MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Deptanie pamięci po tych, co tu byli

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 20 października 2008, 9:09
Aktualizacja: 9:09
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Brakujące stopnie schodów prowadzących do ruin kościoła poewangelickiego w Pobiednej ktoś uzupełnił… poniemieckimi płytami nagrobnymi. A resztkom samej świątyni niewiele brakuje do zawalenia.

Choć z ruiny emanuje gotycki klimat grozy i niepokoju, nie świadczy ona najlepiej o gospodarzach miejscowości. Kościół niszczeje z roku na rok, bo od przeszło 60 lat nie ma się kto nim zająć. Jeszcze w 1975 roku 50-metrowa wieża postawiona w latach 1687 – 1692 miała kopułę. Świadczą o tym zachowane zdjęcia. Dziś świątynia, o której wzmiankuje się już w roku 1346 to obraz nędzy i rozpaczy. Na pierwszy rzut oka grozi zawaleniem, co nie przeszkadza ludziom odwiedzającym przylegający doń cmentarz.

Jego poniemieckie pozostałości posłużyły zresztą jako zastępczy „budulec” tym, którzy uzupełnili wyszczerbione stopnie schodów prowadzące do zawalonego przed laty prezbiterium kościoła. Obok – ślady konsumpcji piwa, które pewnie w tych zrujnowanych klimatach smakuje lepiej.

Jednak w tej samej Pobiednej zauważamy, że można zadbać o pamięć dawnych mieszkańców. Świadczy o tym pomnik upamiętniający ofiary I Wojny Światowej położony przy szosie wylotowej na Świeradów Zdrój. Został nie tak dawno temu odnowiony. Niestety, i tu nie obyło się bez aktu wandalizmu: ktoś „odrąbał” łeb granitowemu orłowi.

Takich miejsc świadczących o naszej kulturze i poszanowaniu przeszłości jest na Ziemi Jeleniogórskiej znacznie więcej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Patrole w Kamiennej Górze

