MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dlaczego jesteśmy biedni? O tym seminarium

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 29 października 2013, 7:12
Aktualizacja: Środa, 30 października 2013, 7:24
Autor: Mea
Fot. Mea
„Rozwój Polski, Rozwój Dolnego Śląska, Rozwój Jeleniej Góry” to temat seminarium, zorganizowanego przez posłankę Marzenę Machałek. Odbyło się ono wczoraj (28.10.) na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Konferencję objął patronatem prof. Ryszard Legutko.

- Pomysł na konferencję zrodził się po dyskusji naukowców. Do Jeleniej Góry przyjechali wybitni przedstawiciele polskiej polityki i nauki, by rozmawiać o rozwoju nie tylko kraju, ale również naszego regionu – mówiła Marzena Machałek.
Krzysztof Szczerski, doktor habilitowany nauk o polityce, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych), redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana” i poseł RP, mówił o ”Wpływie polityki europejskiej na model rozwojowy Polski”.

- Musimy zastanowić się, czy faktycznie przeżywamy obecnie w Polsce modernizację, czy kraj jest nowocześniejszy? Ważne jest przełamywanie podziału: centrum a peryferie, i hierarchii narzuconej odgórnie na miasta. Niestety podział ten pogłębia się. Dostępność do funduszy europejskich oraz komunikacja pogorszyły się w ostatnich latach. Możliwości potencjałowe ukryte w różnych miastach nie są w pełni wykorzystywane – twierdził Krzysztof Szczerski.

Jerzy Żyżyński, profesor nauk ekonomicznych z Uniwersytetu Warszawskiego, poseł RP, poruszył temat ”Dlaczego jesteśmy biedni i czy mamy szansę na rozwój? Makroekonomiczne i mikroekonomiczne przyczyny kryzysu – ujęcie systemowe”.

- Polska jest biednym krajem, przeciętny godzinowy koszt pracy jest czterokrotnie niższy, niż w krajach Europy zachodniej. Musimy odbudować pozycję państwa, a zależy ona od tego, co wytwarzamy, czyli przemysłu i usług. Jestem przeciwnikiem kultu małych i średnich przedsiębiorstw, które są ważne w pewnym stopniu, jednak siła gospodarki jest w dużych przedsiębiorstwach – podkreślał Jerzy Żyżyński.

Zbigniew Kuźmiuk, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (Katedra Finansów i Ubezpieczeń), poseł RP, mówił o ”Sytuacji polskich finansów publicznych, a generowaniu środków finansowych o charakterze rozwojowym”.

- Mówiłem o pułapce niskiego wzrostu, w jakiej znajduje się polska gospodarka już od paru lat i w takiej pułapce jeszcze z pewnością pozostanie do 2017. Finanse publiczne po prostu załamały się, dochodów podatkowych, głównie VAT-u jest coraz mniej, przez to państwo ma duże deficyty i pogłębiający się dług publiczny. Świadczy to o rozkładzie systemu podatkowego. Mamy szanse na dotacje unijne, ale środków własnych przez kolejnych siedem lat musimy mieć ok. 200 mld zł – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Wykłady wygłosili również naukowcy jeleniogórscy. Prof. dr hab. Jacek Potocki mówił o ”Przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu Jeleniej Góry, wybranych rekomendacjach”.

– W regionie jeleniogórskim najważniejsza jest odbudowa potencjału przemysłowego. Panuje przekonanie, że kotlina ma rozwijać się głównie w kierunku turystycznym. Trzeba jednak pamiętać, że nie byłoby turystyki bez przemysłu. By rozwijać Jelenią Górę potrzebna jest dobra komunikacja. Wreszcie postępuje remont torów z Wrocławia do naszego miasta, jednak to jest regulacja zaniedbań szeregu lat. Komunikacja drogowa nie nadąża za wzrostem liczby samochodów w powiecie – wymieniał Jacek Potocki.
Prof. dr hab. Jarosław Witkowski prezentował ”Diagnozę i kierunki poprawy jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry”.

- Skupiłem się na poprawie jakości życia mieszkańców Jeleniej Góry, warunkach mieszkaniowych i dostępności do pracy, świadczeń medycznych i oświaty. Nastroje społeczne są złe i 14 proc. osób przejawia chęć emigracji z miasta. Problemy wynikają z wieloletniego złego zarządzania miastem i brak dialogu społecznego – powiedział Jarosław Witkowski.

