MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Dawni mieszkańcy pamiętają o Miedziance

Wiadomości: Region
Sobota, 9 maja 2015, 7:49
Aktualizacja: Niedziela, 10 maja 2015, 7:39
Autor: Mea
Fot. Czytelnik
– Wystarczy wyciąć kilka gałęzi, by stworzyć atrakcyjny punkt widokowy na Miedziankę – zadzwonił do redakcji pan Zdzisław z Zabobrza. – Jesteśmy otwarci na ciekawe pomysły, które uatrakcyjnią naszą okolicę – mówił Miłosz Kamiński, sekretarz gminy Janowice Wielkie.

Pan Zdzisław mieszkał niegdyś w Miedziance, z której wraz z liczną rodziną został przesiedlony w 1969 r. – Miałem wtedy 10 lat. Mieszkałem naprzeciwko kościoła przy głównej ulicy. Miałem tam wiele rodziny. Teraz z mojego domu została jedynie piwnica i zdjęcia – wspomina Czytelnik, który przesłał nam stare fotografie, ukazujące Miedziankę już po największym przesiedleniu.

- Cieszę się, że byłe miasto jest obecnie porządkowane i powstał szlak historyczny opisujący dzieje tej miejscowości. Chciałbym, by gmina zadbała jeszcze o ciekawe punkty widokowe np. niedaleko tzw. domu chleba i piernika w Trzcińsku. Drzewo jest stare, a gałęzie suche, wystarczy kilka wyciąć, by odsłonić piękną panoramę na Miedziankę – stwierdził pan Zdzisław.

Miłosz Kamiński, sekretarz Gminy Janowice Wielkie przyznaje, że mają zgłoszenia od okolicznych mieszkańców, czy też turystów, by wyeksponować różne miejsca widokowe. – Nie zawsze możemy to zrobić, bo np. teren należy do parku lub nadleśnictwa. Jednak zachęcamy, by przekazywać nam takie pomysły – zapewniał.

- Cieszymy się, że w grudniu ubiegłego roku powstał turystyczny Szlak Miedzianka – Mniszków 900 lat historii, który składa się z 19 punktów atrakcyjnych historycznie. Szlak powstał dzięki Stowarzyszeniu Faktor i przybliża historię miejscowości, przez które przebiega - powiedział sekretarz.

Szlak prowadzi m.in. przez Browar Miedzianka, kościół katolicki, dwór w Miedziance, gospodę „Pod Czarnym Orłem”, kościół ewangelicki i stary cmentarz, dwór w Mniszkowie, gospodę „Pod Trzema Lipami” oraz Gniewczyce.

Przypomnijmy. Niegdyś w Miedziance mieścił się piękny rynek z fontanną i kamieniczkami. Dziś jest to zaledwie kilka domów otoczonych licznymi hałdami i wyrobiskami, które są pozostałością po pracach górniczych. Miasto nazywane było przed 1945 r. Kupferberg. Było prężnym ośrodkiem górniczym od XIII w. W XVIII w. Miedzianka stała się częścią Urzędu Górniczego Księstwa Świdnicy oraz Jawora. Po II wojnie światowej miejscowością zainteresowali się Rosjanie. Tajemnicą było co tam wydobywają. O uranie nikt nie chciał mówić. Pracowano szybko i na dużą skalę, doprowadzając miasto do drżenia przez drążenie nowych szybów, biegnących przez stare. W latach 50’ po górnictwie pozostały szyby, sztolnie i hałdy. Dokumentacja z czasów wydobycia uranu nie jest dostępna. W 1972 r. zadecydowano o likwidacji Miasta Miedzianka, ze względu na zapadający się teren. Mieszkańców przesiedlono w większości na osiedle Zabobrze w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Dla odnowy wsi

