MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Dlaczego zniknęły tramwaje?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 20 grudnia 2010, 9:09
Aktualizacja: 9:10
Autor: Petr
Fot. Archiwum
Jakie tramwaje kursowały niegdyś w Jeleniej Górze, Cieplicach, Sobieszowie i Podgórzynie? Dlaczego „odjechały na zawsze” w 1969 roku?

Czy była to decyzja polityczna władz panujących w ówczesnym ustroju, czy też logiczne następstwo planów rozwoju komunikacji miejskiej w naszym mieście, które ujrzały światło dzienne w początku lat 40-tych?

Co więcej, dlaczego zdecydowana większość z nas w chwili obecnej życzyłaby sobie powrotu tramwajów do stolicy Karkonoszy, skoro zniknęły stąd tak dawno i świat się bez nich nie zawalił? Próbę odpowiedzenia na te i inne pytania podejmie w poniedziałek, 20 grudnia 2010 r. Cezary Wiklik, pasjonat historii regionu, dziennikarz i fotograf, autor książki „Historia na szynach pisana. Jeleniogórskie tramwaje” podczas spotkania w Metaforze przy Placu Ratuszowym. Początek spotkania – godz. 19.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Skatepark za frekwencję?

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~ 20-12-2010 9:19
:)
~nos 20-12-2010 9:39
walkujecie ten temat jakby od tego zalezala gospodarka w jeleniej gorze, a takie mam wrazenie ze temat tramwaju w jeleniej gorze piszecie na polecenie Zawily ktory chce w ren sposob urzeczywistnic swoj zamiar i wrocic do mlodosci , niech Pan Zawila wzorem innych prezydentow miast zadziala aby informacje o dzialalnosci byly bardziej czytelne i dostepne w internecie bo tu jest biala plama czy moze tajemnica
~nemo 20-12-2010 9:45
no i mamy kolejnego frustrata w dyskusji :))) nos - weź coś na serduszko bo zawału dostaniesz :)))
~a to SZELMA 20-12-2010 9:50
Ja bym zadał inne pytanie: "Dlaczego tramwaje mają niby powrócić????" -chyba to zbyt kosztowna obietnica wyborcza...
~lol 20-12-2010 9:54
tramwaje fajna sprawa, dlaczego znikneły ja szczerze nie mam pojęcia. natomiast mało kto wie ze w jeleniej miały jeżdzić też trolejbusy(jeszcze za niemców) zrobiono trakcje ale żaden trolejbus już nie zdążył dotrzeć do jeleniej bo armia czerwona wkroczyła do miasta.
rymcycymcy 20-12-2010 9:58
Jeleniogórscy kierowcy nie dają sobie rady nawet na bardzo prostym skrzyżowaniu :) Gdyby do tego dołożyć tramwaj ...to armagedon, nawet rondo nie pomoże ! :)
~tak 20-12-2010 10:02
Na prośby Wiklika a nie p. Zawiły piszą. "nos" odczep się od Prezydenta.
~z Placu Rat. 20-12-2010 10:06
Jeszcze czego, żeby mi dudniło pod oknami! Nie po to mieszkam na placówie by mieć tramwaj pod oknami
Piipi Jelonkowa 20-12-2010 10:47
~Lubię .. "czerwone" autobusy ! .. bo *tam kierowcy są fajni !
~nemo 20-12-2010 11:38
Gdybyscie UWAŻNIE słuchali lub czytali wypowiedzi p. Zawiły WIEDZIELIBYŚCIE że chodzi o transport szynowy z wykorzystaniem torów PKP ! Odbudowa sicei tramwajowej od zera jest nierealna finansowo i organizacyjnie ! Natomiast wiele miast wykorzystuje tory kolejowe do komunikacji miejskiej, tym bardziej że nawet normalne tramwaje moga jeździc po takich torach po lekkiej zmianie profilu obręczy koła. Tutaj natomiat chodzi o autobusy szynowe mogące wykorzysywac nowe przystanki w mieście i łączyc Jelonkę np ze Szklarska czy karpaczem :)))
rymcycymcy 20-12-2010 11:38
| Piipi Jelonkowa | ...wolisz przegubowce, czy sztywne na całej długości ? :)
~nemo 20-12-2010 11:58
wszystko zależy od potrzeb, przepustowości linii i mozliwości obciązenia torowiska - autobsy szynowe produkowane sa w róznych wersjach: jedno-, dwu- lub trzyczłonowe z mozliwościa łaczenia składów !
