MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Debata młodych: co daje nam Unia?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 7:53
Aktualizacja: Wtorek, 8 kwietnia 2014, 7:40
Autor: Bartosz Dudziak
Fot. Jeremi Dobrzański
W Książnicy Karkonoskiej miała miejsce debata pod hasłem „Jak wykorzystać szanse, które daje nam członkostwo w UE”. Organizatorami byli uczniowie I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze: Arkadiusz Siwko oraz Bartosz Budziak. Inicjatywa odbyła się w ramach zadania rekrutacyjnego do Sejmu Dzieci i Młodzieży projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Celem debaty było podsumowanie ostatnich 10. lat i odpowiedź na pytanie: jakie szanse daje młodym obecność Polski w UE? Dyskutantami byli m.in. Zofia Czernow, poseł na Sejm RP, Grażyna Malczuk, kanclerz
Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej oraz radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra, Michał Guz, poseł na SDiM w 1998 r., obecnie asystent senatora Józefa Piniora, grupa nauczycieli, uczniowie jeleniogórskich szkół i mieszkańcy naszego miasta. Łącznie prawie 30 osób.

Debatę rozpoczął Pan Mariusz Kokotowski, opiekun zespołu, który podziękował gościom za przybycie oraz przedstawił kandydatów. Po zabraniu głosu organizatorzy poruszyli temat rocznicy wstąpienia Polski do UE, opowiedzieli o kilku unijnych inicjatywach oraz zaprezentowali wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Następnie przeprowadzono warsztaty. Podzieleni na grupy uczestnicy dokonali wyboru największych zalet i wad Unii Europejskiej. Rezultat ich pracy stanowił zaczątek do właściwej części debaty, czyli dyskusji na temat sytuacji młodzieży w UE. Trwała ona ponad godzinę.

Starsi i młodsi uczestnicy, zintegrowani pracą w zespołach debatowali w sposób kulturalny i merytoryczny, dzieląc się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami. W ramach podsumowania uczestnicy debaty wykonali wagoniki Euroexpresu, symbolicznego pociągu do Europy niosącego nasze marzenia i postulaty.

Wśród wspólnie wypracowanych wniosków i pomysłów warto wymienić najistotniejsze:
- W Jeleniej Górze dobrym wykorzystaniem środków unijnych były programy skierowane do uczniów m.in. Wiedza na talerzu; widać oddolną chęć ich reaktywacji, którą należy wesprzeć.
- Zniesienie kontroli granicznych ułatwia podróżowanie i organizację wymiany młodzieży.
- Powinniśmy szerzej czerpać z dorobku innych państw UE. Sprzyjają temu wymiany młodzieży i studentów, np. Erasmus. Społeczności szkolne należy zachęcić do współpracy z placówkami zagranicznymi, jest to świetna okazja do zwiększenia umiejętności językowych.
- W pobliżu granicy dużym plusem jest możliwość studiów zagranicznych, np. w Niemczech.
- Młodym ludziom trudno jest uzyskać dotację z powodu skomplikowanych procedur, co działa zniechęcająco i sprzyja wzrostowi eurosceptycyzmu. Należy rozszerzyć sieć punktów konsultacyjnych, np. w oparciu o Urzędy Pracy, gdzie młodzi wnioskujący otrzymają fachową pomoc.
- Część młodzieży z góry zakłada, że podejmie pracę za granicą. Sytuacji gospodarczej nie zmienimy, ale ciekawe warsztaty mogą otworzyć nowe perspektywy.