Uczestnicy przybyli na konferencję z zainteresowaniem słuchali dyskusji o rozwoju regionu.
- Poruszane były ciekawe tematy. Sukces drzemie we współpracy mniejszych miejscowości z byłego województwa jeleniogórskiego, które powinny wypracowywać wspólne cele i pozyskiwać na nie dotacje unijne – powiedziała Teresa Trefler, przewodnicząca Rady Gminy Lubań.

- Przyszłam na konferencję, by poznać wizję posłanki i naukowców na temat przyszłości Dolnego Śląska i rozwoju regionu. Posiadamy ośrodek narciarski na Łysej Górze w Dziwiszowie i chcielibyśmy mieć wpływa na rozwój powiatu. Trzeba łączyć turystykę z rozwojem przemysłowym – zaznaczyła Joanna Ceglińska ze Szkoły Narciarskiej i Sudeckiego Klubu Eskulap.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remonty w jeleniogórskich szkołach  

KOD znowu pod sądem

PiS ujawnił listy kandydatów

Komentarze (66) Dodaj komentarz

~sumienie 29-10-2013 8:11
Bo żyjemy we własnym kraju ,kraju bandyckim który okrada swoich obywateli. .!Jedyna grupa uprzywilejowana to kler.
~ 29-10-2013 8:21
Bo jesteśmy durnym narodem z mentalnością niewolników. Cieszymy się, że nam rozkradli i wyprzedali przemysł, a sami mamy robić jako wyrobnicy w kolorowych marketach i montowniach. A złodzieje spod znaku partyjnych gęby mają pełne Boga i ojczyzny. Tu jest potrzebny DZIEŃ SZNURA!
~ 29-10-2013 8:46
Bo mamy "Mazowiecką" Polskę. Gruba linia, kontrakty baronów, okrągłe podstoliki, układ zamknięty i państwo w państwie. Stalinowski kraj zbrodniarzy.
~+ 29-10-2013 8:48
...no i polityków takich jak ci na fotografiach.
~ 29-10-2013 8:57
Nasz polski przemysł trzeba uruchomić w Jeleniej Górze, to da prace i połączyć Jelenią Górę ze światem bo jesteśmy od niego odizolowani. Polski przemysł zbuduje siłę dla nas, a nie dla innych, pieniądz zostanie w kraju, a nie pójdzie dla jakiejś obcej korporacji. I zlikwidować ulgi podatkowe dla obcych firm handlujących i działających na terenie naszego kraju!!!
~ 29-10-2013 8:59
Bo jak tak dalej pójdzie, to będziemy śnili jak Chińczycy i pracowali za miskę ryżu bez wizji spokojnej starości!!!
~Error 29-10-2013 9:00
...ale dlaczego tyle pustych miejsc na tej małej salce?
~mon 29-10-2013 9:17
To były rzeczywiście wnikliwe i prawdziwe analizy ze zdecydowaną przewagą argumentów merytorycznych nad politycznymi.
~18 sqandal 29-10-2013 9:18
..... zniszczyć było łatwo , obłowili się ci < zbawcy narodu > ( czytaj steropianowcy ) a teraz chca kraj odbudować , oddajcie najpierw to co zdobyliscie ( czytaj ukradliście ) dzięki buntowi robotnikow ( których poprostu oklamaliście ) teraz odbudować to zaś po waszemu ( odbudować na biednych robotnikach ) a wam brzuszki i konta rosna , kiedys ktoś was z tej pazernosci rozliczy to pewne jak drut
~ 29-10-2013 9:43
w PRL-u nawet własne komputery produkowaliśmy od tych małych począwszy (Elwro / Meritum) także pc (Mazowia) na mainframe skończywszy ( Odra ) a już po PRL-u firma Optimus która kto wie co by dziś produkowała (może nawet własne karty graf lub procesory) gdyby kilka lat temu nie została zniszcona niby przez pomyłkę
~wonzkomuną 29-10-2013 9:56
Dlaczegoś biedny,boś głupi. Czemuś głupi? Boś biedny!!!
~Hmmm 29-10-2013 10:03
