MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Debatowali o bezpieczeństwie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 26 lipca 2013, 9:05
Aktualizacja: Sobota, 27 lipca 2013, 7:02
Autor: agrzywacz
Fot. Angela
Rowerowe patrole, bramy świetlne na przejściach dla pieszych i szeroko pojęte bezpieczeństwo ze szczególnym naciskiem na pieszych i cyklistów – to główne tematy, które pojawiły się na wczorajszej debacie (25.07) w Książnicy Karkonoskiej. Jej organizatorem była Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.

Jak pogodzić interesy kierowców samochodów oraz cyklistów i pieszych? Jak zażegnać odwieczny konflikt między nimi? Co zrobić by zmniejszyć ilość wypadków? – to główne pytania, na które próbowano wczoraj znaleźć odpowiedzi.

- Ponad 20 procent ogólnych zdarzeń drogowych jest z udziałem pieszych, dużo mniejszy jest udział rowerzystów, ale w większości przypadków są oni sprawcami zdarzeń – mówił podinsp. Maciej Dyjach, naczelnik wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. – Najczęściej rowerzyści nie udzielają samochodom pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwie omijają czy wymijają innych uczestników ruchu. Najwięcej zdarzeń z ich udziałem mamy w okresie wakacyjno – letnim oraz późną jesienią, kiedy szybko zapada zmierzch i nie są oni dobrze oznakowani, przez co nie są dobrze widoczni. W przypadku pieszych najwięcej zdarzeń jest niestety na oznakowanych przejściach dla pieszych. Kilka lat temu byliśmy powiatem, w którym dochodziło do największej liczbytakich zdarzeń z udziałem pieszych na pasach, ale poradziliśmy sobie z tym problemem. Przejścia zostały doświetlone ledami i innymi światłami, mają bramy świetlne, dzięki którym takich zdarzeń w czasie działania tych bram już nie mamy. Owszem dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, czego przykładem jest ubiegłoroczne potrącenie trzech osób na ul. Cieplickiej, ale ta świadomość pieszych i kierowców jest coraz wyższa – dodaje naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Komendant KMP w Jeleniej Górze Zbigniew Ciosmak podkreślał, że debata ma służyć właśnie podnoszeniu tej świadomości poprzez pokazanie zjawiska i uzmysłowienie mieszkańcom zagrożeń, błędnych i poprawnych zachowań na drogach.

- Chcemy wspólnie wypracowywać pewne rozwiązania i zachowania, pokazywać co wolno, a czego nie należy robić – mówił komendant Zbigniew Ciosmak. - Wiele udało nam się już zrobić, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Po zamontowaniu bram świetlnych, nie odnotowujemy już w tych miejscach wypadków ani kolizji. To niewątpliwy sukces. Chcemy też wprowadzić patrole rowerowe, na które dostaliśmy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Mają one szanse ruszyć z końcem wakacji – dodał Zbigniew Ciosmak. (o patrolach rowerowych przeczytacie Państwo w kolejnym artykule). Dużo pracy musimy też włożyć w wypracowaniu kultury na drodze zarówno po stronie kierowców, którzy nie uważają na pieszych i cyklistów, ale i samych pieszych, którzy często wchodzą na jezdnię bez upewnienia się czy coś nie jedzie – dodał komendant.

Jeleniogórski cyklista Zbigniew Leszek podkreśla, że poza zadanymi pytaniami trzeba odpowiedzieć sobie i na to, dla kogo jest miasto.

- Moim zdaniem dla kierowców, bo wciąż nie ma spójnej koncepcji budowy i połączenia ze sobą dróg rowerowych, w wielu miejscach, gdzie one są, borykamy się z problemem zbyt wysokich krawężników, dziur, chaszczy, które porastają pobocza – mówi Cyklista. – Zgadzam się, że jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim w kwestii świadomości i podejścia do pro blemu – dodaje Z. Leszek.

Podobnego zdania jest Bolesław Osipik, zwany rowerowym ambasadorem Jeleniej Góry, ale on ma więcej krytyki dla kierowców jednośladów.

- Cykliści często jeżdżą obok siebie, wymuszają pierwszeństwo, jeżdżą po chodnikach bo boją się korzystać z dróg, dlatego rzeczywiście trzeba wypracować wspólnie jakieś rozwiązania dla wszystkich stron – mówił Bolesław Osipik.

Na spotkaniu nie zabrakło komendanta jeleniogórskiej Straży Miejskiej Jerzego Górniaka, który mówił o prowadzonej systematycznie edukacji dzieci i młodzieży. Był też jego zastępca Jacek Winiarski oraz strażnik Grzegorz Rybarczyk, który od lat prowadzi akcje bezpieczeństwa dla dzieci.

