MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Długie kolejki do mieszkań socjalnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 marca 2015, 7:29
Aktualizacja: Sobota, 7 marca 2015, 7:44
Autor: Mea
Fot. Mea
– Są mieszkania socjalne przy ul. Sowińskiego – zadzwonił Czytelnik do redakcji po przeczytaniu artykułu o Violetcie Radzickiej, samotnej matce wychowującej kilkumiesięczną córeczkę, która mieszka w pomieszczeniu bez ogrzewania.

Przypomnijmy. Pani Violetta wcześniej mieszkała w domu dziecka, ale nie miała gdzie się podziać i musiała wrócić do domu rodzinnego. Obecnie mieszka u matki z siostrą, jej trójką dzieci i bratem w pokoju, który sama sobie wydzieliła i do którego wstawiła piec bez pozwolenia. Bez ogrzewania może z córeczką zamarznąć, z kolei piec, zdaniem ZGKiM-u, stanowi dla nich i dla sąsiadów duże zagrożenie, bo jest podłączony do przewodu wentylacyjnego. Wiceprezydent Jeleniej Góry Mirosława Dzika deklarowała pomoc w staraniach o przydział mieszkania socjalnego dla tej matki z dzieckiem.

Po przeczytaniu artykułu Czytelnik poinformował redakcję, że w budynku przy ul. Sowińskiego 9 jedno mieszkanie socjalne jest już po remoncie, drugie jest obecnie remontowane, a trzecie czeka na odnowienie. Informację tę potwierdził, rzecznik Urzędu Miasta Cezary Wiklik zaznaczając, że wiele osób oczekuje na lokale socjalne.

- Rozumiejąc dobre intencje Czytelników portalu „Jelonka” i wskazywanie przez nich Redakcji lokali socjalnych dla osób, których los Państwo opisywaliście, a remontowanych przez Miasto za pieniądze budżetu, czyli wszystkich mieszkańców, zachęcam do zapoznania się, a przede wszystkim – Czytelników - z całością tej problematyki. Pozornie bowiem nietrudno jest okazywać życzliwość i zainteresowanie pojedynczym osobom, niemniej z punktu widzenia Miasta (a więc wszystkich mieszkańców) sprawy są bardziej skomplikowane – pisze rzecznik.

- Pani Violetta, o której pisaliście państwo jest członkinią rodziny, która doprowadziła do zadłużenia czynszowego zajmowanego lokalu w łącznej kwocie ok. 103.000 zł, uchylając się latami od wnoszenia jakichkolwiek opłat. Sąd w wyroku eksmisyjnym nie ujął w ogóle Pani Violetty, bowiem w okresie rozpatrywania tej sprawy nie zamieszkiwała w tym lokalu – pojawiła się tam później, już po orzeczeniu sądowym. Ze względu na to, iż sąd niektórym członkom tej rodziny przyznał prawo do lokalu socjalnego, a sytuacja pani Violetty jest rzeczywiście obiektywnie trudna, postanowiono – dla dobra zainteresowanej i jej dziecka o nadaniu prawa do jednego, wspólnego mieszkania socjalnego z uwzględnieniem siostry pani Violetty oraz samej pani Violetty i jej dziecka – wyjaśnia rzecznik.

- Niestety, pani Violetta nie zgodziła się z decyzją o przyznaniu wspólnego lokalu socjalnego i zażądała osobnego mieszkania dla siebie twierdząc, że wspólne zamieszkiwanie z siostrą z różnych powodów jest przez nią nie do zaakceptowania. Złożyła stosowne odwołanie od decyzji o przyznaniu tego mieszkania i przed końcem marca br. to odwołanie będzie rozpatrzone przez Społeczną Komisję Mieszkaniową (w jej skład w większości stanowią radni Rady Miejskiej i Komisja ta zajmuje się decydowaniem o kolejności przyznania mieszkań i lokali socjalnych) – pisze C. Wiklik.

- Problem mieszkalnictwa socjalnego jest jednak daleko szerszy. Według stanu na koniec grudnia 2014 r. w Jeleniej Górze na przydział lokalu socjalnego oczekuje 1.290 osób, z tego 470 osób – po zasądzonych i prawomocnych wyrokach eksmisyjnych. Zdecydowana większość – ponad 800 osób oczekuje na mieszkanie socjalne ze względu na to, że ich nikłe dochody utrudniają, bądź uniemożliwiają opłacanie czynszu w pełnej wysokości. W tym stanie rzeczy pojedyncze interwencje w sprawach konkretnych osób, które dotarły do redakcji należy rozpatrywać w kontekście całego zjawiska. Łatwo jest bowiem popełnić błąd, polegający na uznaniu racji osoby bardziej zapobiegliwej w dbałości o swoje interesy ponad faktyczne potrzeby osób i rodzin, których sytuacja jest być może trudniejsza, choć one same nie są aż tak przedsiębiorcze. Dlatego praca Społecznej Komisji Mieszkaniowej wymaga od jej członków niezwykłej wnikliwości i obiektywizmu – czytamy w stanowisku UM.

