniej fakultety załatwiały sprawy "rozszerzeń", a teraz cuda na patyku i mało jeszcze...
~ 18-08-2012 1:42
Irytujące są te pseudo reformy tworzą jedynie zamieszanie niczego nie wnosząc . Dobre szkolnictwo to takie gdzie klasy są góra 10- siecio osobowe . Rodzice płaca bezposrednio nauczycielowi i z nim sie rozliczaja , maja wówczas prawo dyskusji , moga wymagac a nie wysłuchiwać bzdety na zebraniach ,ze dziecko czegos nie umie . Nigdy tego nie zrozumiem to wszak rodzic powinien kierowac te słowa do nauczyciela ale cóż nauczyciel nie uczy i zwal to na rodzica , siedzenie 8-9 h w szkole i potem 3-4 h w domu i na korepetycjach toż to katorga . I to wszystko musza znosić dzieci? Ciekawe , który dorosły by wytrzymał . Tymbardziej ,ze potrafia cokolwiek tylko Ci , którzy chodzą na korepetycje . Obecna szkoła niestety nie uczy niczego . A te głupie zmiany to widocznie zasługa P. Domagały .
~rodzic. 18-08-2012 10:10
Nauczyciel decyduje o tym jaki przedmiot rozszerzony ma poznawac nasze dziecko . Pani Dyrektor chyba nie zna roli nowej zmiany i robi ze szkoły , ktora była sztandarowa szkoła Jeleniej Gory ,margines. Nauczyciele nie maja prawa decydowac o wybranym kierunku nauki dziecka, a mają tak nauczac , aby uczeń mogł zdobyć wymarzony kierunek dalszych studiów. Od kilku lat w Zeromie wszystko działa na zasadach kumoterstwa . Nauczyciele / / tylko 3 z doktoratem/ wiekszosc emeryci , ktorzy juz dawno powinni opuscic mury tej szkoły. Brak pracy dla nowej kadry , a sukcesy uczniow tej szkoły , to nie sukcesy nauczycieli- ale nauczycieli korepetytorów. Po ubiegłorocznych badaniach przeprowadzonych w szkole , 70% uczniow Liceum pobiera , korepetycje z 1 przedmiotu , 57 % z dwóch , a 30 % z dwoch lub wie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Herbatka dla Seniora

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Szef gangu zatrzymany

Rzeźby dla Kowar

Trwają porządki w Mysłakowicach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
876
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%