MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dajcie naszym dzieciom Anioła Stróża – apelują rodzice dzieci z autyzmem

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 28 października 2012, 5:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 października 2012, 6:48
Autor: mea
Fot. mea
Chodzi o osobistych asystentów, pomagających podczas zajęć w szkole. Są na to zagwarantowane rządowe pieniądze. – Trzeba to wykorzystać – apelowała jedna z mam dziecka autystycznego podczas piątkowego (26.10) spotkania w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych z władzami Jeleniej Góry. – Musimy wypracować taki system, by pieniądze były wydawane bezpośrednio na konkretne dziecko – mówił Paweł Domagała, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

- Gdy moje dziecko poszło do szkoły podstawowej pojawiły się ogromne problemy. Było bite, na jego głowie lądował kosz na śmieci, doszło do tego, że na przerwie syn stał przy kamerze, żeby było widać kto go bije. Nauczyciele też nie potrafili postępować z dzieckiem - opowiadała mama chłopca z autyzmem.

Przedstawiciele oświaty przyznawali, że wielu nauczycieli nie potrafi postępować z dziećmi autystycznymi, dlatego też w niektórych przypadkach niezbędni są opiekunowie do tego przygotowani, którzy pomogliby im funkcjonować w środowisku, integrować się z innymi dziećmi.

- Mam wrażenie, że subwencja na dzieci autystyczne jest po to, by łatać dziury w budżecie miasta, a nie by pomóc naszym dzieciom. Na dzieci autystyczne miasto otrzymuje ponad 46 tys. zł. rocznie, miesięcznie szkoła powinna otrzymywać na takiego ucznia ok. 4 tys. zł. Efekt? Moje dziecko od początku ma naukę indywidualną, choć otrzymało z poradni zaświadczenie, że powinno uczyć się w klasie zintegrowanej. Jednak w jednej ze szkół integracyjnych w naszym mieście powiedziano mi, że nie potrzebują niegrzecznych dzieci. Wynika z tego, że nauczyciele nawet takiej placówki nie rozumieją czym jest autyzm – mówiła kolejna z mam.

Dzieci z autyzmem mogą uczyć się w normalnych szkołach, jednak potrzebują wsparcia wolontariusza lub opiekuna
SUO (Specjalistycznych Usług Opiekuńczych), ale o to trudno. Według nowych przepisów Ministerstwa Edukacji Narodowej, od września 2012 r. można zatrudnić nauczyciela wspomagającego, jeżeli dziecko z autyzmem tego wymaga. Ale do tego potrzebna jest zgoda gminy czy powiatu. – Brakuje mechanizmu pozwalającego na automatyczny przepływ zagwarantowanych na dzieci autystyczne pieniędzy do szkoły. One nie mają w tym mieście odpowiednich warunków do nauki. A przecież mamy to zagwarantowane prawnie – mówili rodzice.

Paweł Domagała obiecał wypracować system bezpośredniego finansowania asystentów w szkołach, dla uczniów z
zespołem Aspergera. – Dzieci z takimi problemami muszą funkcjonować w społeczeństwie, by poprawnie rozwijać się. Wiemy, że wielu nauczycieli nie jest przygotowanych do nauki dzieci z autyzmem. Postaramy się rozwiązać ten problem - zapewniał Paweł Domagała.

Uczestnicy spotkania zaznaczali, że w Jeleniej Górze jest wiele osób po studiach pedagogicznych, które nie pracują w zawodzie, a chcieliby otrzymać etat osobistego asystenta szkolnego dziecka z autyzmem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejna kamienica na starówce pięknieje

