MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Dają bezdomnym dach nad głową i pracę

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 marca 2017, 6:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 marca 2017, 15:54
Autor: Mikołaj Bachur
Fot. Mikołaj Bachur
Działające w Jeleniej Górze Towarzystwo Świętego Brata Alberta nie tylko prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn, ale także przy wsparciu Miasta – ogrzewalnię i pokoje kryzysowe dla matek z dziećmi, które są ofiarami przemocy domowej. Tak funkcjonuje wiele kół w kraju, ale tym co wyróżnia organizację jeleniogórską jest spółdzielnia pracy, która daje zatrudnienie i zarobek bezdomnym.

Głównym celem organizacji jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które same sobie już poradzić nie mogą, natomiast drugim, nie mniej ważnym – to wyprowadzić te osoby z bezdomności i przywrócić do życia w społeczeństwie. Stąd w Jeleniej Górze szereg różnych inicjatyw, jak „Gotowanie ze smakiem”, Wigilia, czy „Jajko Świąteczne” oraz Spółdzielnia „Patron”. Bogusław Gałka, prezes zarządu oddziału mówi o tej spółdzielni, jako o drugiej szansie dla osób, które straciły nadzieję na normalne życie.

- Aktywizacja zawodowa w naszej organizacji jest od lat ważnym elementem działalności. Nasi podopieczni podejmują prace społecznie użyteczne. Na przykład przeprowadzają dzieci przez przejścia dla pieszych, sprzątają tereny miejskie, odśnieżają, itp. Kierujemy ich także na rożnego rodzaju staże – wylicza Bogusław Gałka.

Ale to nie wszystko. Jeleniogórskie koło prowadzi również ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych wymagających działań pielęgnacyjnych i opiekuńczych. Wspólnie z Bankiem Żywności z Wrocławia i programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa zaopatruje okresowo w żywność około 2 tys. ubogich osób.

Ponadto podczas zimy w schronisku dla bezdomnych pracują tzw. stritworkerzy (street working), którzy zajmują się odnajdywaniem w mieście bezdomnych i przywożeniem ich do ogrzewalni, żeby uchronić tych ludzi od śmierci z wychłodzenia. – Współpracujemy w tym względzie z Policją Strażą Miejską – mówi Bogusław Gałka. – Podkreśla, że działalność koła bardzo wspierają wolontariusze, także ze szkól. - Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, darczyńców, ale również różnych rodzaju fundacji, możemy skutecznie działać. Bez ich pomocy to by było bardzo trudne – mówi Bogusław Gałka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uroczyste święto wojska

Nad Śnieżnymi Kotłami

Będzie remont na Śnieżce?