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Komentarze (19) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 20-10-2008 9:56
...chory kraj...
~Rs 20-10-2008 11:25
Dlaczego się nie dziwię...?
piipi 20-10-2008 11:55
~Mieszkancy Pobiednej,..Die Reichturm liegt aber in den ganzen Geschichte: nur wenn sie als gemeinsames Erbe akzeptirt wird. ...to "mowia" do Was umarli z sasiedniego cmentarza. ~Oni juz sa u Niego,tego w ktorego w wierzycie.~Myslicie,ze spowiedz tutaj wystarczy i mozecie dalej...miejsce ostatniego spoczynku tak po poprostu niszczyc.~Tam na cmentarzu sa ich groby,groby strasznie zaniedbane.
piipi 20-10-2008 12:00
C.d...mieszkacie w domach,ktore byly ich wlasnoscia,uprawiacie ziemie ktora oni kiedys uprawiali.~To juz jest dla was historia,ale pamietajcie,ze ...prawdziwe bogactwo tworzy jednak calosc historii i tylko wowczas gdy zaakceptujemy ja jako wspolne dziedzictwo.
~... 20-10-2008 12:17
a szanowny pan konserwator nie musi zaingerować? Najpierw doprowadzić do ruiny-potem odbudowywać z dotacji czy po prostu niewiedza o stanie tak ważnego zabytku...? Wkurza mnie ten urząd-to już 2-gi taki artykuł, a sądząc po stanie zabytków-można by było stworzyć osobny portal dot. ich degradacji. Szkoda,bo to perełki Naszego regionu... Do roboty Wy tam z 1-go Maja... Jak ja odbudowywałem zabytkowy dom,to wytyczne dotyczyły każdego szczegółu,nawet rodz. drewna w stolarce-nie pozwolono mi na niezbędną przybudówkę, a tu inni mogą sobie robić co chcą... Czemu tak jest...?
~Okienko 20-10-2008 12:32
Ludzie... Te nagrobki już się nikomu nie przydadzą, a tak to przynajmniej ludzie nie powybijają sobie zębów na schodach.
~Wilma 20-10-2008 13:58
Nie myślałam, że kiedykolwiek do tego dojdzie, ale mówię: piipi, to bardzo, bardzo mądre i dobre, co teraz mówisz! Od siebie dodam: nigdy nie wiadomo, jak obróci się koło historii... Pomyślcie, mieszkańcy Pobiednej (i nie tylko!), że kiedyś Wasze szczątki mogą być bezczeszczone, a pamięć w pogardzie...
~x do piipi 20-10-2008 16:17
Niekiedy Twoje wypowiedzi są bardzo logiczne,ale tylko niekiedy;)
~@ Okienko 20-10-2008 17:14
Ogólnie rzecz biorąc, "przydatność" nagrobków jest niska. Proponuję, żebyś oddał(a) na szlachetny cel ochrony zębów na tych schodach nagrobki swojej rodziny - wszystkie istniejące.
~ 20-10-2008 17:42
Plac Kombatantów w Cieplicach też wybudowano na dawnym cmentarzu poniemieckim, znajdującym się w pobliżu kościoła ewangelickiego. Teraz wszyscy po nim jeżdzą nie wiedząc, że przejeżdzają po grobach dawnych mieszkańców. Do "Okienka": nagrobki nie są do "przydawania się", one upamiętniają miejsce pochówku zmarłych. Są po to aby potomni mogli ich kiedyś odnaleźć i zapalić świeczkę na ich grobie. To też są ludzie. My domagamy się aby Cmentarz Orląt Lwowskich nie był niszczony. Zatem sami nie czyńmy tego innym.
~Turysta 20-10-2008 18:26
Do Okienka i wielu innych okienek usytuowanych w pobliskich blokach vis-a-vis zrujnowanego kościoła i czynnego cmentarza.Codziennie patrzycie na bezecne deptanie nazwisk ludzi zamieszkujących niegdyś w Pobiednej.Zamiast pogardliwych odzywek o powybijaniu zębów,nale- żaboby sięgnąć do treści wiersza Adama Asnyka:...Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,Choć macie sami doskonalsze wznieść,Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,I miłość ludzka stoi tam na straży,I wy oddajcie im cześć.....
~Trzy grosze... 20-10-2008 18:53
A moze tak na Wszystkich Swietych postawimy swieczki na tych starych, zapomnianych grobach...
~Jagoda 20-10-2008 19:37
Skoro korzystamy z tej ziemi, to uszanujmy nagrobki tych którzy również na niej byli i pracowali dla niej. Czy rzeczywiście w Pobiednej jest tak mało budulca, że trzeba "korzystać" z cudzych nagrobków?
~zenek_p9 20-10-2008 20:50
Do Okienka tak jest jak ktoś nie ma swojej historii,nie szanuje historii Innych wstyd mi za takich ludzi. :( Pozdrawiam Wszystkich.
~Sabath 20-10-2008 23:11
zgadzam się z~Trzy grosze... A moze tak na Wszystkich Swietych postawimy swieczki na tych starych, zapomnianych grobach...
~Trzy grosze... 21-10-2008 0:59
Dziekuje z poparcie, i w tej chwili bardzo powaznie prosze wszystkich, ktorych poruszony wyzej temat sprowokowal do refleksji i napisania komentarza... postawmy swieczki na starych, zapomnianych grobach ,na poczatek w Swieto Zmarlych i pozwolmy sobie na chwile zadumy nad opuszczonym grobem... Niech to bedzie nasza pierwsza, wspolna Jelonkowa "akcja""...
piipi 21-10-2008 11:57
..do - [~Trzy Grosze i Sabath..]...Pamietajcie rowniez o modlitwie.
~Trzy grosze... 21-10-2008 16:52
Trzy Grosze mialy ogromna nadzieje, ze Piipi przylaczy sie do tej akcji(moze zbyt szumne okreslenie), a moze nawet obierze nad nia patronat... stwierdzam to bardzo powaznie... to czy ktos bedzie chcial odmowic modlitwe czy tez pozwoli sobie wylacznie na krotka refleksje nad zapomnianym zyciem... to kwestia osobistego wyboru...swieczki zapalmy wszyscy...
piipi 21-10-2008 18:22
..do - [~Sabath i Trzy Grosze..]..~Pamietam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejne roje pszczół

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wakacje w Złotoryi

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2228
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%