MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Dawajcie ptakom tylko świeży pokarm

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 lutego 2012, 11:10
Aktualizacja: 11:11
Autor: Es
Fot. ....
Przy takich temperaturach dokarmianie ptaków jest koniecznością. Widać to szczególnie na miejskich gliniankach zasiedlonych przez łabędzie i kaczki. Należy jednak dbać o ptactwo zachowując rozsądek.

Na stawie przy ulicy Głowackiego o to, by ptakom nie zabrakło pożywienia, dbają mieszkańcy z sąsiedztwa. Często jednak traktują jako karmę resztki z obiadów, (kości, obierki, ziemniaki), które powinny trafić do kosza na śmieci, a nie nad staw. Napisała o tym do nas pani Aleksandra, która mieszka w pobliżu.

Tymczasem – jak radzą znawcy – łabędziom należy podawać tylko pokarm roślinny: ziarna zbóż oraz warzywa: surowe lub gotowane bez soli. Można też dawać chleb, ale jako pokarm uzupełniający. Musi być to jednak pożywienie świeże.

Zdarza się jednak często, że resztki wyrzucane przez mieszkańców – przy wyższych temperaturach – gniją i pleśnieją. Spożycie takiego pokarmu przez ptaki może się dla nich źle skończyć, a ludzie – zamiast pomóc – tylko im szkodzą.

Ptactwu wodnemu, zwłaszcza łabędziom, dały się też we znaki silne mrozy. Strażacy uratowali już kilka łabędzi, które przymarzły do skutej lodem powierzchni akwenów w Jeleniej Górze i okolicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Powstanie plac zabaw

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~AA 1-02-2012 11:39
Pamietajmy o sikorkach, sujkach i kosach. Pokarm mozna kupić, nawet po 1 zl w sklepach Zoo i zawieszać na gałęziach drzew.
~ja 1-02-2012 12:12
Sójki:)
rymcycymcy 1-02-2012 12:13
Ci ekolodzy to przesadzają ! :) Nikt mi nie powie, że schabowy może zaszkodzić jakiemuś łąbędziowi ! :) ...mięso to czyste białko, a białko to energia, a energia to napęd ...np do fruwania i ćwierkania :)
~pamiętajmy:) 1-02-2012 12:23
zeby nie zgrubły! widzieliscie co o nadwadze mówią dzieci? http://www.gazetawroclawska.pl/
~bialek 1-02-2012 12:36
Od kiedy bialko to energia i naped :) od tego sa weglowodany. W schabowym takze nie za wiele tego bialka patrzac na jakos miesa. Te ptaki nie sa drapieznikami wiec nie sa miesozercami :)
~ 1-02-2012 13:23
Pozwolę sobie na sarkazm...dokarmiać po warunkiem,że ptaki są trzeźwe!
~jaca 1-02-2012 13:47
Tu gile,sikorki,grubodzioby i inne fruwaki.Nam najbardziej smakuje słonecznik bo jest tłuściutki i niedrogi tylko 4 zylie za kg na ryneczku na zabobrzu.
rymcycymcy 1-02-2012 14:06
12:36 | ~bialek | ...węglowodany ? ...naprawdę myślisz, że łabędzie latają na napędzie kartoflowym ? :) ...ja nie przeczę, tylko chciałbym wiedzieć czy nie lepsze byłyby ziemniaczki zapiekane, albo kartoflane kulki na oleju ! :) ...napędowym (w ptasim rozumieniu ;)
~ 1-02-2012 16:12
Z tym dokarmianiem i karmieniem ptaków to trzeba ostrożnie. Ptaki powinny się wyżywić same. To ,ze tego nie robia to jest wina ludzi, którzy prze swoje dokarmianie powodują ,że te ptaki nie są już dzikie ale takie pól oswojone które w następnym pokoleniu bez pomocy człowieka nie są sobie w stanie poradzić. Jako żeglarz powiem Wam ,że ma na kasecie nagraną scenę z Mazur w której łabędź płynąc za jachtem puka dziobem w burtę aby dostać coś do jedzenia a przecież to jest lato w jeziorze żarcia pełno. Przyroda winna sama regulować wielkość poszczególnych gatunków bez konieczności ingerencji człowieka. To tyle Stachg To tak ku przstrodze
~Piotr m 1-02-2012 16:18
Ale dawajcie a nie rzucajcie.
~zebramała 1-02-2012 21:49
...przyroda reguluje wielkość poszczególnych gatunków - niestety pomijając ingerującego człowieka
~wrózka 2-02-2012 4:18
. Postawcie proszę tablicę informacyjną nad stawem /robota dla ekologów/ napisaną dużymi literami by bez okularów można było przeczytać co jedzą łabędzie, kaczki i sikorki bez szkody dla ich organizmów. Z doświadczenia wiem, że po obecnie produkowanym świeżym chlebie nawet kury mają dezenterię inaczej biegunkę. Nasze niedouczone „towarzystwo pomocy ptakom” powinno z rozmysłem pomagać nie szkodzić.
~a co 2-02-2012 8:16
Tylko nie karmić gołębi, niech wyzdychają osrańse... HAHAHA Przepraszam, jestem okropny, ale większość się ze mną zgodzi.
~ 2-02-2012 18:26
Ekolodzy mają to w poważaniu bo przecież na takich tablicach informacyjnych nie mają okazji zarobić. Zarobić to można na cietrzewiu lub jakimś innym zwierzaku w starciu z inwestorami lub gminami planującymi rozwój gospodarczy. Nie dokarmiajcie na siłę zwierząt one powinny same się wyżywić. Duża część łabędzi i innego ptactwa właśnie nie odlatuje na zimę w cieplejsze rejony świata bo ludzie umożliwiają im wegetację zimą poprzez ich dokarmianie. Ptaki zatracają instynkt samozachowawczy i następne pokolenia nawet nie będą w stanie odlecieć na zimę. Stach Stach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Ulica Krakowska gotowa

Powstają pola nadziei

Przedszkole ma się dobrze

Droga jak nowa

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
204
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
10%