MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Dla komfortu pasażerów

Wiadomości: Region
Środa, 5 sierpnia 2020, 15:04
Aktualizacja: Czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:23
Autor: WAC
Fot. KD
Stałe nakłady na podnoszenie komfortu podróży w swoich pociągach zapowiadają Koleje Dolnośląskie.

Klimatyzowane pociągi, dostęp do Internetu i bezgotówkowy zakup biletów – między innymi takie udogodnienia już czekają na pasażerów Kolei Dolnośląskich. Z opublikowanych przez Urząd Transportu Kolejowego informacji wynika, że obecnie 45 procent jeżdżących po kraju wagonów pasażerskich jest wyposażona w klimatyzację.

Mogę z dumą powiedzieć, że Koleje Dolnośląskie wyprzedzają ogólnopolskie trendy – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Spośród 57 składów, klimatyzowane są 54. Całkowicie jej pozbawiony jest EN57-1703, a klimatyzację tylko w kabinie maszynisty posiadają dwa pojazdy SA109 – Stawiamy na stały i systematyczny wzrost komfortu jazdy naszymi pociągami, kładąc szczególnie mocny nacisk na adaptację rozwiązań poprawiających m. in. możliwości komunikacyjne naszych pasażerów w trakcie podróży.

Obecnie 27 pojazdów KD (ponad 47 pro) posiada dostęp do Internetu. Pozostałą część floty dolnośląski przewoźnik będzie sukcesywnie doposażał w nadajniki WiFi przy okazji prac serwisowych i naprawczych. Wybrane pociągi KD są również wyposażone we wzmacniacze sygnału komórkowego, które umożliwiają swobodne rozmowy telefoniczne na kolejowych trasach. We wszystkich pojazdach serii Impuls podróżni mają do dyspozycji gniazdka do ładowania telefonów i laptopów. Dodatkowo, od kwietnia br., drużyny konduktorskie we wszystkie pociągach Kolei Dolnośląskich zostały zaopatrzone w terminale płatnicze, które umożliwiają bezgotówkowy zakup biletów na dowolnych trasach. Pasażerowie dolnośląskiego przewoźnika mogli się już także przyzwyczaić do dodatkowo wyznaczonych miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

Pod koniec czerwca spółka zdecydowała się na zakup pięciu nowych składów elektrycznych Elf2, wyprodukowanych przez bydgoskiego producenta PESA. Każdy z nich przewiduje miejsca dla minimum 540 pasażerów, w tym osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Wszystkie EZT zostaną wyposażone w nadajniki WiFi, obejmujące swoim zasięgiem cały skład, a pod każdym siedzeniem znajdować się będą gniazdka elektryczne 230V, 50Hz z dodatkowym gniazdem USB. Nowe pociągi pojawią się na dolnośląskich trasach w 2022 roku.

Komfort dolnośląskich pasażerów jest dla samorządu województwa priorytetem, a inwestycje w nowy tabor są tego potwierdzeniem – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój infrastruktury kolejowej w regionie. - Chcemy, by osoby wybierające kolej jako środek transportu, mogły odbyć podróż w warunkach najlepszych z możliwych a zarazem mogły wykorzystać jej czas np. na aktywność zawodową lub edukacyjną. Chcemy, aby każdy z podróżnych miał w pociągach KD zapewniony swobodny kontakt ze światem, co jest szczególną wartością w czasach szeroko rozbudowanej komunikacji i cyfryzacji. Dlatego jednym z kluczowych elementów specyfikacji nowych pociągów były urządzenia, które to zapewnią. Dzięki rozstrzygniętemu postępowaniu tabor Kolei Dolnośląskich za dwa lata powiększy się o pięć nowych, w pełni klimatyzowanych pojazdów i wszystkie one będą posiadać dostęp do sieci. Dodatkowo, we wszystkich pociągach, które zasilą flotę KD w najbliższych latach wbudowany zostanie system wzmacniania sygnału GSM. Obecnie w Polsce jedynie co czwarty z pociągów wyposażony jest w tego rodzaju udogodnienie. – Instalowane w nowych EZT urządzenie będzie kompatybilne z sieciami wszystkich operatorów działających na terenie Polski – kończy T. Myrda.

Twoja reakcja na artykuł?

8
67%
Cieszy
2
17%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

To było bezpieczne?

Debata samorządowców

Doczekają się ronda

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~iras 5-08-2020 16:03
Dla komfortu pasażerów Koleje Dziadowskie (bo tak je trzeba nazwać) zlikwidowałby większość pociągów do Goerlitz. A to co jeździ jeździ nabite pasażerami. Dlaczego jeszcze UTK nie dobrał się do d... tej spółce za nieprzestrzeganie standardów dystansu społecznego i za ukradzioną kasę z tarczy antykryzysowej?
~kakaduczek 5-08-2020 16:12
dla "komfortu pasażerów" w Kupuj Drożej podwyższono też cenę biletu ZVON dwukrotnie. Niech sobie pasażerowie pobiegają po konduktorach, dobre to dla zdrowia. Ta spółka nadaje się do zaorania i żadne pijarowe formułki przeklejane ze stronek marszałka i jego przydu.pasów tego nie zmienią. A trasy powierzyć Czechom do obsługi.
~cyklista 5-08-2020 17:39
Linia turystyczna, wokół Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Czekasz z rowerem wieczorem na ostatni pociąg powrotny a tu zamiast szynobusu przyjeżdża mały busik na 20 miejsc, gdzie ledwo człowiek się zmieści a co dopiero z rowerem. Oczywiście możesz tylko pocałować klamkę, radź sobie sam, a chamski konduktor jeszcze odpowiada, że jego to nic nie obchodzi. Szynobus na jakiejś linii doznał awarii więc zabierano ten z Lwówka i takie rzeczy zdarzały się nagminnie bez żadnej informacji w rozkładzie. W ten sposób Koleje Dolnośląskie za czasów Rachwalskiego wygasiły frekwencję na tej malowniczej trasie a potem w ogóle zlikwidowały wszystkie pociągi. Koleje Dolnośląskie to najbardziej dziadowska spółka kolejowa w Polsce!!!
~ 5-08-2020 17:40
W cywilizowanych krajach klima w pociągach jest standardem od wielu lat,tak samo jak gniazdka elektryczne,papier toaletowy w WC,dostęp do internetu i możliwość płacenia kartą to też nie jest żadna nowość! Poza tym cała ta PKP to jedno wielkie nieporozumienie,pociągi w dalszym ciągu się spóźniają,KD i PKP nie biorą odpowiedzialności za to,że np przez spóźniony pociąg pasażer spóźnił się na jakiś inny środek lokomocji.Raz byłem w takiej sytuacji i po tym zdarzeniu nie korzystam z pociągów.Całe to PKP to jest zwykła dziadowska firma!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Na Polanie praca wre!  

Koniec remontu tunelu

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Przełamywanie barier  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
782
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%