Spór o edukację seksualną

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~biedroneczka 28-10-2012 10:27
Nauczyciele nie potrafia pracowac z dziecmi, ktore nie tylko maja autyzm, ale rowniez z dziećmi z ADHD, gdzie te schorzenie jest juz bardzo popularne a zadne szkoły nie sa przygotowywane , nie umia pracowac z takimi dziecmi. Jezeli rodzice pracuja z dzieckiem w domu nad ADHD a szkola w zaden sposób nie wspiera rodziców to nic z tego nie bedzie. Cała winę obarcza sie rodziców , a szkoła problem zrzuca na margines, albo najlepiej pozbywa sie takic niegrzecznych dzieci. Powinny być specjalne szkolenia nauczycieli jak i pedagogów jak pomóc i pracować z dzieckiem z Autyzmem i ADHD. Nauczyciele ,kórzy ucza w szkoła są juz wystarczajaca długo i sa przemeczeni uczeniem , wiec powinni zatrudniać młodsza obsadę, którzy beda mieli wiecej cierpliwości
~socjalista 28-10-2012 12:12
W szkołach publicznych jest zatrudnionych 31356 katechetow co pożera 1 mld 343 mln.w ciągu roku!!!
~ewa 28-10-2012 12:48
No jasne niech gnojek jeden z drugim dalej nakłada kosz na śmieci dziecku niepełnosprawnemu a tata z mamą pogłaskają za to synka ,jak dobrze synku zrobiłeś wyrastaj dalej na bandziora.Tylko niech nikt nie pisze jaka to u nas w kraju tolerancja,a najbardziej lubię jak wracam z synem autobusem i grupka szczeniaków pęka ze śmiechu bo mój syn ma zespół dawna.Kochane mamy ratujcie się same i chrońcie te swoje dzieciątka bo nikt wam nie pomoże,to nasze dzieci są te złe,jasne. Pozdrawiam wszystkie mamy dzieci niepełnosprawnych trzymajcie się i nie dajcie się zwieść .
~Aqa 28-10-2012 13:11
Często niestety mylony jest Autyzm z ADHD. Są dzieci Autystyczne które owszem zamykają sie w sobie, ale i takie które z różnych niezrozumiałych dla niego powodów reagują nadpobudliwie czy agresywnie i dostają łatkę urwisa i ADHD-owca a co do szkoły integracyjnej w JG - szkoda że ona jest tylko taka z nazwy (mam na myśli 8) bo cóż poza tym że przyjmują dzieci z orzeczeniami to nic poza tym Ja tam nie zauważyłam jakiejś ekstra pracy z dzieciakami czy wyjścia do ich potrzeb
HankaOdRumcajsa 28-10-2012 14:45
autyzm, ADHD... biedne dzieciaczki. Dodam jeszcze że do tego worka wrzucane są dzieci z Aspergerem. Niestety, nasze szkolnictwo nijak nie wspiera takich dzieci i ich rodzin. A szkół integracyjnych powinno być po jednej w każdej dzielnicy Jeleniej Góry. Sama chętnie bym popracowała jako taki anioł stróż.
~ona 28-10-2012 15:56
Oj wielu jest takich studentów z wykształceniem pedagogicznym, którzy niestety nie mogą być nauczycielami...z powodu emerytowanych nauczycieli...z powodu matactw dyrektorów itd...:) Więc idą na inne studia po to by mieć inny płatny zawód...wiem...bo jestem jedną z nich...a autyzm to nie tylko choroba to także dar..
~beee 28-10-2012 16:04
a czy adhd na pewno jest chorobą a może cechą indywidualną tak jak odstające ucho , perkaty nos czy dwoje oczu -każde innego koloru?Jest pewna grupa ludzi , ( kinematycy inaczej czuciowcy - ktorzy odbierają świat w biegu, z pewnej odległości , inaczej jak wzrokowcy czy sluchowcy czy mieszanki tych cech )nauczyciele tego nie pojmują i stąd tyle nieuków ( czytaj raczej ofiar na pewno niedouczonych nauczycieli , którym się po prostu nic nie chce ). Z autyzmem jest inaczej niż z adhd przy jednej wiadomej ; głupiego , bardzo licznego i roszczeniowego ciała, ciała pedagogicznego )
