MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Do Czech na dwóch kółkach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 kwietnia 2010, 14:51
Aktualizacja: Piątek, 2 kwietnia 2010, 8:02
Autor: Angela
Fot. Angela
Połączenie dróg rowerowych Jeleniej Góry i czeskiego miasta Semily, pomysły na ich budowę i przebieg oraz przygotowanie wspólnych projektów na pozyskanie pieniędzy unijnych na dokumentację i budowę transgranicznego traktu dla cyklistów – to zadania, nad jakimi w jeleniogórskim ratuszu debatowali dzisiaj czescy i jeleniogórscy urzędnicy.

Dzisiejsze posiedzenie w jeleniogórskim ratuszu było kolejnym roboczym spotkaniem w ramach projektu „Turystyka rowerowa motorem rozwoju kotliny jeleniogórskiej, promocja euroregionalnych tras rowerowych”.

– Jelenia Góra i czeskie Semily złożyły dwa projekty bliźniacze na opracowanie dokumentacji projektowych dotycząc realizację ścieżek rowerowych, które mają być realizowane na terenie każdego z miast. Efektem tego projektu ma być opracowanie dokumentacji projektowych, które będą zaczątkiem przyszłych tras rowerowych i dadzą nam możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na ich budowę – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Ideą całego projektu jest stworzenie jednej, długiej ścieżki rowerowej łączącej polsko – czeski obszar transgraniczny od Semily do Jeleniej Góry, by można było bezkolizyjnie przejechać z jednego do drugiego miasta

Po stronie polskiej trasa wspólnej drogi rowerowej przebiegałaby po istniejących już drogach rowerowe R2 i R6. Długość brakującego odcinka drogi rowerowej to 15 km. Przebiega on od Sobieszowa, od Chojnika, aż do połączenia z ER2 przy ulicy Sudeckiej.

– Mamy w tej chwili koncepcję, będziemy chcieli dopracować projekty budowlane, które są wymagane przy ubieganiu się o pieniądze zewnętrzne. Obecnie mamy opracowaną dokumentację na trzy km ścieżki. Potrzebna kwota na przygotowanie pozostałej dokumentacji tej drogi to około 200 tys. zł – dodaje

– Przed złożeniem wniosku musimy jednak do współpracy zaprosić gminę Podgórzyn, po której obszarze prowadzony będzie odcinek ścieżki rowerowej. Jeżeli Podgórzyn nie wyrazi chęci współpracy, będziemy musieli zmienić przebieg trasy. Wówczas przebiegałaby ona terenami miasta Jeleniej Góry między stawami Sobieszowskimi. Obszar sobieszowski jest jednak obszarem Natura 2000, więc poprowadzenie tam trasy rowerowej byłoby pewnym utrudnieniem i wydłużyłby czas realizacji zadania – usłyszeliśmy.

W ramach budowy transgranicznej drogi rowerowej, po stronie Czeskiej jest odcinek około 50 km prowadzący od Semily do Jakuszyc. Brakujące odcinki mają długość około 20 km. Budowa całej drogi rowowej planowana jest po roku 2012 roku. Kolejne spotkanie z Czechami przedstawiciele jeleniogórskiego urzędu planują we wrześniu w Semily.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dalszy ciąg Senioraliów 2019  