A moje dziecko ma wykłady z socjologii na stołecznej uczelni. I jako sztandarowy socjologiczny przykład / ilustracja pojęcia umierającego / martwego miasta służy non-stop... tak, zgadliście. :( To boli, bardzo. Ale cóż, nie da się bić z faktami.
~zBIGs 29-10-2013 10:04
a ile firm prowadzili i ile miejsc pracy stworzyli politycy?
~nio, nio 29-10-2013 10:05
Skąd takie nagłe zaiteresowanie "warszafki"? Przyjechali zlustrować teren, czy czegoś tu jeszce nie zakopano? Pan na zdjęciu .... skutecznie przyczynił sie do upadku kotliny i może Wam "warszafko" z czystym sumieniem zaręczyć, że tu już nie ma nic do opylenia ani do wywiezienia. Wystarczy odwiedzić były JELCHEM :-(. A czy szanowni prelegenci tam byli?
~ObywatelJG 29-10-2013 10:30
www.youtube.com/watch?v=uU5do2AivR0 Długie Spotkanie uczniów z Korwinem-Mikke (Nowa Prawica - sondażowo może wejść do sejmu, więc nie "marnujemy" głosu). Polecam poznać inne poglądy, wbrew pozorom nie kontrowersyjne. Na pewno warte rozważenia (nie to co ta codzienna papka w mediach). Cały film dość długi ale tylko po całości można wyrobić sobie pogląd o co ten człowiek walczy (a nie z kontrowersyjnych wypowiedzi które ukazują się w głównych telewizjach aby podbić oglądalność).
~oko 29-10-2013 10:35
bieda na zyczenie ... pseudosolidarnosciowcy sie ustawili a biedaki nie ida glosowac ... wiec niech grzebia w smietniku dalej...ciekawe kiedy przejrza na oczy ...smietanka sama sie wybiera , glosuja na koryto SWOJE...!!!!!!!! TRAGEDIA
~do 10:05 29-10-2013 11:14
Pan na zdj 16 skutecznie przyczynił się też do uratowania zdrowia mieszkańców tej zadymionej chemicznymi wyziewami kotlinki, gdzie przejeżdżając obok zajezdni w l. 80 rodzice kazali mi zatykać nos. Niestety doceniamy tylko to co namacalne i wymierne, a to co potencjalne i niewidoczne gołym okiem chętnie ignorujemy. Rozwój i przemysł tak, ale z głową a nie na hura, jak to było w PRLu.
~Wynocha! 29-10-2013 11:19
Gratuluję "pośle jeleniogórski" Lipiński, mieszkańcu Warszawy. Cieszę się, że wreszcie zjechałeś do swoich naiwnych jeleniogórskich wyborców pisowskich. Naiwnych, bo wierzą, że jak ma sie posła z Warszawy to gwarantowany rozwój i dobrobyt naszego pieknego miasta. Dotąd, dopóki jeleniogórzanie będa dawać sie ogłupiać wszelkiej maści obcym cwaniakom i głosować na nich Jelenia Góra będzie traktowana przez nich lekceważąco.Żądamy zmiany granic okręgów wyborczych i zmiany procedur wyborczych! Spadochronoarze legniccy, wrocławscy i warszawscy wynocha z naszej Kotliny!
~qm 29-10-2013 11:45
boli też fakt, jak absorbujące dla naszego "chłopczyka po kulu" są działania dotyczące ustawiania znajomych i rodziny (w porównaniu z jego podchodami i roszadami personalnymi - szwagierka poprzedniego wodza była grą wyjątkowo fair) - m.in. zostało mu już nie wiele czasu żeby stworzyć w swoim mieście posadę dla księżniczki - wtedy będzie miał czas na zajęcie się gospodarką i malkontenci będą musieli zamilknąć na zawsze
rymcycymcy 29-10-2013 11:52
Jak PiS wygra wybory, to od razu bieda zostanie zniesiona, a pod strzechy trafi radość, szczęście i dobrobyt ! :) ...zobaczycie ! :))
~belfer 29-10-2013 11:57
dobrze... dobrze.... niedostateczny
~tejoo 29-10-2013 12:38
Jest bieda bo Tuskolandia potrzebuje naszej kasy swoją biurokrację , wina, garnitury , cygara itp.
