MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Debata o poprawie bezpieczeństwa na drogach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 maja 2015, 8:32
Aktualizacja: Sobota, 30 maja 2015, 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Karkonoska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wznowiła działalność. W Ratuszu spotkali się m.in. przedstawiciele policji, straży miejskiej, szkół nauki jazdy, a także Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze. Obradom przewodniczył prezydent Marcin Zawiła oraz starosta Anna Konieczyńska.

W poszukiwaniu rozwiązań mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno dotyczących kierowców, pieszych, jak i rowerzystów, proponowano kilka możliwości. Ze strony WORD-u i przedstawicieli szkół nauki jazdy padły propozycje budowy skrzyżowań z ruchem okrężnym w kilku newralgicznych punktach, jak chociażby ulic Cieplickiej – Romera, gdzie proponuje się „rondo przesunięte” podobne do tego w Turnovie (Czechy). Rozwiązanie oceniono pozytywnie, ale barierą są finanse, gdyż średnio koszt budowy ronda to 850 tys. zł. Ponadto mówiono też o skrzyżowaniu z ruchem okrężnym na drodze krajowej nr 3 (Lubańska – Goduszyńska), które jest już bliskie realizacji. - Rondo jest zaprojektowane, mamy wspólny projekt z Harrachovem. W tym roku muszą ruszyć fundusze polsko-czeskie. Jak ruszą, to ogłosimy przetarg – zapowiada Marcin Zawiła.

Członkowie Karkonoskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego postulowali również o wycięcie nasadzeń na skrzyżowaniu w okolicy Term Cieplickich i Osiedla XX-lecia z uwagi na to, że zasłaniają widoczność kierowcom. Podobnie w przypadku skrzyżowania ul. Wolności z Wojska Polskiego, gdzie włączający się do ruchu, gdy sygnalizacja świetlna nie działa, mają również ograniczoną widoczność.

Jednym z prostszych rozwiązań zaproponowanych przez szefów ośrodków szkolenia kierowców było postawienie znaku „nakaz skrętu w prawo” z ul. Karola Miarki na Jana III Sobieskiego, argumentując to blokowaniem przejazdu, gdy ktoś decyduje się skręcić z Karola Miarki w stronę Zgorzelca/ Trasy Czeskiej. W razie potrzeby skrętu w lewo istnieje taka możliwość na wysokości dawnego Aniluxu – dodają wnioskodawcy.

Ponadto przedstawiciel policji zaprezentował statystyki wypadków i kolizji na drogach powiatu jeleniogórskiego i miasta Jeleniej Góry. Jak mówi, zmniejsza się liczba wypadków śmiertelnych, a bezpieczeństwo na drogach poprawia się.

Ogłoszenia

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~poGROMCA 29-05-2015 9:01
to powinna być debata o POprawie dróg dla bezpieczeństwa kierowców ktos tu myli ch z palcem !!!
~::: 29-05-2015 9:02
Dobrze, że się w tym temacie debatuje, ale lepiej by było niezwłocznie działać - nie po wielomiesięcznych wpisach mieszkańców - bo potrzeb reorganizacji ruchu jest w Jeleniej Górze aż nadto, obawiam się, że jak zwykle "niestarczy" pieniędzy (czytaj: też ochoty). I żeby komuś nie strzeliło do głowy ograniczenie prędkości na terenie miasta do 30 km/h, jak już w niektórych miastach! Przejazd przez JG od Jagniątkowa do końca Maciejowej trwał by wtedy ok. 2 godz!!!
~Imago 29-05-2015 9:40
Fajnie by było gdyby było więcej ścieżek rowerowych, które by nie były tymi dzielonymi z chodnikiem, bo wtedy wcale nie jest bezpiecznie dla pieszych. Przykład można brać z Lubina gdzie ścieżki rowerowe są świetne i nie kolidują ani z chodnikami ani z jezdnią.
~szofer 29-05-2015 9:52
Co ze światłami do jazdy w dzień samoprzeróbki Po to walczono ze światlami żeby było wcześniej zauważyć pędzące auto ,.Parę autek "nauka jazdy" ma pomontowane takie liche ledy .Zmienić zamocowanie koszy na smieci przy przejściach -zebrach aby były z prawej strony bo z lewej zasłaniają widok i nie widać czy czasem dziecko nie stoi .!CO z sekundnikami ? W innych miastach funkcjonują .Śpieszcie się bo do wyborów blisko ,zweryfikujemy co niektórych.
~Grześ 29-05-2015 11:35
Sekundniki - to po pierwsze, obowiązkowe używanie kierunkowskazów przez wszystkich i zawsze kiedy zmieniamy pas ruchu - to drugie, spokojna i uważna jazda - to trzecie, dobry stan jezdni ( bez dziur które niektórych kierowców prowokują do gwałtownych reakcji) to czwarte, przemyślane oznakowanie - piąte. Po spełnieniu tych warunków myslę że będzie zdecydowanie bezpieczniej.
~Karol 29-05-2015 12:42
A co z autobusami parkującymi na przystankach autobusowych (nie mylić z zatrzymaniem)? Coraz więcej autobusów/mikrobusów na przystankach zrobiło sobie parkingi. Np. koło dawnego peweksu, koło Teatru czy na 1-go Maja koło RUCH-u. Ogranicza to widoczność dla pasażerów.
~@ 29-05-2015 13:26
Debata... aż skóra cierpnie! To już nie wystarczy narada zakończona wnioskami?
~qwe 29-05-2015 14:00
A el komendante z Sm myśli kiedy w końcu sobie zapali :)
~szofer 29-05-2015 14:00
Zapomniałem o ważkiej rzeczy ,KAPIĄCE silniki!! Wystarczy stanąć przed światłami/na chodniku / popatrzcie na asfalt ,a parkingi pod Castoramą ,Aldikiem.
~racjonalista 29-05-2015 15:11
@szofer faktycznie sam zwróciłem uwagę na plamy oleju na ulicach i parkingach. Kiedyś tego nie było.
~art 29-05-2015 16:06
A gałęzi zasłaniających zanaki drogowe nie ma komu przyciąć!!! zupełnie jak w roku ubiegłym
~AEG 29-05-2015 16:35
rada radą ale po pierwsze nic tak nie pomoże jak zdjęcie nogi z gazu . Różnica między zachodnim kierowcą a polskim ?? Polski trąbi później hamuje Zachodni hamuje i ewentualnie trąbi za wyjątkiem włochów bo oni przy porodzie mają sygnały do skurczów porodowych :)
~ewa wolności pic 29-05-2015 22:10
Czy to auto dyrektora jeleniogorskiej drogówki Wandzla wiozła laweta z łódzką rejstracją? Jeśli nic mu sie nie stało . To pozdrawia. Wszystkich

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W lwóweckim magistracie z ograniczeniami

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
753
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%