Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 13172
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debata kandydatów

Wtorek, 21 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 3 lipca 2010, 14:10
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Debata kandydatów
Fot. Krzysztof Knitter
Internauci zapytali, pretendenci do prezydenckiego fotela odpowiedzieli. Zwycięzcy pierwszej tury wyborów Miłoszowi Sajnogowi ze Wspólnego Miasta oraz zdobywcy drugiego miejsca Markowi Obrębalski z Platformy Obywatelskiej przekazaliśmy Wasze pytania.

Miłosz Sajnog odpowiedział na nie w redakcji Jelonki.com, a Marek Obrębalski – przepraszając, że z obiektywnych względów nie mógł się tam stawić, przysłał odpowiedzi przez e-mail.

Uczestnikom debaty przekazaliśmy te pytania, które zadaliście do czwartku. Ze względów technicznych i redakcyjnych zapytania powtarzające się zostały połączone.

Co zwykły mieszkaniec zauważy, a dotychczas nie widział, kiedy jeden z Panów zostanie prezydentem?
Marek Obrębalski: Sprawnie obsługiwanych mieszkańców i inwestorów.
Miłosz Sajnog: Zobaczy miasto przyjazne, uśmiechnięte i otwarte, w którym będzie się dobrze żyło.

Czy będziemy mieli wiceprezydenta znającego się na oświacie?
Obrębalski: Wiceprezydent zajmujący się kompleksem spraw społecznych z pewnością poprawi także stan jeleniogórskiej oświaty.
Sajnog: Drugie stanowisko wiceprezydenta jest wolne. Zostało zaproponowane panu Obrębalskiemu, jeśli dojdzie do koalicji z PO i PiS-em w radzie miasta. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia z partnerami, być może propozycję otrzyma Sylwester Urbański.

Czy Pan Obrębalski dopuszcza możliwość powstania koalicji z SLD i czy Pan Kusiak może liczyć na stanowisko wiceprezydenta? Jeśli nie, to kogo przewiduje Pan na swojego zastępcę?
Obrębalski: Nie dopuszczam takiej możliwości, a pan Kusiak nie może liczyć na
stanowisko mojego zastępcy. Jednym z wiceprezydentów będzie Jerzy Łużniak.

Czy pan Obrębalski przewiduje powołanie p. Sajnoga na stanowisko wiceprezydenta?
Obrębalski: Skłonny jestem rozważyć kandydaturę pana Sajnoga.

Czy i jakie konkretnie zmiany personalne w Urzędzie Miasta Panowie przewidują?
Sajnog: Przedstawiłem panów: Sylwestra Urbańskiego, Roberta Prystroma i Wiesława Gierusa jako pewnych współpracowników w ratuszu. Podamy nazwisko osoby, którą zaproponujemy na stanowisko sekretarza urzędu miasta. To lubiany urzędnik z dużym stażem, który zna się na rzeczy. Będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie otwartych konkursów na stanowiska naczelników poszczególnych wydziałów, które uważamy, że muszą być zmienione.
(Już wiemy, że jest to Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka praw konsumentów – red.)
Obrębalski: Zamierzam wprowadzić nową strukturę organizacyjną urzędu miasta, a w ślad za tym w drodze konkursu powołani zostaną szefowie niektórych wydziałów.

Ile mieszkań rocznie i komu będzie przyznawanych? Co zrobić w celu usprawnienia sposobu przyznawania mieszkań (obecnie jest sporo pustostanów)?
Sajnog: Z pracownikami ZGL-ów znaleźliśmy około 100 pustych mieszkań. Chcemy je zasiedlić w pierwszej kolejności. Pragniemy ułatwić mieszkańcom remonty takich lokali. Chcemy przyspieszyć wykup mieszkań z bonifikatą 99 procent. Taką samą bonifikatę wprowadzimy na wykup gruntu. Wówczas większość obecnych najemców będzie mogła wykupić swoje mieszkanie i zacząć o nie dbać.
Drugą sprawą jest przeznaczenie w Jeleniej Górze terenów pod budownictwo komunalne: jednorodzinne i wielorodzinne oraz rozpisanie przetargów dla dewelopperów, którzy postawią budynki komunalne, a gmina zagwarantuje ich przejęcie. Dzięki temu wyjdzie taniej. Program rozłożony jest na lata.
Obrębalski: Nie jestem za nowym budownictwem komunalnym. Mieszkania socjalne z pewnością wyłącznie dla rodzin ubogich. Komisyjne przyznawanie mieszkań w oparciu o przejrzyste kryteria.

