MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Do kotliny z Ukrainy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 19 lipca 2007, 9:21
Autor: anzol
Fot. K. Piotrowski
Młodzi ludzie z Doniecka i Ługańska poznają miasto i okolice dzięki Radzie Przyjaciół Harcerstwa.

Ich bazą jest Dom Harcerza przy ulicy Wiejskiej. Grupa liczy 47 osób.
– Są to dzieci i młodzież, w większości pochodzenia polskiego, z Doniecka i Ługańska. Do 1 sierpnia będą poznawać Kotlinę Jeleniogórską, jej przyrodę, zabytki, ludzi. Między innymi poprzez naukę tańca i piosenek polskich poznają kulturę polską, kulturę swych przodków – poinformował Kazimierz Piotrowski, przewodniczący RPH.

Dziś (czwartek) jadą do Karpacza. Wjadą wyciągiem na Kopę i wejdą na Śnieżkę. W piątek zwiedzą Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie. W kolejnych dniach przewidziane są wycieczki w inne atrakcyjne miejsca naszej kotliny.

Końcowym akcentem pobytu Ukraińców w Jeleniej Górze będzie prezentacja kultury terenów, gdzie mieszkają na co dzień: wschodniej Ukrainy i Zagłębia Donieckiego.

Rada Przyjaciół Harcerstwa zaprosiła ponadto dwie 50-osobowe grupy z
Charkowa i Berdyczowa, które będą gościły w Domu Harcerza po wyjeździe Ukraińców. – Te wizyty dochodzą do skutku dzięki determinacji i zaangażowaniu członków RPH oraz dofinansowaniu Senatu Rzeczypospolitej Polski – podkreśla K. Piotrowski.

Dodaje, że akcja jest cykliczna. W poprzednich latach Jelenia Góra gościła dzieci i młodzież z Winnicy, Berdyczowa i Żytomierza. Część z młodzieży
tak zaraziła się Polską, że obecnie kilkoro z nich studiuje na uniwersytetach we Wrocławiu i Krakowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplickie place

Policyjna akcja "Pieszy"

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Robert 19-07-2007 15:30
Bardzo fajnie ,że ktoś interesuje się Polakami, którzy nie z własnej woli zostali odcięci od ojczyzny.Oby tak dalej :D
~jasne 19-07-2007 22:15
Fajnie że interesuje ich kultura i cała ta sieczka, wczoraj po 21 zamiast siedzieć , albo już spać to łazili pod Lidlem i żebrali o drobne.
~Pytanko 19-07-2007 22:28
Czy to prawda ze w Domu Hauptmana to wizyta jest na zaproszenie M Obrebalskiego i H Papaja?
~Teraz Polska 19-07-2007 23:56
Ale fajna akcja , gratulacje dla osob bioracych udzial w tym przedsiewzieciu , szczere gratulacje . Ale ale , dlugo nie trzeba bylo czekac i moja ulubiona poslanka Hojarska znow ma pijackie klopoty . Tym razem z synem . Nachlal sie chlop pewnie , bo suszylo biedaka . Gratulacje , i Wam Polacy gratuluje trafnego wyboru swoich reprezentantow . To wlasnie poslanka Hojarska reprezentuje Ciebie . Do nastepnego napisanie , pozdrowienia dla Ciekawski .
~Noisy 20-07-2007 11:29
Pokażcie im wodospad, póki jeszcze da się go oglądać
~do jasne 20-07-2007 21:41
A skąd wiesz? brali od Ciebie? wątpie! nie są tak wychowani by żebrali, to inna kultura człowieku... weź przestań i lepiej wpadnij do nich na odwiedziny cwaniaku i przekonasz się czy potrafią żebrać! Różnia się od nas bardzo ważną cechą... nie są pazerni jak my!
~kazimierzp 21-07-2007 10:36
Spotkanie w Domu Hauptmana z Prezydentem Miasta Markiem Obrębalskim i Przewodniczacym Rady Miejskiej Hubertem Papajem odbyła się z inicjatywy Prezydenta Miasta! Co do inwektyw które tu niektórzy forumowicze swym zwyczajem usiłują rzucać na naszych gosci nie odpowiadam, gdyż tak jak napisał w jednym ze swych epigramatów Aleksander hrabia Fredro: "Z paszkwilantem zawsze z dala, Nie bij w pysk, bo wala." (można ten tekst i wiele innych ciekawych fraszek znaleźć w wydawnictwie "Zapiski Starucha" wydanym w 1991 rokuprzez KAW) Wracając do spotkania w Domu Hauptmana było ono bardzo udane, a młodzież z Ukrainy wyszła zafascynowana domem Noblisty i spotkaniem z władzami miasta! Kazimierz Piotrowski

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Patrole w Kamiennej Górze

Skatepark za frekwencję?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
504
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%