MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Dla naszego powiatu miniony rok był dobry. Jak będzie teraz?

Wiadomości: region
Czwartek, 16 stycznia 2014, 11:33
Aktualizacja: Piątek, 17 stycznia 2014, 7:05
Autor: Mea
Fot. Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze
Starosta Jacek Włodyga podsumował miniony rok na spotkaniu noworocznym, które odbyło się w hotelu Mercure Karpacz Resort. – Misją powiatu jeleniogórskiego jest dynamiczny rozwój turystyki – podkreślał Jacek Włodyga. Poruszano też ważne tematy bezrobocia, remontów drogowych, inwestycji, współpracy zagranicznej oraz oświaty.

Na aktywizację lokalnego rynku pracy w 2013 r. Powiatowy Urząd Pracy przeznaczył ponad 13 mln złotych. Współpracował z ponad 500 pracodawcami. Zatrudnił ponad 2 tys. bezrobotnych z terenu powiatu. Zorganizował bezpłatne szkolenia dla kobiet i mężczyzn w wieku 18 – 24 i powyżej 50 lat.

W ubiegłym roku wyremontowano prawie 23 km dróg powiatowych za ponad 6 mln zł m.in. z Piechowic do Szklarskiej Poręby, w Michałowicach, Radomierzu, z Wojanowa do Komarna, w Szklarskiej Porębie, z Czernicy do Janówka, z Rybnicy do Starej Kamienicy.

W Karkonoskim Parku Narodowym wyremontowano 60 km szlaków. Przeprowadzono kompleksowy remont tras na Śnieżkę. Powstało Centrum Informacyjne KPN w Karpaczu oraz Ogród Zielarski. Przeprowadzono też renowację Domku Myśliwskiego.

Wydział Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej wydał ponad 600 pozwoleń na budowę. Wydział Komunikacji zarejestrował ponad 4 tys. pojazdów. Wydał ponad 18 tys. krajowych i międzynarodowych praw jazdy.

W oświacie realizowano nowe zadania. W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach otworzono nowy profil ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem cieszy się nadal profil policyjny.

Duży nacisk starostwo położyło na promocję zagraniczną. Uczestniczyło w targach zagranicznych m.in. w: Dreźnie, Pradze, Berlinie, Jabloncu nad Nysą, Aachen, oraz w krajowych: w Katowicach, Białymstoku, Chorzowie i we Wrocławiu. Ponadto powiat promowany był podczas Święta Kaszy w Mrzeżynie, Dni Morza w Świnoujściu oraz w centrum handlowym Magnolia we Wrocławiu. Starostwo uczestniczy też w międzynarodowym projekcie GreKo wraz z pięcioma partnerskimi państwami. Przedstawiciele starostwa wzięli udział również w spotkaniu w A.mbasadzie RP w Pradze oraz gościli w Parlamencie Europejskim w Brukseli, gdzie poruszano ważny temat współpracy powiatów przygranicznych.

Ponadto przeprowadzono Jeleniogórskie Targi TOURTEC w ramach projektu "Karkonosze i Łużyce Górne - aktywnie przez cztery pory roku" ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: Inwestujemy w waszą przyszłość. Po raz pierwszy promowana była także Marka Karkonosze - przedsięwzięcie marketingowe promujące region. Tradycyjnie rozdano nagrody starosty jeleniogórskiego Liczyrzepy za najważniejsze osiągnięcia w turystyce powiatu.

W obecnym roku starostwo powiatowe także planuje realizację wielu inwestycji. Najważniejsze z nich to remonty dróg: z Czernicy do Janówka - 7,65 km, z Rybnicy do Starej Kamienicy 4,55 km, z Wojanowa do Trzcińska - 2,971 km, z Karpacza do Ściegien – 1,3 km oraz budowa drogi z chodnikiem w Łomnicy - 3,26 km. W kolejnych latach planowane są remonty mostów w Barcinku, Starej Kamienicy, Szklarskiej Porębie, Siedlęcinie i Janowicach Wielkich. Remontów wymagają też drogi w Miłkowie, Siedlęcinie, z Sosnówki do Karpacza, z Kopańca do Antoniowa, w Miedziance, z Marczyc przez Staniszów do Cieplic, z Kromnowa do Barcinka i z Radomierza przez Janowice Wielkie do Karpnik. Do 2015 r. mają być wyremontowane już wszystkie szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Rodzinna wystawa

Śladami św. Jadwigi

Forex trading od podstaw. Czym jest i jak zacząć inwestować?

Koniec remontu tunelu

Sadzą las

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Jelonków trochę mniej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%