Kulejąca komunikacja miejska: czy nie nadszedł czas radykalnych zmian?
Obrębalski: W MZK konieczne są zmiany organizacyjne. Dostosowanie pojemności autobusów do liczby przewożonych pasażerów. Ponadto włączenie do komunikacyjnej obsługi miasta prywatnych przewoźników.
Sajnog: Tak, ale MZK jest przedsiębiorstwem, które wymaga dofinansowania, a na to gminy nie stać. Postaramy się znaleźć silnego partnera, który wejdzie do MZK i dofinansuje zakład. Trzeba poprawić jakość pracy przewoźnika. Z planów mojego konkurenta wiem, że zamierza on doprowadzić do wolnej obsługi najbardziej dochodowych linii, a to spowoduje natychmiastowy upadek MZK i wyprzedanie go za bezcen.

Czy w centrum będzie można zaparkować samochód za darmo? Co będzie z piętrowym parkingiem?
Sajnog: Parking wielopoziomowy musi być błyskawicznie otwarty, ale to się wiąże z nowym planem ruchu na ulicy Pijarskiej. Parkingi w centrum powinny być darmowe: Jelenia Góra to miasto turystyczne i turysta nie może być „karany” opłatą parkingową za to, że do nas przyjechał. Ale wszystko zależy od uchwały rady miasta.
Obrębalski: W centrum powinno być więcej miejsc parkingowych. Dla stałych użytkowników wprowadzone być powinny ulgowe karnety (wykupowane indywidualnie dla każdego pojazdu). Piętrowy parking jest własnością prywatną. Powinien być możliwie szybko uruchomiony.

Co z odrapanymi elewacjami pięknych zabytkowych budynków, nieremontowanych od czasów Hitlera np. na ulicy Wojska Polskiego?
Sajnog: Jelenia Góra musi przyjąć program rewitalizacji całego miasta. Remont całego budynku kosztuje od 500 do 800 tysięcy złotych. Chcemy uzyskać środki z UE i w oparciu o te pieniądze to robić. Moim najważniejszym celem będzie takie opracowanie budżetu, aby znalazły się w nim środki na wkłady własne do projektów unijnych.
Obrębalski: Piękna, zabytkowa zabudowa powinna być objęta w możliwie krótkim okresie kompleksową rewitalizacją. Ulica Wojska Polskiego objęta jest już takim programem. Jego realizacja może być dofinansowana ze środków unijnych.

Czy na terenie basenu w Sobieszowie powstaną baseny zakryte z wodami termalnymi? Inwestor jest, tylko rada miasta nie wyraziła zgody.
Obrębalski: Decyzję w tej sprawie podejmie zapewne nowo wybrana rada miejska.
Sajnog: Inwestor chce stworzyć odkryte baseny. Rozmawiałem z nim. Nie wie, czy pod gruntem znajduje się gorąca woda. Jest na etapie tworzenia odwiertów. Rada nie zgodziła się na dzierżawę tych terenów, ale projekt nie został przekazany radnym przed głosowaniem. Chcemy przekonać się, jakie oczekiwania ma inwestor w stosunku do Jeleniej Góry.

Co z nieużytkami przy ulicy Karola Miarki, dawny teren Celwiskozy?
Sajnog: Stworzymy tam jeleniogórski park przemysłowy i specjalną podstrefę ekonomiczną. Te tereny będą wykorzystywane do rozwoju przemysłu w naszym mieście.
Obrębalski: Poddać je trzeba rewitalizacji, przyciągnąć odpowiedni kapitał inwestycyjny i przekazać te tereny przedsiębiorcom.