- W sprawie mieszkań socjalnych przy ul. Sowińskiego – rzeczywiście są tam lokale przewidziane do takich celów. Na lokal socjalny, w którym zakończono remont ma już przydział konkretna rodzina. Jest to lokal socjalny o relatywnie niedużej powierzchni (18 mkw. powierzchni mieszkalnej z kuchnią i przedpokojem) z w.c. na klatce schodowej. Podobne parametry mają także dwa pozostałe lokale w tym obiekcie, na które oczekują już rodziny wcześniej zakwalifikowane na listę potencjalnych mieszkańców – wyjaśnia rzecznik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drastyczne billboardy

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Wnioski na wymianę pieców

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~ll 6-03-2015 8:22
I teraz wszyscy obrońcy "pokrzywdzonych" pomnóżcie sobie takie zadłużenia naszych "kochanych" mieszkańców przez przynajmniej kilkaset mieszkań i wtedy może przyjdzie czas na refleksję, czemu nasza gospodarka mieszkaniowa jest wciąż deficytowa. I może jeszcze komuś wpadnie do głowy myśl, że to my wszyscy musimy zapłacić za tych, którzy są nieuczciwi i nie mają zamiaru płacić za nic (to nie tylko czynsz, ale również media, za które płaci ostatecznie miasto). Owszem, są ludzkie dramaty i zwykła niezaradność życiowa, ale trzeba ją oddzielić od zwykłego bezczelnego żerowania na tych, którzy ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami muszą jakoś wiązać koniec z końcem i być normalnymi uczciwymi ludźmi.
~fozy 6-03-2015 8:33
Przy ul.Drzymały jest mieszkanie na parterze ,w którym nikt nie mieszka a widać ze mieszkanie wymaga kapitalnego remontu .to samo dotyczy mieszkania przy W.Pola .Może instytucja ,której te mieszkania podlegają wzięłaby sie do roboty ,( bo ludzie latami czekają ma mieszkania ) a nie pokrętnie się tłumaczyć .
~Koja II 6-03-2015 8:41
te sprawy maja kilka obliczy. Jak ludzie mieli by pracę to i nie byłoby zadłużeń w żadnej postaci!!! Może nasze władze od tego zaczną!!!Jedno jest tylko w tym dziwne, mieszkania i to po kapitalnych remontach są dla świeżo przybyłych "polakach" - a dla rodzimego jeleniogórzanina nie ma!! Oczywiście - jest mi wszystkich żal, ale jak nie ma mieszkań a miasto jest biedne to może głęboko się zastanowić nad ich rozdawaniem?!
~Mona 6-03-2015 8:43
Przy ul. Matejki też jest mieszkanie puste i to od ładnych kilku lat!
~do fozy 6-03-2015 8:58
A może powiesz, skąd instytucja, której podlegają mieszkania ma wziąć kasę, skoro są tacy, co latami nie płacą? Może ma prywatną drukarnię pieniędzy? A może jakąś darowiznę zrobisz? Co? Mieszkania są własnością miasta i to ono z budżetu finansuje remonty. Czyli wszyscy składamy się na to, żeby grupka osób, niekoniecznie na to zasługująca, otrzymywała nowiutkie, pachnące mieszkanka, które bardzo często natychmiast doprowadza do ruiny, nie płacąc przy okazji ani złotówki od pierwszego dnia zasiedlenia.
~nienajemca 6-03-2015 9:06
ZGKiM jest instytucją BARDZO nie przyjazną dla swoich PREDMIOTÓW bo nie traktują najemców a nie jako podmioty. Fachowość pracowników ZGKiM jest żenująca chcą np. na siłę zbudować Wc w mieszkaniu 20m2 i zabudowując jedyną kratkę wentylacyjną(ogrzewanie piecowe). I to jest w porządku bo ONI chcą. A tu wystarczy opinia kominiarska czy ten przewód wentylacyjny może być kominowym, przecież jak im to pasuje to tak robią i podłączają pod jeden przewód kilka pieców. Pracownicy ZGKiM trochę empatii do najemców!!! to ułatwi napewnie wszystkim życie.
~KaziuK 6-03-2015 9:13
