MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:33
Aktualizacja: Środa, 30 grudnia 2015, 12:38
Autor: Org
Fot. Org
Wszystkie dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia będących mieszkańcami Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo–wychowawczych na terenie miasta mogą skorzystać z programu profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom.

W ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych” rodzice mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciw pneumokokom.

Co to są pneumokoki? To bakterie chorobotwórcze zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne.

Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne.

Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią.

Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia!

Projekt finansowany jest z funduszu Miasta Jelenia Góra. Szczepienia realizowane są przez Centrum Medyczne ORLE przy ul. Cieplickiej 83a, tel. 883 358 201 i 883 358 210. W ramach projektu oferowane jest bezpłatne szczepienie i konsultacja lekarza pediatry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

Weekend w Bukowcu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Kolejne roje pszczół

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Monitoring w Radomicach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2204
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%