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Gala Senioraliów

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~zuo 1-04-2010 15:15
http://samorzady.pb.pl/2026435,65698,jelenia-gora-stawia-na-sport?ref=col4
~Zbigniew Leszek 1-04-2010 16:31
To raczej chodzi o Turystyczne Szlaki Rowerowe - i tak powinno się pisać - wspomniana w artykule szlak jest praktycznie od dwóch lat już zaprojektowana - alternatywą dla jej przebieg była nasza propozycja nazwana Dolina Kamiennej, która zamiast wytyczenia jej poza miastem miała spinać Jelenia Górę i Sobieszów. Ale dobrze, że mimo trudności coś się robi dla turystyki rowerowej w naszym regionie - Wesołych Świat - Zbigniew Leszek
~Artykuł "Na Szl;aku" 1-04-2010 20:00
Artykuł w czasopiśmie PTTK wydanie kwietniowe 2010. "Rowerem wzdłuż jeleniogórskich rzek" http://www.naszlaku.pttk.pl/arch/2010/NS_2010-04%28238%29.pdf
~oko 1-04-2010 20:52
Deskorolką do Wiednia...
~em 2-04-2010 9:26
"Długość brakującego odcinka drogi rowerowej to 15 km. Przebiega on od Sobieszowa, od Chojnika, aż do połączenia z ER2 przy ulicy Sudeckiej." ???? Coś się chyba komuś pozajączkowało albo rowerem jechał ostatnio za dziadka Fabiana na przerdzewiałej "Ukrainie" ER2 ani przez chwilę nie styka się z ul. Sudecką. A z Chojnika do Jakuszyc to niby jest trasa rowerowa? Jeśli już to z górnego Jagniątkowa i dalej niekoniecznie wygodną ER2 do Szklarskiej. Stąd czeka nas jednak 8 km z TIRami. Dzięki, beze mnie. Wiem, że to nie są już kompetencje miasta JG, ale spójrzmy na działanie Czechów: oni planują CAŁĄ trasę od Semily do przejścia w Jakuszycach, a my znów poprzestajemy na półśrodkach. Przecież w ogóle nie są ze sobą powiązane systemy rowerowe w Kotlinie JG i w Szklarskiej. Krajową "3" serdecznie odradzam - jako kierowca i jako rowerzysta. Czy naprawdę nie można się dogadać z Piechowicami i Szklarską na temat odnowienia ścieżki na prawym, południowym brzegu Kamiennej? Tam prowadzi zielony szlak pieszy. Z KPN nie ma kolizji, bo na terenie enklawy Parku koło wodospadu Szklarki jest wygodny fragment ścieżki. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na połączenie tras w Kotlinie w G.Izerskich. Było to możliwe między Borowym Jarem a Perłą Zachodu, więc dlaczego nie miałoby się udac nad Kamienną? W obu przypadkach rzecz dotyczy dwóch gmin i nadleśnictwa. Przy tych wszystkich koncepcjach rowerowych warto byłoby pomyśleć także o rejonie "Węzła Grabarów". Zgodnie z projektem ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II za Zabobrzem , ma się ona kończyć przed tym węzłem, więc nie będzie można dalej (podobnie z Wiejskiej, gdzie prowadzi ER-6) bezpiecznie przebić się w kierunku drogi na Dąbrowicę. Zwłaszcza w trakcie przebudowy samego węzła.
Cień 2-04-2010 11:22
A z Czech, na skrzydłach maryśki.
~gosc123 2-04-2010 18:13
A kiedy ktoś w końcu pomyśli o jakiejś trasie do uprawiania DOWNHILLU!!!!!!!!!!!!!!!!! Czy rower to tylko maraton pod górę i ścieżki rowerowe dla rodzin z dziećmi! A co z KOLARSTWEM GRAWITACYJNYM??????????????????? W okolicach Jeleniej Góry jest wielu młodych ludzi którzy tylko czekają na jakąś fajną miejscówkę do uprawiania ukochanego sportu!!! Zobaczmy jak to wygląda u naszych sąsiadów Czechów http://www.youtube.com/watch?v=818rSI0ysPw
~rowerzysta IKTKN 2-04-2010 19:21
Dla mnie droga powinna prowadzić z Sobieszowa poprzez wał do Piechowic Dolnych (stacja PKP) następnie Górzyniec ,Rozdroże Izerskie, Chatka Górzystów, Orle, Harachow.Wbrew pozorom taka sama ilość kilometrów,a atrakcji turystycznych więcej i zajazdy przyjazdne dla rowerzystów.
~AndrzejM 2-04-2010 23:30
"Obszar sobieszowski jest jednak obszarem Natura 2000, więc poprowadzenie tam trasy rowerowej byłoby pewnym utrudnieniem i wydłużyłby czas realizacji zadania" czytamy. Brnijmy więc dalej bezkrytycznie w "Naturę 2000" - na pewno nam się poprawi. Jeśli jazda na rowerze jest dla "Natury" problemem, to co z innymi przedsięwzięciami infrastrukturalnymi. Grozi nam skansen. Kiedy się wreszcie ockniemy i zaczniemy chronić naturę w sposób rozsądny. Nie musimy się godzić na blokady "Naturowe", aby zadowolić mądrali z Brukseli. Oni już urzadzili sobie infrastrukturę, a nam blokują. Właczmy rozsądek i pragmatyzm.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Równowaga między kulturą a naturą

Wirtuozi jazzu

Spór o edukację seksualną

Tłumy we dworze

Jesienne remontowanie – jakich fachowców potrzebujemy?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
746
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%