~beee 28-10-2012 16:11
*SORRY, Z ŚWIĘTEGO OBURZENIA WYSZŁO, ze to dzieciom się nie chce , oczywiście chodzło o grono ... pedagogiczne
~xx 28-10-2012 16:44
Wlasnie, absolwenci kierunkow psychologicznych/pedagicznych niech szkola sie, by zostac SUO - bo opiekunow SUO brak.Szukalam takiego opiekuna i wiem, ze to ciezko znalezc, nie ma ludzi przeszkolonych.
~Autystyczna 28-10-2012 17:04
Zapraszam do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w każdy czwartek w godz 14-16 pok nr 5. Działa tu Stowarzyszenie Światełko . Rodzice dzieci z ADHD, Autyzmem, Aspergerem, wszystkich "niegrzecznych?" dzieci z problemami. Przed i po diagnozie. Sami niewiele zrobicie. Razem możemy zdziałać jeszcze więcej. Rozpoczęliśmy walkę z nietolerancją i egzekwowaniem praw naszych dzieci w Jeleniej Górze
~Autystyczna 28-10-2012 17:05
Jeśli chcesz pomóc lub potrzebujesz wsparcia napisz e-mail: niegrzecznedziecijg@tlen.pl
Piipi Jelonkowa 28-10-2012 17:31
..do - [~Socjalista ] .. zawsze myślałam,że miłość .. jest za pieniądze !
~AAAA 28-10-2012 19:19
Za opiekuna SUO ( Specjalistycznych Usług Opiekuńczych ), który może przyznać MOPS rodzic musi zapłacić i to wcale niemało (zależy od dochodów ). Jak można żądać aby opiekun SUO był w klasie z dzieckiem i kazać za to rodzicowi płacić? Przeciez konstytucja zapewnia kształcenie bezpłatne i godne dla niepełnosprawnych dzieci. Jeśli już to może z tej subwencji oświatowej miasto pokryje koszty tego SUO. Pomijając fakt że bardzo trudno się doprosic o przyznanie takiego opiekuna.
~!!!! 28-10-2012 20:49
ILE NAS KOSZTUJE KOŚCIÓŁ? Opublikowano Luty 17, 2012, Teresa Stachurska
~mama "niegrz 28-10-2012 21:03
Moje "niegrzeczne"dziecko uczy się już dziewiąty rok.Cały ten okres to dla nas rodziców jeden wielki koszmar.Można by napisać książkę.Szkoła podstawowa indywidualne nauczanie w domu,pani dyrektor nie wyrażiła zgody by dziecko mogło się uczyć na terenie szkoły.Nauczycielka kompletnie nieprzygotowana do pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera Przeniosłam syna do drugiej szkoły tu było lepiej,mógł na niektóre lekcje chodzić do szkoły.Uczył się bardzo dobrze /średnia powyżej 4/Panie uczące wspaniałe.Gimnazjum-klasa integracyjna /tylko z nazwy/w klasie 13 uczniów w tym 7 z orzeczeniami pozostali kłopoty z nauką.Jeden nauczyciel wspomagający i to nie na wszystkich lekcjach.Nauczyciele nie przygotowani do pracy z dziećmi z dysfunkcjami. Jeden pozytyw to pani wychowawczyni rozumiejąca problem
rymcycymka 28-10-2012 21:09
..do - /~ !!!! / .. kościół kosztuje dużo ! .. gdyż duchowni nadużywają alkoholu,a ostatnio biskup P.Jarecki mając 2,5 promila alkoholu spowodował wypadek .."swoim" służbowym samochodem
atis 28-10-2012 21:39
Drodzy rodzice dzieci z autyzmem, wymagacie zbyt wiele, chcecie aby nasze zdrowe dzieci pracowały w warunkach skrajnych tj. stukanie , krzyki ,chodzenie po klasie, nie wiem czy wy mając zdrowe dziecko posłali byście do klasy integracyjnej, dzieci na wózkach tak, ale autyzm, ADHD te dzieci powinny uczyć się indywidualnie, tak jak dzieci z chorobą psychiczną. Przyjdżcie na lekcje wasze dziecko i 14 zdrowych i spróbujcie to ogarnąć a potem wymagajcie