~gość II 29-10-2013 13:28
Do Wynocha, to czemu senatorem został spadochroniarz Piono?
~tom 29-10-2013 13:29
na sali tłumy..może jakby posłanka zaprosila profesora Rońde i Chrisa od bzziuuu to by ludzie przyszli. Fachowcy PiSu mowią o rozwoju...:D
~gość II 29-10-2013 13:32
Kotliną od lat rządzi ten sam układ PO - SLD dbający o stołki dla siebie. Przy takiej politycznej koniunkturze - ta sama parta iw w rządzie województwie i mieście, Jelenia Góra powinna kwitnąć. Ale tak nie jest, gdyż towarzysze myślą tylko o sobie, reszta może iść na szczaw. Ciemny lud wszystko kupi, a w razie czego winę się na Wrocław zrzuci, że niby coś zabiera.
~turysta134 29-10-2013 14:40
Oddajcie składki jakie pracodawca i pracownik musi płacić .Dzięki temu można byłoby wprowadzić prywatne ubezpieczenia, szpitale nie zadłużały b y się a pracodawca zatrudniałby legalnie , oddajemy i musimy walczyć o miejsca w NFZ aby dostać sie do specjalisty,albo musimy wyłożyć prywatnie pieniądze. Czy jesteśmy biedni ? w ciągu 25 lat nie staniemy się potęgą musimy zapłacić za wojnę i za życie w komunie i takie debaty to tylko gdybanie co by było gdyby ,ale lans jest lansem i koniecznie uwiecznieni jestęśmy w mediach a oto chodzi przed wyborami
~takie tam 29-10-2013 14:44
złe zarządzanie miastem? Tyle ile Jelenia Góra zyskała korzystając z unijnych pieniędzy to sie nie liczy, przychodzą nowi pracodawcy -dzieje się to powoli ale dzieje. Obecny prezydent jako jedyny chce rozmawiać z przedsiębiorcami. najlepiej krytykować wcale nie zazdroszczę tym co rządzą coraz więcej zrzuca się finansowo na gminy nie patrząc czy gmina jest w stanie to uźwignąć. Patrzenie z perspektywy dużych gmin, które te pieniądze mają nie jest wyjściem z sytuacji
~ 29-10-2013 15:44
Dlaczego jesteśmy biedni ? Bo politycy to złodzieje i nie dadzą nam zarobić, jeszcze twierdzą że za najmniejsza krajową da się wyżyć , a ja z tego kraju wyjezdzam bo ja na tych nierobów nie będę robił i dodatkowo jeszcze do 67 roku życia.
~Góral 29-10-2013 15:50
Pan Potocki jak zwykle same bzdury gada. Jasne, wybudujmy fabryki, zadymimy kotlinę, to turyści będą walić do nas drzwiami i oknami. Tak może mówić tylko człowiek który nie ma pojęcia o turystyce. Wielce wymowny jest przykład Cieplic, które z powodu zanieczyszczenia powietrza mogą stracić status uzdrowiska. A Zakopane to oczywiście musi być zagłębie przemysłowe skoro tylu tam turystów.
~ALE JAJA !! 29-10-2013 15:52
Na fotografiach brak wszystkich którzy byli na tym spotkaniu. Brak Foto władz miasta .Brak min. Naczelnika Dialogu Społecznego , Przewodniczącego Rady Miasta i zastępców i wielu innych Vipów. OCENZUROWANO !! ALE JAJA !!
~ale jaja! 29-10-2013 16:13
Profesor Z. Przybyła na PIS- owskiej konferencji
~ 29-10-2013 16:20
Ciekawe, że pan profesor Potocki jak był rzecznikiem KPN-u to inaczej śpiewał. Pamiętam że wtedy walczył z mieszkańcami Szklarskiej Poręby, którzy domagali się rozwoju swojego miasta, a teraz nagle zamarzyły mu się fabryki w Kotlinie ? Kto teraz panu Potockiemu płaci ? Taki z niego naukowiec jak z komisji Macierewicza, gada tak jak wiatr zawieje. Prawdę mówiąc tam by się świetnie nadawał. takich nałkoffcuff nam nie potrzeba !
~TEJOo 29-10-2013 16:26
