MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Dłużnicy czynszowi wychodzą z kłopotów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 2 stycznia 2012, 8:21
Aktualizacja: Wtorek, 3 stycznia 2012, 8:35
Autor: UM
Fot. AT
Decyzja o podjęciu próby porozumienia z osobami zadłużonymi i niespłacającymi swoich zobowiązań finansowych wobec miasta była słuszna: wiele rodzin zdecydowało się podpisać porozumienia, które dają im kolejną szansę rozwiązania problemu.

– Porozumienie zakłada jednak, że należności trzeba uregulować uściśla Mirosława Dzika, zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialna m.in. za tę sferę spraw. – Praktyka bowiem polega na tym, że osoba, która chce uzyska taką pomoc musi przystąpić do ugody, przez co najmniej trzy miesiące wpłacać należy na bieżąco czynsz w pełnej wysokości, potem może starać się o rozłożenie długu na raty.

Jeśli wywiąże się z obowiązku spłaty całości zadłużenia, unika zagrożenia eksmisją, a ponadto Prezydent może umorzyć odsetki długów. Korzystają wszyscy – Miasto odzyskuje należne pieniądze, dłużnik – prawo do umowy najmu, unikamy kłopotliwego procesu i dramatów osób pozbawianych mieszkań.

- Już prawie 300 rodzin w ubiegłym roku zdecydowało się na taką procedurę i – jak do tej pory – nie ma „recydywy niepłatności”. Kilkanaście innych rodzin zdecydowało się na odrabianie czynszu pracami na rzecz gospodarki komunalnej w mieście, a wszystko to razem napawa optymizmem, że ta metoda odzyskiwania statusu lokatora zyskała swoich zwolenników wśród mieszkańców – konkluduje M. Dzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Debata o odpadach