NIK zapraszam do stajni Augiasza, mieszczącej się na chwilę obecną przy ulicy Podgórnej 9 w Jeleniej Górze. I proponuję rozpocząć kontrolę od roku 1999 do chwili obecnej. Służę fachowym doradztwem gdzie i czego szukać.
~znawca 6-03-2015 9:31
Ogólnie to temat dość skomplikowany i mimo wszystko dwuznaczny. Piszecie że gdyby była praca dla wszystkich to by takich sytuacji nie było, jest to tylko połowiczna prawda. Zawsze w społeczeństwie będzie odsetek pasożytów/nierobów którzy i tak nie pójdą do pracy bo wolą żerować na zasiłkach i pomocy społecznej. Tacy ludzie są niereformowalni. Są też ludzie którzy nie nadają się do bardziej dochodowych zawodów z różnych powodów. Nikt nie pisze tutaj o tej patologicznej rodzinie, że to przecież też ich wina. Dlaczego siostra narobiła sobie trójkę dzieci - skoro nie mają się za co utrzymać? Mogli sobie zrobić od razu 12 albo 15. dzieci. Zdjęcie kobiety ze smutną miną z dzieckiem na rękach są medialne ale mogła myśleć zanim to dziecko zrobiła a teraz płacz i wyciąganie ręce po pomoc państwa.
~ja 6-03-2015 9:31
ul powstancow wielkopolskich 25 mieszkanie pare lat stoi puste i niszczeje a ludzie szukaja .
~altus 6-03-2015 9:41
Zasadniczy problem to chyba fatalne zarządzanie i brak skutecznego nadzoru nad zasobami mieszkaniowymi ze strony ZGM. Tak ja, jak i chyba każdy z nas, mam wiedzę o mieszkaniach które zajmują rodziny nie płacąc od dłuższego czasu czynszu a przy okazji dewastując lokal mikieszkalny. ZGM jest bardzo powolny w likwidacji takich zjawisk co powoduje znaczne zadłużenia a przy tym wysokie koszt odnawianiu zniszczonej substankcji. Doskonałym przykładem jest mieszkanie na ul W.Polskiego 14. Innym jest problem kiedy lokal zadłużany jest z powodu braku pracy lub niewielkich dochodów rodziny. Takie przypadki wymagają innego podejścia.
~2+2=4 6-03-2015 9:51
Trzeba-musimy utrzymać Romow, kler ,patologie ,mnie nikt nic nie dal musiałem tyrać po 14 godzi ,https://tabloidonline.wordpress.com/2015/03/05/swiat-wywraca-sie-do-gory-nogami/
~wyborca_jg 6-03-2015 11:00
Nawet sobie nie zdajecie sprawy, ilu ludzi nie chce pracować, i robi wszystko, żeby nie iść do pracy, którą mu się podaje na tacy pod nos. Nieroby, pasożyty, i tyle. Wszyscy płacimy za rodziny, które "od lat nie wnoszą żadnych opłat", tyle, że gdzie są instytucje, odpowiedzialne za egzekwowanie prawa? Dlaczego pozwala się na warstwowe narastanie długów, zamiast po dwóch, góra trzech monitach, wywalić nierobów na ulicę?
~do wyborca_jg i altus 6-03-2015 11:14
Zgodnie z prawem, żeby kogoś pozbawić mieszkania niezbędny jest wyrok sądu wraz z klauzulą wykonalności. Nie ma eksmisji na bruk. Są tylko eksmisje do pomieszczeń tymczasowych lub lokali socjalnych. Miasto takie pomieszczenie lub lokal musi wskazać, żeby komornik mógł eksmisje przeprowadzić. Więc jak jest mało takich lokali, to komornik eksmisji nie przeprowadzi. Miasto (czyli my wszyscy) musi więc najpierw wybudować/kupić/wynająć takie lokale a dopiero później je wskazać, żeby sąd mógł wystawić klauzulę wykonalności. Problem w tym, że np. za niepłacenie sąd orzeka eksmisję z lokalu socjalnego do kolejnego lokalu socjalnego! Bo rodzina spełnia kryteria jego otrzymania. Pisać o fatalnym zarządzaniu jest łatwo. Tylko skąd wziąć bardzo grube miliony na budowę mieszkań socjalnych? Ktoś wie?
~fozy 6-03-2015 11:19
Nie trzeba mieć prywatnej drukarni, tylko nadzorować inwestycje ,które zleca miasto , a zaoszczędziłoby się kilka milionów ( stadion przy ul. Złotniczej , termy w Cieplicach ,czy ostatni bubel czyli tzw. centrum przesiadkowe przy Podgórzyńskiej )