W dyskusji głos zabierał też Mariusz Synówka, pomysłodawca akcji „Tylko na zielonym dajesz przykład dzieciom” czy wyposażania najmłodszych w kamizelki odblaskowe. Byli też m.in.: dyrektor jeleniogórskiego WORD-u Robert Tarsa, radna Bożena Wachowicz – Makieła, a także Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który mówił o problemach tego środowiska, w tym osób niedowidzących i niedosłyszących. Obecny był również Paweł Domagała, naczelnik jeleniogórskiej oświaty oraz Jędrzej Hałatek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Alei Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Walczyli o Puchar Wójta

Komentarze (26) Dodaj komentarz

rymcycymcy 26-07-2013 10:17
Naszym policjantom na rowerach na pewno przydałby się jakiś ...policetreiner ! ;) ...http://www.youtube.com/watch?v=jdg8Sp1HUKM
Nοstradamus 26-07-2013 10:36
bramy świetlne na przejściach dla pieszych - idiotycznie zaprojektowane przez kogoś kto nie ma pojęcia o tym co to jest światło jak pada na obiekt jak się od niego odbija i trafia do oka kierowcy. Światło padające PIONOWO na przejście dla pieszych to najgorszy z możliwych sposobów oświetlania przejścia dla pieszych. Reflektor powinien oświetlać przejście pod kątem około 25-30° wtedy światło odbite od przechodnia dociera do oka kierowcy w największej ilości i pieszy jest wyraźnie oświetlony. Aby to uzyskać należy użyć uchwytów podobnych do stosowanych przy podświetlaniu reklam. Wystarczy popatrzeć na reklamy, nikt ich nie podświetla montując reflektor przy górnej krawędzi, lecz na uchwycie z odpowiednim dystansem. A rowerzyści to ..., mają drogę rowerową, a jeżdżą Sobieszowską.
~fox 26-07-2013 11:23
Przejście dla pieszych kierujący oświetla swoim autem, natomiast należ oświetlić miejsce z którego pieszy może się pojawić, Zbyt jasno oświetlony środek jezdni uniemożliwia obserwację pieszego który zbliża się do przejścia.
~ 26-07-2013 11:34
no tak debatują jak nadzorować rowerzystów a na 1 Maja dwóch łysych przeszło zaczepiając słownie wybrane osoby; partol był tylko słoneczny
~ 26-07-2013 12:49
Zlikwidujcie te wasze idiotyczne przyciski na skrzyżowaniach,przecież to paranoja,to i tak nie działa, trzeba czekac na nowy cykl,jaki to ma sens.Zrobic przejscia podziemne lub nadziemne,to tak.Tylko to Miasto zapyziałe ma taką sygnalizację.
~pieszy 26-07-2013 12:49
Dlaczego oznakowane patrole strazy miejskiej czy policji przejeżdzają koło zaparkowanych aut na przejsciu dla pieszych ( tam gdzie sie koncza pasy i zaczyna chodnik to tez jest czesc przejscia i nie mozna parkowac ) tarasujac bezpieczne przejscie dla pieszych.
~jerwakubana 26-07-2013 13:17
I co awruk ustalili ? Znowu takie sraanie w banie: Prelegent zauważył, powiedział, podkreślił, zaakcentował, położył nacisk, podsumował, odnotował... I co z tego? Goowno jak leżało na środku tak leży. U mnie na chodniku dalej drą ... wirażując między pieszymi. Wskakują na pasy, potem na jezdnię, znów na chodnik... Przecież ten bandytyzm potraktować trzeba smołą siarką i pismem qrna świętym chyba. Niedawno znajomemu zabili pieska. b...k na rowerze wpadł między psa a właściciela, smycz wkręciła się w koła i psu (YORK) ZŁAMAŁO KARK. Bandzior wyplątał smycz, na p...ły i tyle go widzieli. A gościu miał z głowy kochanego psa i 1500 PLN co go on kosztował.
~Harnaś 26-07-2013 13:47
Rowerkiem po pijaka? Ciekawe? bardzo ciekawe?Z chęcią obejrzałbym sobie taką interwencje ?
~ktoś0 26-07-2013 14:16
miło spędzony czas . Tak p... ...........trzymajcie.
~ORMO 26-07-2013 14:29
Na zdjęciach same smutasy /urzędasy/.
~kibic99 26-07-2013 15:03