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Kupiono fotopułapki

Komentarze (22) Dodaj komentarz

goscniedzielny 2-01-2012 9:01
Każdy sposób wychodzenia z długów jest dobry, tym bardziej że przed nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów nie można było zadłużonych mieszkańców na bruk i właściciel chcący odzyskać mieszkanie musiał zapewnić mieszkanie socjalne. Więc i tak ludzie nie pozostawali bez dachu nad głową, a właściciel ponosił koszt pozyskania takiego mieszkania socjalnego... w tej chwili to się zmieniło i można eksmitować na bruk, z tym, że jak mniemam, ustawa ta zostanie znowelizowana w tym zakresie, do stanu przed obecnie obowiązującą nowelą. Tak czy siak miastu nie zawsze opłaca się eksmitować takich mieszkańców bo dłużnicy mieszkają niejednokrotnie w mieszkaniach w fatalnym stanie technicznym, a mieszkania socjalne bywają nowiutkie, po remontach.
~Dariusz N 2-01-2012 9:48
Prezydencie Jeleniej Góry, pocałuj mnie w nos. Oddajcie mi co moje. Złodzieje!!!
~taurok 2-01-2012 10:40
a kto pomoże tym co regularnie płacą?
~ja 2-01-2012 10:47
Sprawdzic tych co nie placa .maja pod domem samochod dzieci za granica a Oni pija ..Moze jakas kontrol do tych co nie placa .
~uczciwy 2-01-2012 11:02
Oszuści zawsze mają lepiej w tym kraju. Trzeba wyjechać zagranicę żeby uczciwość była doceniona. W Polsce uczciwy = f...r, smutne :(
~Dariusz N 2-01-2012 11:16
@ Taurok. Gdzie Ty tu widzisz pomoc? Jeżeli ktoś coś podpisał, to tylko wyrok na siebie. Miasto nie podało pomocnej dłoni, tylko brzytwę. @ Ja. Ja nie płacę, auto mam pod domem i nie piję. Jak dla mnie alkohol może być na receptę. Tak, chcę takiej kontroli u siebie, tylko mają to być ludzie, uczciwi i sprawiedliwi, pragnę takiej kontroli. Ale przy okazji, niech skontrolują władze miasta, ZGL-e, itp.
~Dariusz N 2-01-2012 11:22
Zgadzam się z uczciwym.
~pan Nikt 2-01-2012 11:28
dobtry pomysł z tym odrabianiem zadłuzenia ale znam kilka rodzinktórych dochód jest tak mały iz płacenie czynszu to głod dla nich bo maja tylko na jedzenie i co wtedy???czy miasto moze cos poradzic na to???moze zaoferuje lepiej płatna prace,wezmie nad takimi patronat czy coś???dodam ,ze sa to rodziny bez patologii i bardzo sie staraja ale jak jedno pracuje za 1200 na czarno czy 1500 to lipa na maxa albo w biedronce za grosze!!!!moze by tak zrobili cos z tym???ja ile moge to z dziewczyna pomagamy ale moze włodarze tego miasta by takze wykazali by sie wrazliwoscia oraz zwykła troska o tych słabszych!!!krew mnie zalewa jak widziałem dziecko,ktore z łzami w oczach patrzyło na inne dziecko jezdzace na rowerze bo tatus nie ma na to pieniedzy bo na jedzenie z mama wydali,kupiłem ten rower
~pan Nikt 2-01-2012 11:43
ta radosc dziecka była nie do opisania taka szczera spontaniczna!!!pozdrawiamy wszystkich wrazliwych!!!!moze by tak inni poszli w nasze slady i pomogli jakiejs rodzinie zamiast kupowac sobie nowego telefonu czy laptopa by potem tym sie chwalic???sami niewiele mamy ale i tak sie dzielimy bo warto!!! napewno ktos napisze do tego głupi komentarz ale mamy to w d...e pozdrawiamy tych co mysla tak jak my
~Dariusz N 2-01-2012 12:36
Skoro już mowa o aucie, to mam ważną informację. Niedawno gość wjechał ciężarówką, w moje, prawidłowo zaparkowane auto. Przed chwilą dostałem pismo od ubezpieczyciela, że muszę wpłacić 31 zł. w celu potwierdzenia danych adresowych, niezbędnych do windykacji odszkodowania. CO TO QRWA ZA KRAJ!?!?!? Człowiek płaci i jeszcze musi dopłacać?
~taurok 2-01-2012 12:53
ja płacę wszystko na czas dochody mojej rodziny nie są oszałamiające dlaczego państwo mnie nie nagrodzi?nie da mi bonusu w spłacie kredytu,nie obniży podatku od nieruchomości,nie zapłaci mojemu dziecku za obiady,DLACZEGO?
~ 2-01-2012 14:20
OD CZERWCA 2009 ROKU PODNIEŚLIŚCIE MI CZYNSZ 9 RAZY!!! TERAZ FAKTYCZNIE MNIE NIE STAĆ, ŻEBY GO SPŁACAĆ MIMO, ŻE PRACUJĘ. BUDYNEK SIĘ WALI NIE MA TYNKU, ZEWNĘTRZNE ŚCIANY MUSZE OSUSZAC GRZEJNIKAMI BO ZIMĄ CIEKNIE PO NICH WODA!!! JAK GRZEJNIKI HULAJĄ TO RACHUNKI ZA PRĄD WYNOSZĄ ŚREDNIO 800ZŁ. PRACUJĘ I MIMO TO NIE STAC MNIE NA SPŁATE CZYNSZU I NIC NA TO NIE PORADZĘ. WY MNIE OKRADACIE, JA BEDE OKRADAC WAS. A JAK MNIE WYRZUCICIE NA BRUK TO ZAMIESZKAM W ZGL-U Z DZIEĆMI MEŻEM I KOTEM.
~ 2-01-2012 14:26
to może zamień mieszkanie na mniejsze?
~ 2-01-2012 14:34
Dziękuję za radę.
~ 2-01-2012 15:17
mniejsze w ładniejszej kamienicy, nizszy koszt utrzymania, może akurat. Duzo ludzi chce sie zamienic, ale trzeba wyjsc z domu i cos próbować, wierze ,że nie jest łatwo mieszkanie utrzymac.
~Dariusz N 2-01-2012 16:34
Ileż można próbować? Oni pomagają, tylko alkoholikom, bo wiedzą, że te pieniądze wrócą spowrotem, jako zysk z akcyzy na alkohol, no ale państwo jakoś pomaga.
~owner 2-01-2012 16:43
Za co ZGKiM bierze pieniądze za tzw. zarząd? Bez reakcji na panującą sytuację i potrzeby, ważne są tylko wpłaty na ich konto. Kto to aprobuje? Czy prezydent miasta daje przyzwolenie, aby ZGKiM korzystał z publicznych pieniędzy i nie wykonywał swoich obowiązków? Jak długo będziemy tuczyć tę świętą krowę, która nic nie musi, ale dużo może? Może ktoś odkryje konta, w których ukryto bakszysze? Może zarządca wreszcie zacznie dbać o zarządzaną substancję mieszkaniową, za co mu płacą?
~disab 2-01-2012 17:24
A WODNIK, jaka to nieprzyjemna instytucja. W BOKu ludzie stoją nad siedzącymi urzędasami, jeden przekrzykuje drugiego,trudno wyjaścić cokolwiek bo urzędas krzyczy do telefonu, urzędas rozparty na całej d.. mówi nie do petenta, lecz do komputera, faktury pisane najdrobniejszą czcionką, bez okularów lub lupy ani rusz, zdarza się, że petent przychodzi o lasce, a ten na wózku to nie sięgnie do lady... A to jednostka organizacyjna miasta, publiczne pieniądze, a co w zamian? Żenada, żenada...Kto wie, czy nas obowiązują programy wyrównywania szans, czy ci słabsi mogą coś godnie załatwić w administracji państwowej i podległych jej jednostkach? Kto nad tym czuwa? Co na to pełnomocnik d/s niepełnosprawnych? Kasę bierze?
~fiutek 2-01-2012 20:10
ale jazda
~Gość 2-01-2012 23:11
MNIE TEŻ TE ZŁODZIEJE OKRADAJĄ W BIAŁY DZIEŃ I NIE PODPISUJĄ UMOWY DZIERŻAWY GRUNTU NA KTÓRYM I TAK NIC NIE POWSTANIE I ZA 15 m2 KAŻĄ SOBIE 165 zł MIESIĘCZNIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A POTEM SIĘ BAWIĄ ZA NASZE WPŁATY NA SPOTKANIACH INTEGRACYJNYCH - TERAZ JUŻ NIE W CENTRUM TYLKO PO OKOLICY ŻEBY ZWYKŁY OBYWATEL NIE WIDZIAŁ JAK SIĘ URZĘDASY ZA NASZĄ KASĘ BAWIĄ !!!!!! O.K. NIECH SIĘ BAWIĄ TYLKO NIECH NAM TEŻ DADZĄ ŻYĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~xyzII 3-01-2012 4:07
http://finanse.wp.pl/kat,104492,title,Polakow-nie-stac-na-zycie,wid,14124175,wiadomosc.html Szczęśliwego Nowego Roku
~Mk 3-01-2012 20:44
A kto zapłaci za nich jak nadal nie będą płacić?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Będzie odszczurzanie

Senator zachęca do głosowania na maszty

Są kolejne 52 zakażenia (aktualizacja)

Rusza przebudowa ulicy

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
210
Tak
40%
Nie
49%
Nie wiem
10%