Czy zbiornik Sosnówka będzie przeznaczony do celów rekreacyjnych? Czy zostanie zrealizowany pomysł p. Dzięciołowskiego, utworzenia płytkiego zbiornika rekreacyjnego na strumieniu płynącym z Dziwiszowa?
Obrębalski: Zbiornik Sosnówka położony jest na terenie gminy Podgórzyn. Jako zbiornik związany z ujęciem wody pitnej nie może być – wedle obowiązującego prawa – przeznaczony na cele rekreacyjne. Pomysł pana Dzięciołowskiego wymaga rozważenia.
Sajnog: Zastosowanie rekreacyjne akwenu w Sosnówce, jako zbiornika wody pitnej dla Jeleniej Góry, jest zakazane ustawowo. Jest w mieście kilka niewykorzystanych basenów, o tym pod górą Szybowcą mówi pewnie pan Dzięciołowski. Nie widzę problemu, aby te obiekty od nowa zagospodarować.

Jakie zostaną podjęte działania w celu przyciągnięcia do regionu inwestorów?
Sajnog: Wprowadzenie podstrefy ekonomicznej. Dookoła miasta mamy już takie zakłady w Piechowicach i Janowicach Wielkich. Trzeba zagospodarować, uzbroić i wypromować tereny inwestycyjne, bo nasza oferta nie jest absolutnie znana. Moim celem jest utworzenie przynajmniej jednego zakładu pracy na 300 miejsc w ciągu czterech lat, podpisanie umowy na koleje i budowa jeszcze jednego zakładu.
Obrębalski: Konieczna jest weryfikacja inwestycyjnej przydatności terenów miejskich, przygotowanie odpowiedniej oferty inwestycyjnej i jej promocja. Ponadto ważna jest przyjazna atmosfera i sprawna obsługa inwestora w urzędzie miasta.

Czy zamierzają Pan obniżyć podatki dla mieszkańców Jeleniej Góry?
Obrębalski: Organem właściwym do ustalania stawek podatków i opłat lokalnych jest rada miejska. Moim jednak zdaniem, poziom podatków powinien uwzględniać zarówno możliwości finansowe mieszkańców, jak i ilościową i jakościową stronę świadczenia usług publicznych przez miasto.
Sajnog: Zlikwidujemy trudno ściągalny podatek od posiadania psów. Rozważamy zamrożenie podatków od mieszkańców. Nie widzieliśmy jednak jeszcze propozycji budżetu na przyszły rok, więc trudno mówić o finansach.

W jaki sposób działać w kierunku przywrócenia dobrego imienia przedsiębiorstwu Jelfa?
Sajnog: Jelfa jest prywatną firmą. Chciałbym spotkać się z prezesem i zapytać go, jak on widzi przyszłość przedsiębiorstwa. Jeśli tylko miasto będzie mogło pomóc swoim autorytetem, to takie wsparcie Sanitas i Jelfa ode mnie uzyska.
Obrębalski: Poprzez gospodarczą promocję miasta i lobbowanie Jelfy w kraju i zagranicą.

Czy jest szansa na powstanie multipleksu w Jeleniej Górze?
Obrębalski: Widzę taką potrzebę kulturalnego ożywienia Zabobrza.
Sajnog: Multipleksy powstają w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Jelenia Góra w tej chwili nie spełnia tego warunku. Plany powstania takiego obiektu w mieście są, ale trzeba dokładnie ustalić z inwestorem, czego on oczekuje, bo ekonomicznie musi się to mu opłacać.

Jak sobie wyobrażają Panowie życie kulturalne naszego miasta?
Sajnog: Nie bardzo widzę system impresaryjny: miasto daje domowi kultury pieniądze, a ten za to organizuje komercyjny koncert. Na pewno zadanie powrotu do świetności uzyska Teatr Jeleniogórski. Dla Biura Wystaw Artystycznych potrzebna jest większa siedziba. Galerii i domu kultury potrzebują również Cieplice.
Obrębalski: Zdecydowanie bardziej aktywne. Większa oferta kulturalna dostosowana po potrzeb i oczekiwań mieszkańców i turystów w różnym wieku.