Zachęcamy do rozważenia powyższych wniosków i pomysłów! Trzymajcie kciuki za sukces naszej szkolnej reprezentacji w Sejmie Dzieci i Młodzieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Ciekawa inicjatywa rodziców z SP8  

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Dlaczego nie 7-04-2014 8:19
Może tak przed wrzuceniem do sieci chociaż tytuł przeczytać panie "redahturze"
~fr 7-04-2014 8:31
bardzo "ładnie skrojona" jednostronna debata i tuzy liberalno lewackiej opcji opowiadają o Unii i jej sukcesach. Zapominają przy okazji o zniszczeniu naszego przemysłu stoczniowego w momencie kiedy niemieckie stocznie były dotowane bez problemów, pakiecie klimatycznym, który doprowadzi do upadku setki zakładów i podwyżki energii, załatwienie naszego przemysłu wędliniarskiego i oczywiście zupełne milczenie tych liberalno lewackich tuzów w powyższych sprawach. Liczy się koryto nie gospodarka polska
~18 sqandal 7-04-2014 8:39
.... unia nas , upodliła > zrobiła dziadów europy a rząd nic nie robi tylko zdaje się na derektywy unijne i przyklaskuje . Takich klakierów potrzebuje unia żeby slepo klaskali i byli podporządkowani , unia to nic dobrego dla nas , zresztą czas pokaże
~ 7-04-2014 8:49
Unia nic dobrego? Zobacz ile inwestycji przeprowadzonych bylo za unijne pieniadze!
~racjonalny99 7-04-2014 9:01
Hehe, unia i dobro, dobre :) dlaczego unia to syf? Ano dlatego ze my placimy okreslana kwote do uni a ona na ja zwraca mowiac nam na co mozemy ta kase wydac a na co nie, do tego musimy miec wklad wlasny czesto bardzo duzy. To tak jakbym sasiadowi pozyczyl 100 zl a on mi oddal pod warunkiemze moge kupic za to tylko np chleby, cole i buty. Na nic inngo nie moge wydac, a jesli kupie co innego to przyjdzie z kuplami i mi zabierze ta 100 z odsetkami!
~ 7-04-2014 9:05
Ależ podczas debaty podkreślono także wady UE np. odpływ Polaków za granice w poszukiwaniu pracy, ograniczenie suwerenności czy biurokracja. W powyższym tekście przeczytać można np. o trudnościach z napisaniem wniosków.
~Iga 7-04-2014 9:19
A jakie były wnioski wypływające z przeprowadzonej ankiety ?
~errere 7-04-2014 9:20
Unia dała nam tylko jedno - LIKWIDACJE! ZAo...lI NASZ PRZEMYSŁ I WYGONILI DO SIEBIE DO PRACY ZA NISKIE STAWKI! Sukces? Oczywiście, rozbite rodziny, brak perspektyw, bezrobocie i praca za głodowe pensje, na śmieciówach to dała nam Unia.
~ 7-04-2014 9:30
Wyniki ankiety są dostępne tutaj: www.sdim.ceo.org.pl/upload/relacje/MBXxqX0rsbUYJ29xpiTyfUFyPWIZlm3F.ppt
~dj 7-04-2014 10:30
unia dała dużo tyle że mądrym i przedsiębiorczym,natomiast nieudacznicy i lenie,którym się dobrze wegetowało w prl-u zawsze będą bredzić bzdurki o zaoranym przemyśle,starych dobrych czasach itp.
~bunio 7-04-2014 10:59
Spytajcie normalnych ludzi co im dała unia. tych co wyciągają rękę do opieki społecznej, tych co szukają pracy,tych co stoją w kolejkach do lekarza i tak można mnożyć bez końca. O nich pamięta się jak są potrzebne głosy w wyborach.Prawdą jest że wyrastają nam piękne kolorowe domy ale czy to może cieszyć tych którzy chodzą głodni, schorowani itp Polska dla unii to wylęgarnia taniej siły roboczej do najgorszych prac.
~gluś 7-04-2014 11:07
a gdzie ta młodzież ?
~zaMłody 7-04-2014 11:08
Zamiast krytykować Unię, zadajcie sobie pytanie co Wy zrobiliście dla niej. Debata dla młodych?Nie widać ich na zdjęciach. Nikt ich nie poinformował? Nie interesują się polityką? Można też młodość potraktować względnie, wtedy chylę czoła...
~bunio 7-04-2014 12:07
Dla młody Dajemy dla unii najlepszych młodych wykształconych którzy w unii tyrają na zmywakach i podcierają unii dupy
~... 7-04-2014 14:46
