MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Do biegu na zielonym gotowi? Start!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 3 marca 2011, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: Angela
Fot. Coolazooch
Użytkownicy przejścia dla pieszych przy ul. Wolności w Cieplicach przy skrzyżowaniu nieopodal Apteki pod Koroną apelują do zarządcy drogi, aby zielone światło dla pieszych świeciło się dłużej.

W tej sprawie odebraliśmy już kilka telefonów m.in. od rodziców, których dzieci pokonują to przejście codzienne idąc do szkoły. Dzwoniła do nas również pani Ewelina, osoba niepełnosprawna, która porusza się o kuli. Zdaniem mieszkanki Cieplic, zielone światło dla pieszych zapala się dosłownie na chwilę, przez którą nawet osoby zdrowe nie zdążają pokonać kilku pasów jezdni.

– Na zielonym świetle dochodzę do połowy przejścia. Kiedy ruszają samochody, zdrowe osoby przebiegają przez ulice. A co mam zrobić ja, osoby starsze czy niepełnosprawne? Jak bezpiecznie przez drogę mają tu przejść dzieci? Po to powstała sygnalizacja świetlna, by ruch samochodów i pieszych odbywał się bezkolizyjnie. Na tym skrzyżowaniu zarządca drogi chyba o tym zapomniał – powiedziała nam czytelniczka z Cieplic.

W tej sprawie napisał też do nas pan Ryszard Miszeski, który liczy na reakcję osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. - Przy obecnym ustawieniu świateł pieszy nie jest w stanie przejść przez cztery pasy ruchu na zielonym świetle. Zaznaczam, że dotyczy to pieszego zdrowego. Każde przejście dla pieszych powinno chronić pieszego, a w tym miejscu stanowi realne zagrożeniem. Ludzie dorośli i dzieci muszą przez pasy przebiegać. Wielokrotnie byłem też świadkiem sytuacji, gdy kierowcy trąbią na ludzi poruszających się o kulach czy o lasce. Taka jest mentalność zmotoryzowanych, że siłą wymuszają swoje prawa bez żadnej dozy życzliwości – pisze pan Ryszard.

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze przyznają, że problem we wskazanym miejscu trwa od chwili zamontowania sygnalizacji świetlnej. Po poprzednich skargach nic się tam jednak nie zmieniło, bo zdaniem inspektorów zielone światło włączane jest na czas, w którym piesi mogą spokojnie przejść przez jezdnię, która ma dziesięć i pół metra szerokości. Po naszym zgłoszeniu sprawa ma być przeanalizowana ponownie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Serca pełne nakrętek

Rozbiórka „Kuźnicy”

