MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Dla uczelni i szpitala

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 października 2018, 11:00
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2018, 6:58
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W siedzibie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze doszło do podpisania umów na dofinansowanie dla jeleniogórskiej uczelni oraz dla Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Na tę okoliczność do naszego miasta przyjechał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

W ramach umowy KPSW uzyskała niemal 3 miliony złotych na kształcenie pielęgniarek. Przez dwa lata (na 2. i 3. roku) studentki będą otrzymywać 800 zł miesięcznie stypendium motywacyjnego, a po skończeniu studiów - stypendiów szkoleniowe w wysokości 1000 zł, które mają przeznaczyć na kształcenie po skończeniu studiów. Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, spośród absolwentów tylko kilka osób zasila nasz szpital, a większość wyjeżdża za granicę lub pracuje w innych miejscach.

- Jest to innowacyjny projekt Ministerstwa Zdrowia, który ma skłonić młodych ludzi do kształcenia się na kierunku pielęgniarstwo, a po skończeniu kształcenia pójść do pracy w placówkach służby zdrowia na terenie naszego kraju - powiedziała Grażyna Malczuk, kanclerz KPSW.

Wiceminister podkreślił, że to ważny i potrzebny projekt.

- Pielęgniarek brakuje - same zgłaszają postulaty, żeby więcej młodej kadry zasilało służbę zdrowia. Średnia wieku w niektórych rejonach to ok. 50 lat, a nowoczesna medycyna bez pielęgniarstwa nie rozwinie się - powiedział Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
- Od zawsze chciałam pomagać ludziom. Moja ciocia tym się zajmuje i w tym zawodzie będę mogła pomagać, być blisko ludzi i to pomoże mi się spełnić - wyznała Lidia Hamkało, studentka pielęgniarstwa.

Z kolei jeleniogórski szpital otrzymał 434 tysiące złotych na wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Cieszę się bardzo, że kolejne pieniądze trafiają do Jeleniej Góry. Niedawno został rozbudowany SOR w Jeleniej Górze, a teraz mamy kolejne pieniądze na wyposażenie - dodał senator Krzysztof Mróz, który wyraził też zadowolenie ze wsparcia dla kształcenia pielęgniarek w KPSW.

Twoja reakcja na artykuł?

15
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejni zasłużeni dla Jeleniej Góry

Trwa budowa punktu widokowego

Pociągi wrócą na linię Gryfów–Mirsk–Świeradów

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Pani Kuszpietowska 11-10-2018 12:59
I to jest pierwszy pożytek z tego, że pan Mróz kandyduje na prezydenta. Partyjni koledzy, żeby pokazać, że PiS przy władzy wspiera swoich, znaleźli nagle pieniądze dla jeleniogórskich instytucji. Brawo.
~Letusia 11-10-2018 19:18
do: ~Pani Kuszpietowska (12:59)
Pan Krzysztof Mróz nie ma z tym nic wspólnego. Jest to projekt rządowy, a nie "lansowy". Jest to projekt rzeczywisty i nawet taki jad, jak ten tego nie zmieni.
~Grzmocisław 11-10-2018 20:24
do: ~Letusia (19:18)
Nie jad, tylko trzeźwa ocena. Rzeczywiście Krzysztof Mróz nie ma z tym nic wspólnego, przypadkiem przechodził i załapał się na zdjęcie. W zeszłym tygodniu w ten sam sposób PiS wsparł swoich kandydatów w Lubuskiem. A jeśli to projekt rządowy, to proszę o podanie linka do informacji o nim wraz z wyjaśnieniem, czemu dotyczy miast, w których kandydaci PiSu nie mają zbyt mocnych notowań.
~Grzmocisław 11-10-2018 20:26
do: ~Letusia (19:18)
Gwoli wyjaśnienia - piszę o niespodziewanym wsparciu dla szpitali, nie o stypendiach.
~Anonim+ 11-10-2018 15:28
A czy PIS rękami pana Mroza również wesprze szpital i będzie stały etat urologa?
~dżamp 12-10-2018 9:42
do: ~Anonim+ (15:28)
duzo pracy czeka PIS aby wyjsc z zadłuzen poprzeniego rzadu. Opozycja nie chce współpracowac z rzadem. chce likwidacji PIS, CBA ..."pieniedzy nie ma i nie bedzie". itd
~Nurse 11-10-2018 16:17
Szkoda że nie ma zaocznych
~ 12-10-2018 0:54
Mróz to hipokryzja pis !!! Było cymbalistów wielu przy prezesie ten jest wyjątkowy przeskakuje michalkowa i kubackiego byle jakiego !!!
~anonim3 12-10-2018 9:15
Drodzy czytelnicy.Konkurs dla szkól wyższych w ramach po WER / środki UE/był ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia.Obie instytucje złożyły wnioski w tym konkursie i wygrały.cieszymy się z każdej złotówki na rozwój i dofinansowanie dydaktyki.Uczelnia w bieżącym roku pozyskała 12,8 mln złotych.Gratulacje.
~ 12-10-2018 14:30
Jaki SOR trzy razy zgłaszano że kobieta ma skierowanie do szpitala od lekarza rodzinnego i co nawet nie przyjęli dopiero jak się wystraszyli to przysłali karetkę a tak kazali przywiezć TAXI i to ma być SOR. wszystko prywatnie płatne 100 procent i to ma być szpital
~bnm798 22-10-2018 16:55
Nie zycze njwiekszemu wrogowi bycia pielegniarkom.Nikt juz nie wysyla swoich dzieci na to upodlenie.I 800 zl ,czy p...piaste seriale medical fiction tego nie zmienia.Te 800 zl to pulapka,bo przez 30 lat w tym zawodzie bedziesz gnana do roboty za marne grosze.Pielegniarki to popychadla,ktorych nikt nia szanuje w naszym kraju.W Polsce juz mlodych lekarzy uczy sie,ze pielegniarki sa glupie i mozna nimi pomiatac,do tego bardzo czesty mobbing w tym srodowisku,wyzysk,ciezka praca w nocy,niedziele i swieta.5 letnie studia magisterskie pielegniarstwo nie daja uprawnien do etatu dla osoby z wyzszym wyksztalceniem.Podobno lekarze sie na to nie zgodzili,tak jak na jakakolwiek samodzielnosc tego zawodu,w naszym kraju to tania,pogardzana sluzaca.Wiekszosc osob pracujacych w tym zawodzie gdy sie z nimi szczerze porozmawia mowi,ze nie wybralaby go ani dla siebie,ani dla swoich dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podgórna jest nadal zarośnięta

Ruszyły prace przy estakadzie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Kowary liczą straty po nawałnicy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2228
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%