MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Dni Kultury Europejskiej „Ekonoma”

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 4 czerwca 2015, 9:05
Aktualizacja: Piątek, 5 czerwca 2015, 7:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
W dniach 1–3 czerwca w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze odbywały się Dni Kultury Europejskiej, w ramach których uczniowie prezentowali swoją wiedzę na temat krajów Unii Europejskiej oraz Rosji. Uroczystości w „Ekonomie” mają związek ze zbliżającymi się obchodami 70–lecia szkoły, podczas których (we wrześniu br.) oficjalnie zostanie nadane imię Unii Europejskiej

W poniedziałkowy poranek uczniowie na terenie szkoły prowadzili kiermasz wypieków europejskich, a następnie na 6. i 7. godzinie lekcyjnej opuścili mury placówki, by ulicami: Sudecką, Wojska Polskiego, Klonowica, 1. Maja i Konopnickiej dotrzeć na Plac Ratuszowy.

Obchody Dni Kultury Europejskiej przygotowały nauczycielki „Ekonoma” Magda Świderska i Anna Zawierucha. - Nasza szkoła otrzyma nazwę Unii Europejskiej, już mamy ją na budynku szkoły, ale oficjalnie zostanie nadana na 70-lecie szkoły – powiedziała nauczycielka ZSE-T Kazimiera Pitera. W naszej szkole uczymy od zeszłego roku również języka francuskiego i rosyjskiego, dlatego Rosja mimo że nie jest w Unii, dzisiaj była prezentowana – dodała K. Pitera.

Wczoraj (03.06) w parku na Wzgórzu Kościuszki odbył się Bieg Europejski, w którym brali udział uczniowie „Ekonoma” klas I-III. W sumie 12 drużyn miało za zadanie nie tylko przebyć trasę w jak najszybszym czasie, ale po drodze zbierali punkty na dziewięciu stacjach, gdzie musieli wykazać się wiedzą o Europie.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie liczby punktów za czas pokonania trasy oraz za wyniki uzyskane na poszczególnych stacjach za wiedzę o Unii Europejskiej – powiedział przed startem nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Maczel, który wraz z Michałem Judzińskim i Joanną Piecyk organizował oryginalny bieg na Wzgórzu Kościuszki.

Klasy w 10-osobowych składach różnie podchodziły do rywalizacji, jedni spacerkiem przemieszczali się od stacji do stacji skupiając się na zadaniach do wykonania, inni od startu żwawo rozpoczynali rywalizację. Pozostali uczniowie pomagali przy stacjach, a także dopingowali koleżanki i kolegów. - Jest to impreza sportowo-edukacyjna na wesoło – powiedziała nauczycielka geografii Joanna Piecyk. Młodzież miała za zadanie m.in. przypisać dania narodowych specjałów kulinarnych, zabytków, walut do danych krajów, a także rozpoznać polityków, sportowców czy wykazać się znajomością mapy Europy. Na ostatniej stacji mieli okazje wykazać się znajomością hymnu Unii Europejskiej, czyli „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena.

Ostatecznie, Bieg Europejski wygrała klasa 1 D, drugie miejsce zajęła 3 A, a na najniższym stopniu podium znalazła się 1 A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Gmina skarży MEN

Dla najzdolniejszych

Obradowali seniorzy

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ef 4-06-2015 10:58
Ekonom lepiej by postawił na poziom w szkole, który jest bardzo niski , a nie na promocję na wszystkich portalach. Beznadzieja
~Mysza 4-06-2015 13:51
Nowy patron? Na moim świadectwie maturalnym widnieje pieczątka "im.Oskara Langego" - wprawdzie to dawno - ale niech mnie ktoś oświeci - Czy On był be"
~do~ef 4-06-2015 15:19
Ty ef ty ciulu,ty głupku. Jakbyś skończył jakąkolwiek szkołę to byś wiedział, że w "ekonomie" jest poziom naprawdę wysoki, a absolwenci mają bardzo szerokie perspektywy po tej szkole
~do Mysza 4-06-2015 16:01
Oskar Lange patronował naszej szkole do początku lat 80-tych, a potem zmiany w systemie oświaty spowodowały że imię to zniknęło. 18 września 2015 zapraszamy na Zjazd Absolwentów z okazji 70-lecia istnienia szkoły (informacje na stronie internetowej http://70.ekonom.jgora.pl/), podczas którego wyjaśnimy dlaczego pojawia się nowe imię. Pozdrawiamy wszystkich byłych uczniów szkoły.
~a propo 4-06-2015 18:18
Oskar Lange został zwerbowany przez radzieckiego szpiega Bolesława Geberta do współpracy z NKWD jako agent wpływu o pseudonimie Friend W 1944 roku na zaproszenie Związku Patriotów Polskich przyleciał do Moskwy gdzie spotkał się z Józefem Stalinem. Po powrocie do USA spotkał się z premierem Stanisławem Mikołajczykiem z ramienia PSL i poinformował o misji w ZSRR prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta Więcej o tym szpiegu w filmie New Poland G. Brauna W latach 1945–1947 pełnił funkcję ambasadora Polski Ludowej w Stanach Zjednoczonych, następnie (od stycznia do grudnia 1947 roku) delegata przy ONZ i Radzie Bezpieczeństwa. Uchwałą Prezydium KRN z 19 lipca 1946 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[6].
~do godz.15.19 4-06-2015 19:28
wysoki to on jest dla ciebie ,bo do niej chodzisz i ledwo ciągniesz na dopach. :)
~ekonomowy 4-06-2015 20:41
Ja też jestem uczniem Ekonoma i poziom jest wysoki a to że ktoś ciągnie na dopach nie oznacza, że szkoła jest zła... A jak widać "do godz 15.19" chodzisz do Amicusa i ciągniesz na 4 tylko dlatego że zapiszesz temat :) (Nie uwłaczając innym, bo szkoła nie jest zła)
~omni 5-06-2015 13:38
zdj 54 kto ich zna?tra tata...
~Kaya 16-06-2015 14:42
Cóż za determinacja.. a uczniów niestety coraz mniej...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

W cieniu pandemii

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w KPSW  

Minister z wizytą w KPSW

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
212
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
10%