MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

„Długi dom” w częściowym remoncie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 22 listopada 2011, 9:22
Aktualizacja: 9:23
Autor: RED
Fot. www.Fotopolska.eu
Był tu niegdyś browar, zajazd, restauracja z salą taneczną oraz jeden z większych w mieście hoteli. Po 1945 roku budynek popadł niemal w ruinę. Aktualnie jest częściowo remontowany.

Mowa o tzw. długim domu (Langes Haus) przy ulicy Jeleniej, obok którego wzniesiono Galerię Centrum. Do niedawna był w opłakanym stanie i w niczym nie przypominał lat swojej świetności. A w dawnym Hirschbergu było to jedno z bardziej ożywionych miejsc. Funkcjonował tu browar z zapleczem gastronomicznym, a w latach 20. XX wieku w budynku urządzono hotel. Restauracja działała tam jeszcze kilka lat po zakończeniu wojny już w polskiej Jeleniej Górze.

Później jednak długi dom popadł w zapomnienie. Były tam mieszkania komunalne, a na początku lat 90. w jego części znalazła się siedziba jeleniogórskiej straży miejskiej, która wyprowadziła się stamtąd przed dwoma laty na ulicę Armii Krajowej.

Aktualnie budynek jest częściowo remontowany. Niedawno usunięto ze skarpy ulicy Jeleniej spróchniałe topole, które zagrażały bezpieczeństwu ludzi. Odsłonięto tym samym widok na Bazylikę Mniejszą św. Erazma i Pankracego. Kiedy w marcu przyszłego roku swoje progi otworzy Galeria Centrum, dzięki remontowi, część długiego domu nie będzie już szpeciła okolicy. Niestety, wiele wskazuje na to, że z perspektywy od ulicy Jeleniej ten budynek wciąż będzie przypominał ruinę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozmowy o Kowarach

Klasyki zjechały do Kowar

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 22-11-2011 11:31
a ka...lizacja na tej ulicy wciaz plywa... wzdluz jeleniej do kilinskiego i dalej pijarska splywaja sobie uryny... dzieki temu kierowcy maja problem z podjazdem, mieszkancy - ze smrodkiem... ale wladnym sie jakos nie chce rozwiazywac tego problemu...
~ 22-11-2011 18:09
ysle ze mozna wyremontowac ten dom ,a w nim urzadzic pare mieszkan,ktorych tak brakuje w jeleniej,bo glupio wyglada nowa galeria i zniszczomy zabytek.To bardzo zle swiadczy o gospodarzach Jeleniej Gory.
~ty, klient 22-11-2011 18:29
z 11.31, co ty brałeś? dobrze zrozumiałem twój bełkot - wg ciebie ścieki z kibelków na ul. Jeleniej są wyprowadzane na ulicę? czy może po prostu najzwyczajniej dokonałeś "genialnego odkrycia" i chciałeś się z nami podzielić (...coś w stylu panta rhei) - że jak sobie po pijaku sikasz na ulicy Górnej albo Jeleniej, to spływa to w dół, w stronę Pijarskiej?
~rys 22-11-2011 18:46
/-/"w jego części znalazła się siedziba jeleniogórskiej straży miejskiej,"/-/ - myślę, że autor tego artykułu mija się z prawdą do cytowanego przeze mnie fragmentu tekstu. Siedziba SM znajdowała się w sąsiedztwie długiego domu na terenie byłego skupu złomu. Ponadto, przynależność byłego obiektu SM w rejestrach miasta odnosiła się do ul. Pijarskiej a nie ul. Jeleniej.
~adamo 22-11-2011 21:21
Tu działa już wspólnota mieszkaniowa i dzięki niej ten remont
~nareszcie 22-11-2011 21:24
W końcu miasto ruszyło dupę i wychodzi z jedynej ulicy jaką ma (Pierwszego Maja) na inne ładniejsze ulice ,które my zaradni Polacy po 45 roku przekształciliśmy w slamsy oddzielające Centrum od terenów nadrzecznych (potencjalne tereny wypoczynkowe i spacerowe - nad wodą czujemy się lepiej) i od Zabobrza. Ten śmierdzący i odpychający kordon to jedna z naszych wizytówek ! Niestety !!!!!!!
~to ten dom? 23-11-2011 8:39
to ten dom czy pomyliłam lokalizację? http://tnij.org/ob54
~ 24-11-2011 18:01
Brawo,nareszcie cos o naszej kamienicy - Jelenia 2a .Ze zdziwieniem odbieram,ze nasza kamienica nazwana jest "dluga kamienica" Jelenia 2a jest oddzielnym budynkiem a Jelenia 1 jest wlasnoscia niejakiego Pana Szadejki,ktory nic sobie nie robi z nakazow Nadzoru Budowlanego i wladz - jego posiadlosc to przerazajaca ruina przynoszaca wstyd nie tylko nam mieszkancom ulicy Jeleniej 2 a ,ale (mam nadzieje) takze Urzedowi i Gminie Jeleniej Gory. Kochani Jeleniogorzanie z wielka przyjemnoscia informje,ze to wlasnie dzieki nam 5-ciu wlascicielom mieszkan tj czlonkom Wspolnoty Mieszkaniowej podnosimy nasza kamienice do stanu przyzwoitosci, Wspolpracujemy z "Arkadia" naszym administratorem i dziekujemy Pani Dorocie Kwiatkowskiej i Jej zespolowi za pomoc w przeprowadzeniu remontu.
~j.g. 24-11-2011 20:39
BRAWO DLA MIESZKAŃCÓW BUDYNKU - ciekaw jestem co na to Prezydent

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamienili przejście w parking

Mercedesem rozbił kilka aut

Zamknięta droga Chomontowa

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
490
Tak
40%
Nie
54%
Nie wiem
6%