MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Diagności oszuści usłyszeli wyroki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 15 października 2009, 7:55
Aktualizacja: 7:55
Autor: Angela
Fot. ......
Dwóch nieuczciwych diagnostów z Jeleniej Góry i dwóch ze Lwówka Śląskiego, którzy brali pieniądze za wykonywanie fałszywych badań technicznych i wystawiali na nie zaświadczenia, usłyszało już wyroki. Jeden czeka obecnie na karę. Konsekwencje prawne ponieśli lub poniosą również klienci „fachowców”.

Wyrok skazujący usłyszało już dwóch uprawnionych diagnostów z jednej ze stacji kontroli pojazdów w stolicy Karkonoszy. Za sfałszowanie łącznie 135 badań technicznych i dokumentów, w tym w 38 w zamian za pieniądze, Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze – obok kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania i grzywien – orzekł wobec oszustów przepadki korzyści pochodzących z przestępstw.

Zakazano im również wykonywania zawodu diagnostów i funkcji uprawniającej do przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Na początku śledztwa diagności zostali tymczasowo aresztowani, wobec obu zastosowano też poręczenia majątkowe i zakaz wykonywania zawodu diagnosty.

Łącznie w toku tego postępowania przygotowawczego prowadzonego w Wydziale V Śledczym Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zweryfikowano badania techniczne stu kilkudziesięciu pojazdów. Na podstawie ustaleń śledztwa do sądów skierowano 10 aktów oskarżenia i 3 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeciwko łącznie 75 osobom, którym zarzucono popełnienie łącznie 263 czynów przeciwko wiarygodności dokumentów jak i o charakterze korupcyjnym – informuje Violetta Niziołek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Zarzuty te usłyszeli ci, którzy nakłaniali diagnostów do wystawienia fałszywych dokumentów w zamian za łapówkę, jak i posługiwali się tymi dokumentami podczas rejestracji pojazdów. Przeciwko wszystkim osobom zapadły już orzeczenia. Prokurator wydał łącznie 56 postanowień o zabezpieczeniach majątkowych dotyczących mienia o łącznej wartości 219 300 złotych.

Toczyło się również postępowanie przeciwko trzem uprawnionym diagnostom zatrudnionym na stacji diagnostycznej we Lwówku Śląskim. Oni również usłyszeli zarzuty poświadczania nieprawdy co do przeprowadzenia badań technicznych pojazdów, w tym w kilkunastu przypadkach w zamian za pieniądze. Dwóch z nich usłyszało już wyroki skazujące. Natomiast przed Sądem Rejonowym we Lwówku Śląskim toczy się postępowanie przeciwko trzeciemu z diagnostów. Zarzuty przedstawiono też 32 osobom, właścicielom pojazdów. Przeciwko 18 osobom skierowano do tej pory 2 akty oskarżenia i 2 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego. W stosunku do 10 osób zapadły już wyroki. Postępowanie przygotowawcze jest nadal w toku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zatrzymany za serię przestępstw

Zgubił w górach rodziców

Na półkoloniach o bezpiecznych wakacjach

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 15-10-2009 10:58
zbysiu jestesmy z toba
~tam zaraz 15-10-2009 11:52
odrazu oszusci, panstwo to oszust, ile trzeba bylo sie nabiegac zeby zgodnie z czyms co pier...te panstwo wymyslilo ? chorego prawa sie nie przestrzega!
~Fis 15-10-2009 23:04
Nie napisali ile "zbysiu" przytulił na lewo. Wprawdzie gdzie indziej, ale kiedyś jak miałem "maluszka" i robiłem przegląd, to mnie 4 razy odsyłali do mechanika. A to chamulce, a to spaliny, a to opony. Chyba czekali, aż im coś "skapnie" na lewo. Nie doczekali się.
Locke 15-10-2009 23:11
Ciekawe ile ludzi się rozbiło niesprawnymi samochodami, bo SZANOWNY PAN DIAGNOSTA, połakomił się na kilka złotych? I co? Za tyle przestępstw kilka tygodni aresztowania. Tak ta walka z korupcją będzie trwała jeszcze ze 100 lat.
~ 20-10-2009 19:09
To jest nic w porownaniu do sprzedazy stoczni PSEUDO KATARCZYKOM chlopaki chcieli pomoc w rejestracji aut zal mi ich.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Brak wyobraźni kierowcy

Wakacje „pod lupą” policjantów

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2163
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%