~ 6-03-2015 11:35
Owszem, praca jest, tylko zarobki nie takie, a taki zadłużony na wypłatę co dostanie, po odliczeniu raty za dług? Tyle by opłacić rachunki i zęby w ścianę. Czy urzędnicy mają problem z matematyką?
~ 6-03-2015 11:48
Za komuny praktycznie wszyscy płacili w terminie, a ZGL nigdy nie wywiązywał się z żadnych obowiązków umownych, chyba, że już coś się komuś waliło na głowę, a i tak z wielką łaską coś zrobili i na dodatek jakąś prowizorkę, w każdym bądź razie, w moim przypadku nic nigdy nie zrobili, prócz tego, że brali kasę. teraz ci sami urzędnicy, albo ich pociotki chcą pieniędzy od dłużników? Niestety, niby jestem winien pieniądze, ale nigdy ich nie zobaczą i nie zapłacę ani grosza zanim nie spłacą swojego długu wobec mnie. I dodam, że na pewno kiedyś sprawiedliwość ich dopadnie.
~Korwin II 6-03-2015 12:35
Wredne PRL napłodziło ogrom dziadostwa nieprzystosowanego do życia w wyzwolonej Polsce. Dziś wszyscy za to płacimy ogromną cenę. Współczuję urzędnikom ratusza, którzy wskutek tego mogą być pozbawieni podwyżek ich płac.
~ 6-03-2015 12:46
@ 06-03-2015 12:35 | ~Korwin II | Ale ci urzędnicy, to ten PRL.
~adaśś 6-03-2015 13:20
Trzeba było budować mieszkania gamonie z ratusza a nie fontanny .....
~do KorwinII 6-03-2015 14:10
A żebyś wiedział.U większości z pokolenia prlu do dziś pokutuje przekonanie typu "bo mi się należy,bo za komuny to dawali pracę,mieszkania,deputaty,mleko pod drzwi,rajstopy na dzień kobiet".Zyją w przekonaniu że państwo powinno za nich wszystko robić i kierować ich życiem,nie potrafią decydować samodzielnie.Potrzeba jeszcze kilku pokoleń żeby ludzie w Polsce zaczęli myśleć jak ci z Zachodu.
~KaziuK 6-03-2015 14:11
NIK natychmiast...!!!
~ 6-03-2015 14:25
@14:10. Ryby i urzędnicy głosu nie mają.
~ 6-03-2015 15:51
No i proszę. Pani ma wymagania. I takich jak ona jest sporo, a kto niby ma to finansować? Mi nikt nic nie dał - wynajmuję i koniec. I co więcej uważam że to normalne. Komuna się skonczyła.
~rog 6-03-2015 17:01
Zapoznajac sie z wielom watkami tutaj zamieszczanymi, coraz bardziej jestem przekonany, ze spoleczenstwo jest "genetycznie chore2, tak ci rzadzacy jak i rzadzeni i nawet kilka pokolen tego nie zmieni. Calkowity brak zrozumienia zbiorowej odpowiedzialnosci za stan rzeczy i od dziesiecioleci a raczej stuleci podzial na "my" i "oni" doprowadzil do tego stanu i bedzie kontynuowany. Agresja wypowiedzi, nienawisc, zazdrosc, ignorancja, nierobstwo, brak szacunku nie tylko dla innych ale przede wszystkim dla siebie samego i poczucia swojej godnosci. Ciagle odnoszenie do Zachodu, ze tam jest inaczej - to prawda, ale ludzie sa inni, od lat ciezka praca osiagajac wartosci dla siebie ale i dla innych. aenie
~Le1Kiepury 6-03-2015 18:59
I znow pani wioletka co nie wie co ma zrobic bo se dziecko zrobila.
~Le1Kiepury 6-03-2015 19:02
A ja wole fontane niz mieszkania dla puszczalskich nierobow alkoholikow narkomanow. Jak sie bawic to za swoje.
~Zocha 6-03-2015 19:04
Zapraszam na Parkową 4 tam stoi od października 2014 wolne mieszkanie. Osoby z punktami zainteresujcie się , bo inni bez punktów to dostaną bez ...
~ 6-03-2015 19:05
@ 06-03-2015 17:01 | ~rog | Przepraszam, że zapytam, co robisz w Danii?
~Kicia 6-03-2015 19:10
A ja bym chciała cieplicki Długi Dom.Jest po remoncie a ja na jakieś głupie remonty nie mam środków ani ochoty bo MOPS naprawdę płaci grosze.Chyba sobie machnę jeszcze ze dwoje dzieci to mi się stopa podwyższy. Robota to głupota !