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~bezdomna 19-03-2017 7:44
A bezdomne kobiety? Albo ofiary poprzemocy bez dzieci? Jednak nie ma równouprawnienia. Chlopy tylko o siebie sie troszczą.
~antychlop 19-03-2017 8:01
bo chlop jak duzy bachor robi z siebie ofiare a z kobiet katy. pisze o chlopach nie o mezczyznach wiec wszystkich nie obrazam
~antychlop 19-03-2017 8:03
wiekszosc z nich to degeneraci i pasozyty.pijacy hazardzsci i cpuny.przeciez to widac jak na dloni
~lelek 19-03-2017 8:23
To schronisko to jakiś klasztor kapucynów bosych??Wszędzie krzyże,maryje ,papieże ..rydzyki......
~ona 19-03-2017 8:23
łatwo krytykować ......... każdemu należy sie druga szansa....... mają zwierzęta i już mają u mnie szacunek (panowie poprawcie im budę ,niech też mają nowy dom))
~jacek placek 19-03-2017 10:09
street WORKER :) nie street wArker ":) pozdrawiam prawilnych:)
~Tuiteraz 19-03-2017 11:33
Życzę tym wszystkim cwaniaczkom. którzy się wymądrzają w komentarzach aby nigdy nie dotknął ich los tych ludzi.A może tak na próbę?Może by wtedy by zrozumieli.
~do 11.33 19-03-2017 12:13
nie, oni tego absolutnie nie zrozumieją, bo to sami nieudacznicy życiowi, wychowani w ciepłych pieluchach, mamusia z tatusiem płaci za dostęp do internetu, sami ćpają co popadnie i nie umieją sobie podstawowego posiłku przygotować, jedynie to co im się udaje to zagotowanie wody, chodzą w brudnych matkach i nie piorą skarpet, rozwodzą się i pozostawiają swoje dzieci na które nie płacą alimentów, piją " na zdrowie" , a sami są alkoholikami , do czego żadne się nie przyznaje, w wytwornych wózkach dla dzieci wożą sterty zakupanych pieluch, co powoduje, że roznoszą za sobą specyficzny fetorek, a gdyby przyszło im się napić wody z sadzawki, albo przespać choć jedną noc na ławce w parku, to daję głowę, że żadne z tych cwaniaczków, by tego nie przeżyło, ot tak teraz chlapią tutaj, byle co i jak...
~do wyżej 19-03-2017 12:15
dla malkontentów..tak : powinno być " brudnych majtkach" , bo takowe nosicie !
~Bezdomny 19-03-2017 17:01
Z budżetu miasta czyli od nas dostają co roku około 300 tyś., natomiast inne organizacje pozarządowe muszą walczyć o byt.
~antychlop 19-03-2017 17:52
widzialam takich degeneratow ktorym sie wszystko nal przeciez to degeneraci , ostatni grosz na piwko itd. potrafia wyssac psychicznie i finansowo tych ktorzy chca im pomoc. nie pisze o wszystkich.
~tak mysle- popieracie? 19-03-2017 19:15
Czlowiek sam sobie stwarza taki los. Gdzie podzialy się osoby im bliscy? Pewnie nie chcą ich znac. Jestem za pomocą dorazna, a nie stala. Prace można znaleźć, ale tu sa wymagania. !000 zl? to za mało, bo trzeba pracować, a nie obijac się. Bezdomnym zaproponować stare wagony. Niech sobie obija deskami, wstawia cyganek i będą zyc. To lepsze, bo nikt ich nie będzie pilnowal. Zuzyt kontenery można przystosować do zamieszkania, tylko przeznaczyć na to plac. Niech sobie sami zycie urzadza.
~ 19-03-2017 19:17
Dajcie Ukraińcom jak Polacy to degeneraci, niedługo będziecie żebrać o chleb do ukraińca.
~rysiek w swetrze 19-03-2017 21:57
Współczesny świat, pomimo dostępu do edukacji i rozwoju techniki, nie eliminuje chamstwa, choć często umiejętnie je maskuje – wymuszając jedynie korektę definicji. Gloryfikacja egoizmu czy wykorzystywanie tzw „wyścigu szczurów” na współczesnym rynku pracy generuje chamstwo równie skutecznie jak dawniej prymitywizm i kompleksy niskiego pochodzenia. . Jedyną drogą do ograniczenia i zmarginalizowania chamstwa w społeczeństwie może być uwrażliwienie młodego pokolenia na szacunek i potrzeby drugiego człowieka. Harcerstwo, Ochotnicza Straż Pożarna, wolontariat i opieka nad potrzebującymi, rywalizacja sportowa z uszanowaniem rywala czy partnera z drużyny, wrażliwość na otoczenie – to jedyne skuteczne narzędzia walki z chamstwem w społeczeństwie. Jedno jest pewne – współczesny samarytanin nigdy
~ 19-03-2017 21:59
Jedno jest pewne – współczesny samarytanin nigdy nie będzie chamem, bo chamstwo to egoizm – a kulturę zawsze weryfikują relacje z drugim człowiekiem.
~rysiek w swetrze 19-03-2017 22:01
…Znałem ja ludzi prostych o duszach przepięknych I profesorów, którym nie podałbym ręki… Coraz trudniej mi pojąć ten świat dookoła… Co jest prawdą? Co pustką? Co teatrem zgoła? W szumie medialnych news’ów, w wyścigu pawianów, Nie wiesz, kto z kim? Za ile? I co tu jest grane?! Czy wyuzdana banda, co niszczy rodziny Wie, że tnie gałąź wspólną, na której siedzimy? Fircyk, co tłum uwodzi, dając mu nadzieję, Wierzy sam w to, co mówi? Może z nas się śmieje? W imię złotej wolności – tej z „liberum veto” – Wszyscy mamy pójść na dno przez „róbta co chceta”? Nadchodzą lata próby, po okresie sytym – Pora zadbać o przyszłość Rzeczypospolite
~antychlop 20-03-2017 7:48
system i sztywne przepisy nas zniewalaja
~takie czasy 25-03-2017 17:55
Co to za bezdomny z domem i pracą. Dzisiaj już wszystko jest sztuczne ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS ujawnił listy kandydatów

Zgrzyt w KO – kandydatka rezygnuje

Stop takim przepustom

Kto dyrektorem SP 11?

PiS zaprezentował kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
590
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%