Co z morderca z filharmonii ? Bo straszna cisza w eterze !!!
~jool 26-07-2013 15:25
Na nic debaty, na nic programy, akcje i tym podobne. Nie to społeczeństwo. Polacy mają w genach głupawe, sarmackie sobiepaństwo, chłopski, bezmyślny upór, sanacyjną ignorancję i współczesną, nieuleczalną odmianę głupoty, w tym i brak szacunku dla zdrowia i życia, nie tylko własnego. Pokolenia się przewiną, przeminą, zanim Polak zrobi coś rozważnie, uważnie, poprawnie i z troski o siebie i otoczenie.
~ 26-07-2013 15:31
no to może by tak w końcu wydłużyć czas swiecenia zielonego św żeby nie było jak do tej pory że i piesi i kierowczy bardzo długo czekają aż zgaśnie czerwone no i powywalać światła tam gdzie są nie potrzebne i utrudniają życie np: między tunelem a hotelem Fenix koło pkp lub na 1 odnodze na skrzyżowaniu za mostem na ul Flisaków 12
~renta 26-07-2013 15:54
W sprawie morderstwa w FILHARMONII trzeba coś napisać. Informacji w tej sprawie chyba nie blokuje Dziedzicowa. No ! Może w tej instytucji nie przestrzegano procedur?
Piipi Jelonkowa 26-07-2013 16:43
..do - [~Renta ] .. chyba sie boi ! .. bo Duchy w "jej" Filcharmonii strasza !
~bat 26-07-2013 17:47
rowerzysci nie wymijaja prawidlowo? wymuszaja pierwszenstwo? Nie szanowny Pan Dyjach wsiadzie na rower i przejedzie sie ulicami jeleniej gory, nie bedzie potrzebowal zadnej debaty. Szybko i bezblednie zrozumie sedno problemu. Cholota i nowobogaccy, nie ma nic gorszego niz mieszanina takiego spoleczenstwa.
~kierowca21 26-07-2013 18:22
Jak czytam te same mądrości wieśniaków w tych swoich puszkach to aż mleko kiśnie. Na zachodzie to wyszlibyście z puszki i babcie przeprowadzili na drugą stronę i o mało co nie pocałowali w d...... Ale w kraju to po piętach prawda wieśniaki. Żal mi was.
~hulajnoga 26-07-2013 20:33
Debatowali o bezpieczenstwie..........pomiedzy soba bo mieszkancow JG na spotkaniu nie bylo Pogadali ........i tyle ich:) Dobry bajer to sukces :)))))))))
~ 26-07-2013 21:50
Pipa ma ducha ciekawe gdzie...+-)8&8**
~@ 26-07-2013 21:53
Tysz mnie śmieszy jak latajo i naciskajo te przyciski myślo że zara przejdo..szybciej No chyba ,że na pastwiski ttoo o tak...
~ 26-07-2013 22:46
psy szczekają a karawana idzie dalej....
~fansektypo 27-07-2013 0:20
Jakąż to odwagą wykazało się ponad 200 posłów i posłanek, których stać było na brawurowy manewr - nie wyłamanie się z dyscypliny partyjnej i zagłosowanie za premierem Tuskiem. Zaryzykowali na całego. Narazili swoje kariery i chyba w ogóle wszystko czym dysponują, wszak dzielnie przegłosowując dalsze zadłużanie Polski. Chwała im za taką zuchwałość! I Zośka tysz...
~123 27-07-2013 9:07
niech kazdy pieszy chodzi z latarka
~rodzicSp6 27-07-2013 13:00
a przy SP nr 6 jak nie ma oświetlenia tak nie ma
~zenon333 27-07-2013 23:30
jak tak patrze na ta nasza Policje ,to rece mi opadaja ,a komendant ,klekajcie narody .
~Matysiak 29-07-2013 15:40
Sezon ogórkowy trwa, nie ma co pisać więc o poprawie jeleniogórskiego bezpieczeństwa. Temat, a jakże WAŻNY !!!!!, tylko czy z tej ( kolejnej) dyskusji i jak widzę dyskutanci od wielu lat CI SAMI !!!!!!! coś dobrego wyjdzie. Myślę ze zamiast o rowerowej przestępczości może warto pogadać ot tak po chłopsku - kiedy to ul. Nowowiejska w nocy bedzie oświetlona a to przecież policja stoi na tej ulicy i patrole w nocy sobie patrolują i co nie widać że światła brak !!!!. Szkoda czasu na p.... o głupotach - w końcu coś ZRÓBCIE !!!!!!!. A to "zrobcie" zakończy się "odfajkujcie. hehehehe i do następnego roku bo wakacje za rok będą również.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%