~anitka 6-03-2015 19:14
Fakt ,a swoja drogą czemu Miasto nie remontuje mieszkań w starych kamienicach,czy na pewno to kwestia pieniędzy?W podwórku u mnie stoją 3 takie mieszkania popadające w dalszą ruinę a ludzie przezywają dramaty. Może wyburzyć bo tam to już chyba nie ma co remontować.
~lula 6-03-2015 19:25
ma ul stare pADEREWSKIEGO34 jest wolne mieszkanie tyle lat nikogo nie interesuje poprostu niszczeje gdzie nasi urzednicy z lokalowki mozec dla znajomych trzymaja zamiast dac biednym ludzim wstyd
~Kicia 6-03-2015 19:26
Anitko! Uruchomić drukarnię ,natrzaskać forsiaków i zapłacić wszystkie zaległe długi lokatorskie .Myślę że i nam którzy całe życie płacili swoje zobowiązania też należy się chociaż po pół bańki na łeb.Prócz pieniędzy proponuje każdemu remont mieszkania ,jakiś drogi samochód i diamentów ile uniesie ,oczywiście tym którzy nie zarabiają trzeba dać więcej bo zasiłki malutkie.Miasto jest bogate bogactwem swoich obywateli .Ukochany kraj -nie zarobisz to dostaniesz
~Blądimać 6-03-2015 20:21
KaziuK ma rację tam się cuda dzieją, a najlepsze jak następuje oczyszczanie mieszkania po lokatorze który umarł, a miał jakieś wartościowe rzeczy.
~Akma 6-03-2015 20:33
Za dużo biurokracji i kolesiostwa !!!!! Zmniejszyć biurokrację !!!! To przeżarte pieniądze podatników!!!!Zmniejszyć biurokrację a pieniądze na remonty mieszkań szybciutko się znajdą !!!!
~ 6-03-2015 20:41
@ 06-03-2015 20:21 | ~Blądimać | Albo wyjechał za chlebem na zachód i mu robią eksmisję za plecami, bez jego wiedzy.
~Bodziaszek 6-03-2015 23:51
Jeśli ktoś szuka mieszkania komunalnego to niech w ZGL spyta się o mieszkanie przy ul. Wrocławskiej 32/2 w Jeleniej Górze bo od 2 lat jest puste i niszczeje. ZGL wyremontował je po powodzi w 2012 r. i nie śpieszy się aby komuś je przydzielić, taka ich logika że lepiej niech niszczeje niż mieć za nie czynsz
~do Bodziaszek 7-03-2015 15:09
A czy Ty wiesz, że po pierwsze ZGL-e od prawie czterech lat nie istnieją w Jeleniej Górze, a po drugie przydziałem mieszkań obecnie istniejący ZGKiM się nie zajmuje i nigdy nie zajmował? Jak coś zaczniesz pisać, to najpierw może pomyśl, sprawdź, a później siadaj do klawiatury.
~do 15:09 i innych... 7-03-2015 15:46
A czy Ty wiesz że te wszystkie zmiany nazw i adresów tego towarzystwa wzajemnej adoracji zwanego teraz ZGKiM które to (nazwy) zmieniano przez ostatnie 10 lat trzykrotnie mają służyć ukryciu i zamataczeniu wałów które cała ta szajka z niejaką Zofią Czernow na czele czyniła na przestrzeni ponad dekady. Czy Ty wiesz ile osób prosiło o umożliwienie odpracowania zaległości czynszowych? Pytanie jest bardzo proste kto tu jest dla kogo??? Z domów wypędzali faszyści i komuniści jedni w czasie wojny (II Wojny Światowej), a drudzy po niej. Jak widać mamy niezłych kontynuatorów tej niechlubnej tradycji. Więc zanim zaczniecie wieszać psy na ludziach którym to dziwne państwo zabiera wszystko co się da zastanówcie się czy aby możecie czuć się bezpiecznie. Historia kołem się toczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nieczynne place zabaw

Wóz strażacki dla OSP Ubocze

Ubezpieczenie samochodu online – wyliczenie składki i zakup polisy przez internet

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Rondo – czy w tym roku się uda?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
950
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%