MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Debata pod Śnieżką o dziedzictwie lokalnym

Wiadomości: Karpacz
Piątek, 4 maja 2018, 6:58
Aktualizacja: Sobota, 5 maja 2018, 6:37
Autor: WAC
Fot. Organizator
Generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin oraz Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza zapraszają na premierę filmu „Krajobraz mojego miasta” połączoną z panelem dyskusyjnym, która odbędzie się 9 maja o godzinie 11.00 w Hotelu Artus w Karpaczu.

Film stanowi część kompleksowego projektu - kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” zachęcającego do zmian w krajobrazie polskich miast. Produkcja ma charakter szkoleniowy i przeznaczona jest głównie dla władz samorządowych, lokalnych przedsiębiorców, profesjonalistów związanych z projektowaniem i zarządzaniem przestrzenią publiczną, ale i do społeczeństwa oraz środowisk opiniotwórczych. Dotyka wielu zagadnień związanych z zarządzaniem przestrzenią publiczną, m.in.: opanowania chaosu reklamowego szpecącego krajobraz miast, małej architektury, zieleni - w tym także zabytkowej.

Celem filmu oraz towarzyszących mu debat odbywających się w całym kraju jest zwiększenie świadomości i poczucia odpowiedzialności władz samorządowych za ochronę dziedzictwa lokalnego, co w przyszłości powinno się przełożyć na poprawę wyglądu i zachowanie tożsamości kulturowej miejscowości, którymi zarządzają. Takie działanie bezspornie przekłada się na jakość życia mieszkańców oraz chociażby zwiększenie walorów turystycznych i inwestycyjnych danej miejscowości.

Po projekcji filmu przewidziany jest panel dyskusyjny z udziałem ekspertów: Katarzyny Arasiewicz z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, Roberta Szymali - kierownika Biura Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Miasta Wałbrzych, Krzysztofa Kurka - kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze. Moderatorem będzie dr Grzegorz Grajewski - kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zimowe Kaczawy

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Weekend cudów

Komentarze (4) Dodaj komentarz

kazimierzp 4-05-2018 8:20
Dobrze byłoby aby ci wszyscy od których zależy wygląd naszych miast i osiedli wzięli w tym udział! Dziennikarze poruszający takie tematy też - może nie pisaliby bzdur które niestety często wypisują. Radnym takoż by się przydało. Ciekawe ile osób i kto będzie bo moderator doskonały, no uczestnicy panelu też. Sam też postaram się być bo te problemu leżą mi na sercu.
~Real 4-05-2018 9:16
Spotkanie post factum, chaos architektoniczny już jest. Lokalizacja imprezy jest przypadkowa lub nie, Wilcza Poręba. Po paru latach pojechałem tam z ciekawości, niegdyś urokliwa willowa dzielnica zmieniła się w blokowisko. Teraz to faktycznie jak za komuny pozostaje tylko bloki zasłonić zielenią. Najzabawniejsze to jest to przesłanie spotkania, tożsamość kulturowa... do kogo ta mowa ;)
~floras 4-05-2018 12:40
Jaka tożsamość kulturowa? Jakie dziedzictwo? Nic nie potrafią zachować z tego co było. Dróżki pozarastane, ławeczki (kamienne słupki, metalowe okucie, drewniane siedzisko i oparcie) zdewastowane, metalowe elementy na złomie. Korty tenisowe zniszczone, tory saneczkowe -wspomnienie, park Kurplatz Hasenbusch nie istnieje, jedyna skocznia wyremontowana stoi po próżnicy, ocalałe schroniska dogorywają. Nie powiem o szacunku do nieboszczyków i historii. Pomnik poległych w I WŚ na Leśnej rozebrany, pomnik na Sarniej dogorywa w kącie prywatnej działki, bo zabrakło odwagi aby wydzielić i zachować na gminnym pomnik plus dojście. Hoteliku już się nie czepiam, lecz to co zrobiono z Wilczą Porębą to zgroza !!! Niedługo w góry będziemy wychodzić przez hall apartamentowca meldując się na recepcji. Ład architektoniczny i tzw. planowanie przestrzenne poszło się ........ . Jeszcze tylko zabudować łąkę przed Hubertusem i resztki Michałka i wszystko można przykryć jednym wielkim dachem. Najlepiej z papy, dobrze posmołowanej papy.
~do floras 5-05-2018 17:25
O pomniku przy Sarniej podobno urzędniki nie wiedzieli. Fajny gospodarz który nie wie co posiada. Mieszkają ponad pół wieku i nie wiedzą co znaczy kilka kamiennych pomników Z ZACHOWANYMI NAPISAMI? Bo nie pisało po polsku, aj waj.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pojadą ski busy

Będzie drożej za śmieci

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Taśmą pod pod kolej linową na Kopę

Chcą powtórki wyborów!

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
519
Tak
21%
Nie
69%
Nie wiem
10%