MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Delegacja z Tarnopola gości w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 grudnia 2018, 8:10
Aktualizacja: Środa, 5 grudnia 2018, 6:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (3.12) w Urzędzie Miasta Jeleniej Góry przedstawiciele naszego samorządu i dyrekcji niektórych szkół spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Tarnopola. Efektem wieloletniej współpracy było podpisanie kolejnych umów o współpracy – szczególnie w kwestiach oświatowych.

W składzie ukraińskiej delegacji znaleźli się: Volodymyr Kasycky - naczelnik wydziału współpracy zagranicznej Urzędu Miasta w Tarnopolu oraz przedstawiciele instytucji oświatowych Tarnopola, w tym Olha Pokhyliak – naczelnik wydziału kierowania oświatą i nauką, Marija Babiuk, dyrektor college z Tarnopola, Halyna Lytvynuk – dyrektor tarnopolskiego miejskiego centrum metodycznego oświatowo-naukowego, Tetyana Soltys – dyrektorka liceum o profilu medycznym i Ruslan Vavryhuk – dyrektor Liceum Nr 13.

W stronie polskiej była Anetta Zielińska, która poprzez Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, od lat współpracuje z dwoma uczelniami z Tarnopola, a także naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała oraz dyrektorki kilku jeleniogórskich szkół. Część z nich już podejmuje różne działania między polskimi a ukraińskimi placówkami oświatowymi, a Wanda Kozyra (SP 2) i Iwona Kumek (ZSO Nr 2) podpisały wczoraj umowę z dyrektorem liceum Nr 13 - Ruslanem Vavryhukiem.

Czas wojny ruszył społeczność i jest więcej ludzi nastawionych na zachód. Dla Ukrainy to możliwość uzyskania środków europejskich i do tego potrzebujemy partnerów. Język polski i ukraiński są podobne, mamy dobre kontakty z Jelenią Górą i dlatego podpisujemy umowę - wyjaśnił Volodymyr Kasycky, szef ukraińskiej delegacji, który ma świadomość trudnej historii obu narodów i podobnie jak pozostali uczestnicy spotkania, chce budować nową jakość współpracy Polski i Ukrainy.

W ramach umowy będzie możliwa m.in. wymiana uczniów i szereg wspólnych działań kulturalnych.

W programie pobytu gości jest m.in. zwiedzanie miasta, ale przede wszystkim – zapoznanie się z pracą naszych szkół i uczelni, w tym Politechniki Wrocławskiej i Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. Przyjezdni odwiedzą też Muzeum Karkonoskie i Cieplice.

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
18%
Złości
5
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Czytelniczka: drogo i brudno

SOS dla stawu

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Wołyń 2.0 4-12-2018 11:24
Jest ich już w Polsce 2 miliony czyli 2 razy więcej niż Polaków w UK.To przerażające co ten rząd wyprawia.
~ 4-12-2018 16:19
Jeśli ktoś przyjeżdża do pracy i przy okazji nie narzuca gospodarzowi swojej kultury i obyczajów to nie widzę problemu. Jeśli przyjeżdża na socjal, a do tego wymaga chorej tolerancji dla własnych "zwyczajów-widzimisię" to jestem przeciw. Do pracy Polacy tez wyjeżdżają, wyjeżdżali i będą wyjeżdżać. I to jest najważniejsze dla teraźniejszości.
~a 4-12-2018 16:48
Rada Miejska Jeleniej Góry miała dziś głosować nad skandaliczną uchwałą uznającą Tarnopol za miasto partnerskie. Po protestach środowisk kresowych oraz po interwencji posła Roberta Winnickiego uchwała została zdjęta z porządku obrad. Ukraińskim Tarnopolem rządzi burmistrz Serhij Nadał, działacz neobanderowskiej partii „Swoboda”. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery oraz ulica kolaboracyjnej, hitlerowskiej dywizji Waffen-SS „Galizien”. Odbywają się też uroczyste fety ku czci morderców z OUN-UPA. Głównym inicjatorem zawarcia współpracy z Tarnopolem jest jeden z miejskich radnych, prezes lokalnego Rotary Clubu i właściciel firmy transportowej prowadzącej linię autobusową na Ukrainę, m.in. do Tarnopola. Mieszkający w Jeleniej Górze kresowiacy wystosowali apel do władz miasta, w którym zażądali odrzucenia uchwały. „Nie możemy zgodzić się na powszechny wśród obecnych władz i mieszkańców Tarnopola relatywizm historyczny (…) którego celem jest zrównywanie ofiar z katami” – napisali w apelu kresowiacy. Poseł Robert Winnicki, którego mieszkańcy Jeleniej Góry poprosili o interwencje, zaapelował do władz miasta: „Odrzućcie umowę partnerską z miastem, które na swoje sztandary bierze morderców naszych przodków. Jelenia Góra i region jeleniogórski to tereny zamieszkiwane w dużej mierze przez Kresowian oraz ich potomków. Wielu naszych ojców, dziadków i pradziadków przybyło na te ziemie z Wołynia, z województw lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego. Wielu ocalało z rzezi, jakie zgotowali im Ukraińcy. Bardzo wielu z nas ma w swoich rodzinach pomordowanych przez UPA przo
~s. 4-12-2018 17:29
Moja rodzina mieszkała w woj. Tarnopolskim dokładnie 150 lat. Mam prawo czuć sentyment do tych ziem.
użytkownik facebook 4-12-2018 18:03
Oni sie nie mają naprawdę czym zajmowac ???
użytkownik facebook 5-12-2018 22:11
Ewe Linka cóż. ..nie ma się czym chwalić a my płacimy za uczty.
~fruzia 4-12-2018 20:22
Polacy pępki świata, reszta to dno to propaganda pis, walnęło pisowi i to dobrze !!! Co amerykańskie to cacy, a wizy dalej nam serwują !!!
~paradise 4-12-2018 20:30
Czy we Lwowie uwolnili już polskich studentów!? i czy wreszcie odsłonili lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich?
~Nacja 4-12-2018 21:21
Czy Tarnopol nie jest przypadkiem głównym miastem banderowców na Ukrainie? Wstyd że miasto przyjmuje takie delegacje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Pamięci poległych

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Praca pszczelarza – wirowanie miodu  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
693
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%