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 9-05-2015 9:20
Moze Polacy teraz w odwecie zryli by ziemie pod Kremlem? Kacapy posmakowaliby co to rabowanie.
~ 9-05-2015 9:37
Cudowne wspomnienia ! Chociaz mieszkalem i wychowalem sie w Janowicach, dzisiaj mam 60 lat, to na 14tej fotce poznalem kolege Zdzislawa i Basie (biala sukieneczka). Och tamte beztroskie lata, pamietam to walace sie miasteczko i jak widac, ludzi ktorzy ta zyli. Te zdjecia mysle maja ok 50 lat. Pozdrawiam Cie Zdzichu i Basiu, gdzie kolwiek rzucil was los. Lechu.
~18sqandal 9-05-2015 10:49
... to nie ruskie zniszczyly Miedzianke a nasza wladza powojenna , zresztą wszystko dalej niszczy.
~ 9-05-2015 11:39
Miedzianka i polskie korzenie to jakiś lokalny mit ot wiocha jak każda inna gdyby nie książka nie byloby tego halo
~s 9-05-2015 12:15
Owszem to Ruskie zniszczyły Miedziankę a Polska była pod okupacją sowiecka i Polacy mieli g... do powiedzenia. Polscy patrioci pracowali przy wydobyciu uranu w Kowarach.. I o nich też trzeba przy okazji Miedzianki pamiętać i ich uhonorować!
~ 9-05-2015 13:12
Róbcie halo to na samą nazwę Miedzianka będzie zbierać na wymioty McDonald a tam postawcie
~hej_krzykacze 9-05-2015 14:04
http://www.pozytywniej.pl/6814/masc_na_bol_dupy.html
~Taka Prawda 9-05-2015 17:08
Jak to nie można wyciąć parę drzew czy krzewów? Własnie że można, Lasy Państwowe wycinają rąbią drzewa jak popadnie wycinają z lasu na masową skalę i to drzewa zdrowe te największe i najstarsze. Można w sezonie wycinania drzew to sprawdzić. I to z Parków krajobrazowych tną co popadnie kilkanaście ciężarówek dziennie z naszego regionu wywozi te drzewa a okoliczni mieszkańcy to widzą... Mało tego oni są tak bezkarni Lasy Państwowe że z rozmachem tną drzewa dalej i bezkarnie. Przykład to Karkonoski Park Narodowy tam też tną zdrowe drzewa, sam w to nie wierzyłem ale uwierzyłem gdy na własne oczy zobaczyłem w Parku Narodowym w Górach Stołowych też tną drzewa same zdrowe ciężarówkami z Błędnych skał te drzewa zwozili. SKANDAL!!! co oni robią z naszymi lasami!!!
~ 9-05-2015 17:33
11;39 jesli ktos wychowal sie w jeleniogorkich slamsach, to wszystko jest mu wiocha . Gorszej wiochy od JG trudno szukac.
~ 9-05-2015 20:15
Też mieszkałam na Miedziance mam na imię Henia,chodziłam tam do szkoły 4lata,a póżniej do Janowic.Mam nawet parę zdjęć z tamtych czasów.Chętnie bym nawiązała kontakt ze znajomymi,którzy tam mieszkali mam 60 lat i mieszkam w Jelenie Górze,mam też swój profil na faceboku chętnych proszę o kontakt.Pozdrawiam wszystkich znajomych z Miedzianki,dobrze by było spotkać się kiedyś,na przykład pod nowym browarem na piwku.
~memfis 9-05-2015 23:27
Historia Miedzianki jest fascynująca. Ciężko pojąć, że takie miasteczko praktycznie zniknęło...
~ 10-05-2015 12:55
DOLNOŚLĄZAK. O Miedziankę warto zadbać. Od schroniska Szwajcarka, Sokoliki i zamek Bolczów via Miedzianka aż do Kolorowych Jeziorek, może powstać super atrakcja turystyczna, na obrzeżach Kotliny Jeleniogórskiej w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Hałd pokopalnianych raczej ruszać nie należy, gdyż nie jest wiadome jakie pierwiastki i w jakim stężeniu mogą uwolnić się do atmosfery. Do 1945 roku Kupferberg to najwyżej położone miasteczko /nie wioska/, należące do Prus.
~ 11-05-2015 13:11
Henia z Miedzianki popełniłam gafę haha więc się poprawiam moje panieńskie nazwisko to Karolak a teraz się nazywam Henryka Okońska.Proszę znajomych o kontakt:))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Ruszyła procedura ws. referendum

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%