A gdzie Zośka??? Ps.niektóre zdjęcia po 3x pokazane żenada...........
~prof. dr hab 29-10-2013 16:27
Czy szanowni (?) prelegenci występowali jako naukowcy czy politycy? Bo że człowiek różnie mówi w zależności od tego, jaką rolę w danej chwili przyjmuje, widać po wspomnianej komisji Macierewicza. Prawdziwy naukowiec brzydzi się takimi konferencjami, w których mało jest nauki, a dużo polityki, zaś tytuły naukowe służą głównie legitymizowaniu pseudonaukowych bzdur.
~ 29-10-2013 18:32
do 29-10-2013 10:05 | ~nio, nio | ja pamiętam czasy, gdy Celwiskoza śmierdziała na całą Jelenią Górę, zwłaszcza, gdy zbierało się na deszcz. Ludzie tracili w niej zdrowie, a wielu życie. Większość byłych pracowników niewiele pożyła na rentach, a odchodzili na rentę zawodową, a dopiero potem mieli emerytury, z powodu utraty zdrowia i zatrucia organizmu. Nigdy więcej Celwiskozy! Najbardziej szkoda mi natomiast Fabryki Maszyn Papierniczych, która została sprzedana właściwie nie wiadomo z jakiego powodu. Ten zakład nie truł środowiska, a zatrudniał dużo ludzi.
~ 29-10-2013 18:56
Do 29-10-2013 18:32 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.10.*.*): To mało pamiętasz, bo Fampa też spuszczała ścieki do Kamiennej, że śmierdziało na pół Cieplic.
~sumienie 29-10-2013 19:13
DO "ala" bo Polską rządzą watykaniści z siedzibią w Krakowie !!Darmozjady wyssysające robotniczą krew.Bieda ? a OPUS DEI i mały pikuś? A odszkodowania za afery sexualne to co ? My przepraszam WY płacicie za to !!Dlaczego nie ma bidy w Skandynawii? Bo tam nie sięga wladza nieomylnego papieża! ONI mają wszyskiego dosyć a my dosyć wszystkiego. ICH stać na wczasy a tu na klęczkach litanie di JP II. Amen.
~ 29-10-2013 19:26
do 29-10-2013 18:56 | ~ | w tamtych czasach wiele zakładów spuszczało ścieki do rzek, pamiętam, że z Piechowic też coś spływało do rzeki, obecnie to chyba byłoby bardziej ucywilizowane. Pamiętam też, że jednak, że smród ścieków z Fampy nie dorównywał smrodowi dwusiarczku (CS2) i innym merkaptanom z Celwiskozy, o ściekach nie wspomnę. Celwiskoza wolała co roku płacić wielką karę za zanieczyszczanie rzeki niż wybudować jakieś filtry, aby tego świństwa nie leciało tyle do wody. No i jednak Fampa nie była trucicielem dla ludzi, tak jak Celwiskoza, która jeszcze wiele lat zbierała swoje śmiertelne żniwo wśród byłych pracowników. Pozdrawiam.
~inny 29-10-2013 19:28
A ty ,,sumienie" to udaj się jak najszybciej do PSYCHIATRY,bo cos masz z deklem nie tak.
~ciekawski 29-10-2013 19:35
Czy teraz wszyscy profesorowie widoczni na konferencji zasilą komisję Macierewicza????
~K_asia1 29-10-2013 19:38
Do Górala. A kto ci powiedział, że przemysł to tylko śmierdzące kominy? Masz wizje rodem sprzed 30 lat. Teraz znaczna część przemysłu jest zupełnie nieuciążliwa dla środowiska naturalnego.
~pora umierać 29-10-2013 19:57
Dlaczego jesteśmy biedni? Pytali biedni zza stołu ,biednych na widowni. Jeden taki biedny ,to nawet na fryzjera nie ma.Drugi biedny w kadrze się nie mieści. Młodzież jest jest załamana,bo jeszcze daleko jej do poziomu zbiedaczenia tychże.
~ 29-10-2013 20:03
do 29-10-2013 15:50 | ~Góral | - Zakopane jest teraz zupełnie inne niż dawniej, nie jest to oaza czystego powietrza, za dużo samochodów tam wjeżdża.
~ 29-10-2013 20:44