30 osób z notablami. To śmieszne.
~do bunio 7-04-2014 14:52
To nie jest wina Unii tylko polskich politykierów, którzy bawią się w partyjne wojenki. Jest to jedyna rzecz, którą potrafią. Przeżerając polski dobrobyt. A ponadto nie wszyscy w Polacy wykonują najniższe stanowiska.
~dziwiotas 7-04-2014 14:56
Ekstrakalasa zdycha a ten od sportu ucieka do uni ,bo to bezpieczniejsze dla stolka.
~ 7-04-2014 15:16
DOLNOŚLĄZAK. Naczelnik oświatowy, z racji pełnionej funkcji, ma poprawne kontakty z dziećmi i młodzieżą jeleniogórskich przedszkoli i szkół. Ogólnie znany jest jego urzędniczy prolog i współdziałanie z komitetem ratuszowym PO-partii, zwanym dialogiem społecznym, na rzecz tworzenia sprzyjających warunków dla zainteresowania małolatów sprawami - szeroko rozumianej - polityki. Wszak pan oświatowy jest pełnokrwistym politykiem. Nie bardzo wiem czy w obecnym 4-ro paku wyborczym pan P.D. będzie anty-Zawiłowy albo pro-Papajowy lub nagle zapała atencją np. do Unii Pracy, upatrując w tym ugrupowaniu wsparcie nie tylko dla lewej nogi ale dla obydwu kończyn jednocześnie.
~ 7-04-2014 17:21
WINCYJ hejtów, wincyj! To przecież takie potrzebne i pomocne dla wszystkich.
~Gość portalu 7-04-2014 17:23
Unia daje nam dyrektywy
~ 7-04-2014 20:53
Unia jest bramką dla złodziei, okradają nas i ograniczają bo Polacy są zbyt słabi by kierować własnym państwem. Całe szczęście że upiekło nam się z wprowadzeniem Euro - przynajmniej na razie. Jednocześnie podkreślam, sam głosowałem za wejściem do unii i nie żałuję - bo wielu wspaniałych ludzi mogło stąd uciec i to był jedyny plus.
~uts 7-04-2014 20:55
Unia dała nam 100.000 par butów..... do POdzelowania! Zostawcie te biedne dzieci w spokoju, nie róbcie im wody z mózgu, UE to małżeństwo pomyłki z wypaczeniem.Długo nie pociągnie. Ukrainie UE dała na razie chaos, prawie wojnę.
~ 7-04-2014 20:57
unia daje nam biedę z nędzą
~ 7-04-2014 21:02
najpierw zniszczyli nam całą gospodarkę i zadłużyli a teraz nam dają spójrzmy prawdzie w oczy staliśmy się krajem neo kolonialnym jesteśmy parobkami we własnym kraju
~ 7-04-2014 22:14
Wykozystac szanse jakie daje nam unia uciec z polski po skonczeniu edukacji zeby zyc w normalnym kraju.
~z innejbajki 8-04-2014 0:22
--- w Jeleniej można dostać pomoc w "trudnych procedurach" tu: Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA / Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ul. 1 Maja 27 Punkt czynny Pn - Pt w godz.: 8.00-16.00 Regionalny Ośrodek EFS w Jeleniej Górze Krótka 24a Misją Regionalnych Ośrodków EFS jest pomoc w wykorzystaniu środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej. Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu - Punkt Konsultacyjny w Jeleniej Górze Bankowa 36 Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wydział europejskiej współpracy terytorialnej. Regionalny punkt kontaktowy pl. Ratuszowy 32/32a
~iko 8-04-2014 7:34
ten twór co zniszczył gospodarkę,narzuca ceny z kosmosu na zwykłych,biednych ludzi i ma na celu zniszczenie kraju winien nazywać się unią ż...owską.
~doInnejbajki 8-04-2014 7:41
najlepiej pomagacie sobie wyciągać kasę z unii i marszałkowa z czego się od lat nieźle utrzymujecie a te wasze misje, szkolenia, wsparcie to tylko bajerowanie żeby rozliczyć projekty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Laptopy dla uczniów z gminy Podgórzyn

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wakacje czas zacząć!

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Czas na egzamin ósmoklasisty

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
134
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%