~ 20-12-2010 12:37
po cholerę w jg jeszcze tramwaje, skoro korki są tak niemiłosierne że auta ledwo jadą? i co z tego że nawet będą korzystały z torów pkp? Przecież nikt nie będzie szedł na pkp by wsiąść do tramwaju i jechał nim np. na zabobrze na noskowskiego, bo nie ma takowych torów. więc nie mówcie że to dobry pomysł bo pomysł jest makabryczny, drogi i nierealny. zamiast tego obwodnica, poszaerzyć kilka ulic, zrobić porządek z krzyżówką na podwalu i koło tesco. po cholerę nam tramwaje. jak ktoś chce to niech jedzie pojeździć do wrocka.
~ 20-12-2010 12:58
pewnie jakby je puścić tak jak na zdjęciu nr 3 po 1-go maja to pełno potrąceń by było...
~Rex 20-12-2010 13:47
Tramwaj to fajna sprawa a niech wraca będzie fajna zabawa... W Niemczech są miasteczka ok. 44 tyś. gdzie tramwaje jeżdżą ba nawet w biednej Ukrainie z 2 tyś. miasteczka tramwaj dowozi latem ludzi nad morze ok.1,5 km wzdłuż drogi i jakoś do tej pory się opłaca tylko tutaj w durnej Polsce już nic się nie opłaca, po nie których poza klepaniem (jęzorem) palcami w tą cholerną myszkę. Tylko tyle was stać ano weźcie się do roboty to ino będzie nie tylko tramwaj jak i praca....
~mich 20-12-2010 15:18
Tramwaje w Jeleniej Górze to juz tylko historia.Na ulicach naszego miasta juz ich nigdy nie zobaczymy. Przynajmniej Ci co w Jeleniej Gorze dzisiaj mieszkaja.Ale dlaczego nie moga jezdzic ekologiczne trolejbusy?Tego nie rozumiem.Może mi ktos to wyjasni.Co stoi na przeszkodzie?Wybudowanie trakcji to chyba nie az taki duzy koszt.
~*.* 20-12-2010 15:56
Oj wy f...rzy, To wszystko jest dym, który ma odwróci uwagę od interesików kolesi...
Piipi Jelonkowa 20-12-2010 16:25
..do - [~Rymcycymcy] .. te z *fajną karuzelą ! ..gdzie jedną nogą można hamowac,a drugą..pozwolic swojemu ciału ..fajnie *wirowac !.. te "stare" przegubowce sa już .. złomem,a szkoda!Zabawa była ..SUPER !
~trail 20-12-2010 16:45
GDZIE JEST SKM ??? Panie Marcinie - do ROBOTY !
~Clitoris 20-12-2010 17:41
Nie masz szczęścia, rymcycymcy. Kobieta cię nie rozumie.
~ 20-12-2010 17:52
O i dobrze napisał "nos; ,nie ma tramwajów i nie bedzie i bardzo dobrze bo nie hałasują,a Zawile jak na tramwajach tak zależy to niech sie przeprowadzi do tramwaju obok ratusza!!!!!!!!!!!!!!
~XXX 20-12-2010 19:36
TO JEST TRAMWAJ PANA WIKLIKA JA BYM CHCIAŁ TRAMWAJE W JELENIEJ ALBO SKM NA TRASIE JAKUSZYCE -JELENIA GÓRA-KARPACZ LUIB KAMIENNA GÓRA-LUBAWKA
~ 20-12-2010 20:27
Rymcy nie każdy boi się skrzyżowań jak ty , i tramwajów też .
~oko 20-12-2010 21:14
Nie! Tylko METRO!
