MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Do kiedy pracodawca musi wystawić roczny PIT pracownikom?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 lutego 2015, 8:25
Aktualizacja: 8:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Z takim pytaniem zadzwoniła do nas Czytelniczka Ewelina z Jeleniej Góry, która od swojego pracodawcy otrzymała dwie rozbieżne informacje. – Właściciel firmy twierdzi, że do końca marca br., a jego księgowa, że do końca lutego. Kto ma rację? – pyta nasza Czytelniczka. – Zależy mi na tym, by jak najszybciej otrzymać ten dokument, rozliczyć roczny PIT i złożyć do urzędu skarbowego, bo wiadomo, że szybciej dostanę wtedy zwrot nadpłaconego podatku – dodaje jeleniogórzanka.

Małgorzata Darol, kierownik referatu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wyjaśnia, że termin przekazania PIT-u pracownikom przez pracodawców upływa 28 lutego br. Może on być wysłany pocztą lub zostać odebrany przez pracowników w dziale kadr danej firmy.

- W tej kwestii nic się nie zmieniło, podobnie jak w terminie złożenia PIT-u rocznego, który upływa 30 kwietnia br. – mówi Małgorzata Darol. – W przepisach zmieniała się tylko zasada przekazania przez pracodawców PIT-ów swoich pracowników do urzędów skarbowych. Przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż pięciu pracowników mają obowiązek przekazania tych PIT-ów elektronicznie. Można to zrobić za pomocą e-deklaracji, deklaracji interaktywnej czy przez specjalną bramkę. Wszystkie te metody oraz to, kto z jakiego sposobu może skorzystać, są szczegółowo i bardzo dostępnie opisane na stronie Ministerstwa Finansów, a odnośnik do tej informacji znajduje się również na stronie internetowej jeleniogórskiego urzędu skarbowego – dodaje Małgorzata Darol.

Link do tych informacji to: http://us.jgora.pl/pl/moduleArticleBase/show/article_id/213).

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze przypominają również, że do 30 kwietnia musimy nie tylko złożyć swoją deklarację podatkową za rok 2014 w urzędzie skarbowym, ale także zapłacić podatek. W przeciwnym razie stanie się on zaległością, odo której będziemy musieli płacić odsetki. Nawet w przypadku, kiedy nie mamy niedopłaty, i nie złożymy PIT-u do 30 kwietnia, możemy zostać obarczeni odpowiedzialnością karną i zapłacić grzywnę.

- Najszybszą formą rozliczenia rocznego PIT-u jest złożenie go w formie elektronicznej, ponieważ wówczas szybciej trafia on do systemu i urząd ma możliwość szybszej wypłaty, ewentualnego nadpłaconego podatku– dodaje Małgorzata Darol.

Ogłoszenia

Czytaj również

Andrzejewska i portrety

Wypadek w Radomierzu

Ślisko w Termach?

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Blądimać 10-02-2015 11:27
Pani zapomniała dodać, że i tutaj cytat: "Do tej pory, jeśli termin zapłaty podatku przypadał w sobotę, ulegał on przesunięciu na najbliższy dzień roboczy. Od stycznia 2015 r. nie jest to już takie oczywiste. Przypomnijmy na początek, że obowiązujący do końca 2014 roku art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) zakładał, że jeżeli ostatni dzień terminu przypadał w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważało się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Oznaczało to nic innego jak przesunięcie terminu obowiązku rozliczenia podatkowego. Ileż to przecież razy roczny PIT składaliśmy w pierwszych dniach maja, gdy ostatni dzień kwietnia wypadał w sobotę." Pamiętajcie o tym...
~Blądimać 10-02-2015 11:28
cd. "Od nowego roku tak niestety już nie jest. W styczniu 2015 r. weszła bowiem w życie nowelizacja art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej. Do przepisu w brzmieniu wskazanym wyżej dodano zastrzeżenie: „chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej”. I ten drobny, jak mogłoby się wydawać, dopisek narobił już niemałego zamieszania. Co więcej, wydaje się, że jeszcze większy chaos dopiero przed nami."
~/// 10-02-2015 13:12
A co jeśli pracodawca nie dostarczy PIT- a?
~przeciwny 10-02-2015 15:38
wredna Pani Małgorzata...dała mi popalić jak jeszcze pracowała w dziale podatków od spadków i darowizn ,typowy urzędas z którym się użerałem ale sprawę wygrałem :)
~kris 46 10-02-2015 16:52
jak nie złożycie pitu na czas to jeszcze pozostaje jedno wyjście prawne tzw ŻAL CZYNNY czasem się może przydać i zwolnić od odpowiedzialności karno skarbowej bądż grzywny
~ 10-02-2015 19:40
A co zrobić, jak u kogoś ŻAL jest NIECZYNNY?
~kris 46 12-02-2015 16:49
do 19,40 jak nieczynny to nie masz szans
~ 12-02-2015 19:27
do 16:49 - A u ciebie jest czynny?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Boże Ciało 2019

Rój na Baszcie Zamkowej

Kto dyrektorem teatru?

Ojcowie górą!

Złot aut marki Mercedes – będzie współpraca?

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1275
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%