MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Dłużnicy alimentacyjni w opałach

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Czwartek, 2 października 2008, 8:09
Aktualizacja: 8:10
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Od wczoraj zmieniło się sielskie życie rodziców, którzy ociągają się z płaceniem alimentów. Dzięki nowej ustawie o Funduszu Alimentacyjnym, która weszła w życie, niesolidni ojcowie i matki teraz trafią do rejestru dłużników. Ryzykują utratą prawa jazdy i wiarygodności wobec większości instytucji.

Dzięki nowej ustawie teraz zwiększy się gama środków przymuszających rodziców do płacenia na swoje dzieci sądownie przyznanych alimentów. Wobec dłużników będzie można wyciągnąć konsekwencje znacznie szybciej i skuteczniej.

Najpierw gmina przeprowadzi wywiad i zbierze od dłużnika oświadczenie majątkowe. Kolejne kroki podejmą natomiast komornicy i pracownicy urzędu skarbowego, którzy sprawdzą czy osoba uchylająca się od płacenia pracuje. Jeśli nie, gmina będzie mogła mu nakazać zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna i skieruje go do robót publicznych. W przypadku odmowy podjęcia pracy dłużnik alimentacyjny straci prawo jazdy, a sprawą dodatkowo zajmie się prokurator.

Jeśli jednak dłużnik alimentacyjny w dalszym ciągu nie będzie chciał uregulować swoich zobowiązań, po sześciu miesiącach niepłacenia zostanie wpisany do rejestru dłużników przez co straci wiarygodność wobec banków, operatorów telefonicznych i internetowych oraz wszelkich podmiotów, z którymi podpisujemy umowy. Ale to nie koniec. Osobom, które będą uporczywie kombinować, grozi również grzywna albo kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

A co jeszcze zmieni ustawa o funduszu alimentacyjnym? Teraz alimenty będą mogły pobierać nie tylko osoby samotnie wychowujące dzieci, jak to jest obecnie. Uprawnienia do pobierania zaliczek z funduszu uzyskają także ci rodzice, którzy zawarli ponowny związek małżeński lub żyją w konkubinacie, wychowując dzieci z poprzednich związków.

O pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego rodzice wychowujący dzieci mogą wystąpić po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji alimentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Jan Sopata na emeryturze

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (5) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 2-10-2008 9:18
...w końcu sie za nich wezmą.... bo tak naprawde byli oni bezkarni...
~zaksn 2-10-2008 10:01
ale to już było....(przy zaliczce pisano podobnie) i co - nic sie nie zmieniło.
~TI 2-10-2008 12:16
Dłużnik straci prawo jazdy i w ten "mądry" sposób będzie skazany na pracę faktycznie tylko publiczną lub ewentualnie w pobliskiej biedronce... Co za d...l to wymyślił.
~ LJ 2-10-2008 14:31
Generalnie należy się z tymi zasadami zgodzić, jednakże budzą się we mnie wątpliwości przy osobach samotnie wychowujących. Znam wiele przypadków gdzie to ludzie zyją normalnie ale nie mają oficjalnie zarejestrowanych związków. Dlatego też czy takie sytuacje będą podlegać sprawdzeniu i weryfikacji czy też będzie to robione z "listy"
~Sabath 2-10-2008 20:33
Biedronka tani sklep he he

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Remont hali sportowej

Moja Mała Ojczyzna – konkurs

Marszałek Sejmu w Kowarach

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
711
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%