~Do ATIS 28-10-2012 23:22
"Pełnosprawność jest darem , który każdemu może w każdej chwili zostać odebrany". Szanowny rodzicu pełnosprawnego bardzo grzecznego dziecka. Proszę o tym pamietac. Jak również i o tym, że to wasze bardzo grzeczne dzieci nasze dzieci tylko nasladuja i biora z nich te dobre przykłady. Nasze dzieci bez powodu nie zaczepiają, nie klną jesli inni tego nie robia i sa do bólu szczere. To wasze dzieci są cichutko w klasie, bardzo dobrze sie uczą, nie podpuszczaja innych, nie wyzywaja sie i w ogóle żadne szkoły nie maja problemów ze "zdrowymi " dziećmi, tylko z garstka niepełnosprawnych dzieci. Tylko,że to te zdrowe dzieci wkładaja kosz do smieci na głowe dziecku niepełnosprawnemu, przynosza pornole na komórkach do szkoły, zastraszaja młodszych, klną i pyskuja nauczycielom.
~Kicek 29-10-2012 0:07
Problem jest w tym ze nie ma tylu klas integracyjnych. A w szkołach bez takich klas powinien byc zatrudniony nauczyciel wspomagajacy do takiego dziecka i nie byłoby problemu. A to my zdrowi musimy pomagac i nasze dzieci muszą sie uczyc nieśc pomoc. Autyzm to nie choroba psychiczna. Autystą wysokofunkcjonującym był Einstein, Steve Jobs, Spielberg. Nietolerancyjny rodzicu Atisie a może to my powinniśmy pomoc tym dzieciakom i zamiast czepiac się ich rodziców poprosić Pana Zawiłę aby utworzył więcej klas integracyjnych i dał dodatkowych nauczycieli fachowców pedagogów - młodych do szkół masowych.
~socjalista 29-10-2012 1:54
Teraz czujecie czaczę? PO to została utworzona szkoła wyznaniowa aby przyszłe ellyty nie musiłly się uczyć w klasach integracyjnych i tu już mały krok do rasizmu.
~ 29-10-2012 8:39
do atis- jesli masz zdrowe dziecko, to ci bardzo gratuluje. Byc matka dziecka autystycznego czy z zespolem Aspergera, albo nawet "tylko" nadpobudliwego to zadanie na cale zycie. Nie pisz lekka reka takich postow, bo nie wiesz, co mowisz.
~@ 29-10-2012 12:44
na pewno dziecko atisa jest zdrowe chociaż... zaraz,zaraz, ale... panu/i brak empatii a to już jest niezdrowe i..co najgorsze dziedziczne... nie pani,panie atis ani pan,pani nie jest normalna i zdowa,/y ...cos brakuje a to już nie jest norma ... proponuje samemu sobie wlożyc kosz naśmieci, dla otrzeżwienia
~molly 29-10-2012 14:24
Do autystycznej-mam pytanie a na czym ma polegać walka z nietolerancją ?Jaka spodka kara tego zdrowego za nałożenie kosza na śmieci temu choremu ?
~molly 29-10-2012 15:00
Drodzy rodzice szkoda waszych nerwów,sami wiecie że to wręcz nie realne ,żeby wasze dzieci dostały indywidualnego opiekuna- nie, nie w naszym kraju.Wasze dzieci będą znerwicowane a wy przy nich,nie liczcie na tolerancje o nie ,jest w jeleniej szkoła w której wasze dzieci będą się czuć bezpiecznie i też będą się uczyć tam są perfekcyjnie przygotowani nauczciele.Mój syn chodzi tam już czwarty rok.Zainteresujcie się jest to Z.S.i P.S.w Jeleniej Górze pod tą nazwa znajdziecie ich stronę ,P.Dyrektor Szpot super facetwe wszystkim wam pomoże.Nie patrzcie ,że jest to szkoła specjalna ta szkoła tętni życiem ,polecam z całego serca jako mama niepełnosprawnego ucznia.Przy okazji pozdrawiam wszystkich nauczycieli tej wspaniałej szkoły.