A Ty "sumienie" wiesz, że gdzieś dzwoni ale nie wiesz z której strony.
~sumienie 29-10-2013 20:48
Wolę że mi dzoni w uszach niż w kościele ,napewno z lewej strony!
~MKjanek32 29-10-2013 21:38
Pytanie do kilku osób, od kiedy przemysł MUSI oznaczać zanieczyszczenia środowiska?
~awa 29-10-2013 22:06
Czy argumenty naukowców mogą przekonać perfidnych POstkomunistów?
~ 29-10-2013 22:53
Do 29-10-2013 19:26 | ~ | *.adsl.tpnet.pl (83.10.*.*): Otóż to. Dlatego mówienie, że do rozwoju turystyki potrzebny jest przemysł, jest zwykłym bredzeniem ignoranta, bo jest dokładnie na odwrót.
~ 29-10-2013 22:55
Do K_asia1: A mogłabyś podać przykłady takich przemysłów? Pewnie o tym nie wiesz, ale żeby przemysł funkcjonował, trzeba wybudować fabryki (które szpecą krajobraz), rozbudować sieć dróg, zwiększa się transport drogowy, hałas i ilość spalin, rośnie zużycie na wodę i wiele innych czynników, które niespecjalnie służą turystyce, a wręcz przeciwnie.
~jelgor 29-10-2013 23:04
I znów narady i seminaria.Najwyższy czas przystąpić do pracy na rzecz Polski i Polaków....................
~Gery 30-10-2013 7:04
Nadchodzi czas gdy w tym kraju zostanie więcej POlityków ,niż zwykłych obywateli !!!! Nie ma kto już na nich tyrać !!!! Uduszą się we własnym g...... !!!!!!!!!!!
~Grzesiek_1 30-10-2013 7:42
Mogli w weekend podyskutować o biedzie w Karpaczu z PO. Przygotować się i potem ględzić o rozwoju.
~HP 30-10-2013 7:49
seminaryjne ględzenie, narzekanie, a nie kreatywne podejście do rozwoju miasta czy regionu. Wnioski za to wybitne. Skąd bowiem ci wszyscy prelegenci mogą mieć pojęcie o zarządzaniu Jelenią Górą i Dolnym Śląskiem, skoro żaden z nich nie ma samorządowych doświadczeń w tym zakresie. Nawet dobrze nie znają tego terenu. Kolejne mądrale
~do Górala 30-10-2013 8:56
K_asia1: Przykłady z twojego podwórka: PMP Poland i dr Schneider (nie wiem, czy dobrze napisałam nazwy, nie chce mi się szukać). Pod Wrocławiem, w ostatnim 10-leciu powstało kilkanaście fabryk np. Cadbury, zupełnie nieuciążliwe. Mnożyć przykłady można dziesiątkami. Chyba, że się jest ekoterrorystą, wtedy przeszkadza wszystko.
~do K_asia1 30-10-2013 12:37
To mało wiesz, bo takie hale po pierwsze potwornie szpecą krajobraz. Najlepszym przykładem jest fabryka płytek pewnego makaroniarza w Piechowicach. Można budować coś takiego pod Wrocławiem, ale zabudować góry czymś takim - koszmar. A turyści przyjeżdżają głównie dla pięknego krajobrazu - takie hale tylko go szpecą, więc turystów będzie mniej. Po drugie, każda fabryka wymaga rozbudowanej sieci transportowej, poboru dużej ilości wody, jeździ pełno TIR-ów, jest huk i hałas. Średnia atrakcja dla turystów. Pod Wrocławiem fabryki powstały głównie dlatego, że jest dobry dostęp do autostrady. Mamy budować autostradę przez Kotlinę Jeleniogórską? Utopia. Przemysł to zawsze jest niszczenie krajobrazu i przyrody, a turyści wolą niezniszczone. Czyli jedno drugie z natury się wykluczają.
~ 30-10-2013 16:44
W sąsiednim artykule mamy jasno opisane jak bardzo przemysł sprzyja rozwojowi turystyki: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,49121. Może niech domorośli znaffcy z tytułami profesorskimi przejdą się w teren i sami popatrzą, to może przestaną prawić banialuki.