~:) 20-12-2010 23:12
Pan Wiklik chyba slowa nie powiedzial jeszcze o przywroceniu linii tramwajowych do Jeleninej bo nieglupi z niego czlowiek :) - krzykaczy zachecam do sluchania/czytania nieco uwazniejszego. to Pan Zawila rzucil haslo w kampanii wyborczej ale tez nie chodzilo o tramwaje w ogolnym tego znaczeniu tylko o transport szynowy. az strach powiedziec 'tramwaj' na miescie bo od razu robi sie awantura :P TRAMWAJ NA RYNKU JEST SPOX - i niech tak zostanie.pozdrawiam pieniaczy
~Mr Zoob 20-12-2010 23:13
Tramwaj przejechał mi przez śniadanie, bezczelnie wjechał w mój dom Przy stole zrobił sobie przystanek, choć dotąd tu nie było go Pan motorniczy w żółtym berecie przystanął, oświadczył mi, Że mnie zabiera w podróż po świecie, wiadomość włożyłem w drzwi. Nie gniewaj się, Waldek, ten tramwaj jest naprawdę twój, a reszta moja
~renifer 20-12-2010 23:35
Panie Prezydencie! Obiecał Pan tramwaje. Póki co to najlepsze będą sanie. Może tak ktoś zacznie odśnieżać miasto. Proszę odwiedzić inne miasta i zobaczyć jak można sobie poradzić z zimą!!!!!!!!!!!!!
~JACK 21-12-2010 4:40
Jedyne logiczne rozwiązanie to uruchomienie trawaji napowietrznych na słupach które nie kolidowałyby z koszmarnym u nas ruchem ulicznym. W zasadzie można je puścić wszędzie a nawet korytami rzek czy rzeczek.Byłoby to wręcz rewelacyjne rozwiązanie patrząc na światowe rozwiązania tegoż problemu ! CO WY NA TO ????? Ja nie widzę jakiegokolwiek innego rozwiązania a tramwaje tradycyjne pozostają dla mnie nierealną mrzonką nawiedzonych ! he,he,he....!
~g.niedzielny 21-12-2010 7:27
do 20-12-2010 12:58 | ~ | Tramwaj w centrum miasta nie jest specjalnie niebezpieczny dla pieszych vide główna ulica Goerlitz (Berliner str) czy główna ulica Chorzowa (Wolności) ...
~ 21-12-2010 7:44
odnoszę wrażenie że w tym mieście nie ma większych problemów niż tramwaje -czy są, czy ich nie ma, czy będą, jak tak to dlaczego a jak nie to też dlaczego. jak będą to gdzie i którędyt i jakie itp w kółko to samo. litości!!!
ebee 21-12-2010 7:51
Tramwaj na wydzielonym torowisku, to idealny "odporny" na korki środek komunikacji. Jelenia Góra natomiast "kiszkowata" to idealne miasto włąsnie dla komunikacji tramwajowej. Wiedzieli o tym Niemcy. Niestety po wojnie to miasto nigdy nie miało szczęścia do gospodarzy. Obecny Prezydent potwierdza tę zasadę. Swoją kampanię oparł na wciskaniu ludziom kiktu, a urzędowanie rozpoczął od podwyżki swojej niemałej już pensji. I tak na szkodę miasta "przepęka" swoją kadencję, a za kilka lat naiwni wyborcy znów wybiora jakiegoś "bajkopisarza". Pozdrawiam, EBEE
~ 21-12-2010 21:27
DOLNOŚLĄZAK. Pan Cezary uczestniczy dorocznym konkursie organizowanym przez konkurencyjny tygodnik. A że na tramwajach się zna, i historia JG nie jest jemu obca - zatem prelekcja z autopromocją jest jak najbardziej na czasie.
~arkadiusz 19-12-2014 11:50
wlatach 50tych i 60tych ubiegłego wieku, całym świecie koncerny samochodowe, oponiarskie i paliwowe propagowały usuwanie tramwajów aby podnieść dochody swoich firm , kłamiąc o zekomym zacofaniu tramwajów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Tak nie wolno parkować!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
266
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%