~molly 29-10-2012 15:01
Do autystycznej-mam pytanie a na czym ma polegać walka z nietolerancją ?Jaka spodka kara tego zdrowego za nałożenie kosza na śmieci temu choremu ?
~molly 29-10-2012 19:20
głupotę się ignoruje. Tolerancji można uczyc, a znęcanie sie nad innymi - na to są paragrafy. nie wiem czy cos z tego jednak zrozumiesz ... No właśnie. Wstyd ~molly , ze jestes człowiekiem
~molly 29-10-2012 19:37
Wstyd?ja mam się wstydzić a niby to czego? od dwudziestu lat jestem matką niepelnosprawnego dziecka i ty mi piszesz ,że mam się wstydzić że jestem człowiekiem?a kim ty niby jesteś ?te twoje farmazony mam w jednym palcu,głupote się ignoruje,tolerancji można się uczyć,no to powodzenia w nauce TOLERANCJI .
~do Redakcji 29-10-2012 22:22
Kolejny raz Redakcja wydaje mi sie, że nie odrobiła lekcji. Temat dzieci z Aspergerem był już poruszany w ubiegłym roku i dlaczego do tych informacji Jelonka nie dotarła? Miasto i Wydział Oświaty już wtedy podjął działania a osoby zainteresowane, nie chciały dalszego wsparcia. Skąd zatem teraz to larum, z którego wynika, że pojawił się nowy problem. Droga Redakcjo trochę rzetelności w pracy a nie ciągłego stosowanie drogi na skróty bez zbadania sprawy.
~do urzednika 30-10-2012 11:44
Redakcja jak widać bardzo dobrze pracuje. Miasto nigdy nie podjeło działań a zwłaszcza Wydział Oswiaty, że pomoga w jakikolwiek sposób. Ciągle odmawiano wsparcia - z braku funduszy. Nauczyciel wspomagajacy? - nie bo nie ma pieniedzy, klasa integracyjna - nie bo nie utworzymy wiecej , bo nie ma pieniędzy. A tymczasem jak widac pieniądze są i to duże i dopiero teraz Pan Naczelnik obiecał pozwolić szkole na zatrudnienie asystenta, oraz zrobić klasy integracyjne w Gimnazjum nr 3. Klasy z prawdziwego zdarzenia, a nie 1, w której jest 8 dzieci z orzeczeniami a reszta z problemami. Na razie sa to obietnice. Zobaczymy.... Pewnie ten post powyżej pisał pracownik Wydz Oswiaty, więc weźcie się wreszcie do pracy
~Matka 30-10-2012 22:12
Osoby zainteresowane nie chciały wsparcia???? Cha,cha. Mojego dziecka nie przyjęli do klasy integracyjnej w 8 - ce, bo podobno nie ma miejsc. W Wydziale oświaty kazali mi złożyć podanie o nauczanie indywidualne. Najprościej wykluczyc dziecko i to jeszcze wmawiać mi że to ja tak sama chciałam. Niedoczekanie. Nie chcecie pomóc, wmawiacie,że nie macie pieniedzy. Koleżanka też prosiła o miejsce w integracyjnej i wozi dziecko do szkoły 20 km, tam gdzie i wójt i dyrektorka szkoły chca pomóc.
~wrocławianka 4-11-2013 13:04
Nie jestem z Jeleniej Góry a moje dziecko z spektrum autyzmu i adhd chodzi dopiero do przedszkola,ale przeraża mnie fakt co się z nim stanie jak pójdzie do szkoły.Opinie są skrajne a jak zauważyłam rodzice dzieci pełnosprawnych nietolerancyjni.Gdzie szukać pomocy we Wrocławiu.Na indywidualne nauczanie nie zgadzam się a szkół jest wiele ,ale problem ten sam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa sygnalizacja świetlna  

Złoty Krokus dla...

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Seniorzy świętowali

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
290
Tak
56%
Nie
37%
Nie wiem
8%