Jakie są plany odnośnie Sobieszowa, aby ta dzielnica miała się lepiej, niż obecnie?
Sajnog: Zagospodarowanie dawnego basenu. Konieczny jest parking z toaletą pod Chojnikiem i jak najwięcej inwestycji hotelowych, których tam zdecydowanie brakuje.
Obrębalski: Konieczne jest wzmocnienie gospodarcze Sobieszowa m.in. poprzez turystykę i funkcje towarzyszące.

Jak Pan widzi ekspansję supermarketów budowlanych?
Obrębalski: Decyzje w tej sprawie powinny być podjęte po konsultacji z lokalnym środowiskiem gospodarczym i mieszkańcami.
Sajnog: Nie ma możliwości – i myślę, że mieszkańcy mnie poprą – budowy nowych marketów budowlanych w granicach administracyjnych miasta. Takie hipermarkety tak, ale za tablicą z napisem „Jelenia Góra”.

Czy pan Sajnog przewiduje likwidację Straży Miejskiej?
Sajnog: Bardzo bym chciał wzmocnienia policji i przejęcia przez nią funkcji patrolowych w mieście. Policja wzbudza większy respekt niż straż miejska. Zapowiedziałem jej likwidację.

W jaki sposób zamierzają się Panowie przyczynić do promowania naszego regionu w kraju i zagranicą?
Obrębalski: Informacje o naszym mieście muszą być dostępne w każdym zakątku nie tylko kraju, ale i zagranicą. Jelenia Góra jest wyjątkowo atrakcyjnym „produktem” wymagającym jednak możliwie szerokiego rozpowszechnienia. Przykładowo, miasto niedostatecznie wykorzystuje swoje możliwości inwestycyjne. W większości rankingów plasuje się wysoko pod względem atrakcyjności dla inwestorów. Jednak nie ma to przełożenia na rzeczywistość. Jelenią Górę należy po prostu umiejętnie „sprzedawać” inwestorom, turystom, kuracjuszom, nie zapominając oczywiście o mieszkańcach.
Sajnog: Miasto ogłosi przetarg na wynajęcie profesjonalnej agencji, która się tym zajmie. Stworzymy markę handlową „Jelenia Góra”, zaczniemy od promocji w dużych miastach w Polsce. Później będzie rynek niemiecki, a następnie – reszta Europy i inne kraje. Nie mam nic przeciwko temu, aby do nas przyjeżdżali Rosjanie i Japończycy.

Czy pomożecie Panowie wyjść KS Karkonosze z kryzysu? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Sajnog: Wiemy, jakie środki budżetowe klub potrzebuje. Już złożyliśmy wstępną deklarację remontu obiektu przy ul. Złotniczej. Pierwszym etapem pomocy dla sportu w Jeleniej Górze będzie umożliwienie bezpłatnego korzystania przez kluby z obiektów sportowych.
Obrębalski: Poprzez pomoc w znalezieniu znaczącego, strategicznego sponsora.

Czy pan Miłosz jest kierowany z tylnego siedzenia przez Roberta Prystroma?
Sajnog: To absurd. Nie ma kierowania z tylnego siedzenia przez nikogo. Mamy jednego lidera i teraz jestem nim ja. Nikt mną nie kieruje.

Z jakich żródeł została sfinansowana kampania wyborcza Miłosza Sajnoga?
Sajnog: Ze źródeł Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólne Miasto. Kampanię mógł wesprzeć każdy mieszkaniec Jeleniej Góry. Po wyborach, zgodnie z prawem, WM przedstawi rozliczenie mojej kampanii wyborczej.

Czy w czasie ciszy wyborczej będą jeździły i stały przed niektórymi lokalami wyborczymi samochody z zaznaczonym krzyżykiem kandydata M. Sajnoga?
Sajnog: Otrzymaliśmy stanowisko od Miejskiej Komisji Wyborczej, że takie samochody mogą się poruszać, ale nie mogą parkować w bezpośredniej bliskości lokali wyborczych. Po proteście jednego z komitetów podczas pierwszej tury, w trakcie drugiej nazwisko Sajnog zostanie zaklejone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (84)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
923
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group