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Kodeks Drogo 3-03-2011 10:41
Co to znaczy ruszają samochody. Samochody nie maja prawa wjechać na przejście kiedy piesi go nie opuścili.
~mimi - fifi 3-03-2011 10:57
Myślałem, że to o jakimś sporcie na trawie - tak skojarzyłem tytuł ;-), he he, niestety, jednak ten sport nie jest tak wesoły. Zginął tam młody chłopak i po tym fakcie zainstalowano światła ale po co, skoro problem pozostał ....
~ 3-03-2011 10:58
W takim razie, niech inspektorzy sprubują w mojej obecności, spokojnie przejść przez jezdnię - ja bardzo chętnie to zobaczę :)
~tralalala 3-03-2011 10:58
Po pierwsze gdy światło zielone zgaśnie na przejściu dla pieszych nie oznacza to, że od razu zapala się zielone dla samochodów. Najczęściej jest jeszcze ok 5-10 sek tzw czasu ewakuacji..... ale tak jest, że chcemy XXII wieku a żyjemy w czasach PRLu. Kiedyś tak było że zielone świeciło się na przejściu dla pieszych cały czas aż zdążyło się dojść do końca przejścia. Teraz ustawia się tak sygnalizację, żeby światło zielone które oznacza "możesz wejść na przejście" świeciło ok 3-5 sek. później przez ok 2 sek jest migające zielone które oznacza "nie wolno już wchodzić na przejście" i gdy zapala się czerwone należy odczytać je w sposób następujący "zakaz wejścia na przejście ale jak już na nim jesteś możesz je spokojnie opuścić". A Ci co piszą, że nie dają rady przejść na zielonym na drugą stronę właśnie żyją w czasach PRLu. Ustawienie takie wynika z prostego założenia, żeby nie było wtargnięć na jezdnię przez pieszych w momencie gdy pojazdy mają światło zielone. Pozdr.
~tralalala 3-03-2011 11:02
Cd. Ale my żyjemy w POLSCE gdzie jest 39mln narodu i 35 mln specjalistów znających się na budowie dróg, sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych, przepisach drogowych. A nawiasem mówiąc ciekawe ilu uczestników ruchu poruszających się po przejściach dla pieszych zapoznało się z prawo o ruchu drogowym dział "Ruch pieszych"???. koniec
~iras 3-03-2011 11:48
Jest kamera nad przejsciem i co nie wylapuje pieszych co nie zdazyli przejsc na zielonym?Policje albo Straz Miejska zaangazowac niech z pieszymi porzadek zrobia jak nie moga zdazyc to niech nie laza po przejsciu tylko 100 metrow dalej.Na wlasna odpowiedzialnosc,dla wszystkich bedzie bezpieczniej.Mandatow pieszym nawstawiac i blokady pozakladac.
rymcycymcy 3-03-2011 12:04
Spoko, możecie łazić ...uwielbiam slalom między tymi co nie zdążyli, ale krzywdy nie zrobię :)
~ania6 3-03-2011 12:10
Na tym przejściu działa zasada "możesz wejść na przejście" ale nie możesz przez nie przejść.Nie jest to zresztą jedyne przejście.Ha ha ha! Wszystko u nas tak działa możesz ale nie możesz
~xxx 3-03-2011 17:44
popieram artykuł ,ponieważ często korzystam z tych pasów .
~ 3-03-2011 18:42
do iras - a może zmień lekarza, bo ten Ciebie oszukuje...
~Uliria 3-03-2011 21:37
A niby na Podwalu to jest lepiej, jeszcze nie dojdziesz na połowę jezdni a już jest czerwone. Po prostu miasto dba o dobrą kondycję mieszkańców.
~kajek 3-03-2011 21:40
Pani Angelo! Dziekuje za ten artykuł, może wwreszcie coś sie w tej kwestii zmieni, bo faktycznie, nawet dość szybkim krokiem, nie jest się w stanie przejść przez calość przejścia i skóra cierpnie jak się widzi dzieci i młodziez przebiegające przed samochodami zeby zdażyć na nadjeżdzający autobus. Nie wierze w to, że panowie inspektorzy czynnie uczestniczyli w pokonywaniu tego przejścia!!!!!
~ja 3-03-2011 22:41
codziennie z wozkiem przebiegam z ledwoscia przez te pasy, do tego kierowcy skrecajacy w prawa str w kierunku placu jada jak szaleni i stoje na srodku drogi na czerwonym i czekam az przejada. szok
Piipi Jelonkowa 3-03-2011 23:12
~Lubię Cieplice ! .. ale wspomniane przejscie nie jest dobrą wizytówką dla miasta kurortu !
~Zdzich 4-03-2011 7:55
Na podwalu sytuacja podobna, ale bez przesady, ludzie zdążą przejść. Wg mnie największym problemem są tak skonstruowane przejścia jak koło teatru, gdzie skręcasz w prawo na sudecką, a tu piesi wchodzą nagle na drogę. Trzeba się zdecydować albo zielone dla pieszych albo dla kierowców.
~XXL 4-03-2011 10:57
Decydentow z Zarzadu drug imostow wyslac na pustynie niech zam eksperemyntuja,bez picia,moze wtedy zaczna myslec i dzialac normalni i SZYBKO
~pino 4-03-2011 12:13
Większość świateł tak działa po prostu pogoń może powinni zainstalować również pomarańczowe światło aby człowiek mógł startować już na nim .Na wolności przy piekarni również tak działa zielona rakieta niektórzy starsi ludzie dochodzą do połowy a tu sru czerwone a szatan w czerwonej limuzynie ma już zielone i trąbi albo przelatuje przez taką babcie która leci dwa metry do góry i tak to się kończy.
mi87 4-03-2011 19:41
No te światła działają jak chcą, a jak przez jedne się przejdzie to przez drugie już się nie da za bardzo, chyba, że się biegnie..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Walka o odszkodowanie  

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Czytelniczka: drogo i brudno

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Kontakt ograniczony

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%