~ 1-11-2013 8:05
Popieram wpis "sumienie". Klerus rzadzi, Polak sie podporzadkowal i cicho siedzi.
~ala 4-11-2013 8:20
kraj w którym rządzą żydzi skazany jest na biedę i nędzę...
~Jan 4-11-2013 23:43
Ja chętnie posłuchałbym co pani Machałek zrobiła przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu Jeleniej Góry. Co się zmieni w tym zakresie. Kiedy ? Inaczej nikt tu nie zostanie.
~@22:55 18-11-2013 10:35
Dokładnie. Przemysł musi 1. przywieźć sobie surowce; 2. gdzieś je zmagazynować; 3. zużyć wodę i energię do produkcji; 4. jakoś wywieźć produkty. Nawet przy minimalnej objętości magazynowej (a to się robi rzemiosło, a nie poważny przemysł), pozostaje kwestia sprawnego transportu. Czym??? Torami z Wrocka przez Wałbrzych i Boguszów??? Górskimi krętymi drogami, szczególnie zimą??? Ludzie, trochę realizmu... Wymogi środowiskowe to w porównaniu z tym naprawdę pikuś, filtry kosztują ale są dostępne, natomiast transportu pasującego do potrzeb przemysłu to my nie mamy i mieć nie będziemy przez następne 30 lat - Polska nie umie i nie chce budować szlaków transportowych w górach. Już na równinach są kłopoty... Jeden trochę dłuższy tunel drogowy w Lubawce urasta do wydarzenia stulecia... :))
~c.d. 18-11-2013 10:50
Pomijam, że wybudowanie fabryk w stylu Cadbury w kotlinach górskich oznacza śmierć turystyki - ludzie przyjeżdżają podziwiać przyrodę, a nie instalacje przemysłowe. Ilu ludzi zatrudnia jedna duża, w pełni zautomatyzowana fabryka? 500? 1000? A ilu ludzi tu żyje z turystyki? Noclegi, gastronomia, przewodnicy, transport osobowy, atrakcje turystyczne... Policzcie słupki, ilu ludzi straciłoby robotę, i uprzejmie przestańcie pitolić. Już widzę, jak recepcjonistka albo instruktor narciarski się przekwalifikowuje na szefa produkcji... Biegusiem i w podskokach. :))))
~ 26-11-2013 7:21
Niedawno w telewizji slyszalem ,ze w jakims miescie zlikwidowali podatki od nieruchomosci poto aby przyciagnoc ludzi,a w Jeleniej Gorze to PODNIESLI .Teraz napewno bedzie lepiej
~ 9-12-2013 15:55
Niedorozwoje na pewno zaraz zaczna pisac o SMOLENSKU
~ 9-12-2013 16:02
Powinienes to powiedziec Romanowi Restauratarowi z Zabobrza ,bo dla niego Palikot to MAZ STANU
~ 9-12-2013 16:07
Ktury Romek '' MISIEK'',niemoge w to uwierzyc.
~ 4-03-2014 17:47
Dopoki nie bedzie sie placic za prace lecz za stolki, narod bedzie biedny. Placa winna byc uzalezniona od jakosci i wysilku pracy. Niestety, ci ktorzy wypracowuja zyski zostawia sie zebracza pensje, natomiast ci na stolkach rozkradaja za pierdzenie w nie najwieksze sumki, bo sa na "stanowiskach" i im sie nalezy. Jeden pracujacy bezposrednio na zysk utrzymuje 5 ciu pasozytow ktorym to zyje sie najlepiej. RESUME - przy takiej polityce placowej narod na zawsze pozostanie biednym. Przyklad - europosel Protasiewicz (...) 30 tys miesiecznie za? lansowanie sie i awanturnictwo. Ile w zyciu zarobil dochodu? NUL ! pracownik produkujacy dobra pracuje na to 11 m-cy ! Ilu jest takich lewusow w kraju? Oto z kad bieda.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pokój ponownie rywalem Mroza

Bawili się na festynie

Tłumna Miedzianka Fest

Kandydaci PO

Edukacja przez zabawę

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
203
Tak
74%
Nie
11%
Nie wiem
15%